Świetna Australijska strona

Linki do stron entomologicznych
Awatar użytkownika
ptica
Posty: 233
Rejestracja: poniedziałek, 15 listopada 2004, 20:54
Lokalizacja: Lubin / Rudziniec

Świetna Australijska strona

Post autor: ptica »

Fajną, Australijską stronę poswieconą nie tylko owadom znalazłem przypadkowo, gdy identyfikowałem swoje ogłodki. Mozna fajnie powiekszać, widac cechy kluczowe, ładnie pokazane sternity, itp. http://www.padil.gov.au/viewPestDiagnos ... spx?id=452
Tylko nie wiem dlaczego link nie działa?
Ostatnio zmieniony czwartek, 1 stycznia 1970, 01:00 przez ptica, łącznie zmieniany 1 raz.
admin
Administrator
Posty: 1596
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 03:41
Lokalizacja: Tomaszów Maz.
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 5 times
Kontakt:

Post autor: admin »

Bo zwróć uwagę, że postawiłeś http:// zaraz po kropce wobec czego wyraz rozpoczyna się na itp.http.... :-) Poprawiłem już, wstawiając spację. Jedna spacja, niby nic, a jak to dużo zmienia. :cool:
Przemek Zięba

Post autor: Przemek Zięba »

Strona fajna, nawet bardzo fajna, ale w sumie w gatunki uboga. Może się rozwinie jeszcze??
Awatar użytkownika
ptica
Posty: 233
Rejestracja: poniedziałek, 15 listopada 2004, 20:54
Lokalizacja: Lubin / Rudziniec

Post autor: ptica »

Jedna spacja, niby nic, a jak to dużo zmienia.
Dzięki. Będę o tym pamietał :smile:
trona fajna, nawet bardzo fajna, ale w sumie w gatunki uboga. Może się rozwinie jeszcze??
Może i mało, ale miejmy nadzieję, że sie rozwinie :smile:
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Post autor: Antek Kwiczala † »

Strona w sumie jest poświęcona szkodnikom, więc nie można liczyć na nadmiar gatunków. Ale zdziwiłem się jakie np. gatunki motyli oni uważają za szkodniki:
http://www.padil.gov.au/simplePestSearc ... epidoptera
Sporo np. wstęgówek na stronie 5.
Awatar użytkownika
ptica
Posty: 233
Rejestracja: poniedziałek, 15 listopada 2004, 20:54
Lokalizacja: Lubin / Rudziniec

Post autor: ptica »

Ale zdziwiłem się jakie np. gatunki motyli oni uważają za szkodniki:
Masz rację, a przy ogłodkach piszą "exotic" :twisted: Ciekawe, że europejczycy na wygnaniu zawlekli na statkach wiele gatunków ptaków europejskich, a ogłodki sie nie rozpowszechniły pomimo tego, że drzew owocowych jest tam sporo. Widocznie klimat nie służył :razz:
wojtas
Posty: 1483
Rejestracja: piątek, 24 września 2004, 21:59
UTM: VT79
Lokalizacja: Świecko

Post autor: wojtas »

Może oni uważają że jak coś żre gatunek lasotwórczy to jest szkodnikiem bez względu na liczebność tego gatunku . Jeśli tak by patrzeć to nasze wstęgówki też są szkodnikami .
H.S.
Posty: 63
Rejestracja: poniedziałek, 16 stycznia 2006, 19:39
Lokalizacja: Brynek

Post autor: H.S. »

Ostatnio coraz częściej się słyszy o chorobach lasu spowodowanych wieloma czynnikami sprawczymi (abiotycznymi i biotycznymi), tzn że nie da się wskazać jednego zdecydowanego łotra, każdy trochę skubnie a las wyglada że siąść i płakać.
Przemek Zięba

Post autor: Przemek Zięba »

Na tej stronie wymienione są również <<exotic species" jak C.cerdo, czy R.alpina, mimo ze jak piszecie to strona o szkodnikach. I właściwie wszystko jest jasne, ponieważ to co dla nas jest gatunkiem chronionym dla powiedzmy Węgrów jest szkodnikiem.
W sumie w zależności od punktu widzenia i zapatrywania na sprawę i C.cerdo może być uznany i u nas za szkodnika, tylko ze względu na ograniczoną populację, tudzież zasięg występowania uznaje się go jako gatunek nie mający znaczenia dla gospodarki.
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Post autor: Antek Kwiczala † »

co dla nas jest gatunkiem chronionym dla powiedzmy Węgrów jest szkodnikiem
i odwrotnie. Przejrzałem kiedyś wykaz motyli chronionych na Węgrzech, i ze zdumieniem znalazłem tam Inachis io. Węgry mają sporo terenów stepowych, sporo kserotermów, pokrzywa nie jest zbyt pospolita, stąd pewnie gatunki "pokrzywożerne" na tej liście...
wojtas
Posty: 1483
Rejestracja: piątek, 24 września 2004, 21:59
UTM: VT79
Lokalizacja: Świecko

Post autor: wojtas »

Z technicznego punktu widzenia gatunki wymienione przez Przemka są szkodnikami bo przecież niszczą drewno . Jak wiadomo jednak nie tylko drewno się liczy i dlatego są to gatunki chronione .
Przemek Zięba

Post autor: Przemek Zięba »

Doszły mnie słuchy że na Bałkanach Lucanus cervus jest uznany za szkodnika, prawda to czy nie?
wojtas
Posty: 1483
Rejestracja: piątek, 24 września 2004, 21:59
UTM: VT79
Lokalizacja: Świecko

Post autor: wojtas »

Moim zdaniem jest to mało prawdopodobne żeby ten gatunek był szkodnikiem skoro rozwija się w próchniejących korzeniach statych i ledwo żyjących drzew .
Awatar użytkownika
M. Dworakowski
Posty: 539
Rejestracja: środa, 31 marca 2004, 15:10
UTM: FD94
Lokalizacja: Białowieża

Post autor: M. Dworakowski »

wojtas pisze:rozwija się w próchniejących korzeniach statych i ledwo żyjących drzew .
Tak jest u nas, na południu atakuje nie takie stare drzewa.
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Post autor: Antek Kwiczala † »

Bo też na południu jest lokalnie całkiem liczny. Dwa lata temu mieszkałem niedaleko miejscowości Kiten w Bułgarii. Nie było dnia, bym nie spotkał kilku okazów. Łaziły nawet po hotelowych korytarzach.
Załączniki
jelonek.jpg
jelonek.jpg (134.1 KiB) Przejrzano 4944 razy
wojtas
Posty: 1483
Rejestracja: piątek, 24 września 2004, 21:59
UTM: VT79
Lokalizacja: Świecko

Post autor: wojtas »

A te bułgarskie to wszystkie takie zagłodzone ? Bo żuwaczek to on nie ma ogromnych .
H.S.
Posty: 63
Rejestracja: poniedziałek, 16 stycznia 2006, 19:39
Lokalizacja: Brynek

Post autor: H.S. »

Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Post autor: Antek Kwiczala † »

Bo żuwaczek to on nie ma ogromnych
Z tego co wiem to właśnie taki bałkański podgatunek - niezależnie od "wyżerki" :smile:
Jakiś chrząszczarz musiałby się wypowiedzieć.
Przemek Zięba

Post autor: Przemek Zięba »

Bunalski podaje to jako forma mesodontes ale czy jest to typowa odmiana dla Bałkanów???
Awatar użytkownika
Marek Przewoźny
Posty: 1414
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 07:15
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: Marek Przewoźny »

Te "podgatunki" własnie ze względu na wielość form są bardzo cienkie i właściwie jest spór czy je uznawać czy nie, jednak jest tendencja by uznawać iż w populacji europejskiej jelonka nie wydzielać podgatunków a wszystko traktować raczej jako formy. Tak dla Bałkanów forma z mniej rozwiniętymi żuwaczkami jest dość typowa (obojętnie jak ją zwał). Wydajhe się iż jest to najprawdopodobniej związane z krótszym cyklem rozwojowym (łagodniejszy, cieplejszy klimat).
Awatar użytkownika
ptica
Posty: 233
Rejestracja: poniedziałek, 15 listopada 2004, 20:54
Lokalizacja: Lubin / Rudziniec

Post autor: ptica »

Fajna stronka. A niektóra literatura troche jakby znana :smile: Forest Pests: Insects, Diseases & Other Damage Agents
Home About Us Partners Help

Search: Advanced Search
Forest Pests of North America
Insects
Diseases
Weeds
Other Agents
Forest Pest Images

The Atlas of Forest Insect Pests


From: Kolk A., Starzyk J. R., 1996: The Atlas of Forest Insect Pests
(Atlas skodliwych owadów lesnych) - Multico Warszawa, 705 pages.

Original publication in Polish. English translation provided to the Bugwood Network by Dr. Lidia Sukovata and others under agreement with The Polish Forest Research Institute. Web layout and presentation by Bugwood Network. Web availability is with permission of authors and Multico Publishing Company, Warszawa. Images provided by Dr. Stanislaw Kinelski and Mr. Robert Dzwonkowski.
ODPOWIEDZ

Wróć do „LINKI”