Zmiany na botaniklodz.pl

Linki do stron entomologicznych
Awatar użytkownika
red45
Posty: 788
Rejestracja: wtorek, 14 sierpnia 2007, 10:49
UTM: CC83
profil zainteresowan: Fotografia przyrody astronomia samoloty
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Zmiany na botaniklodz.pl

Post autor: red45 »

Zakładam nowy wątek, bowiem zmieniłem nieco koncepcję mojej strony o Łódzkim Ogrodzie Botanicznym. Wprowadziłem zupełnie nowy dział, pod roboczą nazwą 'Kronika'. Jak łatwo zgadnąć będę w niej umieszczał bieżące relacje z tego, co ciekawego dzieje się w Ogrodzi i co udało mi się sfotografować. Dzięki powstaniu tego działu strona jest teraz aktualizowana średnio dwa razy w tygodniu. Na razie stworzyłem kwiecień 2010 i aktualizowany na bieżąco maj 2010. Inne, stałe działy będą uzupełniane i tworzone jak czas i energia pozwoli :-)

Zapraszam do odwiedzin i krytyki!

http://botaniklodz.pl/
Awatar użytkownika
Marcin Kutera
Posty: 1106
Rejestracja: niedziela, 10 października 2004, 17:08
UTM: EB24, EC18
Specjalność: Lepidoptera, Odonata, Orthoptera,
Lokalizacja: okolice Ostrowca św

Post autor: Marcin Kutera »

Grzegorzu (red45),
Bardzo fajna strona popularyzująca florę i faunę ich korelacje (w biotopie, ekosystemach, czy też szeroko rozumianym środowisku) oraz różnorodność biologiczną na niewielkim obszarze, jakim jest ogród botaniczny.
Zzdjęcia w dziale owady http://botaniklodz.pl/owady.html można by podpisać nazwami gatunków:
błonkówka (specjaliści niech oznaczą)
chrząszcz trzyszcz Cicindela sp. (specjaliści niech oznaczą)
motyl osadnik ageria Pararge aegeria
muchówka (specjaliści niech oznaczą)
pluskwiak odorek zieleniak Palomena prasina
prostoskrzydły łatczyn brodawnik Decticus verrucivorus, nimfa
chruścik (niech się specjaliści wypowiedzą i oznaczą)
ważka płaskobrzucha Libellula depressa, samiec

To taka moja sugestia :wink:
Awatar użytkownika
red45
Posty: 788
Rejestracja: wtorek, 14 sierpnia 2007, 10:49
UTM: CC83
profil zainteresowan: Fotografia przyrody astronomia samoloty
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post autor: red45 »

Dzięki za uwagi i miłe słowa Marcinie! Z tymi owadami to trochę niejasna sytuacja, jak widzę :-) Strona główna owadów przedstawia na zdjęciach tylko główne rzędy. Po kliknięciu na obrazek wchodzisz dalej, do stron poświęconych danemu rzędowi. Na razie działają tak ważki i motyle - reszta czeka na uzupełnienie. Przy czym po wejściu w motyle znów klikasz na obrazek jednej z pięciu rodzin motyli dziennych i wchodzisz głębiej. Może to troszkę zbyt zamotane :-)

W większości przypadków zdjęcia są podpisane. Najeżdżasz kursorem na obrazek, czekasz chwilkę i wyskakuje mały opis tego, co na zdjęciu.

Jeszcze raz dzięki za uwagi!

ps. ten trzyszcz to cicindela hybrida :-)
Awatar użytkownika
Marcin Kutera
Posty: 1106
Rejestracja: niedziela, 10 października 2004, 17:08
UTM: EB24, EC18
Specjalność: Lepidoptera, Odonata, Orthoptera,
Lokalizacja: okolice Ostrowca św

Post autor: Marcin Kutera »

red45 pisze: Jeszcze raz dzięki za uwagi!

ps. ten trzyszcz to cicindela hybrida :-)
tak myślałęm, że to trzyszcz piaskowy C. hybrida, tyle, ze wolałem być ostrożny, gdyż to nie moja docelowa grupa co do specjalizacji. Zwróciłem też uwagę, że jak najedziemy kursorem na zdjecie owada, to pojawia się informacja z oznaczeniem owada to rzędu owadów :smile: .

Wypróbuję Twoje wskazówki co do przejść do poszczególnych podstron :wink: .
Awatar użytkownika
Marcin Kutera
Posty: 1106
Rejestracja: niedziela, 10 października 2004, 17:08
UTM: EB24, EC18
Specjalność: Lepidoptera, Odonata, Orthoptera,
Lokalizacja: okolice Ostrowca św

Post autor: Marcin Kutera »

Widzę, że to działa i to dosyć sprawnie :lol:
Awatar użytkownika
red45
Posty: 788
Rejestracja: wtorek, 14 sierpnia 2007, 10:49
UTM: CC83
profil zainteresowan: Fotografia przyrody astronomia samoloty
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Zmiany na botaniklodz.pl

Post autor: red45 »

Po okresie zastoju i lenistwa, a raczej przedkładania spacerów z aparatem, nad siedzenie przy komputerze, uzupełniłem na stronie dział lipcowy i zacząłem sierpniowy. Jak zwykle zapraszam do odwiedzin i komentarzy.

http://botaniklodz.pl/
Awatar użytkownika
red45
Posty: 788
Rejestracja: wtorek, 14 sierpnia 2007, 10:49
UTM: CC83
profil zainteresowan: Fotografia przyrody astronomia samoloty
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Zmiany na botaniklodz.pl

Post autor: red45 »

Czas ocknąć się z jesienno-zimowego letargu. Korzystając z urlopu uzupełniłem nieco stronę, przede wszystkim dodając w końcu październik do kroniki. Dalsze dni przyniosą uzupełnienia o nowe gatunki w działach motyli i ważek, a może uda mi się zacząć błonkówki albo muchówki? Tak czy inaczej, serdecznie zapraszam!

Przepraszam za kobylaste pliki, ale chciałem jakoś poglądowo przedstawić przykładową strukturę strony :-)

http://botaniklodz.pl/
Załączniki
Zrzutka października
Zrzutka października
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (92.11 KiB)
Zrzutka rusałek z Ogrodu
Zrzutka rusałek z Ogrodu
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (71.58 KiB)
Awatar użytkownika
Piotr M.
Posty: 1229
Rejestracja: piątek, 9 listopada 2007, 14:50
Specjalność: Odonata_Ephemeroptera
Lokalizacja: Międzyrzec Podl.

Re: Zmiany na botaniklodz.pl

Post autor: Piotr M. »

Są błędy w Szablakach.
Sympetrum striolatum - raczej nie ma na zdjęciach żadnego. Po lewej S.vulgatum , po środku pewnie też ,po prawej S.sanguineum. Pałątki dryas również są do weryfikacji, bo są to zapewne L.sponsa.
Awatar użytkownika
red45
Posty: 788
Rejestracja: wtorek, 14 sierpnia 2007, 10:49
UTM: CC83
profil zainteresowan: Fotografia przyrody astronomia samoloty
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Zmiany na botaniklodz.pl

Post autor: red45 »

Dzięki za pomoc i korekty Piotrek! Ważki na 99% były identyfikowane na forum, sam na pewno nigdy w życiu bym nie próbował identyfikować tak podobnych gatunków jak szablaki. Postaram się w miarę szybko skorygować i może ponownie wyślę zdjęcia w pełnej rozdzielczości na forum, żeby rozwiać wszelkie wątpliwości.

Dzięki raz jeszcze i pozdrawiam!
Awatar użytkownika
red45
Posty: 788
Rejestracja: wtorek, 14 sierpnia 2007, 10:49
UTM: CC83
profil zainteresowan: Fotografia przyrody astronomia samoloty
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Zmiany na botaniklodz.pl

Post autor: red45 »

Wiosna nadeszła, na stronie Łódzkiego Ogrodu Botanicznego zacząłem kwiecień 2011.
Zapraszam do oglądania :-)

http://botaniklodz.pl/
Awatar użytkownika
red45
Posty: 788
Rejestracja: wtorek, 14 sierpnia 2007, 10:49
UTM: CC83
profil zainteresowan: Fotografia przyrody astronomia samoloty
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Zmiany na botaniklodz.pl

Post autor: red45 »

Urlop się skończył, praca czeka :-) Skończyłem maj, zacząłem czerwiec, przy okazji napisałem też kilka słów na temat Korfu. Jak zwykle serdecznie zapraszam!

ps. błędy w niektórych działach nadal czekają na poprawienie - permanentny brak czasu, a nie lekceważenie konstruktywnej krytyki :-)

http://botaniklodz.pl/
Awatar użytkownika
red45
Posty: 788
Rejestracja: wtorek, 14 sierpnia 2007, 10:49
UTM: CC83
profil zainteresowan: Fotografia przyrody astronomia samoloty
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Zmiany na botaniklodz.pl

Post autor: red45 »

Lepiej późno, niż wcale - korzystając z chwili wolnego czasu, udało mi się opracować zeszłoroczny lipiec w dziale 'Kronika'. Reszta miesięcy i poprawki zauważonych błędów muszą jeszcze trochę poczekać.

Zapraszam do oglądania!

http://botaniklodz.pl
Awatar użytkownika
red45
Posty: 788
Rejestracja: wtorek, 14 sierpnia 2007, 10:49
UTM: CC83
profil zainteresowan: Fotografia przyrody astronomia samoloty
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Zmiany na botaniklodz.pl

Post autor: red45 »

Po kilku latach przerwy zabrałem się ponownie za stronę o Łódzkim Ogrodzie Botanicznym. Tym razem będzie prowadzona w formie kroniki (precz ze słowem 'blog'!) poświęconej głównie bezkręgowcom. Nie zabraknie też innych miejsc i tematów. Stara wersja strony dostępna jest z menu w prawym, górnym rogu strony. Strona jest na razie w fazie startu - zamieściłem kilka wpisów, pracuję cały czas nad grafiką i ogólną koncepcją.

Serdecznie zapraszam do odwiedzin!

http://botaniklodz.pl
Awatar użytkownika
red45
Posty: 788
Rejestracja: wtorek, 14 sierpnia 2007, 10:49
UTM: CC83
profil zainteresowan: Fotografia przyrody astronomia samoloty
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Zmiany na botaniklodz.pl

Post autor: red45 »

Po roku przymusowej przerwy, z wiosennym entuzjazmem zabieram się za kontynuowanie mojej strony. Kolejny raz zmieniła się koncepcja, strona będzie nie tylko o Łódzkim Ogrodzie Botanicznym. Zacytuję sam siebie, z mojego pierwszego, tegorocznego wpisu:

"Kronika (wstrętne słowo ‚blog’ zostawmy miłośnikom korporacji i sztucznego zangielszczania wszystkiego) moich wędrówek po Łódzkim Ogrodzie Botanicznym i jego okolicach. Wędrówek po Ogrodzie, łódzkich parkach, leśnej działce, balkonie… po wszelkich miejscach, w których mam kontakt z przyrodą. Wędrówek szlakiem owadów, ptaków, ciekawych roślin i pewnie też ludzi. Wędrówek nie tylko fizycznych, ale i metafizycznych – szlakiem moich myśli i zdarzeń, które mnie poruszają i fascynują."

Jednocześnie postaram się więcej czasu poświęcić fotografowaniu i odkrywaniu przyrody, a także aktywności na tym forum.

Zapraszam serdecznie do lektury i komentowania :-)

http://botaniklodz.pl

ps. W menu w prawym, górnym rogu, dostępny jest odnośnik do wersji strony z 2010/2011 roku.
Awatar użytkownika
red45
Posty: 788
Rejestracja: wtorek, 14 sierpnia 2007, 10:49
UTM: CC83
profil zainteresowan: Fotografia przyrody astronomia samoloty
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Zmiany na botaniklodz.pl

Post autor: red45 »

http://botaniklodz.pl

Strona rozwija się dynamicznie, staram się umieszczać po 2-3 wpisy tygodniowo. Na razie nie brakuje mi zapału i pomysłów. Oprócz bezkręgowców na mojej stronie pojawia się ostatnio sporo botaniki, relacji z rozwoju mojego balkonowego biotopu, zdjęć astronomicznych, w tym Słońca przez nowy filtr, który sobie zrobiłem oraz samolotów (takie hobby :-)).

Dzisiaj natomiast pojawił się sam Rod Stewart i informacje o seksie na mojej nodze :-)

Przy okazji prośba - w dzisiejszym wpisie wrzuciłem dużo zdjęć muchówek, jeżeli ktoś miałby ochotę spojrzeć i podjąć próbę identyfikacji, to będę wdzięczny. Nie chciałem zaśmiecać działu identyfikacji taką masą materiału.

Dla wyjaśnienia dodam jeszcze, że na stronie nie ma żadnych reklam, w żaden sposób na niej nie zarabiam, a nawet przeciwnie - muszę utrzymać domenę i hosting z własnej kieszeni :-)

Serdecznie zapraszam!
http://botaniklodz.pl
Awatar użytkownika
avidal
Posty: 2571
Rejestracja: poniedziałek, 30 maja 2011, 14:59
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Zmiany na botaniklodz.pl

Post autor: avidal »

Grzegorz, rozpoznałem Ptychoptera contaminata, Anasimyia contracta ( regularnie obserwuję ją w czerwcu w Ogrodzie ), Melanogaster nuda ( najprawdopodobniej ) i bodaj najciekawszy gatunek - Odontomyia tigrina.
Gratuluję powrotu do aktywności na stronie.
Awatar użytkownika
red45
Posty: 788
Rejestracja: wtorek, 14 sierpnia 2007, 10:49
UTM: CC83
profil zainteresowan: Fotografia przyrody astronomia samoloty
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Zmiany na botaniklodz.pl

Post autor: red45 »

Dziękuję wszystkim za odwiedziny, proszę o uwagi i spostrzeżenia. Na pewno przydadzą mi się w przyszłości i pomogą ulepszyć stronę.

Avidal - dzięki za identyfikację. Udało Ci się trafić w dwie muchy, na których mi najbardziej zależało - A.contracta i O.tigrina :-) Aktywność postaram się utrzymać starając się nie zanudzić odbiorców. No i mam nadzieję, że niedługo owady zdominują zawartość strony :-)
Awatar użytkownika
avidal
Posty: 2571
Rejestracja: poniedziałek, 30 maja 2011, 14:59
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Zmiany na botaniklodz.pl

Post autor: avidal »

Mozesz zdradzić, gdzie dokładnie je znalazłeś? A.contracta obserwuję co roku wyłącznie przy stawie koło starej wierzby, jakieś 300 metrów za terenem obsadzonym roślinami zielnymi, czyli Twoim ulubionym. O.tigrina dotąd nie spotkałem w ogrodzie.
Jeśli pytasz o sugestie - proponuję skomponować listę gatunkową owadów z ogrodu. Mozemy nawet połączyć siły. Ewentualnie dodać dane publikowane. Tak się składa ze nasz botanik jest bodaj najlepiej opracowany entomologicznie w kraju. A w ogóle to chyba powinienem umiescić odnośnik do Twojej strony u siebie na blogu. Co sądzisz?
Awatar użytkownika
red45
Posty: 788
Rejestracja: wtorek, 14 sierpnia 2007, 10:49
UTM: CC83
profil zainteresowan: Fotografia przyrody astronomia samoloty
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Zmiany na botaniklodz.pl

Post autor: red45 »

Avidal,

Wszystkie ostatnie obserwacje muchówek są z okolic właśnie tego stawu przy starej wierzbie, ale O.tigrina widziałem też przy innych stawach - tych w Arboretum, bliżej Retkini.

Listę owadów czy też bezkręgowców Ogrodu mam zamiara zrobić, jako część statyczną strony. Na razie mam za mało czasu na wszystko, podejrzewam, że może w wakacje się za nią zabiorę. Wszelka pomoc oczywiście będzie mile widziana :-) Za link do mojej strony będę wdzięczny, na Twoją wpadam od czasu do czasu i cały czas zadziwia mnie ilość pracy, którą musiałeś w nią włożyć :-) Ale efekt jest znakomity.
Awatar użytkownika
avidal
Posty: 2571
Rejestracja: poniedziałek, 30 maja 2011, 14:59
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Zmiany na botaniklodz.pl

Post autor: avidal »

Pracy sporo, ale lubię to zajęcie.
Jako autor najlepszej strony o naszym ogrodzie, powinieneś chyba obejrzeć ciekawy entomologicznie teren niedostępny dla zwiedzających. Jeśli masz ochotę, wystarczy się spotkać.
Bardzo mnie cieszy, ze tak mało atrakcyjna pod względem owadów Łódź jest jednak reprezentowana w sieci przez Ciebie i trochę przeze mnie. A nie nalezy zapominać o aktywności Andrzeja Kurzawy i jego efotogalerii. Dotyczy ona wprawdzie nieco odleglejszych terenów, ale przeciez nie az tak bardzo.
Awatar użytkownika
red45
Posty: 788
Rejestracja: wtorek, 14 sierpnia 2007, 10:49
UTM: CC83
profil zainteresowan: Fotografia przyrody astronomia samoloty
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Zmiany na botaniklodz.pl

Post autor: red45 »

Minął miesiąc, w tym czasie starałem się regularnie chodzić na spacery w różne ciekawe przyrodniczo miejsca. Dużo fotografowałem i na bieżąco uzupełniałem stronę. Myślę, że przez ten czas trafiło się kilka ciekawych gatunków, ja najbardziej zadowolony jestem z nowych dla mnie ważek.

Zapraszam do lektury i korekty moich oznaczeń, jeśli ktoś miałby ochotę.

http://botaniklodz.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „LINKI”