Nowości CITES 2010

Prawo, ochrona owadów.
Awatar użytkownika
Marek Przewoźny
Posty: 1414
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 07:15
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Nowości CITES 2010

Post autor: Marek Przewoźny »

Nie wiem czy wszyscy o tym wiedzą ale trwało teraz na przełomie marca i kwietnia zebranie stron konwencji CITES. Dla nas entomologów właściwie wielkich zmian nie ma. Batalia odbywała się o tuńczyka, rekiny itp. Jest jednak jeden ważny element do zapamietania.
Do załącznika nr 2 został dodany gatunek chrząszcza Dynastes satanas
http://www.dcsp.org/images_CoP15/Dynastes%20satanas.jpg

od tej pory handel tym owadem jest zabroniony

http://www.cites.org/eng/news/meetings/ ... esults.pdf
strona piąta tego pdfa
bartek.g

Post autor: bartek.g »

Nie no. Zalacznik II nie zakazuje handlu. Nalezy zglosic taka chec i uzyskac pozwolenie importowe/eksportowe/reeksportowe.

Czekam az rusza app I :)
Jurek b. [†]
Posty: 144
Rejestracja: czwartek, 18 listopada 2004, 21:28
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Jurek b. [†] »

Marek Przewoźny pisze:od tej pory handel tym owadem jest zabroniony
bartek.g pisze:Nie no. Zalacznik II nie zakazuje handlu.
I jedno i drugie prawda :wink: Kłopot jest z posiadanymi zwierzakami, stają się bez papierów CITES nielegalne i ani je mieć, ani sprzedać można.
bartek.g pisze:Czekam az rusza app I :)
W którą stronę? :razz:

Pzdr Jurek
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Post autor: Antek Kwiczala † »

Kłopot jest z posiadanymi zwierzakami, stają się bez papierów CITES nielegalne
To nie do końca prawda. Przepis mówi:
Art 27d. 1. Zabrania się przewożenia przez granicę pństwa roślin lub zwierząt, ich części i produktów pochodnych podlegających ograniczeniom.....bez zezwolenia ministra właściwego do spraw środowiska.
Zakazuje się więc tylko ich przewożenia przez granicę, a nie posiadanie. Istnieje wprawdzie obowiązek rejestrowania posiadanych żywych okazów, ale z obowiązku rejestracji wyłączono posiadaczy roślin, zwierząt bezkręgowych, oraz ryb. Można więc posiadać takie okazy, nie wolno jednak nimi handlować (to tak jak z tym fortepianem z klawiszami z kości słoniowej - kto taki ma, może go dalej mieć, ale nie śmie go sprzedać bez zezwolenia odpowiednich organów).
Co innego z gatunkami chronionymi polskim prawem - ale tego nie należy utożsamiać.
bartek.g

Post autor: bartek.g »

CITES reguluje handel, nic wiecej :)

W ktora strone? Czekam az O. alexandrae zejdzie na II, ale to dluuga dyskusja.
Awatar użytkownika
tempelik
Posty: 422
Rejestracja: sobota, 27 lutego 2010, 12:35
Lokalizacja: Lubaczów/Warszawa

Re: Nowości CITES 2010

Post autor: tempelik »

Odświeżę temat, bo mam pytania.
Antek Kwiczala pisze: Cytuj:
Art 27d. 1. Zabrania się przewożenia przez granicę pństwa roślin lub zwierząt, ich części i produktów pochodnych podlegających ograniczeniom.....bez zezwolenia ministra właściwego do spraw środowiska.
Zakazuje się więc tylko ich przewożenia przez granicę, a nie posiadanie.  Istnieje wprawdzie obowiązek rejestrowania posiadanych żywych okazów, ale z obowiązku rejestracji wyłączono posiadaczy roślin, zwierząt bezkręgowych, oraz ryb. Można więc posiadać takie okazy, nie wolno jednak nimi handlować (to tak jak z tym fortepianem z klawiszami z kości słoniowej - kto taki ma, może go dalej mieć, ale nie śmie go sprzedać bez zezwolenia odpowiednich organów).
Co innego z gatunkami chronionymi polskim prawem - ale tego nie należy utożsamiać.
Jeżeli pojadę poza granice kraju.
1. Po odłowieniu czegoś z CITES mam lecieć do Wojewódzkiego Konserwatora Przyrody(?), zgłaszać, wyrabiać papiery itp zarówno przy polakach jak i zagranicznych sztukach?
2. Złapie gatunek z CITES nie będący pod ochroną w tym państwie i Polsce. Będzie legalne gdy go przywiozę do Polski?
3. Złapie gatunek z CITES nie będący pod ochroną w tym państwie ale ochronie podlegający w Polsce. To coś zmienia?
4. Nie wolno handlować gatunkami, częściami ich ciała itd z CITES, a wolno je podarować?

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: Nowości CITES 2010

Post autor: Antek Kwiczala † »

Wymyśliłeś sobie Sebastianie pewne hipotetyczne sytuacje. Jeśli jednak jakiś gatunek jest na wykazie CITES, to zapewne jest skrajnie rzadki, stąd zakaz handlu nim. Podaj więc może jakiś konkretny przykład gatunku, który jest na wykazie CITES, a nie jest chroniony prawem w państwie w którym występuje. Może wtedy łatwiej będzie o konkrety, a nie hipotezy.
Awatar użytkownika
tempelik
Posty: 422
Rejestracja: sobota, 27 lutego 2010, 12:35
Lokalizacja: Lubaczów/Warszawa

Re: Nowości CITES 2010

Post autor: tempelik »

Przeglądałem stronę o CITES. I sprawdziłem gatunki. W sumie wysnułem trochę bzdety. Czyli CITES nie obejmuje żadnego z gatunków polskich owadów jak zrozumiałem. Prawda? :oops:
Ale w takim razie owad z CITES jeżeli występuje naturalnie w jakimś kraju to jest objęty ochroną?
Awatar użytkownika
Damian Bruder
Posty: 791
Rejestracja: czwartek, 25 marca 2004, 15:15
UTM: WT43
Lokalizacja: Nowa Sól/Poznań

Re: Nowości CITES 2010

Post autor: Damian Bruder »

tempelik pisze:Przeglądałem stronę o CITES. I sprawdziłem gatunki. W sumie wysnułem trochę bzdety. Czyli CITES nie obejmuje żadnego z gatunków polskich owadów jak zrozumiałem. Prawda? :oops:
Ale w takim razie owad z CITES jeżeli występuje naturalnie w jakimś kraju to jest objęty ochroną?
Jedyny polski gatunek owada na liście CITES to Parnassius apollo
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Prawo”