Zasiedlony dąb

Prawo, ochrona owadów.
krzychu79
Posty: 5
Rejestracja: piątek, 2 lipca 2010, 07:55

Zasiedlony dąb

Post autor: krzychu79 »

Witam! mam taką zagwozdkę, którą zastrzeliła mnie koleżanka z pracy, a mianowicie jak postąpilibyście z dębem w obrębie pasa drogowego oraz chodnika, który ze względu na zły stan sanitarny stwarza zagrożenie. Na domiar złego jest zasiedlony przez kozioroga dębosza. Ja podpowiedziałem jej że zciąłbym po sezonie wegetacyjnym i wywiózł w dąbrowy razem z gałęziami. Ale to chyba też nie byłoby ok bo cykl życiowy kozioroga to od 3-5 lat w zależności od warunków, więc część larw pewnie by i tak szlak trafił. Ma ktoś jakiś koncept?
pozdrawiam!
Awatar użytkownika
Tomasz Mokrzycki
Posty: 627
Rejestracja: sobota, 21 kwietnia 2007, 11:33
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zasiedlony dąb

Post autor: Tomasz Mokrzycki »

Witam
Zmienić przebieg drogi :mrgreen: .
A tak poważnie - larwa kozioroga żeruje między korą a drewnem i potrzebuje żywego jeszcze łyka i kambium do swego rozwoju. W takim przypadku ścięcie drzewa i przeniesienie go w inne miejsce niczego nie załatwia. Co innego, gdy larwy są już w kolebkach. W tym przypadku ścięcie i przeniesienie drewna ma sens. Ale z własnego doświadczenia wiem, że na jednym dębie można spotkać zarówno dojrzałe larwy w kolebkach jak i młode, żerujące pod korą, co komplikuje sprawę.
Decydujące w tym konkretnym przypadku może się okazać zagrożenie dla ludzi. Ale ono musi być realne, a nie wirtualne.
Pozdrawiam 8)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Prawo”