W hołdzie Hałdzie

Sympozja, zebrania, zloty entomologiczne, komunikaty, wystawy, giełdy, spotkania i in.
Awatar użytkownika
Delog
Posty: 703
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 15:34
UTM: CA56
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

W hołdzie Hałdzie

Post autor: Delog »

Zapraszam Was na wystawę autorską, poświęconą głównie owadom terenów industrialnych.
Poniżej zamieszczam informację prasową i kilka fotografii.
Nie mogę jej jednak już dzisiaj spalić, dlatego są to zdjęcia z cyklu hałdzianego, które z kilku przyczyn nie weszły do ekspozycji (z wyjątkiem fotki z zimowymi muszkami w locie).
Zapraszam serdecznie wszystkich forumowiczów z bliższej i dalszej okolicy
Paweł



W hołdzie Hałdzie to szczególna wystawa fotograficzna Pawła Niemca, prezentująca faunę hałdy węglowej w Katowicach-Kostuchnie, podaną w industrialnym sosie przemysłowych pejzaży. Na wystawę składa się 40 wyselekcjonowanych fotografii (format odbitek 50 x 70cm), wykonanych w latach 2009 – 2014. Autor zadbał też o edukacyjny aspekt ekspozycji.

Hałda nikomu nie kojarzy się z pozytywnymi doznaniami estetycznymi, ale okazuje się, że stereotypowe wyobrażenia mogą zostać obalone.
- Najczęściej spacerujemy w okolicach domu. Mój leży kilkaset metrów od tak zwanej Hałdy. Jak każdy nowicjusz, postrzegałem Hałdę jako wyniesienie surowe i niegościnne. Swoistą przyrodniczą tabula rasa, pozbawioną większych walorów. Fauna Hałdy jest jednak jak cebula czy disnejowski ogr. Odsłania swoje kolejne warstwy-tajemnice sukcesywnie, choć dość niechętnie. Jej poznanie wymaga czasu i szczęścia, bo spora część zamieszkujących ją gatunków zwierząt tworzy nieliczne populacje, bądź prowadzi skryty tryb życia – pisze Paweł Niemiec i dodaje: Ze względu na świeży charakter hałdy w Kostuchnie, nie prowadzono tu badań naukowych, a jeśli kiedyś teren ten stanie się obiektem rekreacyjnym - nie będzie już czego badać. Zapraszam więc, póki czas, na fotograficzną wycieczkę po tym swoistym teatrze przyrody.

Paweł Niemiec - rocznik 1975. Zajmuje się genetycznymi aspektami miażdżycy. Pasjonat fotografii, entomologii behawioralnej i przyrody Polski, szczególnie okolic Katowic, w których mieszka. Od 2008 roku członek Związku Polskich Fotografów Przyrody (ZPFP). Zdobywca tytułu fotografa roku 2013, Okręgu Śląskiego ZPFP. Jeden z laureatów prestiżowego konkursu International Federation of Wildlife and Nature Photography w roku 2014.
Galeria autorska: http://www.pawelniemiec.pl
e-mail: info.pawelniemiec@gmail.com

Kurator: dr Jacek Betleja
Wernisaż: 12.09. 2014, godz. 18.00
Czas trwania: 13.09 – 19.10. 2014
Miejsce: pl. Jana III Sobieskiego 2, Bytom
Załączniki
Reklama.jpg
Reklama.jpg (129.57 KiB) Przejrzano 4256 razy
01.jpg
01.jpg (108.99 KiB) Przejrzano 4256 razy
02.jpg
02.jpg (102.07 KiB) Przejrzano 4256 razy
03.jpg
03.jpg (109.93 KiB) Przejrzano 4256 razy
04.jpg
04.jpg (108.75 KiB) Przejrzano 4256 razy
06.jpg
06.jpg (110.56 KiB) Przejrzano 4256 razy
07.jpg
07.jpg (123.88 KiB) Przejrzano 4256 razy
Awatar użytkownika
Przemek Zięba
Posty: 1363
Rejestracja: środa, 14 grudnia 2011, 10:29
Kontakt:

Re: W hołdzie Hałdzie

Post autor: Przemek Zięba »

Pawle SZACUN!!!!!!

szkoda, że nie będę mógł obejrzeć......
Awatar użytkownika
Dark
Posty: 865
Rejestracja: czwartek, 3 marca 2005, 00:14
UTM: EC07
Specjalność: Coleoptera saproksyliczne
profil zainteresowan: Fotografia Mikrofotografia Podróże
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: W hołdzie Hałdzie

Post autor: Dark »

Gratulacje! Zdjęcia piękne, zarówno makro jak i szeroko pojęty krajobraz :)

Szkoda, że w tych rejonach bywam tylko parę razy do roku, bo chętnie bym obejrzał wszystkie prace.
A i chętnie podyskutował o fotografowaniu i owadach przy :birra: ;)
Awatar użytkownika
krzem
Posty: 1196
Rejestracja: środa, 7 kwietnia 2004, 07:42
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time

Re: W hołdzie Hałdzie

Post autor: krzem »

:mrgreen:
a będzie czerwony dywan....? bo ja chyba wpadnę pooglądać, a to bez dywanu ..to nie będziedzie to samo...
Awatar użytkownika
Delog
Posty: 703
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 15:34
UTM: CA56
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: W hołdzie Hałdzie

Post autor: Delog »

Panowie Przemku i Darku ;)
Szczery smutek mnie ogarnia, że nie spotkamy się z tej okazji, bo było by o czym pogwarzyć. Ty Przemku miałbyś dodatkową okazję na spotkanie z Kolegami z Muzeum Górnośląskiego.

Baronie z Krzemowej Doliny, zapraszam. Znając kondycję polskiego muzealnictwa nie liczyłbym jednak na karmazyny u stóp. Ani na malowanie na zielono trawników przed muzeum (klimaty sosnowieckie i śp. Towarzysz G.).
Będzie wino, ciasteczka, czekoladki - robale i paluszki
Awatar użytkownika
krzem
Posty: 1196
Rejestracja: środa, 7 kwietnia 2004, 07:42
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time

Re: W hołdzie Hałdzie

Post autor: krzem »

:) dzięki serdeczne. Przyjdę się uśmiechnąć.
Awatar użytkownika
Delog
Posty: 703
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 15:34
UTM: CA56
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: W hołdzie Hałdzie

Post autor: Delog »

No i po wernisażu

Nie okazałem się zbyt dobrym gospodarzem i nie z każdym mogłem wymienić myśli, czego żałuję.
Bardziej i tego, że nie pogadałem na żywca z kolegami, których nie widziałem od 10 lat i którzy też pojawili się na wernisażu.
Odnoszę wrażenie, że był zbyt krótki, na tą ilość gości (100 i więcej)

Przesyłam link do fotorelacji i zachęcam do odwiedzenia prastarego Bytomia.
BYT i OM w jednym ciągu to spora dawka metafizyki
;=)

A "W hołdzie Hałdzie" wisi.
I nie utonie, aż do 19-go października

Pozdrawiam miło
Pawel


http://www.muzeum.bytom.pl/strona-glown ... e-haldzieq
ODPOWIEDZ

Wróć do „Sympozja, zebrania, wystawy”