LSMO Astroshow 2013 (Deltaoptical)

Sympozja, zebrania, zloty entomologiczne, komunikaty, wystawy, giełdy, spotkania i in.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9493
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

LSMO Astroshow 2013 (Deltaoptical)

Post autor: Jacek Kurzawa »

W dniach 28-37.08.2013 w Spale odbył się III Międzynarodowy Zlot Miłośników Astronomii ASTROSHOW 2013 , którego organizatorem była firma Deltaoptical – dystrybutor sprzętu optycznego, głównie teleskopów ale także mikroskopów biologicznych i stereoskopowych.
http://astroshow.deltaoptical.pl

Ponieważ zostałem zaproszony do udziału w warsztatach do poprowadzenia części poświęconej entomologii i technikom mikro- i makrofotografii, wykonywaniu zdjęć warstwowych i omówieniu programu Helicon Focus i Helicon Remote, miałem dobrą okazję potestować i porównać mikroskopy stereoskopowe i kamery.
Do porównań i testów zabrałem z ciekawości MBC-10 i muszę przyznać, że wyniki tych porównań nieco zaskoczyły mnie samego i pozwoliły na wyrobienie sobie opinii na temat tego, czym są nowoczesne mikroskopy oferowane przez Deltaoptical (i nie tylko przez tą firmę) a stare MBS-y, ale o tym później :ja wiem:

Warsztaty zorganizowane zostały z rozmachem, ilość uczestników była jak widać ogromna,
http://astroshow.deltaoptical.pl/as2013.jpg
widać było entuzjazm wśród uczestników, dużo sprzętu a program był wręcz przeładowany zajęciami tak, że 3 dni uczestnikom nie wystarczały na zapoznanie się ze wszystkim, czym chcieliby się zapoznać. Na Forum nie pisałem o tym wydarzeniu przed, ponieważ w czasie, gdy byłem poproszony o uczestnictwo (w czerwcu) wszystkie miejsca na LSMO były już zajęte.

W piątek po południu po krótkim wprowadzeniu do entomologii udaliśmy się w teren. Pogoda dopisała, uczestnicy wyposażeni w różnego rodzaju pojemniki, fiolki, zakraplacze, a nawet w czerpaki (!) odbyli 2 godzinną wycieczkę do jeziorka na rzece Gać. W czwartek wieczorem odbyło się nocne świecenie. We fiolkach zostały uwięzione koniki polne, szerszeń, motyle nocne, biedronki, żuki, znaleziona została poczwarka zawisaka borowca, wiele innych drobnych owadów, pluskwiaki i cała masa pająków.

Sobota to kolejny wykład o owadach dla dzieci i omówienie technik mikro i makrofotografii, którym przyznam sam byłem najbardziej zainteresowany. Pokazanie możliwości i technologii mikrofotografii wywołały niemałe zaskoczenie wśród uczestników, którzy chyba nie spodziewali się, że za perfekcyjnymi fotografiami owadów stoi potężna technika, cała masa sprzętu, oświetlaczy, statywów, stoliki przesuwne itd. a same zdjęcia są wynikiem żmudnej wielogodzinnej pracy. Temat jest bardzo szeroki więc dwie godziny minęły bardzo szybko, czas został przekroczony a wiele tematów jedynie wstępnie poruszonych. Jeśli uczetnicy LSMO 2013 mieliby jakieś pytania to zapraszam do lektury naszego Forum, na którym jest jużbardzo dużo informacji na ten temat i do zadawania kolejnych pytań. Tutaj też mam prośbę a nadesłanie zdjęć z tej części entomologicznej na adres jk@entomo.pl

Poniżej zamieszczam fotografie z komentarzami. O sprzęcie optycznym napiszę wkrótce.

LSMO - Letnia Szkoła Mikroskopii Optycznej
Załączniki
gen. Mirosław Hermaszewski - pierwszy Polak w kosmosie
gen. Mirosław Hermaszewski - pierwszy Polak w kosmosie
LSMO2013__01.jpg (139.09 KiB) Przejrzano 2857 razy
Na placu ...
Na placu ...
LSMO2013__02.jpg (337.15 KiB) Przejrzano 2857 razy
LSMO2013__03.jpg
LSMO2013__03.jpg (283.63 KiB) Przejrzano 2857 razy
LSMO2013__04.jpg
LSMO2013__04.jpg (117.27 KiB) Przejrzano 2856 razy
owoc nocnych łowów
owoc nocnych łowów
LSMO2013__05.jpg (144.84 KiB) Przejrzano 2856 razy
przed wycieczką w teren
przed wycieczką w teren
LSMO2013__06.jpg (296.7 KiB) Przejrzano 2856 razy
LSMO2013__07.JPG
LSMO2013__07.JPG (400.57 KiB) Przejrzano 2856 razy
LSMO2013__08.JPG
LSMO2013__08.JPG (350.71 KiB) Przejrzano 2856 razy
LSMO2013__10.JPG
LSMO2013__10.JPG (288.12 KiB) Przejrzano 2856 razy
LSMO2013__11.JPG
LSMO2013__11.JPG (509.68 KiB) Przejrzano 2856 razy
Michał Rzewuski – biolog, specjalista arachnolog - organizator imprezy, zajmujący się m.in. mikroskopami...
Michał Rzewuski – biolog, specjalista arachnolog - organizator imprezy, zajmujący się m.in. mikroskopami...
LSMO2013__12.JPG (174.18 KiB) Przejrzano 2856 razy
Sobotni wykład, sala z mikroskopami (jakość zdjecia jest fatalna, ale w tej chwili to jest jedyne zdjęcie, jakie posiadam)
Sobotni wykład, sala z mikroskopami (jakość zdjecia jest fatalna, ale w tej chwili to jest jedyne zdjęcie, jakie posiadam)
LSMO2013__30.jpg (143.98 KiB) Przejrzano 2856 razy
Szkiełka nakrywkowe z preparatami biologicznymi do obserwacji przez mikroskop
Szkiełka nakrywkowe z preparatami biologicznymi do obserwacji przez mikroskop
LSMO2013__34.jpg (151.27 KiB) Przejrzano 2856 razy
Studiowanie rusałki pawika (Inachis io) pod mikroskopem.
Studiowanie rusałki pawika (Inachis io) pod mikroskopem.
LSMO2013__37.jpg (185.93 KiB) Przejrzano 2856 razy
IPOS 810  - flagowy mikroskop stereoskopowy z trzecim torem wizyjnym pod aparat fot. lub kamerę.
IPOS 810 - flagowy mikroskop stereoskopowy z trzecim torem wizyjnym pod aparat fot. lub kamerę.
LSMO2013__38.jpg (176.08 KiB) Przejrzano 2856 razy
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9493
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: LSMO Astroshow 2013 (Deltaoptical)

Post autor: Jacek Kurzawa »

Teraz o optyce. Interesowałem się tylko mikroskopami stereoskopowymi.
http://deltaoptical.pl/blizej_zycia/?cid=4
Przyjrzałem się dwóm modelom SZ-630T i IPOS-810. Nie zauważyłem między nimi większej różnicy w widoku obrazu, może ten IPOS jest nieco jaśniejszy. Różnice są między nimi głównie w budowie, osprzęcie opcjonalnym no i oczywiście w cenie. Nie będę się rozpisywał o nich, bo nie miałem zbyt wiele czasu na dokładne testowanie.
Postawiłem obok nich MBC-10 (stary rosyjski mikroskop stereoskopowy z równoległym torem optycznym). Pierwsze co poczułem, to te zbieżne osie optyczne w SZ-630T - obiekt jest inny w prawym i lewym oku. Oczywiscie przy osiach równoległych obiekt tez będzie "inny", bo na tym polega stereoskopowe widzenie obrazu, jednak przy tych zbieżnych osiach ten obiekt jest nieco pochylony to w jedną to w drugą stronę. Dodatkowo przy zmianie zoom należy zmniejszyć odległość do obiektu. Szkoda, że mikroskop nie trzyma ostrości przy zmianie zooma (ten model IPOS-810 ma x1 - x10). Może to kwestia kalibracji? W MBC jest tak, że jeśli ustawię ostrość na dużym powiekszeniu to na każdym innym ta ostrość zostaje zachowana i nie trzeba opuszczać/podnosić binokularu.
Co mi się podobało - jasność i czystość obrazu (dobra optyka, w świetle LED nie widziałem żadnych wad), dobre światło (te LEDy zamontowane są naprawdę mocne i skuteczne, porównałem je ze swoim przenośnym światłem, więc miałem porównanie) i możliwość rozbudowania zestawu. IPOS był dla mnie nieco za wysoki (do niego trzeba mieć wysokie krzesło).
Optycznie mój MBC na niektórych obrazach miał mgiełkę :? :mysl: Tak, wyszło to, że ma wiele lat i szkła są po prostu ... brudne! MBC i wszystkie stare mikroskopy trzeba po prostu oczyscic. Nie jest to wcale takie proste. Chociaż MBC rozbiera się nad wyraz łatwo, to jednak ma on na swoim torze 8 soczewek, kazda ma dwie powierzchnie. Rozebranie całego MBC i dostanie się do wszystkich płaszczyzn soczewek to robota na minimum 2-3 godziny, ale podkreślam, że jest to konieczne pewnie u większości Waszych wysłużonych mikroskopów.

Reasumując - na minus MBC jest to że jest zabrudzony i nie jest łatwo go rozbudować o trzeci tor. Zaleta - cena, jakość obrazu, budowa.
Na plus mikroskopów Delty - jakość obrazu, opcje, światło LED. Minus - cena IPOSa.

Testowałem też kamerę USB 5 MP. Obraz nie jest zły, właściwie jest dobry, ale przy takim sofcie nie bardzo jest jak na tym pracować. Zresztą, jak pisał już Przemek i zaczynam podzielać ten punkt widzenia - w entomologii z kamer pożytku nie będzie, bo tu chodzi nam bardziej o zatrzymanie obrazu a do tego celu bardziej nada się aparat kompaktowy niż kamera (w cenie 1400 zł jest duży wybór dobrej optyki, więc kamery USB nie mogą z tym segmentem na razie konkurować).
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9493
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: LSMO Astroshow 2013 (Deltaoptical)

Post autor: Jacek Kurzawa »

Pojawiło się trochę zdjęć z Astroshow 2013 w sieci:

http://multicentrum.mbp.org.pl/wrazenia ... -w-spale-0 FOTOGALERIA
http://astroshow.deltaoptical.pl/

Odebrałem wiele sygnałów, że (niektórzy) uczestnicy Astroshow polubili owady i zaczęli na nie zwracać większą uwagę :hp: :tancze:
Awatar użytkownika
Przemek Zięba
Posty: 1363
Rejestracja: środa, 14 grudnia 2011, 10:29
Kontakt:

Re: LSMO Astroshow 2013 (Deltaoptical)

Post autor: Przemek Zięba »

Jacku, cz y w trakcie prezentacji stereoskopów zwłaszcza tych z górnej półki (bo na zdjęciach widać jakieś obrazy zrzucane spod mikroskopu na laptopy) podłączane były jakieś rejestratory obrazu, kamerki/aparaty i prezentowane były uzyskane obrazy, chodzi mi o jakość obrazu etc.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9493
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: LSMO Astroshow 2013 (Deltaoptical)

Post autor: Jacek Kurzawa »

Różnica między tymi stereoskopami (mikroskopami stereoskopowymi) najdroższymi (oko 6,5-9 tys) a tymi tańszymi (2-3 tys) w optyce nie jest tak zauważalna. Kamerka 5MP podłączona do IPOS-a dała mi taki obraz, ale to było testowane bardzo szybko i bez żadnych prób. Obraz kadru to około 6mm w pionie, na zdjęciu Anaesthetis testacea (Cerambycidae). Zrobienie tej fotki było jednym z moich zadań w trakcie pobytu na Astroshow. Niestety, musiałem juz pilnie wyjeżdzać, wiec ta fotka to efekt kilkunastominutowego kontaktu z tym jedynym modelem kamery. Były dwa źródła światła, dlatego nie ma białego tła.
Kamerka HDCE-X5 5MP http://deltaoptical.pl/blizej_zycia/kam ... d2553.html Trudno mi nawet powiedzieć na ile dałoby się to poprawić.
Natomiast na samych warsztatach dało się protestować wszystkie modele kamerek na wszystkich rodzajach mikroskopów :D Inna sprawa, że program był na tyle "przeładowany", że wcale na to nie było tak łatwo wygospodarować czasu, bo albo trwały właśnie prelekcje, albo obiad itp. Jednak jesli ktoś chciał, to mógł się bawić sprzętem do znudzenia :no:
Załączniki
HDCE-X5 5MP, Anaesthetis testacea
HDCE-X5 5MP, Anaesthetis testacea
Image17.jpg (174.47 KiB) Przejrzano 2614 razy
Awatar użytkownika
Przemek Zięba
Posty: 1363
Rejestracja: środa, 14 grudnia 2011, 10:29
Kontakt:

Re: LSMO Astroshow 2013 (Deltaoptical)

Post autor: Przemek Zięba »

Dzięki Jacku! Obraz porównywalny z obrazem jaki uzyskiwałem ze swojej kamerki, również 5 MP. Oczywiście po dopracowaniu troszkę udałoby się go podciągnąć, no ale pytałem z ciekawości, bo kamerki już dawno nie mam. Binokulary te droższe jak słusznie zauważyłeś nie odbiegają specjalnie jakością obrazu od tych ze średniej półki ( takich w granicach 3-4 tys.), też się przekonałem, no ale górują nad tańszymi innymi plusami. Natomiast wielkiej różnicy pomiędzy stereoskopami za 7-8 tys. a powiedzmy firmowymi za 3 x większą kwotę to dla mnie nie ma. Stąd jak zauważył mój kolega, który nimi handluje, ostatnio nastał boom na te chińskie z górnej półki, do tego stopnia, że uczelnie/instytuty wykupują całe partie z dostawy tychże i jeszcze nie dopłynęły do Polski a już sprzedane :-))
ODPOWIEDZ

Wróć do „Sympozja, zebrania, wystawy”