Wystawa w Sobiborze

Sympozja, zebrania, zloty entomologiczne, komunikaty, wystawy, giełdy, spotkania i in.
Marek Hołowiński
Posty: 5054
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 2 times

Wystawa w Sobiborze

Post autor: Marek Hołowiński »

Nadleśnictwo Sobibór gościło przedstawicieli Naczelnej i regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych. Z tej okazji nadleśniczy zaproponował abym w sali konferencyjnej zaprezentował swój zbiór owadów. Wystawiłem 80 z ponad 120 gablot i na przybyłych gościach zrobiło to niemałe wrażenie.
- fotki z przygotowania wystawy
Załączniki
P5265940a.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (64.03 KiB)
P5265941a.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (53.72 KiB)
P5265946a.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (51.27 KiB)
P5265948a.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (71.59 KiB)
P5265951a.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (59.94 KiB)
P5265952a.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (54.36 KiB)
FoFa
Posty: 160
Rejestracja: czwartek, 12 sierpnia 2010, 18:31
Gender: women
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Wystawa w Sobiborze

Post autor: FoFa »

o wow :shock:
wcale się nie dziwię. na mnie zrobiły wrażenie same zdjęcia gablot a oni mogli z bliska obejrzeć motylki. trochę im zazdroszczę, sama chętnie bym je obejrzała :)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Wystawa w Sobiborze

Post autor: Rafał Celadyn »

Super inicjatywa Marku,nawet na zdjęciach robi to wrażenie :)
Pozdrawiam Rafał
Tomasz Blaik
Posty: 727
Rejestracja: czwartek, 22 stycznia 2009, 20:00
UTM: XR86
Specjalność: Depressariidae
Lokalizacja: Pielgrzymów/Góry Opawskie
Podziękowano: 1 time

Re: Wystawa w Sobiborze

Post autor: Tomasz Blaik »

Zdjęcia robią wrażenie. Cenna inicjatywa, gratulacje!
Awatar użytkownika
Malko
Posty: 2005
Rejestracja: piątek, 19 grudnia 2008, 16:06
Lokalizacja: Tarnów/Radłów/Kraków

Re: Wystawa w Sobiborze

Post autor: Malko »

Marek Coś pięknego wstaw link do tych zdjęć w temacie Zdjęcia Zbiorów bo gabloty masz niesamowite !!
Cezary
Posty: 178
Rejestracja: wtorek, 16 czerwca 2009, 13:57
Lokalizacja: Ostrowiec Św.

Re: Wystawa w Sobiborze

Post autor: Cezary »

Jak byś miał czas Marku to może wstawił byś zdjęcia poszczególnych gablot. Zwłaszcza motyli nocnych. Na pewno pomocne by było to początkującym w układaniu motyli w gablotach.
Pozdrawiam.
Łukasz
Posty: 1071
Rejestracja: piątek, 12 maja 2006, 21:54
Lokalizacja: okolice Bielska-B./Kraków

Re: Wystawa w Sobiborze

Post autor: Łukasz »

Jak byś miał czas Marku to może wstawił byś zdjęcia poszczególnych gablot. Zwłaszcza motyli nocnych. Na pewno pomocne by było to początkującym w układaniu motyli w gablotach.
Popieram pomysł, i to bardzo :mrgreen: Szczególnie miłoby obejrzeć fotkę z serią D. zosimi, naprawdę niezapomniany widok :)
Awatar użytkownika
Tomasz Niedźwiedzki
Posty: 520
Rejestracja: piątek, 20 lipca 2007, 21:38
Lokalizacja: Rzym
Kontakt:

Re: Wystawa w Sobiborze

Post autor: Tomasz Niedźwiedzki »

Marek, a te puchary i medale też twoje? :wink:
jon

Re: Wystawa w Sobiborze

Post autor: jon »

Zbiór robi wrażenie, aczkolwiek szkoda, że nie można powiększyć zdjęć na tyle aby zobaczyć dokładniej co tam jest. Nie trzymaj tego zbyt długo tam bo Ci wyblakną te motyle o czym dobrze wiesz. Ja zgodziłbym się max na 2-3 dni. W ogóle to nie wiem czy jest sens robić tego typu wystawy, bo dla przeciętnego odbiorcy to tylko różnobarwny zestaw motyli. Równie dobrze można byłoby tam wsadzić wyłącznie pospolite rusałki, pazia królowej i cytrynki. Nie wiem czy trafi się tam ktoś kto potrafi docenić jak rzadkie są tam okazy, jak też to, że są one pięknie spreparowane. Patrząc na przezierniki, mało kto ma pojęcie, że dla ich zdobycia trzeba się sporo natrudzić a jeszcze więcej wiedzieć. Ja generalnie odnoszę wrażenie, że motyle zbieram dla siebie samego, czasem bardzo miło jest mi je pokazać kolegom podobnym do Was, piszących na tym forum i nie tylko ale to garstka. Poza tym liczy się informacja. Jak przychodzi do mnie ktoś nie związany z motylami, powiedzmy ojciec przyjedzie przypadkowo z jakimś znajomkiem i wpadnie mu do głowy pomysł abym pokazał znajomemu motyle, to na wymioty mnie zbiera. Ojcu wydaje się, że ten ktoś może być zainteresowany tym co tam mam. Natomiast kiedy ktoś samoistnie się tym zainteresuje i widzę, że jest na tym punkcie w jakiś sposób wrażliwy to bardzo chętnie z kimś takim pogadam i pokażę zbiór. Ej, coś mnie wzięło na rozpisywanie się.
Marek Hołowiński
Posty: 5054
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 2 times

Re: Wystawa w Sobiborze

Post autor: Marek Hołowiński »

W tym przypadku nie wypadało odmówić. Ze względu na osobliwości przyrody, w tym ilości wykazanych gatunków motyli Lasy Sobiborskie są już trochę znane w kraju. Celem wystawy było pokazanie naczelnym władzom leśnym właśnie tej różnorodności gatunków. A największym zainteresowaniem cieszyły się gabloty właśnie z mikrami.
Zbiór był wyeksponowany tylko na tę okazję, ale ze względu na zainteresowanie zgodziłem się pozostawić na kilka dni.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Wystawa w Sobiborze

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Janusz, zbiór oglądali leśnicy, a oni mają jako takie pojęcie o owadach i entomologii bo uczą ich tego w szkole. Ja Markowi zazdroszczę porządku, który ja od wielu lat usiłuję zaprowadzić u siebie i końca nie widać. Jak się od początku nie przykłada do odpowiedniego układania to później ma się niezły kwiatek... :)
Krzysztof S.
Posty: 404
Rejestracja: poniedziałek, 29 marca 2004, 20:30
Lokalizacja: Chocianów
Kontakt:

Re: Wystawa w Sobiborze

Post autor: Krzysztof S. »

Świetnie uporządkowany zbiór - młodzież powinna podpatrywać i naśladować....no chyba nie tylko młodzież.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Wystawa w Sobiborze

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Krzysztof S. pisze:Świetnie uporządkowany zbiór - młodzież powinna podpatrywać i naśladować....no chyba nie tylko młodzież.
Podpatrywanie to jedno, a praca ze zbiorem to drugie. Warto jednak oglądać zbiory innych i "wyciągać" z nich wartościowe metody układania, porządkowania itp.
Ja mniejsze motyle powoli przekładam do tacek, to bardzo wygodny sposób, pozwalający na łatwe porządkowanie. Niestety zajmuje to masę czasu... ale warto :)
Krzysztof S.
Posty: 404
Rejestracja: poniedziałek, 29 marca 2004, 20:30
Lokalizacja: Chocianów
Kontakt:

Re: Wystawa w Sobiborze

Post autor: Krzysztof S. »

Grzegorz, praca ze zbiorem i nad zbiorem zajmuje dużą część życia, to taka choroba którą trudno wyleczyć (czasem żony próbują brać się za takie leczenie).
Czy warto, każdy sam musi ocenić.
Zbiór Marka według mojej oceny jest wzorcowy i jako przykład jest idealny.
Marek Hołowiński
Posty: 5054
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 2 times

Re: Wystawa w Sobiborze

Post autor: Marek Hołowiński »

dziękuję wszystkim za słowa uznania.
Docelowo chciałbym całość rozmieścić w 200 gablotach, ale już teraz porządkuję mikra. Przewidziałem na nie tylko 30 gablot a okazuje się że to co najmniej o połowę za mało.
W wolniejszym czasie może zaprezentuję fragment zbioru na forum.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Wystawa w Sobiborze

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Krzysztof S. pisze:Grzegorz, praca ze zbiorem i nad zbiorem zajmuje dużą część życia, to taka choroba którą trudno wyleczyć (czasem żony próbują brać się za takie leczenie).
Czy warto, każdy sam musi ocenić.
Zbiór Marka według mojej oceny jest wzorcowy i jako przykład jest idealny.
Pewnie, że warto, entomologia odpowiednio głęboko zakorzeniona jest nieuleczalna i dożywotnia.
Żony mają inne priorytety i nas nie rozumieją (o zgrozo...) jednak przy odpowiednim podejściu da się nimi sterować ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Sympozja, zebrania, wystawy”