Juglans sp. (?)

Awatar użytkownika
Prionus
Posty: 111
Rejestracja: piątek, 15 lipca 2011, 13:47
UTM: DC82

Juglans sp. (?)

Post autor: Prionus »

Dendrolog potrzebny od zaraz :D Drzewko wyrosło zupełnie przypadkowo, zostało przyniesione w ziemi z inną sadzonką. Jedyne co mogę dodać to to, że roślina powstała z pestkowca podobnego do tych orzecha włoskiego... Niestety nie pasuje mi do niczego z rodzaju Juglans, wszystkie prawdopodobne gatunki mają liście całobrzegie a ten piłkowane. Jakieś typy? Z góry dziękuje za pomoc ;)
Załączniki
liście 7-krotnie złożone
liście 7-krotnie złożone
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (115.47 KiB)
zbliżenie
zbliżenie
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (90.97 KiB)
Leszek Matacz
Posty: 456
Rejestracja: poniedziałek, 18 lipca 2011, 22:21
UTM: XS79
Lokalizacja: Twardogóra - XS79

Re: Juglans sp. (?)

Post autor: Leszek Matacz »

Tomanek w Botanice leśnej podaje, że piłkowanie występuje u m.in. Juglans nigra, J. mandshurica oraz u niektórych gat. z rodzaju Carya (Hicoria) - orzesznik.
Awatar użytkownika
Prionus
Posty: 111
Rejestracja: piątek, 15 lipca 2011, 13:47
UTM: DC82

Re: Juglans sp. (?)

Post autor: Prionus »

Wielkie dzięki za odpowiedź. Juglans nigra odpada, tam piłkowanie jest bardzo drobne ale Carya to już jakiś trop :)
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Juglans sp. (?)

Post autor: Brachytron »

Coś tam można z tego rodzaju wyeliminować po liczbie listków w liściu. Posadź w osłoniętym miejscu bo lubią przemarzać.
Awatar użytkownika
Prionus
Posty: 111
Rejestracja: piątek, 15 lipca 2011, 13:47
UTM: DC82

Re: Juglans sp. (?)

Post autor: Prionus »

Po krótkiej analizie stwierdzam, że moja roślina to Carya ovalis. Bodajże 5 gatunków z tego rodzaju rośnie w okolicy miejsca z którego brałem ziemie i pozostała czwórka odpada. Leszek Matacz dziękuję za naprowadzenie, Brachytron dziękuję za podpowiedź i wskazówki co do uprawy :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny, grzyby.”