Etykiety lokalizacyjne i determinacyjne problemy etyczne

Układanie zbiorów, gabloty, szpilki narzędzia i przybory entomologiczne
Awatar użytkownika
Przemek Zięba
Posty: 1363
Rejestracja: środa, 14 grudnia 2011, 10:29
Kontakt:

Etykiety lokalizacyjne i determinacyjne problemy etyczne

Post autor: Przemek Zięba »

W czasie świąt przeglądając swoje zbiory, w tym partię owadów, które zostały mi sprezentowane. Nie wiem jakim sposobem, ale trafiły do mnie moje okazy, które dobre kilak lat temu komuś wysłałem, oczywiście z etykietami i lokalizacyjną i determinacyjną. Ku mojemu zdziwieniu, zerknąłem na etykiety i ... zostały zmienione, tzn.miejsce lokalizacji i data zbioru zostały moje, natomiast obie zmieniono zastępując je nowymi oczywiście z opisem, zebrał i oznaczył kolega ...... Jako, że okazy te są nieczęsto spotykane i w tej lokalizacji w tym samym czasie raczej nie było możliwości by ktoś je zebrał ( chodzi o Chorwację, z dokładną lokalizacją i datą, nawet opisem stanowiska) jako, że wyjazd był czerwcowy i wiem, że nikogo tam nie było poza mną w tym czasie, to sprawa jest oczywista. Dodatkowo to mój sposób preparowania. Zrobiło mi się jakoś tak przykro, że takie sprawy się zdarzają. Ja podchodzę w ten sposób, że pozostawiam nawet etykiety przyklejane na zafoliowanych owadach otrzymanych w ramach wymiany, a że czasami są przyklejone i drukowane na cienkim papierze, to nawet je naklejam na twardszy kartonik i dopinam do okazu. Owszem, gdy otrzymuję materiał nieoznaczony to inna sprawa, determinuję i dokładam etykietę ale ale zawsze oryginalne dane zachowuję, choćby pod okazem było i 4 etykiety. Ale widzę, że niektórzy tak nie robią.
Chociaż nie wiem czemu ma to służyć, ale ogarnęła mnie jakaś taka smutna refleksja...poświąteczna...
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Etykiety lokalizacyjne i determinacyjne problemy etyczne

Post autor: Jacek Kurzawa »

Absolutnie niedopuszczalne. Etykiety są dokumentem i jeśli ktoś ma potrzebę dodania swojej to powinien zostawić oryginalną. Etykieta determinacyjna powinna być osobno, więc tu każdy może sobie podpiąć swoją.

Jeśli jednak doszło do tego, że
natomiast obie zmieniono zastępując je nowymi oczywiście z opisem, zebrał i oznaczył kolega ......
to spokojnie... ;-) Zdarzało się to już paru znanym entomologom, etykietować cudze okazy swoimi etykietami. Kiedyś można to było tłumaczyć tym, że entomolog miał już gotowe wydrukowane etykiety ze swoim nazwiskiem, brał je do ręki i wpisywał dane okazów, które dostał od kogoś.
No ale żeby na gotowych, popreparownych okazach, już spreparowanych robić takie operacje? Może była długa seria, część okazów była bez etykiet więc część została doprodukowana. Ale żeby nie zauważyć, że tam się pojawia nazwisko zbieracza, który nie był nigdy w tym miejscu i produkować fałszywkę... i tego nie zauważyć?.... Chyba celowa robota, ale na Twoim miejscu Przemku nie przejmowałbym się tym. Zdrowie najważniejsze! :birra:
Awatar użytkownika
Przemek Zięba
Posty: 1363
Rejestracja: środa, 14 grudnia 2011, 10:29
Kontakt:

Re: Etykiety lokalizacyjne i determinacyjne problemy etyczne

Post autor: Przemek Zięba »

Wiesz ja się nie przejmuje zbytnio, ale taki niesmak pozostał, zwłaszcza, że to kolega, któremu te okazy kiedyś ofiarowałem z własnymi etykietami i prawidłowo oznaczone. Okrężną drogą trafiły do mnie powtórnie, jakże zmienione :mrgreen: oczywiście etykiety. Dla mnie bez sensu zdejmować czyjeś etykiety by założyć swoje z danymi z moich połowów, ech w sumie niech tam jesli to komus sprawiło frajdę...wiosna nadeszła trzeba się cieszyć !
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Etykiety lokalizacyjne i determinacyjne problemy etyczne

Post autor: Jacek Kurzawa »

Skontaktuj się z Kolegą, uświadom, porozmawiajcie. Może się okazać, że to ktoś w jego imieniu pozmieniał etykiety (bo dostał od niego okazy). Z ciekawości warto poznać mechanizm.
Awatar użytkownika
Przemek Zięba
Posty: 1363
Rejestracja: środa, 14 grudnia 2011, 10:29
Kontakt:

Re: Etykiety lokalizacyjne i determinacyjne problemy etyczne

Post autor: Przemek Zięba »

W sumie niezły pomysł, ciekawe co usłyszę :-)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Organizacja zbioru - gabloty, etykietowanie, szpilki”