Zbiory entomologiczne w Muzeum Przyrodniczym Uniwersytetu Wrocławskiego [GENUS]

L. Borowiec
Posty: 970
Rejestracja: wtorek, 25 maja 2004, 13:36

Zbiory entomologiczne w Muzeum Przyrodniczym Uniwersytetu Wrocławskiego [GENUS]

Post autor: L. Borowiec »

Jacek pisze: "Czy ludzie z waszego bliskiego otoczenia akceptują wasze zainteresowania i sposób ich realizacji"

Dzisiaj nawet w środowiskach akademickich często nie ma zrozumienia dla kolekcjonowania, bo jest to częścią wojny o wpływy i kasę w nauce. Tyle razy słyszeliśmy od "kolegów" z biologii molekularnej czy eksperymentalnej, że uprawiamy kolekcjonerstwo jak filateliści czy im podobni, można o tym też przeczytać na blogach naukowych gdzie systematyków i taksonomów przedstawia się w jak najgorszym świetle. W znacznej mierze jest to efektem prawie całkowitego wyrugowania przyrodoznawstwa z programów nauczania, od podstawowych do akademickich. Nawet Jacku sobie nie wyobrażasz jak okrojone są obecnie na uniwersytetach programy z tej dziedziny. W efekcie nie ma w ogóle edukacji czemu mają służyć zbiory naukowe, edukacja poprzez kolekcjonerstwo itd. Młody człowiek pozbawiony tego tła intelektualnego takich badań może rzeczywiście nie zauważyć czemu to ma służyć i uważać to za bezmyślne zabijanie. Brak edukacji podstawowej w tej dziedzinie jest największym problemem po uzyskaniu niepodległości. Skrajnie liberalna wizja państwa powoduje, że coraz lepiej rozwija się nauka pod naciskiem skrajnie parametrycznych ocen, jest duży nacisk na praktykę i wdrożenia i kompletny brak edukacji w zakresie podstawowego rozumienia świata, jego złożoności, różnorodności itp. W krajach zachodnich jest bardzo rozwinięty oddolny ruch na rzecz edukacji przyrodoznawczej (może nie wszędzie, ale np. w Niemczech czy Wielkiej Brytanii jest to na wysokim poziomie) i dlatego tam przeciętny człowiek lepiej rozumie przyrodnicze pasje amatorskie. Uczelnie i muzea przyrodnicze często mają obowiązek prowadzenia takiej edukacji dla młodzieży czy tzw. trzeciego wieku. U nas liczy się tylko kasa i szybki sukces. W tym roku ministerstwo nie przyznało dotacji do wydawanych czasopism taksonomicznych. Nie wiem dlaczego, bo nikt się z tego nie tłumaczył, Genus, PPE, Annales Zoologici dostały po prostu pismo "odmawiamy dotacji", i tyle. Annalesy pewnie sobie dadzą radę, bo stoi za nimi instytucja, PTE miało jeszcze jakieś grosze na koncie i może do końca roku dociągnie, ale Genus zbankrutował bo dochodów PTTax ma tylko tyle, aby obsłużyć pracę redakcji (wysyłki, wymiana itd.), skład zrobić w ramach własnych środków, ale na druk nic nie zostaje. Redaktorzy muszą z prywatnych pieniędzy zapłacić za wydrukowane zeszyty 1-3, jakoś zdobyć kasę na dokończenie vol. 25 i do widzenia. Podjęliśmy po 25 latach decyzję o definitywnym zakończeniu przygody p.t. "Genus - International Journal of Invertebrate Taxonomy". I jak znam życie mało kto będzie po tym płakał, a co po niektórzy będą zacierać ręce, bo zawsze jakaś część konkurencji o ministerialną kasę została wyeliminowana.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Czy entomolodzy terenowi to gatunek na wymarciu???

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Lechu, ja będę płakał po Genusie i stwierdzam że to do cholery skandal, żeby polityczne bydło "godnie" obżerało się ośmiorniczkami i sadzało tyłki na krzesłach za 15 tys. a brakowało kasy na fundamenty nauki. To jest takie ciche niszczenie nauki w białych kołnierzykach i uśmiechem na ustach.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Czy entomolodzy terenowi to gatunek na wymarciu???

Post autor: Jacek Kurzawa »

Lech Borowiec pisze: Tyle razy słyszeliśmy od "kolegów" z biologii molekularnej czy eksperymentalnej, że uprawiamy kolekcjonerstwo jak filateliści czy im podobni, można o tym też przeczytać na blogach naukowych gdzie systematyków i taksonomów przedstawia się w jak najgorszym świetle.

W tym roku ministerstwo nie przyznało dotacji do wydawanych czasopism taksonomicznych. (...) Podjęliśmy po 25 latach decyzję o definitywnym zakończeniu przygody p.t. "Genus - International Journal of Invertebrate Taxonomy". I jak znam życie mało kto będzie po tym płakał....
Same smutne rzeczy. Trudno mi to pojąć.

Ad 1 akapit - i "vice versa". To jest akurat "olewka" z wzajemnością, bo wiele niby wzniosłych badań tak naprawdę nie służy żadnej nauce, li tylko zdobywaniu punktów i trzymaniu się przy korycie (to moja opinia). Tak poważnie - jak już prof.Borowiec pisze, że jest źle, to jest BARDZO ŹLE. I to wszystko jest bardzo smutne.

Ad. 2 akapit - To jest bardzo smutne i bardzo zła wiadomość. To jest właściwie SZKODA (w sensie zniszczenia).
Pozostaje tylko powiedzieć - Róbmy swoje. Może Forum to nie jest najlepsze miejsce na tego rodzaju pytania ale z drugiej strony może jest to najlepsze miejsce. Chciałbym dopytać, jakie to są pieniądze, rząd wielkości, które są potrzebne do funkcjonowania takich wydawnictw jak Genus, rocznie? To samo zresztą z ciekawości, jakie cyfry stoją za funkcjonowaniem WE, PTE?
Andrzej J. Woźnica

Re: Czy entomolodzy terenowi to gatunek na wymarciu???

Post autor: Andrzej J. Woźnica »

Mam pytanie zasadnicze: A kto podjął decyzję o zamknięciu Genusa ? Nie rozumiem tego ...
Może jednak Ktoś podjąłby się działań non profit w tej mierze ?
Ludzie ! wstrzymajcie się do walnego Zjazdu PTTax. Jestem w Komisji Rewizyjnej i dziwię się tym informacjom, bo nic na temat likwidacji Genusa nie wiem ...
Awatar użytkownika
Konto_usuniete
Posty: 1117
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 13:36

Re: Czy entomolodzy terenowi to gatunek na wymarciu???

Post autor: Konto_usuniete »

Jacek Kurzawa pisze:To samo zresztą z ciekawości, jakie cyfry stoją za funkcjonowaniem WE, PTE?
przyjmujac Jacku ze składka z jednym czasopismem to 85 a z dwoma to 120 zł wychodzi 35zł od wpłacającego - za tytuł. Czyli zakładając ze składki opłaca około 100???osób daje w przybliżeniu 3500zł za tytuł...
Co do samych wydawnictw ...cóż...może czas przejść na ich wersje elektroniczne - pobierasz artykuł, płacisz i tyle. Tak jak robi to wiele innych wydawnictw zagranicznych. Oczywiście wydanie drukiem to nobilitacja ale...sory takie mamy czasy...
L. Borowiec
Posty: 970
Rejestracja: wtorek, 25 maja 2004, 13:36

Re: Czy entomolodzy terenowi to gatunek na wymarciu???

Post autor: L. Borowiec »

ad Jacek - ministerstwo dawało dotację w wysokości 24 000 złotych, cały koszt wydrukowania 300 egzemplarzy rocznika Genus wynosił 44 000 zł. Te brakujące 20 000 wnosiło towarzystwo w ramach środków i pracy własnej.

ad Andrzej - Andrzeju, pamiętaj, że Genus powstał przed PTTax, z funduszy prywatnych dwóch osób (powinieneś się domyśleć o kogo chodzi). Towarzystwo powstało w dużej mierze, żeby móc otrzymywać dotacje ministerialne, bo tego wymagało prawo. W tamtym czasie w papierach towarzystwo nazywało się "instytucją sprawczą". Ale właścicielem copyright do tytułu od początku jest wydawnictwo Biologica Silesiae, a nie towarzystwo i to od wydawnictwa będzie zależało czy Genus będzie się dalej ukazywał, a nie od walnego zebrania towarzystwa. W zamyśle przy tworzeniu tytułu, po złych doświadczeniach z dawnymi władzami PTEnt i Pismem Entomologicznym, tak zarejestrowano prawo własności, aby właśnie towarzystwo nie przejęło pełnej kontroli nad czasopismem. Historia pokazała, że obawy były trochę na wyrost, ale stan prawny jest właśnie taki. Na razie Biologica Silesiae poniosła realne straty finansowe bo wydrukowała zeszyt 1-2 na kredyt i redakcja musi spłacić wykonawców z prywatnych pieniędzy. Jesteśmy po ugodzie i wiemy ile to będzie nas kosztować. Towarzystwo musi jeszcze opłacić druk zeszytów 3 i 4, ale to już będzie mniej kosztować, bo zgodnie z Kodeksem Nomenklatury wystarczy rozesłać do bibliotek minimum 25 egzemplarzy. To będzie w sumie kosztować ok. 1400 zł i tę sume może uda nam się uzyskać z zaległych składek i sprzedaży niektórych monografii. W tej sytuacji finansowej jest zrozumiałe, że wydawnictwo Biologica Silesiae nie będzie chciało wydawać dalej tytułu na wariackich papierach nie mając gwarancji dofinansowania.

Co do przyszłości, to rozważaliśmy przejście na całkiem elektroniczny system wydawania, ale on też wymaga na wejściu sporych jak na fundusze PTTax pieniędzy. Trzeba zaprojektować profesjonalną stronę czasopisma (niestety, nikt w redakcji ani zarządzie nie jest oblatany w projektowaniu takich stron) i opłacić DOI (najtańszy pakiet na rynku to 400 Euro rocznie) oraz znaleźć platformę do zamieszczenia tytułu (musi to być jakaś znana, profesjonalna platforma, a to też jest płatne). Ale główny problem polega na tym, że przy obecnym systemie parametrycznym pismo cierpiało na brak autorów bo mało kto chce publikować w tytule za 9 punktów. Groziło to znacznym obniżeniem poziomu merytorycznego kwartalnika. Już i tak zaczęliśmy publikować prace faunistyczne o nowych gatunkach dla krajów, a obecnie w teczce redakcyjnej jest materiału na i tak mniej niż jeden zeszyt. Czasem trzeba podejmować męskie decyzje i w tej sytuacji uważamy, że zamknięcie (lub zawieszenie) tytułu jest najlepszym rozwiązaniem (do lepszych czasów).
L. Borowiec
Posty: 970
Rejestracja: wtorek, 25 maja 2004, 13:36

Zbiory entomologiczne w Muzeum Przyrodniczym Uniwersytetu Wrocławskiego

Post autor: L. Borowiec »

Pożegnalny zeszyt kwartalnika Genus - International Journal of Invertebrate Taxonomy (tom 25, zeszyt 4) w całości poświęcony jest zbiorom entomologicznym Muzeum Przyrodniczego Uniwersytetu Wrocławskiego.
Znajdziecie tam historię tych zbiorów i opis 11 najważniejszych kolekcji personalnych.
Cały zeszyt jak i poszczególne artykuły są do ściągnięcia ze strony internetowej wydawnictwa: http://www.biol.uni.wroc.pl/cassidae/vol25-26.html

Ze swojej strony, jako redaktora naczelnego kwartalnika i w imieniu całego zespołu redakcji, chciałbym podziękować wszystkim kolegom entomologom i innym badaczom bezkręgowców, autorom i osobom wspierającym nasz tytuł. To były piękne 25 lat. Być może, w lepszych czasach i atmosferze dla naszego kierunku badań, tytuł zostanie reaktywowany.

Lech Borowiec
Awatar użytkownika
Chiffchaff
Posty: 1263
Rejestracja: piątek, 10 sierpnia 2007, 15:05
Podziękowano: 1 time

Re: Zbiory entomologiczne w Muzeum Przyrodniczym Uniwersytetu Wrocławskiego

Post autor: Chiffchaff »

No i dobrze, że tak się stało.
Czasopismo, w którym z braku nadsyłających maszynopisy krajowych naukowców, trzeba zamieszczać maszynopisy obcokrajowców, nie zasługuję na uwagę. Niech sobie obcokrajowcy publikują u siebie jak tacy mądrzy. W Radzie Redakcyjnej też obcokrajowcy, to pokazuje niechęć Redaktora Naczelnego do polskiej nauki i brak uznanych polskich autorytetów chcących firmować czasopismo swoim nazwiskiem.
I jeszcze ta nazwa: Genus - International Journal of Invertebrate Taxonomy, przecież to koszmarnie się długo wpisuje w tabelki sprawozdawcze! Nawet moja koleżanka co lata po świecie nie wiedziała co to "Taxonomy"
Polska nauka ma być konkurencyjna, a tu się przede wszystkim liczy innowacyjność, a więc pewnego rodzaju novum. Inni mają w Europie takie czasopisma, to my nie, i to będzie naszym atutem.
Andrzej J. Woźnica

Re: Zbiory entomologiczne w Muzeum Przyrodniczym Uniwersytetu Wrocławskiego

Post autor: Andrzej J. Woźnica »

Chiffchaff. nie rozumiem Twych wywodów. Chyba ż bije z Twej wypowiedzi sarkazm ...
Sorry ale, z tego co mnie uczyli starsi nie należy zabierać głosu w sprawe o której się mało wie ...
Awatar użytkownika
Chiffchaff
Posty: 1263
Rejestracja: piątek, 10 sierpnia 2007, 15:05
Podziękowano: 1 time

Re: Zbiory entomologiczne w Muzeum Przyrodniczym Uniwersytetu Wrocławskiego

Post autor: Chiffchaff »

Panie Andrzeju,
W takim bądź razie dopowiem kolejny argument,
dlaczego by nauka polska miała dotować recenzowane czasopismo naukowe, w którym Brazylijczyk publikuje artykuł o nowym gatunku chrząszcza z Sulawezii? Jeśli Redaktorzy uważają, że to takie ważne dla wiedzy to niech w ramach współpracy z biznesem i przemysłem, do którego nasze Ministerstwo gorąca zachęca i daje ku temu narzędzia w odpowiednich platformach, namówią do finansowania czasopisma np. Instytut Ciężkiej Syntezy Organicznej czy Zakład Produkcji Płyt Wiórowych. Wystarczy wysłać do takich firm specjalistę od pozyskiwania funduszy na naukę, którą każda szanująca się Katedra czy Instytut w Polsce już na pewno ma.
A argument, że czasopismo ma 25 letnią tradycję w Polsce w ogóle do mnie nie trafia. Mamy patrzeć w przyszłość i wtedy będziemy konkurencyjni, a nie trzymać się przaśnej historii.
To mówiłem ja, Pani Bożenka z Ministerstwa.

Do wszystkich, do których mój sarkazm nie trafił.
Na prawdę nie jest mi do śmiechu. Współczujmy Redakcji, współczujmy sobie.
Andrzej J. Woźnica

Re: Zbiory entomologiczne w Muzeum Przyrodniczym Uniwersytetu Wrocławskiego

Post autor: Andrzej J. Woźnica »

Drogi Kolego,

Primo: z punktu widzenia parametrycznego było to czasopismo najwyżej punktowane spoza tzw. JCR-ów i to najwyższe taksonomiczne polskie. ...
Secundo: z punktu widzenia taksonomii polskiej Polskie Towarzystwo Taksonomiczne było po to aby wspierać to czasopismo i być może to Towarzystwo wkrótce zniknie. Czy z tego się wywiązało nie mnie oceniać ...
Tertio: z punktu widzenia, jako członka Towarzystwa i jego założyciela, można było podjąć kroki aby odmłodzić redakcję i nie działać zbyt pochopnie ...
Quatro: z lat ubiegłych wynika, ze wiele dobrego zlikwidowano a odtworzyć infrastrukturę jest o wiele trudniej i jest to b. kosztowne.

Jako wieloletni członek PTTax wypowiadam się w tej mierze nadzwyczaj ostrożnie a mógłbym rzucać przysłowiowymi "gromami", czy np. być zwolennikiem słów Bismarcka: "Dajcie Polakom rządzić, a sami się wykończą".


Podsumowując wypowiem się b. krótko, tak jak zwykł mawiać pewien mój kolega ornitolog-ekolog: "dlaczego tłumaczyć skomplikowanym wzorem, że czapla siwa żeruje zarówno rano jak i wieczorem".
Awatar użytkownika
Chiffchaff
Posty: 1263
Rejestracja: piątek, 10 sierpnia 2007, 15:05
Podziękowano: 1 time

Re: Zbiory entomologiczne w Muzeum Przyrodniczym Uniwersytetu Wrocławskiego

Post autor: Chiffchaff »

Szanowny Panie Redaktorze Naczelny, Drodzy forumowicze,
oczywiście, że w sarkastycznym tonie się wypowiadam o tym co się stało. Ale to sarkazm bez uśmiechu w kąciku ust.
Moje posty wyżej to była próba wypowiedzi osoby odpowiedzialnej za kontakty w sprawie rozpatrywania wniosków o dotacje . Próba wcale nieodrealniona, bo z racji zasiadania w redakcji innego periodyku (nie należy doszukiwać się tu mego porównania z Genusem bo to jak porównanie karła z Goliatem) wiem z praktyki jak wygląda rozmowa z Ministerstwem w sprawie wniosków o dofinansowanie i jakie karkołomne argumentacje można usłyszeć. Z racji znajomości z kilkoma Naczelnymi polskich periodyków, wiem też coś o sytuacji finansowej polskich czasopism biologicznych.
Na naszych oczach właśnie upadł Genus, kto następny?
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Zbiory entomologiczne w Muzeum Przyrodniczym Uniwersytetu Wrocławskiego

Post autor: Brachytron »

Sarkastycznie? Liczę na WE.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Zbiory entomologiczne w Muzeum Przyrodniczym Uniwersytetu Wrocławskiego [GENUS]

Post autor: Jacek Kurzawa »

Od zawsze byłem jakoś dumny z tego, że mamy PTTax i specjalistów, którzy są członkami tego elitarnego Towarzystwa. Genus też miał poziom światowy, w każdym razie wysoki na tyle, że gdy zaczynałem przygodę z entomologią to treści Genusa były dla mnie nieczytelne. To dawało poczucie, że jeszcze dużo się muszę uczyć i niewiele umiem i to mobilizowało. Po 25 latach słuchać o upadku Genusa to jak słuchać o katastrofie. Sytuacja jest trudna, rzeczywistość stawia takie problemy, że "męska decyzja" wydaje się być najlepszym rozwiązaniem. Zaimponowało mi takie podejście do tematu. Rzeczywiście, tu nie chodzi o to, by walić głową w mur.
Smucą mnie dwie rzeczy: brak finansowania i brak artykułów. I martwi jeszcze jedna - że za wszystkim stoją pieniądze, wszystko stało się przeliczalne dla pieniędzy, one stają się celem życia i wyznacznikiem tego co słuszne.

Chciałbym wierzyć, że taksonomia i wiedza o niej będzie się rozwijała, tylko nie wiem jak i kiedy. Tymczasem chciałbym gorąco pozdrowić wszystkich, którzy dokładali starań i z pasją tworzyli GENUS.
Andrzej J. Woźnica

Re: Zbiory entomologiczne w Muzeum Przyrodniczym Uniwersytetu Wrocławskiego [GENUS]

Post autor: Andrzej J. Woźnica »

A Dipteron (http://pte.au.poznan.pl/dipteron/) za 2 dni się ukaże ! Wlasnie siedze i składam. Wszystko non profit i az 12 artykułów bedzie!
bartek.g
Posty: 194
Rejestracja: wtorek, 29 listopada 2011, 12:17

Re: Zbiory entomologiczne w Muzeum Przyrodniczym Uniwersytetu Wrocławskiego [GENUS]

Post autor: bartek.g »

To ja bym chcial sie odniesc do jednej strony 610. Jałoszyński P., Wanat A., Wanat M. - The Lepidoptera collection of Friedrich Wilhelm Niepelt in the Museum of Natural History, University of Wrocław. Chodzi mi glownie o uzycie sformulowania "current status".

Jednak Ornithoptera a nie Troides. Nie samson a atlas (bo to to samo a atlas starszy). Nie ssp. a f. loc. Jeszcze jest tam podpis joiceyi. Kiedys byl to podgatunek, potem myslano, ze to forma zwiazana z wysokoscia. Jest to forma sezonu deszczowego (od kwietnia do listopada w gorach Arfak) Aczkolwiek ten samiec nie wyglada 'odpowiednio'. Powinien byc bardziej złoto-żółty (Ale okres sie zgadza, jezeli dobrze widze, ze z marca).

Podsumowujac teraz jest to. Ornithoptera goliath (ssp. goliath jak ktos chce) f. loc. atlas. Mozna sobie dopisac, ze forma joiceyi - chociaz nie wyglada.
bartek.g
Posty: 194
Rejestracja: wtorek, 29 listopada 2011, 12:17

Re: Zbiory entomologiczne w Muzeum Przyrodniczym Uniwersytetu Wrocławskiego [GENUS]

Post autor: bartek.g »

Jest jeszcze jeden blad, ktory mi umknal. Chodzi o "Papua New Guinea, Arfak Mts." To akurat jest bardzo pospolite. Wiele osob to myli, badz nie widzi roznicy, badz mysli, ze tak jest.

W rzeczywistosci jest tak. Cala wyspa nazywa sie Nowa Gwinea. Wyspa jest podzielona na pol. Jej wschodnia czesc to panstwo Papua Nowa Gwinea. Zachodnia to juz Indonezja

Papua Nowa Gwinea powstala z kolonii brytyjskiej (czesc poludiowa + kawalek Australii) oraz niemieckiej (czesc polnocna + wyspy).
Indonezyjska czesc powstala z kolonii holenderskiej (ogolnie zostala zagarnieta przez Indonezje po wyjsciu holendrow). Podzial administracyjny teraz to Papua Zachodnia i Papua (Dawniej obie prowincje nazywano Irian Jaya).

Gory Arfak znajduja sie w zachodniej czesci wyspy, ktora geograficznie nazywana jest Glowa Ptaka, a politycznie to terytorium Indonezji (Prowincja Papua Zachodnia). Tak wiec "Arfak Mts" i "Papua New Guinea" dzieli okolo 900-1000 km. I bledem jest umieszczanie ich na terytorium panstwa na ktorym ich nie ma.

https://goo.gl/maps/yIWGE
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „LITERATURA”