Dostęp do Kluczy do Oznaczania Owadów Polski

Awatar użytkownika
Piotr Tykarski
Posty: 371
Rejestracja: sobota, 26 kwietnia 2008, 01:04
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Dostęp do Kluczy do Oznaczania Owadów Polski

Post autor: Piotr Tykarski »

Ogłaszam, że dzięki porozumieniu z Polskim Towarzystwem Entomologicznym wszystkie klucze są dostępne na portalu Mapy Bioróżnorodności.
N.b. artykuły z Wiadomości Entomologicznych również.
Awatar użytkownika
Przemek Zięba
Posty: 1363
Rejestracja: środa, 14 grudnia 2011, 10:29
Kontakt:

Re: Dostęp do Kluczy do Oznaczania Owadów Polski

Post autor: Przemek Zięba »

:brawo: :brawo: Czyli Piotrze porozumienie o którym mówiłeś na sympozjum powoli nabiera kształtów! :brawo:
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Dostęp do Kluczy do Oznaczania Owadów Polski

Post autor: Jacek Kurzawa »

Da się zalinkować do tego miejsca - litera "W"
http://baza.biomap.pl/pl/list/publicati ... r=w&flvl=1

Jednak po wybraniu Wiad.Entomologiczne link wraca do
http://baza.biomap.pl/pl/list/publicati ... r=w&flvl=1

Ale da się jednak doprowadzić linkiem do Wadomości Entomologiczne:

Wiadomości Entomologiczne

czyli do filtra nie da się zalinkować ("może na razie"). W każdym razie zaczyna to nabierać rumieńców :hurra
Awatar użytkownika
Piotr Tykarski
Posty: 371
Rejestracja: sobota, 26 kwietnia 2008, 01:04
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Dostęp do Kluczy do Oznaczania Owadów Polski

Post autor: Piotr Tykarski »

Nie chciałem podpowiadać od razu, sądząc że ktoś sam na to wpadnie :P
Oba linki, które przytoczyłeś, zwracają to samo, bo są identyczne. Adres strony to nie wszystko; znaczna część logiki aplikacji opiera się na zmiennych w sesji. Zmodyfikowałem nieco sposób adresowania przy filtrach. Właściwy link znajdziesz pod nazwą czasopisma z wyświetlonej listy.

Jeśli chodzi o KdOOP, to będzie to http://baza.biomap.pl/pl/list/publication/addfilter/periodical/filter_value/klucze_do_oznaczania_owadow_polski
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Dostęp do Kluczy do Oznaczania Owadów Polski

Post autor: Jacek Kurzawa »

Tak, ten link wkeliłem, można go "pobrać" klikając w nazwę Wiadomości Entomologiczne i wybierając z menu prawego przycisku myszki "Kopiuj adres linku".

Ale to są drobiazgi. Najważniejsze to jest to, że dostępna jest ogromna ilośc informacji.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Dostęp do Kluczy do Oznaczania Owadów Polski

Post autor: Jacek Kurzawa »

Piotrze, a tak wogóle, trochę odchodząc od głównego tematu, chcę Ci napisać o sprawie wymagającej poprawki. Domena biomap.pl ma niepoprawne wpisy DNS. Powoduje to, że domena jest niewidoczna, jesli wpisze się nazwę bez "www".
http://biomap.pl - niewidoczna
http://www.biomap.pl - widoczna

Naprawisz to w zarządzaniu DNS w panelu zarządzania domeną w hostingu net.icm.edu.pl
Pisałeś, że będziesz zmieniał hosting, czy przesłać Ci ofertę na PW? Posiadam serwer dedykowany z wolnymi zasobami, na dobrych łączach, które powinny dać sobie radę ewentualnie służę radą w zakresie serwerów i hostingu (od tego roku jestem rejestratorem domen - ponad 200 rozszerzeń .tld i do tego niskie ceny, gdzie np ł roczny koszt utrzymania domeny .pl to 70 zł rocznie (netto) a nie 100 zł, co przy wiekszych iościach domen może mieć znaczenie).
Awatar użytkownika
Piotr Tykarski
Posty: 371
Rejestracja: sobota, 26 kwietnia 2008, 01:04
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Dostęp do Kluczy do Oznaczania Owadów Polski

Post autor: Piotr Tykarski »

Dzięki, nie, nic o hostingu ani jego zmianie nie mówiłem. Polegamy na własnym sprzęcie. 8) A sprawę DNS sprawdzę.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Dostęp do Kluczy do Oznaczania Owadów Polski

Post autor: Jacek Kurzawa »

Na Sympozjum mówiłeś o planowanej zmianie serwera, zazwyczaj wiąże sie to ze zmianą usługodawcy hostingowego. Da się jednak zmienić serwer nie zmieniając hostingu. W takim razie źle zinterpretowałem Twoje słowa o zmianie serwera na szybszy jako zmianę hostingu. Ważne, żeby to udźwignąć.
Awatar użytkownika
Piotr Tykarski
Posty: 371
Rejestracja: sobota, 26 kwietnia 2008, 01:04
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Dostęp do Kluczy do Oznaczania Owadów Polski

Post autor: Piotr Tykarski »

Aktualizacja informacji o Kluczach

Dowiedziałem się dziś o uchwale Zarządu Towarzystwa, zgodnie z którą pdfy nowych Kluczy mogą być dostępne on-line z 5-letnim opóźnieniem. Postaram się, aby te pdfy, których jeszcze brak, a powinny być dostępne, trafiły do bazy.

Co do najnowszych, trzeba uzbroić się w cierpliwość, a jeszcze lepiej po prostu je kupić.
Awatar użytkownika
Miłosz Mazur
Posty: 2565
Rejestracja: czwartek, 26 stycznia 2006, 11:33
UTM: CA08
Specjalność: Curculionoidea
profil zainteresowan: Muzyka metalowa, fantastyka, gry planszowe
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle/Opole
Podziękował(-a): 1 time
Kontakt:

Re: Dostęp do Kluczy do Oznaczania Owadów Polski

Post autor: Miłosz Mazur »

Chętnie kupił bym klucze:

Tarnawski D., Buchholz L. 2008a. Część XIX. Chrząszcze – Coleoptera. Sprężykowate – Elateridae. Część ogólna oraz podrodziny: Agrypninae, Negastriinae, Diminae. Klucze do Oznaczania Owadów Polski, 172, 34a, Toruń.

Tarnawski D., Buchholz L. 2008b. Część XIX. Chrząszcze – Coleoptera, Sprężykowate – Elateridae, Podrodzina: Athoinae. Klucze do Oznaczania Owadów Polski, , 34b, Wrocław.

Niestety na stronie PTE nie ma o nich żadnej informacji, ani w dziale "ostatnio wydane", ani nawet nie ma ich w spisie "wszystkich" kluczy :wlosy:

:ap:
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Dostęp do Kluczy do Oznaczania Owadów Polski

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Generalnie chyba nie działa biblioteka więc nikt nie zajmuje się uaktualnianiem informacji. Ja dawno temu sporo kupowałem różnych wydawnictw, sporo było przecen, które nabywałem masowo... ale kiedyś był(a :P ) ktoś komu się chciało. Obecnie biblioteka chyba została spisana na straty a milczenie ze strony PTE jest dość wymowne.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Dostęp do Kluczy do Oznaczania Owadów Polski

Post autor: Jacek Kurzawa »

Na stronie głównej PTE jest komunikat, ponadto na Forum też o tym pisał Marek Wanat, co i dlaczego:
http://pte.au.poznan.pl/index.html
Biblioteka PTEnt.

Informujemy wszystkich Członków Polskiego Towarzystwa Entomologicznego, że w związku ze wstrzymaniem przez Ministerstwo Nauki dotacji na działalność biblioteki zawieszamy na pewien czas udostępnianie księgozbioru. Wysyłka prenumeraty i wymiana zagraniczna będą prowadzone w normalnym trybie.

W związku z reorganizacją działalności Biblioteki zamówienia dotyczące zakupów i prenumeraty czasopism prosimy kierować na adres Sekretariatu Polskiego Towarzystwa Entomologicznego:
ul. Dąbrowskiego 159, 60-594 Poznań
tel. (61) 848 79 02
e-mail: ptent@up.poznan.pl
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Dostęp do Kluczy do Oznaczania Owadów Polski

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Jacek Kurzawa pisze:Na stronie głównej PTE jest komunikat, ponadto na Forum też o tym pisał Marek Wanat, co i dlaczego:
http://pte.au.poznan.pl/index.html
Biblioteka PTEnt.

Informujemy wszystkich Członków Polskiego Towarzystwa Entomologicznego, że w związku ze wstrzymaniem przez Ministerstwo Nauki dotacji na działalność biblioteki zawieszamy na pewien czas udostępnianie księgozbioru. Wysyłka prenumeraty i wymiana zagraniczna będą prowadzone w normalnym trybie.

W związku z reorganizacją działalności Biblioteki zamówienia dotyczące zakupów i prenumeraty czasopism prosimy kierować na adres Sekretariatu Polskiego Towarzystwa Entomologicznego:
ul. Dąbrowskiego 159, 60-594 Poznań
tel. (61) 848 79 02
e-mail: ptent@up.poznan.pl
No i co z tego, że jest komunikat ?! Jacek, działalność biblioteki PTE została zawieszona czy też mocno ograniczona 1 czerwca 2012 z powodu "nieotrzymania dotacji z ministerstwa" - dodam że chodziło o środki na rok 2012 !!!
Mamy drugą połowę 2014 roku i nic się nie zmienia.
Hellooołłł (jakby powiedziała kabaretowa Mariolka) mamy drugi z kolei rok budżetowy po nieszczęściu z 2012 roku (czyli wg plotek "wadliwym wniosku o dofinansowanie i nie dokonaniu korekt w terminie").
A może w PTE rozgrywa się walka taka jak w PO ze Schetyną, sam już nie wiem. Cokolwiek by to było, przykro patrzeć jak PTE jest rozmieniane na drobne i traci na znaczeniu. Dobrze, że jest nasze forum. Czym można zachęcić ludzi do wstępowania w jego szeregi ? Zjazdami z wpisowym 350 zł. ? Tu nie chodzi tylko o klucze, fundamenty są już do remontu.
Awatar użytkownika
Andrzej 54 †
Posty: 239
Rejestracja: niedziela, 13 lutego 2005, 19:46
UTM: CC71
Specjalność: Staphylinidae
profil zainteresowan: rencista o szerokim spektrum zainteresowań
Lokalizacja: Łask

Re: Dostęp do Kluczy do Oznaczania Owadów Polski

Post autor: Andrzej 54 † »

świete słowa Grzegorzu, w PTE to nie tylko fundament do remontu, cały budynek się wali.
Awatar użytkownika
Piotr Tykarski
Posty: 371
Rejestracja: sobota, 26 kwietnia 2008, 01:04
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Dostęp do Kluczy do Oznaczania Owadów Polski

Post autor: Piotr Tykarski »

Po napisaniu drugiego postu w tym wątku miałem ochotę dodać na końcu "Ewentualne narzekania na kondycję PTEnt proszę trzymać z daleka od tego wątku, aby zachować go tylko na kwestie merytoryczne". Nie zrobiłem tego i przekonuję się, że to była zła decyzja.

Koledzy! Rzeczywistość skrzeczy i z dofinansowaniem przez państwo naukowej działalności wydawniczej jest n a p r a w d ę źle. A ponieważ ten wątek jest poświęcony dostępności Kluczy, to rzekłbym, że pod tym względem jest duży postęp w porównaniu z sytuacją sprzed kilku lat.

Nie wrzucajmy wszystkiego do jednego worka (wątku), bo to do niczego nie prowadzi i niweczy jego cel. Naprawdę nie macie żadnych uwag co do meritum? Czy łatwo było znaleźć to, czego w bazie szukaliście? Jakieś spostrzeżenia co do prędkości działania? Tego typu wpisy coś by tu wniosły, a nie narzekania, bez względu na ich słuszność ...
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Dostęp do Kluczy do Oznaczania Owadów Polski

Post autor: Grzegorz Banasiak »

OK, już nie narzekam.
Co do Twojej roboty to działa przyzwoicie ale szybkość aktualizacji map - niestety słaba, nawet przy użytkowanym przeze mnie internecie 60Mb. Poza tym jest nieźle (nie chcę chwalić zbytnio, żeby nie zapeszyć :) ). Zdaję sobie sprawę, że bazy są duże i wiele zależy od obciążenia serwera.
Generalnie cieszę się, że taki projekt się narodził, zrobił i działa z pożytkiem dla nas wszystkich. Szacun.
Awatar użytkownika
Piotr Tykarski
Posty: 371
Rejestracja: sobota, 26 kwietnia 2008, 01:04
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Dostęp do Kluczy do Oznaczania Owadów Polski

Post autor: Piotr Tykarski »

Dziękuję :), choć pytałem o sprawy wyszukiwania i pobierania pdfów, a nie resztę.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Dostęp do Kluczy do Oznaczania Owadów Polski

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Piotr Tykarski pisze:Dziękuję :), choć pytałem o sprawy wyszukiwania i pobierania pdfów, a nie resztę.
Wyszukiwanie działa ok. Nie stwierdziłem problemów, chociaż jeszcze zbyt krótko używam. PDFy też ściągają się prawidłowo. Będę na bieżąco informował w przypadku wykrycia problemów.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Dostęp do Kluczy do Oznaczania Owadów Polski

Post autor: Jacek Kurzawa »

Jacek Kurzawa, dn. 15 wrz 2014 pisze:Piotrze, a tak wogóle, trochę odchodząc od głównego tematu, chcę Ci napisać o sprawie wymagającej poprawki. Domena biomap.pl ma niepoprawne wpisy DNS. Powoduje to, że domena jest niewidoczna, jesli wpisze się nazwę bez "www".
http://biomap.pl - niewidoczna
http://www.biomap.pl - widoczna

Naprawisz to w zarządzaniu DNS w panelu zarządzania domeną
Piotr Tykarski pisze:Dzięki, nie, nic o hostingu ani jego zmianie nie mówiłem. Polegamy na własnym sprzęcie. 8) A sprawę DNS sprawdzę.
Gdy wpisuję w pasek wyszukiwarki biomap to automatycznie pojawiają mi sie pierwsze dwa adresy:
http://biomap.pl
http://biomap.pl/html/

Wchodzę jak zawsze na http://biomap.pl i jak zawsze mam problem....
Piszę o tym po raz ostatni, obiecuję :tak:
Awatar użytkownika
Piotr Tykarski
Posty: 371
Rejestracja: sobota, 26 kwietnia 2008, 01:04
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Dostęp do Kluczy do Oznaczania Owadów Polski

Post autor: Piotr Tykarski »

Fakt, przeoczyłem to. Naprawione.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Dostęp do Kluczy do Oznaczania Owadów Polski

Post autor: Jacek Kurzawa »

Super. :brawo: Pytanie - Piotrze, naprawiłeś to wpisem w strefie DNS domeny, redirectem czy plikiem .htaccess?

PS i jeszcze tu jest nibydziura : http://biomap.pl/html/ - "r420-01.ksib.pl"
Awatar użytkownika
Piotr Tykarski
Posty: 371
Rejestracja: sobota, 26 kwietnia 2008, 01:04
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Dostęp do Kluczy do Oznaczania Owadów Polski

Post autor: Piotr Tykarski »

Poprawka była przez zmiany w konfiguracji virtual hosta i .htaccess, ale nie redirect, a rewrite.
A "nibydziura" to po prostu błędny adres, więc obsługi nie wymaga, bo takiej strony nie ma.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Dostęp do Kluczy do Oznaczania Owadów Polski

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Nie ujmując całości, Piotrze, czy nie można poprawić by przy przeglądaniu listy publikacji i przesuwaniu myszki wszystko się nie "trzęsło" i przesuwało ? Czy nie można np. wyświetlić całego tytułu od razu, zamiast pokazywać go dopiero po najechaniu myszką i ogólnym "potrząśnięciu" całej strony ? Przy przeglądaniu większego zakresu rekordów bywa to męczące. Poza tym 20 rekordów na stronę, przy np. 56 stronach bywa dużym utrudnieniem bo można przeskakiwać tylko o jedną stronę i żeby się dostać do 28 potrzeba 28 kliknięć.
Awatar użytkownika
Piotr Tykarski
Posty: 371
Rejestracja: sobota, 26 kwietnia 2008, 01:04
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Dostęp do Kluczy do Oznaczania Owadów Polski

Post autor: Piotr Tykarski »

Grzegorz, w samym interfejsie można zrobić wiele i chętnie wprowadzam usprawnienia, o ile nie wymagają zbyt wiele pracy. Akurat ta sprawa to rzecz wyboru między rozwiązaniami, które są w zasadzie równie dobre, choć opcja działająca wydaje mi się na dłuższą metę wygodniejsza. Coś za coś.

Można byłoby wyświetlić wykaz publikacji w całości, ale wtedy jego wysokość będzie zmienna i zwykle konieczne będzie przewijanie strony, aby zobaczyć dolne pozycje.

Obecny układ to alternatywa - nie trzeba nic przewijać, aby zobaczyć początek wszystkich pozycji, co przyspiesza orientację. "Trzęsienie się" tekstu przeszkadza do momentu zastosowania prostej sztuczki - przeglądania pozycji przez ruch myszką od dołu do góry.

Wyświetlanie więcej niż 20 pozycji naraz znów spowoduje konieczność przewijania każdej strony. Jeśli stron jest zbyt wiele, zalecam wykorzystanie filtra dla skrócenia listy. Można by łatwo dodać ew. ręczny wybór numeru strony z listy do wyświetlenia (teraz można to samo osiągnąć przez modyfikację adresu). Pytanie tylko, ile osób byłoby w ogóle zainteresowane takim dodatkiem.
Radek W.
Posty: 415
Rejestracja: czwartek, 23 lutego 2012, 13:11
Specjalność: Scolytinae

Re: Dostęp do Kluczy do Oznaczania Owadów Polski

Post autor: Radek W. »

Witam,

często zdarza mi się wyszukiwać czegoś z literatury i muszę przyznać, że jest to nieco męczące.
Nierozwijające się od razu tytuły eliminują korzystanie z funkcji ctrl+F. Wiem, że można używać filtra, ale tak jest czasami po prostu szybciej.
Drugą rzeczą jest 20 pozycji na stronę. Nie mogę się zgodzić z tym, że jest to ilość która mieści się na stronie. Po pierwsze zależy jaką mamy rozdzielczość ekranu, po drugie jak mamy pomniejszoną/powiększoną stronę. U mnie w rozdziałce 1920x1080 przy dopasowaniu górnego paska do szerokości okna ucina 6 prac (z 20). Większa liczba rekordów w klasycznym bibliograficznym układzie byłaby dobra.
Odsyłacz do wybranej strony wyszukiwaniu też jest pomocnym narzędziem. Najlepsze jest ręczne wprowadzanie strony (wzorem allegro).
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Dostęp do Kluczy do Oznaczania Owadów Polski

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Piotr Tykarski pisze:Grzegorz, w samym interfejsie można zrobić wiele i chętnie wprowadzam usprawnienia, o ile nie wymagają zbyt wiele pracy. Akurat ta sprawa to rzecz wyboru między rozwiązaniami, które są w zasadzie równie dobre, choć opcja działająca wydaje mi się na dłuższą metę wygodniejsza. Coś za coś.
Punkt widzenia twórcy aplikacji jest najczęściej inny niż użytkownika. Im bliżej obu stronom do konsensusu, tym popularniejsza aplikacja. Twórca działa pod presją komplikacji kodu i ilości pracy a użytkownik - wygody użytkowania.
Piotr Tykarski pisze:Można byłoby wyświetlić wykaz publikacji w całości, ale wtedy jego wysokość będzie zmienna i zwykle konieczne będzie przewijanie strony, aby zobaczyć dolne pozycje.

Obecny układ to alternatywa - nie trzeba nic przewijać, aby zobaczyć początek wszystkich pozycji, co przyspiesza orientację. "Trzęsienie się" tekstu przeszkadza do momentu zastosowania prostej sztuczki - przeglądania pozycji przez ruch myszką od dołu do góry.

Wyświetlanie więcej niż 20 pozycji naraz znów spowoduje konieczność przewijania każdej strony. Jeśli stron jest zbyt wiele, zalecam wykorzystanie filtra dla skrócenia listy. Można by łatwo dodać ew. ręczny wybór numeru strony z listy do wyświetlenia (teraz można to samo osiągnąć przez modyfikację adresu). Pytanie tylko, ile osób byłoby w ogóle zainteresowane takim dodatkiem.
Zmienna wysokość strony i scrollowanie to norma w sieci i żaden problem dla użytkownika. Wcale nie musi być wszystko widoczne na ekranie. Przy dużej ilości danych jakaś nawigacja jest potrzebna - to oczywiste. Dbanie o widoczność nic nie da bo wielkość ekranów różnych urządzeń jest inna. Ja często używam telefonu 6" i i tak wszystko jest "rozjechane" na maxa. Używam laptopa 13.3" ale i komputera z ekranem 24". Na każdym urządzeniu widzę inaczej. I co ? I nic się nie dzieje. Przy próbie wydruku strony też wszystko się rozjeżdża.
Filtr jest dobry pod warunkiem, że znasz tytuł albo nazwę gatunku/rodzaju/rodziny. Jeśli szukasz czegoś metodycznego to filtrem już nie bardzo znajdziesz.
Przeglądanie od dołu może jest wygodne ale zupełnie nienaturalne, nikt przecież nie czyta książki od dołu :-)
Brakuje mi jeszcze opcji wyświetlenia kompletnych numerów czasopism np. chcę wyświetlić komplet artykułów z numeru "2" Wiadomości Entomologicznych. A dlaczego tak ? Ano dlatego, że np. znajomy powiedział mi, że w tym numerze był artykuł o ...czymś tam... i filtrami już tego nie znajdę. A może nie wiem jak to zrobić ?!

Proszę, nie odbierz mojego posta jako krytyki a raczej refleksję użytkownika. Generalnie jestem zwolennikiem prostoty, zbyt duża uniwersalność typu "all in one" i "everything available everywhere" poza komplikacją kodu i obsługi jakoś do mnie nie przemawia. W bazie literatury szukam konkretnych artykułów i nic więcej, ale za to chciałbym szukać prosto i wygodnie a interfejs ograniczyć do minimum. Co wydaje mi się niepotrzebne ? Np. zmiana wersji na angielską w trakcie wyszukiwania, "perspektywy", "zasady korzystania", "o projekcie" itp. To powinno być na stronie głównej i tylko tam. Robiąc pranie chcę widzieć panel od pralki a nie równocześnie od mikrofalówki i odkurzacza ;-)
Poza pełnym wyświetleniem rekordu warto co drugi rekord zmienić kolor tła, żeby wszystko się nie zlewało.
Póki co na 100 różnych poszukiwań 99 razy wybieram google a raz bazę ksib. Głównie z powyższych powodów.

Oczywiście to tylko moje uwagi i niekoniecznie muszą być brane pod uwagę. Być może mój post spowoduje, że odezwie się więcej osób z uwagami (jedna już to uczyniła) bo podejrzewam, że ludzie boją się trochę krytykować ten projekt bo w zasadzie nie ma innych o takiej zawartości.
Awatar użytkownika
Piotr Tykarski
Posty: 371
Rejestracja: sobota, 26 kwietnia 2008, 01:04
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Dostęp do Kluczy do Oznaczania Owadów Polski

Post autor: Piotr Tykarski »

Grzegorz Banasiak pisze:Punkt widzenia twórcy aplikacji jest najczęściej inny niż użytkownika. Im bliżej obu stronom do konsensusu, tym popularniejsza aplikacja. Twórca działa pod presją komplikacji kodu i ilości pracy a użytkownik - wygody użytkowania.
Pełna zgoda. Dotychczas niewiele było okazji, żeby z kimkolwiek głębiej porozmawiać o interfejsie BM, nawet na sympozjach PTEnt, gdzie prezentowałem postępy w robocie. Jeśli nie ma przeszkód technicznych, to wygodę użytkownika stawiam na pierwszym miejscu. Ale jedno jest oczywiste - ludzie mają różne nawyki i kompletnie odmienne sposoby działania, więc nie ma możliwości, aby wszystkim dogodzić. Można tylko starać się z jednej strony dostosowywać interfejs do nawyków większości, a z drugiej podsuwać rozwiązania, które są wygodne, ale wymagają przyzwyczajenia, i sprawdzać, czy się przyjmują. Ale do tego potrzebne są głosy z drugiej strony i dlatego cieszę się, że temat w ogóle powstał.
Grzegorz Banasiak pisze:Zmienna wysokość strony i scrollowanie to norma w sieci i żaden problem dla użytkownika. Wcale nie musi być wszystko widoczne na ekranie. Przy dużej ilości danych jakaś nawigacja jest potrzebna - to oczywiste. Dbanie o widoczność nic nie da bo wielkość ekranów różnych urządzeń jest inna. (...)
Filtr jest dobry pod warunkiem, że znasz tytuł albo nazwę gatunku/rodzaju/rodziny. Jeśli szukasz czegoś metodycznego to filtrem już nie bardzo znajdziesz.
Przeglądanie od dołu może jest wygodne ale zupełnie nienaturalne, nikt przecież nie czyta książki od dołu :-)
(...) Poza pełnym wyświetleniem rekordu warto co drugi rekord zmienić kolor tła, żeby wszystko się nie zlewało.
Nie mam nic przeciwko wprowadzeniu długich list z koniecznością przewijania (a tym bardziej wyróżniania parzystych rekordów), ale musiałbym się przekonać o zdaniu innych osób w tej sprawie, żeby mieć pewność, że będzie protestów ze strony tych, którzy do aktualnego rozwiązania przywykli.
Grzegorz Banasiak pisze:Brakuje mi jeszcze opcji wyświetlenia kompletnych numerów czasopism np. chcę wyświetlić komplet artykułów z numeru "2" Wiadomości Entomologicznych. A dlaczego tak ? Ano dlatego, że np. znajomy powiedział mi, że w tym numerze był artykuł o ...czymś tam... i filtrami już tego nie znajdę. A może nie wiem jak to zrobić ?!
To nie jest problem, choć wymaga dodania nowego filtra. Jeden taki już istnieje, choć jest dostępny dla zalogowanych - filtrowanie wg tomu. Chcesz jeszcze jednego, oczko niżej - numeru zeszytu czasopisma. Właściwie czemu nie? Nowy rok to dobry moment do takich usprawnień. Pewnie w ciągu tygodnia obie rzeczy będą dostępne dla wszystkich.
Grzegorz Banasiak pisze:Generalnie jestem zwolennikiem prostoty, zbyt duża uniwersalność typu "all in one" i "everything available everywhere" poza komplikacją kodu i obsługi jakoś do mnie nie przemawia. W bazie literatury szukam konkretnych artykułów i nic więcej, ale za to chciałbym szukać prosto i wygodnie a interfejs ograniczyć do minimum.
To są różne sprawy - wygoda wyszukiwania publikacji i przeglądanie danych powiązanych. O ile jedno nie przeszkadza drugiemu, nie widzę problemu.
Grzegorz Banasiak pisze:Co wydaje mi się niepotrzebne ? Np. zmiana wersji na angielską w trakcie wyszukiwania, "perspektywy", "zasady korzystania", "o projekcie" itp. To powinno być na stronie głównej i tylko tam. Robiąc pranie chcę widzieć panel od pralki a nie równocześnie od mikrofalówki i odkurzacza ;-)
Czy chcesz przez to powiedzieć, że przeszkadzają Ci te dwa linki w divie nagłówka? Za szybko reagują na ruch wskaźnika?
Grzegorz Banasiak pisze:Oczywiście to tylko moje uwagi i niekoniecznie muszą być brane pod uwagę. Być może mój post spowoduje, że odezwie się więcej osób z uwagami (jedna już to uczyniła) bo podejrzewam, że ludzie boją się trochę krytykować ten projekt bo w zasadzie nie ma innych o takiej zawartości.
Oby...
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Dostęp do Kluczy do Oznaczania Owadów Polski

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Piotr Tykarski pisze:
Grzegorz Banasiak pisze:Co wydaje mi się niepotrzebne ? Np. zmiana wersji na angielską w trakcie wyszukiwania, "perspektywy", "zasady korzystania", "o projekcie" itp. To powinno być na stronie głównej i tylko tam. Robiąc pranie chcę widzieć panel od pralki a nie równocześnie od mikrofalówki i odkurzacza ;-)
Czy chcesz przez to powiedzieć, że przeszkadzają Ci te dwa linki w divie nagłówka? Za szybko reagują na ruch wskaźnika?
Nie mam nic więcej do dodania. Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
GrzegorzGG
Posty: 2636
Rejestracja: sobota, 5 maja 2012, 21:49
UTM: CA51
Specjalność: Heteroptera
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Dostęp do Kluczy do Oznaczania Owadów Polski

Post autor: GrzegorzGG »

Nie mam nic przeciwko wprowadzeniu długich list z koniecznością przewijania (a tym bardziej wyróżniania parzystych rekordów), ale musiałbym się przekonać o zdaniu innych osób w tej sprawie, żeby mieć pewność, że będzie protestów ze strony tych, którzy do aktualnego rozwiązania przywykli.
Skoro jest okazja, to przychylę się do tego pomysłu. Wygodniej jest korzystać z jakiejś listy jeśli jest ona od razu widoczna w całości (dzielić zaś można by na większe kawałki, powiedzmy na 100; podobnie jest przy wyświetlaniu rekordów - też mogłoby być więcej na stronie).

pozdrawiam
G.
Awatar użytkownika
Piotr Tykarski
Posty: 371
Rejestracja: sobota, 26 kwietnia 2008, 01:04
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Dostęp do Kluczy do Oznaczania Owadów Polski

Post autor: Piotr Tykarski »

Grzegorz Banasiak pisze:Nie mam nic więcej do dodania. Pozdrawiam.
:? Dopiero zaczęliśmy dochodzić do konkretów. Sądziłem, że dowiem się więcej...
GrzegorzGG pisze:Wygodniej jest korzystać z jakiejś listy jeśli jest ona od razu widoczna w całości (dzielić zaś można by na większe kawałki, powiedzmy na 100; podobnie jest przy wyświetlaniu rekordów - też mogłoby być więcej na stronie).
Dziękuję za głos w sprawie. Mam już całe 2 :)
kolagen
Posty: 305
Rejestracja: czwartek, 26 listopada 2009, 11:34
UTM: DA24
Lokalizacja: Kraków
Podziękował(-a): 1 time
Kontakt:

Re: Dostęp do Kluczy do Oznaczania Owadów Polski

Post autor: kolagen »

Tak jak pisali przedmówcy - wyświetlanie pełnych tytułów dopiero po najechaniu myszką jest dosyć uciążliwe, a na urządzeniach mobilnych jeszcze bardziej.
Nie tylko rozjeżdża się i skacze, ciężko znaleźć tytuł na stronie i przy długich tytułach nie widać od razu czy jest dostępny PDF.
Awatar użytkownika
Piotr Tykarski
Posty: 371
Rejestracja: sobota, 26 kwietnia 2008, 01:04
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Dostęp do Kluczy do Oznaczania Owadów Polski

Post autor: Piotr Tykarski »

Ostatnio doszło trochę zmian w interfejsie, w tym sposób prezentacji wykazów bibliografii. Teraz chyba jest łatwiej?

Przykłady:
Widok ogólny dla grupy - http://baza.biomap.pl/pl/taxon/superfam ... ea/default Widok publikacji dla grupy - http://baza.biomap.pl/pl/taxon/superfam ... blications
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Dostęp do Kluczy do Oznaczania Owadów Polski

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Zmiany poszły w zdecydowanie dobrym kierunku :brawo:
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „LITERATURA”