Wymiana szpilki

Metody preparowania, usypiania, problemy, sposoby.
Awatar użytkownika
Autocrator45
Posty: 34
Rejestracja: sobota, 26 listopada 2016, 22:36
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Wymiana szpilki

Post autor: Autocrator45 »

Witajcie, :hi:
Ostatnio kupiłem modraszka z 1979 roku i jest on na szpice nr 01. Szpilka jest w tragicznym stanie. Nie da się jej wbić nawet w piankę. Gnie się we wszystkie strony. Próbowałem rozmoczyć i zdjąć go, ale okazało się że jest od spodu przyklejony :evil: Możecie mi coś na to poradzić? :cry:
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: Wymiana szpilki

Post autor: Antek Kwiczala † »

To zależy, czym go przyklejono. Jeśli motyl kręci się na szpilce, to ja czasem mocuję go do szpilki wikolem. Tu nie ma problemu, bo wikol mięknie w wodzie i motyla po odwilżeniu łatwo ściągnąć ze szpilki. Zdarzają się jednak okazy (zwykle czeskiego pochodzenia), które klejono klejem acetonowym. I tu może być problem, bo kleje na bazie rozpuszczalnika acetonowego bardzo trudno rozmiękczyć. Można zaryzykować moczenie w acetonie lub octanie etylu, ale ryzyko uszkodzenia, odbarwienia, lub utworzenia plam na skrzydłach jest spore (szczególnie u modraszków).
gt
Posty: 381
Rejestracja: czwartek, 12 kwietnia 2007, 22:45
Specjalność: chrząszcze, skrzydła, bionika, motyle,
profil zainteresowan: fotografia owady hodowla bionika Tomasz
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Wymiana szpilki

Post autor: gt »

Przy takim "trudnym" przypadku, mocuję szpilkę z owadem w peanie wkręconym w ciężkie imadło. Rozgrzewam lutownicą szpilkę nad lub pod owadem aż zacznie się obracać.
Awatar użytkownika
Autocrator45
Posty: 34
Rejestracja: sobota, 26 listopada 2016, 22:36
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Wymiana szpilki

Post autor: Autocrator45 »

Tak jest to okaz z Czech, a dokładnie ze słowackiej części Czechosłowacji :zg: spróbuję tej metody z lutownicą. :D
Awatar użytkownika
GrzegorzGG
Posty: 2636
Rejestracja: sobota, 5 maja 2012, 21:49
UTM: CA51
Specjalność: Heteroptera
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Wymiana szpilki

Post autor: GrzegorzGG »

Podepnę się z podobnym problemem. Otóż mam sporo okazów nabitych na szpilkę, które dostałem od kogoś. Część z nich jest nabita wyjątkowo nisko. Nie jest to może jakiś straszny problem, niemniej jakby wszystko było na jednej wysokości byłbym bardziej zadowolony :)
Okazy nie są podklejane do szpilek. Czy w tym przypadku namaczanie coś pomoże? Czy da się w ogóle je zdjąć ze szpilek i nakleić na kartoniki?

pozdrawiam
Grzegorz
Awatar użytkownika
Autocrator45
Posty: 34
Rejestracja: sobota, 26 listopada 2016, 22:36
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Wymiana szpilki

Post autor: Autocrator45 »

Witaj,
"Odmaczałem" wiele okazów niepodklejanych i wszystko było w porządku, ale jeżeli są to małe okazy to czy nie będą widoczne dziurki po szpilkach? :mysl:
Awatar użytkownika
GrzegorzGG
Posty: 2636
Rejestracja: sobota, 5 maja 2012, 21:49
UTM: CA51
Specjalność: Heteroptera
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Wymiana szpilki

Post autor: GrzegorzGG »

Dziurki są dla mnie do zaakceptowania bardziej niż wysokość na której są nabite okazy. Popróbuję z odmaczaniem.

pozdrawiam
Grzegorz
ODPOWIEDZ

Wróć do „Preparowanie, chemia.”