Oczyszczanie okazu przed fotografowaniem

Metody preparowania, usypiania, problemy, sposoby.
Awatar użytkownika
GrzegorzGG
Posty: 2636
Rejestracja: sobota, 5 maja 2012, 21:49
UTM: CA51
Specjalność: Heteroptera
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Oczyszczanie okazu przed fotografowaniem

Post autor: GrzegorzGG »

Witam,

fotografując świeżego owada tuż po uśpieniu problem drobinek kurzu i innych paprochów nie stanowi dużego problemu, owady są w miarę czyste. Jednak kiedy wracam do jakiegoś okazu z gabloty, to okazuję się że ilość drobinek która na nim osiadła jest spora i oczyszczanie zdjęcia w Photoshopie zajmuje dużo czasu.

Chciałem więc zapytać jakie są Wasze sposoby na oczyszczanie przyklejonego owada? Woda chyba odpada bo używam kleju rozpuszczalnego w wodzie.

I jeszcze jedno pytanie skoro już jestem przy kleju. Kiedy będę potrzebował wykonać zdjęcia brzusznej strony owada zajdzie potrzeba odklejenia go od przezroczystej płytki z tworzywa sztucznego. Zakładam, że trzeba okaz umieścić na jakiś czas w wodzie. Na jak długo? Ile czasu orientacyjnie trwa proces rozpuszczania się kleju ? I czy w trakcie tego procesu (owad zanurzony częściowo w wodzie) klej nie tworzy z wodą jakiejś zawiesiny która zanieczyści okaz ?

z góry dziękuję za wskazówki i rady :)
pozdrawiam
Grzegorz
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Oczyszczanie okazu przed fotografowaniem

Post autor: Jacek Kurzawa »

Awatar użytkownika
GrzegorzGG
Posty: 2636
Rejestracja: sobota, 5 maja 2012, 21:49
UTM: CA51
Specjalność: Heteroptera
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Oczyszczanie okazu przed fotografowaniem

Post autor: GrzegorzGG »

Dziękuję Jacku, szukając nie wpadłem na to, że wpisać "mycie" :)
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Oczyszczanie okazu przed fotografowaniem

Post autor: Jacek Kurzawa »

Wpisałem myjka. Wtedy też zakupiłem małą myjkę. Korzystam z niej rzadko, przy róznych okazjach.
Awatar użytkownika
GrzegorzGG
Posty: 2636
Rejestracja: sobota, 5 maja 2012, 21:49
UTM: CA51
Specjalność: Heteroptera
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Oczyszczanie okazu przed fotografowaniem

Post autor: GrzegorzGG »

Myślę, że informacje zawarte w zalinkowanym wątku wystarczą na moje potrzeby (o myjce pomyślę w przyszłości). Spróbuję z różnymi kąpielami.

Pozostaje mi jednak dowiedzieć się najpierw jak szybko rozpuszcza się klej, którym przyklejony jest okaz? Czy kąpiel, nawet jeśli nie odklei owada, to nie naruszy kleju i okaz będzie się gorzej trzymał ?

Jak na razie mam za małą kolekcję i nie mam takiej pluskwy, którą chciałbym poświęcić :) Stąd moje pytania.
Awatar użytkownika
Przemek Zięba
Posty: 1363
Rejestracja: środa, 14 grudnia 2011, 10:29
Kontakt:

Re: Oczyszczanie okazu przed fotografowaniem

Post autor: Przemek Zięba »

Grzegorzu, ale jak wsadzisz naklejonego owada na kartonik do myjki ultradźwiękowej to pewnie sie odklei....
Oczywiście można by było bez problemu powtórnie go nakleić. A drobinki kurzu sa dosyć uciążliwe przy ekstremalnych zbliżeniach, bo o takich chyba myślisz? Jak masz gruszkę fotograficzną, to spróbuj przedmuchiwać okaz przed fotografowaniem, coś tam pomaga. te drobinki kurzu często od razu wskazują na to że okaz nie jest fotografowany w naturze (żywy) chyba że ktoś go dokładnie wykąpie w jakimś detergencie :-) Co do gruszki jak juz jej użyjesz to musisz uważać by używając jej do przedmuchiwania matrycy w aparacie jakiś większy paproch z okazu nie przedostał się do komory lustra (jesli focisz lustrzanką czy aparatem z wymienna optyką (tyczy sie to gruszek bez zaworka w tylnej części) No ale najlepiej to kup sobie w aptece zwykłą gruszkę za parę złotych, dmuchaj z umiarem, wcześniej umyj by wypłukać talk z gruszki. Uff ale sie powymądrzałem :D Ale może coś pomoże, ja tak kiedyś robiłem jak intensywnie trenowałem makro zimą na martwych okazach.
Awatar użytkownika
GrzegorzGG
Posty: 2636
Rejestracja: sobota, 5 maja 2012, 21:49
UTM: CA51
Specjalność: Heteroptera
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Oczyszczanie okazu przed fotografowaniem

Post autor: GrzegorzGG »

Więc na razie myjkę odpuszczam.

1) fotografowanie owada od góry sprowadza problem do jego odkurzenia, bez ryzyka że się odklei. Zatem tu spróbuję z tą gruszką i przetestuje krótką kąpiel w wodzie lub roztworze. Skoro to drobinki kurzu to powinny się oderwać i zostać na powierzchni.

2) fotografowanie owada od spodu wymaga odklejenia, gdyż w przeciwnym wypadku mam efekt, który średnio mnie zadowala.

Zresztą pokaże na przykładzie.
To co uważam za złe: A tu efekty ze świeżym okazem, które uważam za zadowalające:
Awatar użytkownika
Przemek Zięba
Posty: 1363
Rejestracja: środa, 14 grudnia 2011, 10:29
Kontakt:

Re: Oczyszczanie okazu przed fotografowaniem

Post autor: Przemek Zięba »

te świeże fajne, a te naklejone jesli się nie da ,,wydmuchać" kurzu to musisz w programie do obróbki ,,oczyścić" z kurzu :ok:
Awatar użytkownika
GrzegorzGG
Posty: 2636
Rejestracja: sobota, 5 maja 2012, 21:49
UTM: CA51
Specjalność: Heteroptera
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Oczyszczanie okazu przed fotografowaniem

Post autor: GrzegorzGG »

Programem się da, tylko że czasem jak już tych paprochów za dużo to się oczyszczanie robi męką :)

Efekt po czyszczeniu jest taki: I teraz jeszcze tylko zmierzyć, opisać i kolejny gatunek do mojej ikonografii jest :)
Awatar użytkownika
Przemek Zięba
Posty: 1363
Rejestracja: środa, 14 grudnia 2011, 10:29
Kontakt:

Re: Oczyszczanie okazu przed fotografowaniem

Post autor: Przemek Zięba »

:ok:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Preparowanie, chemia.”