Ciekawy patent - preparaty mikroskopowe

Metody preparowania, usypiania, problemy, sposoby.
Awatar użytkownika
Przemek Zięba
Posty: 1363
Rejestracja: środa, 14 grudnia 2011, 10:29
Kontakt:

Ciekawy patent - preparaty mikroskopowe

Post autor: Przemek Zięba »

Znalazłem w sieci dosyć ciekawy patent na wykonanie preparatów mikroskopowych, w których obiekt zamykany w medium jest na tyle ,,gruby", że jego zamykanie powoduje przechylanie się szkiełka mikroskopowego na jedną stronę, zniekształcenia optyczne etc. Otóż testowałem z różnym skutkiem wiele patentów i żaden nie był zbyt dobry...Na brytyjskim forum znalazłem kiedyś patent z wykorzystaniem jako ,,podkładek dystansujących" samoprzylepnych kółek z tworzywa, wykorzystywanych do wzmacniania dziurek po dziurkaczu w dokumentach. Zakupiłem kiedyś nawet takie kółka i ...zapomniałem o nich na długi czas. Parę dni temu znalazłem te naklejki i rzecz jasna od razu spróbowałem :-) Działa całkiem nieźle, chociaż wewnętrzna średnica nie jest wielka to do zamykania kopulatorów małych gatunków powinna chyba być ok, skoro do pasożytów się nadaje...
Oczywiście miałem trochę gęsty euparal i skończyła mi się esencja do rozcieńczania, więc powstało sporo pęchcerzyków powietrza. Dodatkowo używałem dosyć oszczędnie, więc na brzegach szkiełka brak medium. Optymelne byłoby mieć szkiełka nakrywkowe wielkości tego krążka...chociaż nie wiem, czy są takowe produkowane. Krążek idealnie przylega do szkiełka gwarantując szczelność, nie chłonie medium!!. W przypadku grubszych okazów można chyba by nakleić kilka krążków warstwowo. Powiększanie wewnętrznej średnicy hmm - chyba tez możliwe. Generalnie pomysł w fazie testowania. Koszt paczuszki - w niej chyba 500 sztuk kółeczek - 7-8 złotych, czyli koszt niewielki...
Poniżej fotki ,,na gorąco", muszę popracować nad centralną fiksacją preparatu (okazu) no i rzadszy euparal, by pokrył jednak całość szkiełka poza pierścieniem również, w jednym przypadku się udało, bo było go więcej..
:-)
pozdrawiam
P.
Załączniki
DSC02349 (2).jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (82.88 KiB)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Preparowanie, chemia.”