Zapach kopertowanych motyli egzotycznych

Metody preparowania, usypiania, problemy, sposoby.
Awatar użytkownika
Kamil Mazur
Posty: 1922
Rejestracja: niedziela, 19 grudnia 2004, 15:14
Specjalność: Psychidae
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Zapach kopertowanych motyli egzotycznych

Post autor: Kamil Mazur »

Takie pytanie do osób mających styczność z kupowanymi kopertowanymi okazami motyli.
Ile razy dostanę skopertowane motyle egzotyczne to mają one ten sam specyficzny zapach. Może mi ktoś powiedzieć co to jest ? Nie znam zapachu paradwuchlorobenzenu, czy może jest to właśnie on ?
To nie jest zapach pleśni czy gnicia itp, tylko ewidentnie jakiejś chemii. Ostatnio aż musiałem otworzyć okno.
Awatar użytkownika
Dominika+Jurek Radwańscy
Posty: 910
Rejestracja: piątek, 8 kwietnia 2005, 18:22
Specjalność: Collembola
Lokalizacja: Bielawa
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 2 times

Re: Zapach kopertowanych motyli egzotycznych

Post autor: Dominika+Jurek Radwańscy »

Nie wiem jak śmierdzą koperty, ale paradwuchlorobenzen śmierdzi jak naftalina. Wg mnie oczywiście.
bartek.g
Posty: 194
Rejestracja: wtorek, 29 listopada 2011, 12:17

Re: Zapach kopertowanych motyli egzotycznych

Post autor: bartek.g »

Naftalina :) Ew. Tymol.
TomekK
Posty: 433
Rejestracja: poniedziałek, 28 kwietnia 2014, 21:31
UTM: tarnów

Re: Zapach kopertowanych motyli egzotycznych

Post autor: TomekK »

Tymol za drogi i by sie nie oplacilo. Z jednego sporego transportu jaki niedawno otrzymalem, odsypalem ok 400ml naftaliny :hahaha:
ampedus
Posty: 37
Rejestracja: wtorek, 15 lipca 2008, 09:15
UTM: DB94
Lokalizacja: Góry Świętokrzyskie

Re: Zapach kopertowanych motyli egzotycznych

Post autor: ampedus »

Dominika+Jurek Radwańscy pisze:Nie wiem jak śmierdzą koperty, ale paradwuchlorobenzen śmierdzi jak naftalina. Wg mnie oczywiście.
p-dichlorobenzen (chloropochodna węglowodoru aromatycznego - benzenu w którym dwa naprzeciwlegle położone węgle w pierścieniu 6-węglowym zamiast atomów wodoru mają przyłączone atomy chloru) pachnie bardzo swoiście (troszkę migdałowo) i zupełnie inaczej niż naftalina (naftalen), która jest dwupierścieniowym węglowodorem aromatycznym (o cząsteczce zbudowanej wyłącznie z węgla i wodoru) - jej zapach jest "zarezerwowany" tylko dla niej i nie umiem go do niczego przyrównać. Oba te związki sublimują, czyli przechodzą bezpośrednio ze stanu krystalicznego w gazowy. Kulki przeciw molom potocznie nazywane "naftaliną" lub "moliną" to najczęściej mieszanina tych dwóch związków z dodatkiem środków zapachowych. p-Dichlorobenzen jest dla owadów silnie trujący (działa na nie fizjologicznie toksycznie), jest też bardzo szkodliwy dla ludzi i innych kręgowców. Naftalen działania toksycznego w zasadzie nie ma (ani na owady ani na kręgowce - no chyba, że atmosfera jest jego parami w pełni wysycona), ale działa odstraszająco na owady. Tymol to z kolei pochodna fenolu czyli także pochodnej węglowodoru aromatycznego - benzenu, gdzie jeden z wodorów w pierścieniu zastąpiony jest grupą hydroksylową (OH) - jest to 2-izopropylo 5-metylo fenol. Nie jest specjalnie toksyczny, ale jego pary (też sublimuje) działają grzybobójczo. Tymol ma dość przyjemny, ale trudny do porównania z czymkolwiek zapach.
Wśród wielu "zawodów" jakie posiadam, wykonywałem lub wykonuję jest też technik chemik - dlatego się wymądrzam :lol:
Lechu B.
bartek.g
Posty: 194
Rejestracja: wtorek, 29 listopada 2011, 12:17

Re: Zapach kopertowanych motyli egzotycznych

Post autor: bartek.g »

O! A co powiesz o olejku cedrowym? Bo rozcienczony sluzy z powodzeniem do zabijania szkodnikow w gablotach. Jak bardzo jest szkodliwy dla czlowieka? Czy jest to taki miks, ze ciezko powiedziec co tam moze byc.

Chodzi o to: http://en.wikipedia.org/wiki/Cedar_oil
brakkonta

Re: Zapach kopertowanych motyli egzotycznych

Post autor: brakkonta »

bartek.g pisze:A co powiesz o olejku cedrowym? Bo rozcieńczony służy z powodzeniem do zabijania szkodników w gablotach
....o, ciekawa informacja, nie słyszałem o tym. Czy ktoś może potwierdzić tę informację? Osobiście wolałbym w pokoju zapach olejku cedrowego, niż wszelkiej innej cholery, choćby płytki Bross'a.
bartek.g pisze:Jak bardzo jest szkodliwy dla człowieka?
....szkodliwy na pewno nie jest, to i tym bardziej mnie interesuje prawdziwość tej informacji.
Mazep
bartek.g
Posty: 194
Rejestracja: wtorek, 29 listopada 2011, 12:17

Re: Zapach kopertowanych motyli egzotycznych

Post autor: bartek.g »

To jest dosc popularne w Stanach. Oni tam cedrowych rzeczy uzywaja do odstraszania domowych owadow. Wiorami posypuja miejsca, gdzie nie chca aby rosla trawa, chwasty. A rozcienczonym olejkiem (1-15,16) spryskuja miejsca aby pozbyc sie robactwa.

Znam pare osob ze Stanow, ktore stosuja roztwor olejku i wody (1-16) i co jakis czas (2-3 miesiace) skrapiaja cos wewnatrz. Np. kawalek filcu. Dziala. Przynajmniej u tych, ktorych znam to od 10 lat nic nie wlazi im do gablot. Ja sie przerzucilem pare mies. temu.
Dariusz Twardy
Posty: 118
Rejestracja: niedziela, 28 grudnia 2008, 21:19
Lokalizacja: Brzozów

Re: Zapach kopertowanych motyli egzotycznych

Post autor: Dariusz Twardy »

Dobrym środkiem odstraszającym gryzki i inne dziadostwo jest olejek kamforowy. Dodatkowo ma działanie grzybobójcze. Ja od trzech lat stosuję ten olejek do ochrony swoich zbiorów i jak do tej pory mam spokój z gryzkami.
brakkonta

Re: Zapach kopertowanych motyli egzotycznych

Post autor: brakkonta »

Kamforę też lubie wąchać :-) Ma jakiś taki fajny ten zapach.
Darku, a czy jakieś rozcieńczenie robis, czy tak z gwinta?
Bartku - dzięki za odpowiedź. Też przejdę na te cedry....z domnieszką kamfory ;-)
Mazep
Dariusz Twardy
Posty: 118
Rejestracja: niedziela, 28 grudnia 2008, 21:19
Lokalizacja: Brzozów

Re: Zapach kopertowanych motyli egzotycznych

Post autor: Dariusz Twardy »

Jacku z gwinta na kawałek naszpilonej gąbki, kilka kropelek na 2-3 tygodnie. Jednak przy większej ilości gablot jest to trochę upierdliwe i czasochłonne.
TomekK
Posty: 433
Rejestracja: poniedziałek, 28 kwietnia 2014, 21:31
UTM: tarnów

Re: Zapach kopertowanych motyli egzotycznych

Post autor: TomekK »

Przy wiekszej ilosci gablot... No wlasnie. Jak dla mnie nie upierdliwe ale raczej nierealne przy takiej czestotliwosci. A jak z tym cedrem? Co jaki czas, a w zasadzie na jak dlugo wystarcza jedno zakropienie?
bartek.g
Posty: 194
Rejestracja: wtorek, 29 listopada 2011, 12:17

Re: Zapach kopertowanych motyli egzotycznych

Post autor: bartek.g »

Pewnie zalezy od szczelnosci gablot. Standardowo co 3 miesiace.
TomekK
Posty: 433
Rejestracja: poniedziałek, 28 kwietnia 2014, 21:31
UTM: tarnów

Re: Zapach kopertowanych motyli egzotycznych

Post autor: TomekK »

I to juz brzmi dobrze :okok: I wlasnie zauwazylem ze juz bylo napisane :ja wiem:
Przez te kilka miesiecy nie zauwazyles odbarwien, parowania itp spraw spotykanych przy stosowaniu niektorych preparatow wewnatrz gablot?
bartek.g
Posty: 194
Rejestracja: wtorek, 29 listopada 2011, 12:17

Re: Zapach kopertowanych motyli egzotycznych

Post autor: bartek.g »

Nic. Ale to jest mocno rozcienczone i zaledwie kilka kropel. Dodatkowo wokol miejsca gdzie mam filc nasaczony olejkiem jest sporo miejsca.
Dariusz Twardy
Posty: 118
Rejestracja: niedziela, 28 grudnia 2008, 21:19
Lokalizacja: Brzozów

Re: Zapach kopertowanych motyli egzotycznych

Post autor: Dariusz Twardy »

Standardowo co 3 miesiace
bzdura........już po dwóch miesiącach żadnego zapaszku, nawet w bardzo szczelnych gablotach raczej nie będzie.
Przez te kilka miesiecy nie zauwazyles odbarwien, parowania itp
przecież każdy olejek eteryczny odparowuje :laugh:
bartek.g
Posty: 194
Rejestracja: wtorek, 29 listopada 2011, 12:17

Re: Zapach kopertowanych motyli egzotycznych

Post autor: bartek.g »

Uzywasz? Bo wypowiadasz sie bardzo kategorycznie. No i raz piszesz "Bzdura" a potem "ze raczej nie bedzie" To w koncu bzdura czy raczej nie?

No i z tym odparowaniem. Zwykly skrot myslowy pewnie to byl. TomekK pewnie pytal czy nie przebarwia drewna gablot, pianki, czy owadow. Czy nie osadza sie na szybie gabloty itd.

Ale rozumiem, ze chec przypieprzenia sie byla mocniejsza od myslenia abstrakcyjnego i wyczucia rozmowcy.
Dariusz Twardy
Posty: 118
Rejestracja: niedziela, 28 grudnia 2008, 21:19
Lokalizacja: Brzozów

Re: Zapach kopertowanych motyli egzotycznych

Post autor: Dariusz Twardy »

Używam, tak jak pisałem wyżej olejku kamforowego - od trzech lat. Każdy olejek bardzo szybko odparowuje...........kamforowy, czy cedrowy, tym bardziej rozcieńczony.

Szkoda słów.........
TomekK
Posty: 433
Rejestracja: poniedziałek, 28 kwietnia 2014, 21:31
UTM: tarnów

Re: Zapach kopertowanych motyli egzotycznych

Post autor: TomekK »

Fakt, napisalem PAROWANIE. Nastepnym razem zapytam o skraplanie sie na szybach od wewnetrznej strony,coby bylo jasniej :hahaha:
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Preparowanie, chemia.”