Prowadzenie zbioru entomologicznego orthoptera

Metody preparowania, usypiania, problemy, sposoby.
Kajetan D.
Posty: 13
Rejestracja: sobota, 13 grudnia 2014, 13:38

Prowadzenie zbioru entomologicznego orthoptera

Post autor: Kajetan D. »

Witam! : )
Od jakiegoś czasu zastanawiam się nad rozpoczęciem prowadzenia zbioru entomologicznego. Interesuję się prostoskrzydłymi. Niestety nigdzie na forum nie znalazłem żadnego wątku dotyczącego gospodarowania zbioru tych owadów. Nie wiem w jaki sposób etykietować te owady, czy powinno to wyglądać jak w zbiorach z motylami? Drugą sprawą jest rozmieszczenie okazów. Czy jest może na forum osoba, która prowadzi takowy zbiór i może pokazać zdjęcia jak to wszystko wygląda?
Pozdrawiam
Kajetan
Salticus
Posty: 243
Rejestracja: czwartek, 1 kwietnia 2010, 19:35
Specjalność: Orthoptera
Kontakt:

Re: Prowadzenie zbioru entomologicznego orthoptera

Post autor: Salticus »

Też interesuję się prostoskrzydłymi, ale nie mam czasu na preparowanie długich serii okazów ani miejsca na przechowywanie dużych zbiorów, toteż zbieram tylko te okazy, których nie potrafię ze 100-procentową pewnością zidentyfikować i udokumentować w terenie. Orthoptera etykietujesz tak jak wszystkie inne owady: podajesz lokalizację, datę i nazwisko zbieracza, oraz, jeśli to możliwe, także nazwę gatunku oraz kto i kiedy oznaczył. Przy preparowaniu prostoskrzydłych możesz rozpinać tylko jedną parę skrzydeł, żeby oszczędzić miejsce w gablocie, albo nie rozpinać ich w ogóle, jeśli nie jest to potrzebne do oznaczenia. Duże okazy, np. Tettigonia i Decticus, trzeba przed spreparowaniem wypatroszyć, bo inaczej gniją. Okazy w gablocie rozmieszczasz jak ci wygodnie, ja np. układam je wg lokalizacji. Więcej wskazówek znajdziesz w kluczu Bazyluka, który można ściągnąć z internetu, oraz w przewodniku Bellmanna.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Preparowanie, chemia.”