Forum Entomologiczne - Chrząszcze i Motyle Polski - strona główna

Polskie Forum Entomologiczne

PFEnt. - http://www.entomo.pl/forum/
Teraz jest czwartek, 14 gru 2017, 01:33

Strefa czasowa: UTC + 1

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
|     Prosimy o podawanie miejsca i daty obserwacji. To przyśpieszy oznaczenie i ułatwi dyskusję.     |
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Autor Wiadomość
 Tytuł: Prowadzenie zbioru entomologicznego orthoptera
PostNapisane: czwartek, 25 gru 2014, 00:39 

Specjalność:
Witam!  : )
Od jakiegoś czasu zastanawiam się nad rozpoczęciem prowadzenia zbioru entomologicznego. Interesuję się prostoskrzydłymi. Niestety nigdzie na forum nie znalazłem żadnego wątku dotyczącego gospodarowania zbioru tych owadów. Nie wiem w jaki sposób etykietować te owady, czy powinno to wyglądać jak w zbiorach z motylami? Drugą sprawą jest rozmieszczenie okazów. Czy jest może na forum osoba, która prowadzi takowy zbiór i może pokazać zdjęcia  jak to wszystko wygląda?
Pozdrawiam
Kajetan

Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+

Tytuł: Re: Prowadzenie zbioru entomologicznego orthoptera
PostNapisane: czwartek, 25 gru 2014, 03:45 

Specjalność: Orthoptera
Też interesuję się prostoskrzydłymi, ale nie mam czasu na preparowanie długich serii okazów ani miejsca na przechowywanie dużych zbiorów, toteż zbieram tylko te okazy, których nie potrafię ze 100-procentową pewnością zidentyfikować i udokumentować w terenie. Orthoptera etykietujesz tak jak wszystkie inne owady: podajesz lokalizację, datę i nazwisko zbieracza, oraz, jeśli to możliwe, także nazwę gatunku oraz kto i kiedy oznaczył. Przy preparowaniu prostoskrzydłych możesz rozpinać tylko jedną parę skrzydeł, żeby oszczędzić miejsce w gablocie, albo nie rozpinać ich w ogóle, jeśli nie jest to potrzebne do oznaczenia. Duże okazy, np. Tettigonia i Decticus, trzeba przed spreparowaniem wypatroszyć, bo inaczej gniją. Okazy w gablocie rozmieszczasz jak ci wygodnie, ja np. układam je wg lokalizacji. Więcej wskazówek znajdziesz w kluczu Bazyluka, który można ściągnąć z internetu, oraz w przewodniku Bellmanna.

Zobacz profil WWW 

Strefa czasowa: UTC + 1