Materiały dydaktyczne UJ

Metody preparowania, usypiania, problemy, sposoby.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4469
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Kontakt:

Materiały dydaktyczne UJ

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Zachęcam do przejrzenia przygotowanego przez Koleżanki i Kolegów z Uniwersytetu Jagiellońskiego materiału wideo o preparowaniu motyli (dużych i bardzo dużych :D ) i aparatów genitalnych. Często obejrzenie takich materiałów zastąpi setki pytań...

http://www.mzuj.uj.edu.pl/szkolenia.html
bartek.g
Posty: 194
Rejestracja: wtorek, 29 listopada 2011, 12:17

Re: Materiały dydaktyczne UJ

Post autor: bartek.g »

No coz. Rozpinac motyli to ta osoba za bardzo nie umie ;). Patrzac na to jak rozpina morpho to jedyne co sie nasuwa to - nie robcie tego w ten sposob. Wiele rzeczy wyszlo bo wyszlo.

A zeby nie bylo, ze tak sobie krytykuje, to w przyszlym tyg. wsadze cos duzego do rozwilzenia i nagram proces rozpinania. Zachecam tez innych. Teraz nagrac wideo mozna byle telefonem, moze sie zrobic fajny watek.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4469
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Kontakt:

Re: Materiały dydaktyczne UJ

Post autor: Grzegorz Banasiak »

No cóż, ta osoba rozpina tygodniowo tyle motyli, ile Ty przez parę lat. Sam chętnie poczytam jak jest prawidłowo.
Napisz może konkretnie co robi nie tak, samo napisanie, że "nie umie" nie wystarczy.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Materiały dydaktyczne UJ

Post autor: Jacek Kurzawa »

Grzegorz Banasiak pisze:No cóż, ta osoba rozpina tygodniowo tyle motyli, ile Ty przez parę lat.
Grzegorzu, skąd masz taką pewność? Czy wiesz ile bartek.g rozkłada motyli przez parę lat czy to założenie/przybliżenie?

Ja też z tego filmu odniosłem wrażenie, że fajnie wyszło, bo wyszło, ale trudno dyskutować, każdy ma swoje patenty. Jedyne co jest pewne, ze warto dyskutować nad szczegółami i wymienić się swoimi uwagami na temat preparowania.


PS. Znam takich, co całe życie coś robią i niekoniecznie robią to dobrze.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4469
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Kontakt:

Re: Materiały dydaktyczne UJ

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Jacek Kurzawa pisze:
Grzegorz Banasiak pisze:No cóż, ta osoba rozpina tygodniowo tyle motyli, ile Ty przez parę lat.
Grzegorzu, skąd masz taką pewność?
Bo to zawodowa preparatorka, robi w zasadzie tylko to na całym etacie. Zresztą rozmawiałem z Nią na Sympozjum w Bochni, które się właśnie skończyło.
Tradycyjnie jak każdy wątek, tak i ten rozwija się w nieodpowiednim kierunku...
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Materiały dydaktyczne UJ

Post autor: Jacek Kurzawa »

Tylko dalej nie wiadomo czy wiesz, czy zrobiła w życiu więcej duzych motyli od bartka.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4469
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Kontakt:

Re: Materiały dydaktyczne UJ

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Jacek, ja wstawiłem link do materiałów z UJ żeby można się z nim było zapoznać a NIE OCENIAĆ ! Dyskusja rozwija się w złym kierunku i nie mam zamiaru dalej w niej uczestniczyć, może lepiej cały wątek usunąć i dać sobie spokój z edukacją. Po co ??!! Szkoda czasu. Do każdego dydaktycznego materiału zaraz znajdą się osoby, które lobią lepiej, ładniej, sprawniej, lepszym sprzętem, inaczej... miałem pisać post o sympozjum w Bochni ale mi się odechciało... no bo po co, w imię czego... ech... idę się napić dobrej kawy zamiast tego.
Awatar użytkownika
João M da Costa
Posty: 1000
Rejestracja: środa, 20 października 2010, 10:49
Lokalizacja: Between the end of the world and paradise
Kontakt:

Re: Materiały dydaktyczne UJ

Post autor: João M da Costa »

Nie dawno był tematu ze forum jest ...
A tu jest wątku które nam pokazuje coś innego - Edukacja. Ja jak początkowy amatora bardzo to mi sie podoba, nigdy nie preparowalem żadnej motyla ale przez tego filmu ja i na pewno nie tylko ja już wiem jak to sie zrobi ... Wiec dziękuje Autora bo zrobiła i Grzegorza ze ich postawił na forum :brawo:
Pozdrawiam
J
Awatar użytkownika
Hubert
Posty: 166
Rejestracja: poniedziałek, 1 listopada 2004, 22:57
Lokalizacja: Warszawa

Re: Materiały dydaktyczne UJ

Post autor: Hubert »

To wiadomo w końcu co jest nie tak na filmiku?
Czy to jest proces umieszczania na rozpinadle? Jak długo motyl powinien tkwić pod tym plexi?

Mi osobiście brakuje komentarza głosowego, gdzie osoba tłumaczy, co i dlaczego robi - np. to "uciskanie" tułowia, żeby skrzydełka się rozchyliły.

W życiu nie preparowałem motyla, ale być może w przyszłości chciałbym to robić - jeśli na tym filmiku jest coś robione źle, to chętnie dowiem się co.
bartek.g
Posty: 194
Rejestracja: wtorek, 29 listopada 2011, 12:17

Re: Materiały dydaktyczne UJ

Post autor: bartek.g »

Grzegorz. Pominales wazniejsza czesc mojego posta. Drugi akapit. Nagram to jak ja to robie i pewnie jeszcze cos powiem. Bedziesz mogl zobaczyc, skrytykowac przy okazji moze cos sam poprawie.

Dalczego uwazam, ze jest zle? Popatrz na glowe admirala, jest ulozona krzywo. Tylne skrzydla sa za wysoko. Podobnie jest w przypadku morpho. Jest to przeznaczone dla osob, ktore sie ucza, wiec jezeli beda rozpinac duzego motyla tym sposobem to nie naucza sie tego. Nie chodzi tutaj o idee rozpinadel, jakis paskow papieru/folii. Chodzi o to jak ta osoba to robi. Wystarczy trafic na cos trudniejszego (bardziej powykrecanego, powywijanego - a to u duzych motyli jest dosc czeste - bo sa duze) i w taki sposob nie wyjdzie. Zwlaszcza poczatkujacemu. Widzialem mase duzych motyli rozpietych zle. Polamane przednie krawedzie skrzydel ("barki"), nachodzace na glowe. Tylko dlatego, ze tułów byl pochlony za bardzo w dol. Do tego dochodzi symetria, ktora latwo zgubic przy duzym motylu. Czulki powykrecane jak tylko mozna, tylko dlatego, ze ktos wlasnie "dzgal" je igla preparacyjna zamiast przylozyc ja wzdluz. Wystarczy trafic na okaz o powyginanych czulkach ze skreconna glowa i juz nie rozepniesz motyla robiac to tak jak ta Pani.

Poczekaj na film. :)
Awatar użytkownika
João M da Costa
Posty: 1000
Rejestracja: środa, 20 października 2010, 10:49
Lokalizacja: Between the end of the world and paradise
Kontakt:

Re: Materiały dydaktyczne UJ

Post autor: João M da Costa »

Poczekam/y ... :okok:
bartek.g
Posty: 194
Rejestracja: wtorek, 29 listopada 2011, 12:17

Re: Materiały dydaktyczne UJ

Post autor: bartek.g »

A. I zachecam innych do nagrywania chociazby preparowania. Moze z tego byc bardzo fajny watek z roznymi patentami.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4469
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Kontakt:

Re: Materiały dydaktyczne UJ

Post autor: Grzegorz Banasiak »

bartek.g pisze:Grzegorz. Pominales wazniejsza czesc mojego posta. Drugi akapit. Nagram to jak ja to robie i pewnie jeszcze cos powiem. Bedziesz mogl zobaczyc, skrytykowac przy okazji moze cos sam poprawie.
Dalczego uwazam, ze jest zle? Popatrz na glowe admirala, jest ulozona krzywo. Tylne skrzydla sa za wysoko. Podobnie jest w przypadku morpho. Jest to przeznaczone dla osob, ktore sie ucza, wiec jezeli beda rozpinac duzego motyla tym sposobem to nie naucza sie tego. Nie chodzi tutaj o idee rozpinadel, jakis paskow papieru/folii. Chodzi o to jak ta osoba to robi. Wystarczy trafic na cos trudniejszego (bardziej powykrecanego, powywijanego - a to u duzych motyli jest dosc czeste - bo sa duze) i w taki sposob nie wyjdzie. Zwlaszcza poczatkujacemu. Widzialem mase duzych motyli rozpietych zle. Polamane przednie krawedzie skrzydel ("barki"), nachodzace na glowe. Tylko dlatego, ze tułów byl pochlony za bardzo w dol. Do tego dochodzi symetria, ktora latwo zgubic przy duzym motylu. Czulki powykrecane jak tylko mozna, tylko dlatego, ze ktos wlasnie "dzgal" je igla preparacyjna zamiast przylozyc ja wzdluz. Wystarczy trafic na okaz o powyginanych czulkach ze skreconna glowa i juz nie rozepniesz motyla robiac to tak jak ta Pani.
Poczekaj na film. :)
Ja nic nie chcę krytykować. Motyla, zwłaszcza dużego można preparować wielokrotnie, nie ma żadnych problemów. Symetrie, ułożenie skrzydeł, głowy, czułków, tylne skrzydła wyżej, niżej... to naprawdę nie jest aż tak istotne, w każdym razie nie można napisać, że to jest złe. Istotne jest jaką informację niesie okaz i jakie jest jego "przeznaczenie". Zoogeograficznie - preparowanie nie ma większego znaczenia (w granicach rozsądku), taksonomicznie - zależy od grupy i może być różnie, niekoniecznie estetyczno-kanonicznie. Ja sam mam w gablotach zniszczone i niekompletne okazy, które zebrałem bo niosą wartość zoogeograficzną, estetyka miała drugorzędne znaczenie. Teraz pracuję nad jednym z plemion i wszystkie okazy nie mają jednej pary skrzydeł i odwłoka (nie wygląda to estetycznie) ale preparaty trzeba przecież z czegoś robić. Samice koszówek na preparaty idą w całości, zostaje kartonik Spójrz szerzej, nawet najpiękniej spreparowany zbiór setek morpho entomologicznie może być niewiele wart. Oczywiście handlowo będzie wartościowy, bo zawsze znajdzie się szaleniec gotowy zapłacić duże pieniądze żeby powiesić sobie połyskującą gablotkę obok kominka lub kolekcjoner, który chce mieć wszystkie gatunki (właściwie nie wiadomo po co). Wiele problemów początkującym sprawia presja "piękności" zbioru. To źle, tamto niedobrze, krzywy czułek itp. Brak głębszej refleksji nad celem zbierania zamienia tę pasję na czyste kolekcjonerstwo i w tej formie trafia na "młody" grunt. Dlatego tak mało osób przyjeżdża na sympozja żeby posłuchać o nauce, badaniach, zaprezentować swoje osiągnięcia. Dlaczego prawie nikt nie odwiedza muzeów od "zaplecza" ? Natomiast giełdy są pełne ludzi. Nie ujmując żadnemu z tych wydarzeń refleksje nasuwają się same.
bartek.g
Posty: 194
Rejestracja: wtorek, 29 listopada 2011, 12:17

Re: Materiały dydaktyczne UJ

Post autor: bartek.g »

Zmieniasz temat. Chodzi o to jak rozpiac motyla. Nadal uwazam, ze film pokazuje to slabo. Jezeli uczymy preparowac to uczmy dobrze.
Awatar użytkownika
João M da Costa
Posty: 1000
Rejestracja: środa, 20 października 2010, 10:49
Lokalizacja: Between the end of the world and paradise
Kontakt:

Re: Materiały dydaktyczne UJ

Post autor: João M da Costa »

I dalej poczekam/y ...
:uciekam:
bartek.g
Posty: 194
Rejestracja: wtorek, 29 listopada 2011, 12:17

Re: Materiały dydaktyczne UJ

Post autor: bartek.g »

Polowa jest. Druga nagralem, ale nagram jeszcze raz. Stay tuned ;)
bartek.g
Posty: 194
Rejestracja: wtorek, 29 listopada 2011, 12:17

Re: Materiały dydaktyczne UJ

Post autor: bartek.g »

Zeby nie bylo, ze jestem goloslowny a jedynie dobry w prokrastynacji to obrazek :)
Załączniki
entomo_mov.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (109.77 KiB)
Awatar użytkownika
João M da Costa
Posty: 1000
Rejestracja: środa, 20 października 2010, 10:49
Lokalizacja: Between the end of the world and paradise
Kontakt:

Re: Materiały dydaktyczne UJ

Post autor: João M da Costa »

bartek.g pisze:Stay tuned
I will ...
Awatar użytkownika
João M da Costa
Posty: 1000
Rejestracja: środa, 20 października 2010, 10:49
Lokalizacja: Between the end of the world and paradise
Kontakt:

Re: Materiały dydaktyczne UJ

Post autor: João M da Costa »

no iiii? :)

Pozdr.

J
Kafelan
Posty: 143
Rejestracja: poniedziałek, 29 marca 2004, 00:26
Lokalizacja: Głubczyce

Re: Materiały dydaktyczne UJ

Post autor: Kafelan »

pod tym adresem jest wykonana bardziej profesjonalna preparacja
https://youtu.be/VlILrIN1HjE
Damian Sudoł
Posty: 216
Rejestracja: niedziela, 1 czerwca 2008, 11:50
Lokalizacja: Głogów Młp.

Re: Materiały dydaktyczne UJ

Post autor: Damian Sudoł »

Jakoś nie podoba mi się ta preparacja w ostatnim filmiku, po pierwsze szpilki są wbijane w skrzydła (jeszcze możnaby zaakceptować wbitą minucję), co zostawia dziury, a po drugie tułów jest za płytko w rowku rozpinadła przez co skrzydła ustawione są ze spadkiem ku ich brzegowi zewnętrznemu, takie skrzydła częściej opadają po pewnym czasie. Nie uważam żeby była bardziej profesjonalna :)
Wojciech Kubiak
Posty: 654
Rejestracja: piątek, 1 lutego 2008, 20:07
Specjalność: Rhopalocera_Polski_Buprestidae
Lokalizacja: Bełchatów

Re: Materiały dydaktyczne UJ

Post autor: Wojciech Kubiak »

Preparacja z ostatniego filmiku to już dla mnie kompletny dramat :P , pamiętam, jak pierwsze A. paphia rozpinałem dokładnie w ten sposób, szpilka w skrzydło i daligo jazda, stare czasy. Lepsza jest ta z pierwszego postu.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Preparowanie, chemia.”