wypreparowanie wielkich chrzaszczy

Metody preparowania, usypiania, problemy, sposoby.
irianl
Posty: 84
Rejestracja: niedziela, 3 sierpnia 2014, 14:52

wypreparowanie wielkich chrzaszczy

Post autor: irianl »

Mialbym prosbe do fachowcow z forum o jak najlepsze porady odnośnie wypreparowania extremalnie dużych chrząszczy ( patrz fotka ) .
Najmniejszy z nich ( azjatycki gnojownik ) ma ponad 45 mm dlugosci .Ostatnio udało się zakupić piękne okazy
Chrzaszcze niewypreparowane sa znacznie tansze niż już "gotowe " . Mimo ze okazy nie naleza do najtańszych nie chciałbym czegos popsuc albo zaniedbać . Osobiscie kiedyś mój największy wypreparopwany chrzaszcz był wielkości rohatyńca i to ponad 30 lat temu ,chciałbym znac od podstaw zasade choćby rozmiękczenia i jego czasu odnośnie tak wielkich egzemplarzy niektóre z zakupionych maja ponad 80 mm ,Male chrząszcze rozmiekczalem kiedyś na warstwie ligniny z woda i octem przez tydzień ,niektóre podręczniki podawaly wlasciwie to samo -wilgotna warstwa piasku ale jak to jest z tak dużymi ? Czy czas ich rozmiękczania nie powinien być dluzszy ? Nie chce sam eksperymentować -wolalbym gotowa porade od fachowcow
Dodatkowe pytanie czy jest jakas roznica w czasie rozmiękczania np. delikatniejszych w budowie kózkowatych choć tez extremalnie dużych czy np. mocno opancerzonych zukowatych .... Wiem ,ze nie istnieje jakiś konkretny czas "co do minuty " ale jake mogą być optymalne czy minimalne czasy co do rozmiękczania az tak wielkich chrząszczy aby bez problemów uszkodzen podjąć preparacje okazu i czy sa sposoby i jakie aby zahamować procesy rozkładu dużych chrząszczy .Niektóre moje okazy ,jeszcze nie wypreparowane wydaja przykry zapach -jak to rozwiązujecie ?
Mam w planach zamowic kiedyś Dynastes hercules i nie wyobrażam sobie aby ten chrząszcz rozkladal się w mojej gablocie

pozdrawiam Jacek
Załączniki
kilka  chrząszczy
kilka chrząszczy
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (68.96 KiB)
Awatar użytkownika
Rafał SZCZECIN
Posty: 1625
Rejestracja: sobota, 31 stycznia 2009, 21:34
Specjalność: Ogólnie poznawczo
profil zainteresowan: karate oraz gitara klasyczna
Lokalizacja: Szczecin

Re: wypreparowanie   wielkich   chrzaszczy

Post autor: Rafał SZCZECIN »

ja dryblasy i to przekraczające czasem i 130mm moczę po prostu w wódce kilka godzin a potem nie mam problem ani z preparowaniem ani z zapachem
irianl
Posty: 84
Rejestracja: niedziela, 3 sierpnia 2014, 14:52

Re: wypreparowanie   wielkich   chrzaszczy

Post autor: irianl »

Może to i sposób ? ale cos do mnie nie do końca przemawia na ten temat ....w/g mnie alkohol jeszcze bardziej üsztywnia bialko i np. wiązania pomiędzy "stawami " chrząszczy .....nie wiem ale pierwszy raz slysze o takiej metodzie ....Trudno zaryzykowac ale może sprobuje najpierw z tym "najtańszym "

Jacek
irianl
Posty: 84
Rejestracja: niedziela, 3 sierpnia 2014, 14:52

Re: wypreparowanie   wielkich   chrzaszczy

Post autor: irianl »

Chyba trzeba po takiej "kapieli " natychmiast preparować chrząszcza
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16258
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: wypreparowanie   wielkich   chrzaszczy

Post autor: Aneta »

Offtop, ale konieczny - Irianl, zadbaj trochę o wizualną stronę swoich postów, od tej szalejącej spacji i kosmicznej interpunkcji można dostać oczopląsu.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: wypreparowanie   wielkich   chrzaszczy

Post autor: Jacek Kurzawa »

irianl
Posty: 84
Rejestracja: niedziela, 3 sierpnia 2014, 14:52

Re: wypreparowanie   wielkich   chrzaszczy

Post autor: irianl »

Jasne ,rozumiem -jasnie pania .... moja pisownia to jakiś problem ? Chyba będę pisal jak będę chciał a jeśli komus to tak przeszkadza to chyba sam ma z czyms problem ...sorry ale nie zaczalem
irianl
Posty: 84
Rejestracja: niedziela, 3 sierpnia 2014, 14:52

Re: wypreparowanie   wielkich   chrzaszczy

Post autor: irianl »

Dziekuje wszystkim za szczera i konkretna odpowiedz
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: wypreparowanie   wielkich   chrzaszczy

Post autor: Brachytron »

irianl pisze:Jasne ,rozumiem  -jasnie pania   .... moja pisownia  to jakiś   problem  ?  Chyba  będę  pisal jak będę chciał  a jeśli  komus  to  tak przeszkadza  to chyba  sam ma z czyms problem ...sorry  ale nie zaczalem
To jest porządne Forum naukowe, gdzie dba się o pisownię. Tym bardziej, że to Ty chcesz informacji a nie odwrotnie. Zostałeś upomniany przez Moderatora i jeśli chcesz być na Forum nieco dłużej niż płonąca zapałka to się dostosuj. Nie musisz, wątpię jednak wtedy by ktoś Cię potraktował poważnie i tracił czas na dawanie rad, na które odpowiedź już została udzielona. Używaj wyszukiwarki, przemyśl to sobie, przeproś Anetę a wtedy wszystko będzie ok.
admin
Administrator
Posty: 1595
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 03:41
Lokalizacja: Tomaszów Maz.
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 5 times
Kontakt:

Re: wypreparowanie   wielkich   chrzaszczy

Post autor: admin »

irianl pisze:  .... moja pisownia  to jakiś   problem  ?  Chyba  będę  pisal jak będę chciał  a jeśli  komus  to  tak przeszkadza  to chyba  sam ma z czyms problem ...
Witaj,

Witam na Forum. Tutaj są takie zasady, że jesli ktoś zadaje pytanie to stara się pisać poprawnie, żeby uzyskać odpowiedź, bo odpowiedź to nie jest obowiązek czytającego. Poprzez dbałość pisowni zachęcasz do poświęcenia czasu na odpowiedź dla Ciebie. Przez brak dbałości o wygląd tego co napiszesz - to są takie elementarne sprawy, było w szkole - kreujesz niekorzystny wizerunek swojej osoby i zachęcasz do traktowania Ciebie w podobny sposób, jak Ty czytających.

Zanim napiszesz kolejny post przeczytaj jeszcze Załącznik do Regulaminu
viewtopic.php?f=92&t=7563

PS. A widze, że to taki problem natury ogólnej
viewtopic.php?f=98&t=28978

Może więc tylko kilka drobnych uwag: z tą interpunkcją jest tak, że przecinki i kropki stawiamy bezpośrednio po wyrazie a potem następuje spacja.

xxxxxxxxx, xxxxxxx. Xxxxxxxxxxxx, xxxxxxxxx. Da się to opanować przy odrobinie dobrych chęci.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Preparowanie, chemia.”