Bloczki pod mikra

Metody preparowania, usypiania, problemy, sposoby.
Łukasz
Posty: 1071
Rejestracja: piątek, 12 maja 2006, 21:54
Lokalizacja: okolice Bielska-B./Kraków

Bloczki pod mikra

Post autor: Łukasz »

Pytanie może wydać się głupie, ale to jednak dla mnie powód do małego zmartwienia. Mikrami zajmuję się od ledwie 3 tygodni (i za niedługo zostaniecie przeze mnie zasypani fotografiami do oznaczania :twisted: ) i właśnie zacząłem przekładać pierwsze suszki na bloczki z pianki. Ale mam dość dla mnie poważny problem - nie potrafię wyciąć z miarę sensownie wyglądających, prostych prostopadłościaników (nie mówiąc o tym że każdy ma inny wymiar). Czy to jest NORMALNE? Czy może to ze mnie jest jakieś beztalencie...
A może na forum jest ktoś, kto ma jakiś dobry przyrząd do wycinania ładnych bloczków i zechciałby uruchomić małą produkcję i odsprzedać trochę?
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

Re: Bloczki pod mikra

Post autor: Pawel Jaloszynski »

Łukasz pisze: Mikrami zajmuję się od ledwie 3 tygodni (i za niedługo zostaniecie przeze mnie zasypani fotografiami do oznaczania :twisted: )
Aż trudno uwierzyć, że kiedyś nie było ani czym robić, ani tym bardziej gdzie wrzucać fotografii, a jednak ludzi zajmowali się tymi wszystkimi trudnymi grupami...
Łukasz pisze: nie potrafię wyciąć z miarę sensownie wyglądających, prostych prostopadłościaników
Używaj takich, jakie potrafisz zrobić; jak wytniesz kilka tysięcy i nabierzesz wprawy będziesz mógł zmienić te wcześniejsze. Wybrałeś sobie hobby wymagające anielskiej cierpliwości, więc nie ma siły, musisz z tym żyć. ;-)

Paweł
Awatar użytkownika
Malko
Posty: 2005
Rejestracja: piątek, 19 grudnia 2008, 16:06
Lokalizacja: Tarnów/Radłów/Kraków

Re: Bloczki pod mikra

Post autor: Malko »

Łukasz może kup po prostu gotowe w sklepie entomologicznym i problem z głowy?
Łukasz
Posty: 1071
Rejestracja: piątek, 12 maja 2006, 21:54
Lokalizacja: okolice Bielska-B./Kraków

Re: Bloczki pod mikra

Post autor: Łukasz »

Łukasz może kup po prostu gotowe w sklepie entomologicznym i problem z głowy?
Uważam że cena jest tego nie warta, poza tym preparuję tego też nie tak mało. Może Paweł ma rację, po pewnym czasie powinny wychodzić trochę lepiej.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 3 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Bloczki pod mikra

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Łukasz pisze:
Łukasz może kup po prostu gotowe w sklepie entomologicznym i problem z głowy?
Uważam że cena jest tego nie warta, poza tym preparuję tego też nie tak mało. Może Paweł ma rację, po pewnym czasie powinny wychodzić trochę lepiej.
Ja używam tych "sklepowych" i muszę przyznać, że są naprawdę profesjonalnie wykonane. Idealnie równe, trzymają kąty. Oczywiście jeśli ktoś ma czas i zacięcie - może robić samodzielnie.
Entomologia to niestety nie tylko wymagające anielskiej cierpliwości hobby (jak napisał Paweł) ale również sporo gotówki.
Filip S.
Posty: 138
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 21:05

Re: Bloczki pod mikra

Post autor: Filip S. »

Przeczytałem i myślę, że takie bloczki lepiej wykonać samemu bo cena w sklepie jest duża. A piszę po to bo przypomniały mi się czasy robienia modeli samolotów z pianki. Nożem wychodziło krzywo ale drutem oporowym podłączonym do prądu szło naprawdę gładko i równo. Wydaje mi się, że powycinane drutem oporowym bloczki byłyby tak samo starannie wykonane jak w sklepie.
Łukasz
Posty: 1071
Rejestracja: piątek, 12 maja 2006, 21:54
Lokalizacja: okolice Bielska-B./Kraków

Re: Bloczki pod mikra

Post autor: Łukasz »

Myślę, że tutaj problem nie leży w jakości cięcia, bo nóż to tapet sprawdza się idealnie. Te sklepowe bloczki są być może cięte jakąś maszyną posuwającą nóż tak, jak to jest w cięciu laserowym, co gwarantuje bardzo równe wymiary.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 3 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Bloczki pod mikra

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Filip Siedlecki pisze:Przeczytałem i myślę, że takie bloczki lepiej wykonać samemu bo cena w sklepie jest duża. A piszę po to bo przypomniały mi się czasy robienia modeli samolotów z pianki. Nożem wychodziło krzywo ale drutem oporowym podłączonym do prądu szło naprawdę gładko i równo. Wydaje mi się, że powycinane drutem oporowym bloczki byłyby tak samo starannie wykonane jak w sklepie.
Pianka nie tnie się drutem. Ciąłem ją już laserem i zawsze się nadtapiała, przy czym laser daje nieporównywalnie większą dokładność (0,01mm) niż cięcie drutem.
Filip S.
Posty: 138
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 21:05

Re: Bloczki pod mikra

Post autor: Filip S. »

A więc trzeba wymyślić jakiś patent, np. prowadnica do noża. Kwestia pomysłowości.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 3 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Bloczki pod mikra

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Filip Siedlecki pisze:A więc trzeba wymyślić jakiś patent, np. prowadnica do noża. Kwestia pomysłowości.
Na pewno się da, to nie ulega wątpliwości, przecież robią to ludzie. Próbuj.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Preparowanie, chemia.”