Melitaea phoebe w Polsce

Awatar użytkownika
Adam Warecki
Posty: 65
Rejestracja: niedziela, 30 września 2007, 11:01
Lokalizacja: Przemyśl

Melitaea phoebe w Polsce

Post autor: Adam Warecki »

Mamy stałą populację przeplatki febe w Polsce. W ubiegłym roku nie dowierzałem , kiedy obserwowałem w Beskidzie Niskim motyla, który początkiem sierpnia był dość zlatany i nie był przeplatką atalią. Miałem wątpliwości... stawiałem na przeplatkę febe. Z uwagi na zdecydowany brak czasu nie obserwowałem tych motyli w późniejszym terminie.
W tym roku postanowiłem odwiedzić to miejsce i... tuż po połowie sierpnia trafiłem na świeżą samicę tej przeplatki. Nie mam wątpliwości , że motyl ten ma swoje stałe stanowiska lęgowe na terenie Beskidu Niskiego. :smile:
Załączniki
DSC06310.JPG
DSC06310.JPG (143.64 KiB) Przejrzano 6664 razy
DSC06308.JPG
DSC06308.JPG (142.08 KiB) Przejrzano 6664 razy
jon

Post autor: jon »

Jestem w szoku! Rewelacja!. Gratuluję obserwacji. Wartałoby zrobić artykuł w WE.
Awatar użytkownika
Paweł Bojar
Posty: 106
Rejestracja: środa, 14 kwietnia 2004, 19:49
Lokalizacja: Lublin

Post autor: Paweł Bojar »

Sensacja!!!,ale kto inny mógł ją odkryć :grin: ,gratuluję wytrwałości i konsekwencji,pozdrawiam.
Witas

Post autor: Witas »

Janusz Masłowski pisze:Wartałoby zrobić artykuł w WE.
I podać dokładnie ze szkicem miejsce dla zainteresowanych :mrgreen:
jon

Post autor: jon »

Są sposoby na dyskretne przedstawienie tematu lokalizacji. No... chyba, że wszyscy milczymy jak grób. Coś tylko wiadomo... natomiast niech publikują inni na zachodzie Europy najlepiej. Jestem przekonany że do zbioru porównawczego zawsze zadowoli każdego okaz niekoniecznie z Polski, ale z kraju gdzie gatunek jest pospolity. Na każdej giełdzie możesz znaleźć multum phoebe. Nie ma więc strachu. :)
Awatar użytkownika
Adam Warecki
Posty: 65
Rejestracja: niedziela, 30 września 2007, 11:01
Lokalizacja: Przemyśl

Post autor: Adam Warecki »

O obserwacjach przeplatki febe w warunkach Beskidu Niskiego poinformowałem Pana prof.Buszko. Uzgodniliśmy, że stanowisko tego motyla będzie ujęte w tworzonym obecnie atlasie rozmieszczenia motyli dziennych w Polsce. Zdaję sobie sprawę z faktu, iż naturalną konsekwencją ,moich obserwacji będzie odpowiednia publikacja. Obecnie ważnym aspektem jest określenie obszaru i liczebności populacji, poznanie bionomii tego motyla w Polsce. Przeplatka febe nie jest gatunkiem chronionym, występuje licznie na Litwie i w wielu miejscach na terenie Słowacji. Sądze,że w warunkach Polski należy się jej pewien parasol ochronny z uwagi na niezwykłą rzadkość.
Pozdrawiam kolegów na forum.
Marek Hołowiński
Posty: 5057
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 4 times

Post autor: Marek Hołowiński »

Adam - fantastycznie, serdeczne gratulacje
Awatar użytkownika
Adam Warecki
Posty: 65
Rejestracja: niedziela, 30 września 2007, 11:01
Lokalizacja: Przemyśl

Post autor: Adam Warecki »

Marku, będąc u Ciebie rozmawialiśmy o M.aurelia. Szukam ją jak wiesz w Beskidzie Niskim ( na razie bezskutecznie), zamiast niej znalazłem M.britomartis. Ale naprawdę nie spodziewałem się ,że spotkam rok po roku w tym samym miejscu M.phoebe. Kiedyś Krzysztof Pałka powiedział mi;" szukaj na południu Melitaea phoebe"... i miał rację!
Pozdrawiam.
Łukasz Dawidowicz
Posty: 14
Rejestracja: wtorek, 12 marca 2013, 21:16
UTM: FB17
Lokalizacja: Lublin

Re: Melitaea phoebe w Polsce

Post autor: Łukasz Dawidowicz »

Tak odświeżę już stary, chyba prawie zapomniany wątek. Może nie każdy jeszcze wie, ale mamy Melitaea phoebe w Polsce nie tylko w Beskidzie Niskim, lata ona również na północno-wschodnich rubieżach naszego pięknego kraju :D . Zresztą we wschodniej Europie sięga ona dosyć znacznie na północ.
Załączniki
m phoebe.jpg
m phoebe.jpg (110.42 KiB) Przejrzano 6361 razy
m phoebe2.jpg
m phoebe2.jpg (119.01 KiB) Przejrzano 6361 razy
Łukasz
Posty: 1071
Rejestracja: piątek, 12 maja 2006, 21:54
Lokalizacja: okolice Bielska-B./Kraków

Re: Melitaea phoebe w Polsce

Post autor: Łukasz »

Ładnie wyglądają te motylki na Twoich fotkach, to też stała populacja? Jak daleko od granicy?
Awatar użytkownika
Dispar
Posty: 1391
Rejestracja: środa, 4 kwietnia 2007, 21:55
UTM: FC18
Specjalność: Geometridae
Lokalizacja: Łosice

Re: Melitaea phoebe w Polsce

Post autor: Dispar »

Bardzo dobrze, że takie informacje wypływają teraz przed rozpoczęciem sezonu entomologicznego. Kilka dni temu P. armoricanus a teraz M. phoebe - okazuje się, że jest jeszcze coś do znalezienia w motylach dziennych.
Łukasz - jak wygląda stanowisko na którym znalazłeś tą M. phoebe??
Marek Hołowiński
Posty: 5057
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 4 times

Re: Melitaea phoebe w Polsce

Post autor: Marek Hołowiński »

Łukasz Dawidowicz pisze: lata ona również na północno-wschodnich rubieżach naszego pięknego kraju :D . Zresztą we wschodniej Europie sięga ona dosyć znacznie na północ.
Łukasz, mówiłeś mi o tym w drodze na sympozjum w P Kampinoskiej. Tym razem gratuluję Ci na tym Forum.
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Melitaea phoebe w Polsce

Post autor: Jarosław Bury »

Melitaea phoebe jest znana ze stanowiska w Puszczy Białowieskiej od lat 80-tych ubiegłego wieku, w Distributional Checklist - Buszko, Nowacki 2010 - rekordy z lat 1960-2000 podawane są z dwóch regionów kraju, a z jednego regionu pochodzą z okresu do lat 60-tych ub. wieku, jak widać poniżej.
Załączniki
map_PL.php.jpg
map_PL.php.jpg (11.53 KiB) Przejrzano 6094 razy
Łukasz Dawidowicz
Posty: 14
Rejestracja: wtorek, 12 marca 2013, 21:16
UTM: FB17
Lokalizacja: Lublin

Re: Melitaea phoebe w Polsce

Post autor: Łukasz Dawidowicz »

Dzięki Marku za gratulacje :)
A dla tych co chcieliby coś więcej wiedzieć (Łukasz, Darek) zapraszam do działu "shorty" w ostatnim numerze WE 8)
Część danych, które przytacza Jarosław Bury jest w motylach dziennych autorstwa prof. J. Buszko et J. Masłowski
domino
Posty: 297
Rejestracja: sobota, 7 kwietnia 2012, 13:21
Lokalizacja: Leszno

Re: Melitaea phoebe w Polsce

Post autor: domino »

Przeplatka febe była obserwowana na pojedynczych stanowiskach w Beskidzie Niskim i Bieszczadach już krótko przed 2010r. Z uwagi na liczność gatunku na Litwie prawdobodobne jest jej występowanie na jakimś jeszcze nieznanym stanowisku w Polsce północno-wschodniej. A na południu liczba krajowych populacji może stopniowo wzrosnąć. Ładny motylek, ciekawy, choć nieduży :D
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9493
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Melitaea phoebe w Polsce

Post autor: Jacek Kurzawa »

Przytaczane prace to są ciągle powtórzenia - dlaczego nikt nie przytacza oryginalnych danych źródłowych, czyli KTO podał M.phoebe z Puszczy Białowieskiej (bo nie Buszko, Nowacki, Masłowski i następni itd itd...). Atlas motyli dziennych Buszko Masłowski 1997 nie może być źródłem danych, bo nie jest "źródłem", bo tam nie ma żadnych danych źródłowych lecz jedynie ogólnikowe wzmianki, do których nie można się w żaden sposób odnieść. Taka jest konstrukcja - kropki i kwadraty - to nie są dane! :gl: :no:

Potraktujcie więc to jako zagadkę - kto poda dane źródłowe - kto i kiedy złowił M.phoebe w Puszczy Białowieskiej? Można się pomylić o 1 km i 1 dzień.
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: Melitaea phoebe w Polsce

Post autor: Antek Kwiczala † »

Z uwagi na liczność gatunku na Litwie
Wg pracy O. Kudrny "The Distribution Atlas of European Butterflies" M. phoebe na Litwie była odnotowana w zaledwie 5 kwadratach UTM. Skąd masz informacje o jej liczności w tym kraju? Mógłbyś podać źródło tej informacji?
motylek, ciekawy, choć nieduży
Przecież to największa polska przeplatka! Ma prawie 50 mm rozpiętości skrzydeł.
Paweł Walkiewicz
Posty: 488
Rejestracja: sobota, 8 sierpnia 2009, 11:01
Lokalizacja: Otwock
Kontakt:

Re: Melitaea phoebe w Polsce

Post autor: Paweł Walkiewicz »

Antek Kwiczala pisze:Mógłbyś podać źródło tej informacji?
Kolega domino po prostu przepisał (co prawda lekko go zmieniając) akapit dotyczący rozmieszczenia tej przeplatki z "Motyli Dziennych" Marcina Sielezniewa i Izy Dziekańskiej.
Awatar użytkownika
Piotr Sroka
Posty: 177
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:30
UTM: FV18
Lokalizacja: Ropienka

Re: Melitaea phoebe w Polsce

Post autor: Piotr Sroka »

oj, będę miał roboty... :hp:
Awatar użytkownika
Dispar
Posty: 1391
Rejestracja: środa, 4 kwietnia 2007, 21:55
UTM: FC18
Specjalność: Geometridae
Lokalizacja: Łosice

Re: Melitaea phoebe w Polsce

Post autor: Dispar »

Łukasz - podejrzewałem południowe obrzeża P. Augustowskiej ale się pomyliłem :cry: W tym samym czasie w lipcu 2011 roku robiłem inwentaryzację pod samymi Suwałkami. Szkoda, że nie wiemy czy to nowe zasiedlenie czy populacja stała.
M. phoebe w P. Białowieskiej:
8 VI 1988 oddz. 367 A. Mrowicki
7 VII 1954 oddz. 522 M.Krzywicki
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zagadnienia ogólne (motyle)”