Całkiem poważny temat: Gdzie nocują motyle ;)

Awatar użytkownika
Piotr Malik
Posty: 11
Rejestracja: piątek, 14 maja 2004, 01:02
Lokalizacja: Warszawa

Całkiem poważny temat: Gdzie nocują motyle ;)

Post autor: Piotr Malik »

Ostatnio łapie motyle w obiektyw mojego aparatu. W ciagu dnia jest z tym duzy kłopot, szczególnie kiedy mamy słoneczną pogode. Uciekaja wtedy przy najmniejszej probie zblizenia sie na odległość gwarantującą przyzwoite rezultaty. Podczas zerowania na kwiatkach są za to szalenie ruchliwe i trudno takiego delikwenta przyzwoicie wykadrowac. Ostatnio zaobserwowałem jednak ze wieczorem, gdy słonko chyli sie juz ku zachodowi w pewnym okreslonym miejscu - pasie wysuszonych traw - siedzi wiele motyli. Były tam min. czerwonczyki, chyba-bielinek, masa karłątków, i inne dwa gatunki, których jeszcze nie znam, ale pospolite. Część z nich (karłątki, chyba-bielinek i czerwonczyki) siedziała sobie spokojnie i dawała do siebie podejsc na mała odległość. Te dwa inne gatunki ciagle dosc wczesnie uciekały ale zawsze wracały w ten sam pas trawy. Moje pytanie dotyczy wiec miejsc gdzie nocuja motyle. Czy okreslone gatunki preferuja okreslone rosliny/miejsca? Czy zazwyczaj wracają w to samo miejsce. Jak długo siedza na swoich noclegowiskach (niestety nie miałem okazji tego sprawdzic) czyli prosciej - kiedy sie budzą. Wreszcie jakie sa najlepsze miejsca w których mozna znalezc ciekawe gatunki badz ich duzy przekroj?... huh Strasznie sie rozpisałem :)
Awatar użytkownika
Adam Larysz
Posty: 2133
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:43
Lokalizacja: Mysłowice/Bytom
Kontakt:

Post autor: Adam Larysz »

Rzeczywiście, wieczór to doskonała pora do obserwacji, a przede wszystkim do fotografowania motyli. Są już wtedy spokojne, siedzą w trawie, szczególnie w wysokiej. Mam kilka miejsc, gdzie od lat chodzę właściwie tylko wieczorem (mówimy o późnej wiośnie i lecie), gdzie obserwuję i mogę na spokojnie oszacować liczebność populacji. Dotyczy to głównie takich rodzin jak Lycaenidae, Zygaenidae i Satyridae, no i przeplatki i dostojki.
Z doświadczenia mogę powiedzieć, że lokalne gatunki, przebywające na małej przestrzeni - ich osobniki potrafią spędzać noc dokładnie w tych samych miejscach, w kępach traw, itp
Często w takiej kępie wysokiej trawy siedzi kilkanaście, nawet kilkadziesiąt sztuk modraszków, przeważnie kilku gatunków.
Awatar użytkownika
Piotr Malik
Posty: 11
Rejestracja: piątek, 14 maja 2004, 01:02
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Piotr Malik »

Dzieki za wskazówki, czyli wybierają sobie po prostu jakąs kepke - nie maja preferencji co do gatunku rosliny?

[ Dodano: 07-08-2004, 21:24 ]
W mojej galerii umiesciłem dwa zdjecia z noclegowiska, nie moge za bardzo oznaczyc motyli (tych czerwonczykow i modraszkow jest tyle...), czy ktos moglby w komentarzach napisac co to za gatunki?
kmyk
Posty: 2
Rejestracja: środa, 22 czerwca 2016, 10:04
Lokalizacja: Warszawa

Re: Całkiem poważny temat: Gdzie nocują motyle ;)

Post autor: kmyk »

Chciałbym wskrzesić wątek, który mnie interesuje... ale jak widać nie spotkał się z dużym zainteresowaniem ogółu :) Ponieważ książki, rzadko kiedy podają takie informacje behawioralne, to zwracam się z prośbą o podzielenie się obserwacjami z bardziej doświadczonymi kolegami. Osobiście motyle fotografuję głownie o wschodzie i zachodzie słońca. Bardzo ładnie wtedy współpracują (nie uciekają :)
Od siebie mogą dodać tyle:
- motyle wybierają często wspólne miejsca do noclegów dla większej liczby osobników (zwłaszcza modraszki)
- wybierają często miejsca osłonięte przed wiatrem np. na skraju lasu
- niektóre preferują spanie na szczycie rośliny, inne bliżej ziemi
- w zależności od temperatury o poranku mogą siedzieć dość długo (np. do ok. 9:00) w miejscu gdzie usadowiły się wieczorem (niektóre gatunki "budzą się" dużo wcześniej niż inne)

w trawie/na niskich roślinkach śpi:
- większość modraszków (arion śpi też na krzewach) i czerwończyków (fioletek chyba śpi głęboko w roślinności ?? bo nigdy kimającego go nie wypatrzyłem)
- bielinki i wietki
- karłątki i powszelatki
- przeplatki i chyba duża część dostojek
- niektóre inne rusałki (np. osetnik, strzępotki, szachownica)
- ceik śpi na pniach drzew

Moje pytania do bardziej doświadczonych kolegów:
- gdzie śpi wieszczek? jeszcze nigdy go śpiącego nie spotkałem
- czy rzeżuchowiec może spać też na drzewach i krzewach? do tej pory spotkałem tylko jednego śpiącego na rzeżusze osobnika
- czy kosterniki śpią na niskiej roślinności jak większość powszelatków?
- gdzie śpią szlaczkonie? nigdy żadnego śpiącego nie widziałem
- gdzie sypia reszta rusałek? np. skalniki?
- gdzie śpią pazie?
- ogończyki śpią na drzewach?

Zachęcam do dyskusji :)
Awatar użytkownika
Andrzej El
Posty: 124
Rejestracja: niedziela, 3 kwietnia 2011, 14:15
Specjalność: modraszki
profil zainteresowan: tylko fotografia, nie łapie i nie kolekcjonuje.
Lokalizacja: górny śląsk

Re: Całkiem poważny temat: Gdzie nocują motyle ;)

Post autor: Andrzej El »

fajny temat, szkoda że nie ma z kim rozmawiać :?
osobiście często spotykałem śpiącego zorzynka, na roślince żywicielskiej
Rusałki spotykam na krzewach i drzewach pod liściem lub na nim.
Jedynie co spotykam to gromadnie nocujące modraszki ale to sam już wiesz.
i tyle w temacie.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Zagadnienia ogólne (motyle)”