Limenitis populi - występowanie w Wielkopolsce

domino
Posty: 297
Rejestracja: sobota, 7 kwietnia 2012, 13:21
Lokalizacja: Leszno

Limenitis populi - występowanie w Wielkopolsce

Post autor: domino »

Szukam konkretnej i prawdziwej informacji dotyczącej tego, czy pokłonnik osinowiec znajduje się na liście 119 gatunków motyli dziennych stwierdzonych we Wielkopolsce. Czy w tym województwie jest choć jedno lub dwa stanowiska tego gatunku. Bardzo chciałbym to wiedzieć, ale mimo intensywnych poszukiwań w literaturze i internecie do konkretnej informacji nie dotarłem. Proszę o pomoc :cry:
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Występowanie Limenitis populi

Post autor: Jacek Kurzawa »

Skoro istnieje "Lista 119 gatunków motyli dziennych z Wielkopolski" to na tej liście ten gatunek jest albo go tam nie ma - sprawdź. Jesli nie masz tej listy to napisz o jaką listę ze 119 gatunkami motyli dziennych Ci chodzi a będzie można dotrzeć do informacji, czy na niej się ten gatunek znajduje czy nie i w ten sposób uzyskasz odpowiedź na swoje pytanie. Ktoś zrobił listę (mniejsza z tym na jakiej podstawie), więc można sprawdzić ze 100% pewnością czy na liście (razem z 118 inymi gatunkami) ten L.populi tam, na tej liście jest.
Paweł Walkiewicz
Posty: 488
Rejestracja: sobota, 8 sierpnia 2009, 11:01
Lokalizacja: Otwock
Kontakt:

Re: Występowanie Limenitis populi

Post autor: Paweł Walkiewicz »

Nie napisałeś jaką listę masz na myśli, więc nikt ci nie odpowie, czy ten gatunek na owej liście się znajduje. Co do rekordów z Wielkopolski, to takie istnieją. Jednak z Leszna będziesz miał bliżej do stanowisk znajdujących się w Województwie dolnośląskim.
Marek Hołowiński
Posty: 5053
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 1 time

Re: Występowanie Limenitis populi

Post autor: Marek Hołowiński »

tu chyba nie zaglądałeś:
http://www.lepidoptera.eu/show.php?ID=76&country=PL
skoro na mapce jest kolor zielony, gatunek jest znany z tego województwa.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Występowanie Limenitis populi

Post autor: Jacek Kurzawa »

Marek Hołowiński pisze:tu chyba nie zaglądałeś:
http://www.lepidoptera.eu/show.php?ID=76&country=PL
skoro na mapce jest kolor zielony, gatunek jest znany z tego województwa.
domino nie pyta o wystepowanie w Wielkopolsce tylko o to, czy na liscie 119 motyli znanych jest ten gatunek :no:

Marku, a patrzyłeś na to? http://www.lepidoptera.eu/records/Speci ... =76&year=0
Doniesienia z Wielkopolski to inny ciekawy temat.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Występowanie Limenitis populi

Post autor: Jacek Kurzawa »

Tu są doniesienia z Wielkopolski:

Kod: Zaznacz cały

http://data.gbif.org/species/5132183/?extent=14%2B51%2B16%2B52&minMapLat=51&maxMapLat=52&minMapLong=14&maxMapLong=16&zoom=6&c[0].s=20&c[0].p=0&c[0].o=5132183

http://data.gbif.org/occurrences/searchWithTable.htm?c[0].s=20&c[0].p=0&c[0].o=5132183&c[1].s=19&c[1].p=0&c[1].o=15.5E,51.7N,15.6E,51.8N
http://data.gbif.org/occurrences/237930010/
http://data.gbif.org/occurrences/203495810/
http://data.gbif.org/occurrences/180330687/
Marek Hołowiński
Posty: 5053
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 1 time

Re: Występowanie Limenitis populi

Post autor: Marek Hołowiński »

domino pisze:Szukam konkretnej i prawdziwej informacji dotyczącej tego, czy pokłonnik osinowiec znajduje się na liście 119 gatunków motyli dziennych stwierdzonych we Wielkopolsce. Czy w tym województwie jest choć jedno lub dwa stanowiska tego gatunku. Bardzo chciałbym to wiedzieć, ale mimo intensywnych poszukiwań w literaturze i internecie do konkretnej informacji nie dotarłem. Proszę o pomoc :cry:
odbieram to szerzej. Lista listą, a stanowiska w województwie swoją drogą.

Jacek, mapki na stronie K Jonko opierają się o dane z "The Lepidoptera of Poland... 2000", J BUSZKO, J NOWACKI.
Obserwacje dotyczą lat następnych. Jest to inicjatywa dobrowolna i nikt nie ma obowiązku wprowadzania swoich rekordów. Inną sprawą jest wiarygodność niektórych rekordów w tym dziale. Nie podlegają one weryfikacji.
Wojtek M
Posty: 1972
Rejestracja: poniedziałek, 28 maja 2007, 22:49
UTM: DE65

Re: Występowanie Limenitis populi

Post autor: Wojtek M »

Magiczna liczba 119 pada w podsumowaniu artykułu Przemka Żurawlewa - Motyle dzienne (Lepidoptera: Hesperioidea i Papilionoidea) okolic Pleszewa.
W okolicach Pleszewa w latach 1994-2012 wykazano 59 gatunków motyli dziennych, co stanowi 49% ich stanu w woj.wielkopolskim (na 119 gatunków) i 36% w Polsce (na 164 gatunków) (Buszko i Nowacki 2000, Buszko i Masłowski 2008, Masłowski i Charchuła 2010).
Paweł Walkiewicz
Posty: 488
Rejestracja: sobota, 8 sierpnia 2009, 11:01
Lokalizacja: Otwock
Kontakt:

Re: Występowanie Limenitis populi

Post autor: Paweł Walkiewicz »

Jacek Kurzawa pisze:Tu są doniesienia z Wielkopolski:

Kod: Zaznacz cały

http://data.gbif.org/species/5132183/?extent=14%2B51%2B16%2B52&minMapLat=51&maxMapLat=52&minMapLong=14&maxMapLong=16&zoom=6&c[0].s=20&c[0].p=0&c[0].o=5132183

http://data.gbif.org/occurrences/searchWithTable.htm?c[0].s=20&c[0].p=0&c[0].o=5132183&c[1].s=19&c[1].p=0&c[1].o=15.5E,51.7N,15.6E,51.8N
http://data.gbif.org/occurrences/237930010/
http://data.gbif.org/occurrences/203495810/
http://data.gbif.org/occurrences/180330687/
Raczej z ziemi lubuskiej. Z Wielkopolski: http://data.gbif.org/occurrences/203495688/
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Występowanie Limenitis populi

Post autor: Jacek Kurzawa »

Wojtek M pisze:Magiczna liczba 119 pada w podsumowaniu artykułu Przemka Żurawlewa - Motyle dzienne (Lepidoptera: Hesperioidea i Papilionoidea) okolic Pleszewa.
W okolicach Pleszewa w latach 1994-2012 wykazano 59 gatunków motyli dziennych, co stanowi 49% ich stanu w woj.wielkopolskim (na 119 gatunków) i 36% w Polsce (na 164 gatunków) (Buszko i Nowacki 2000, Buszko i Masłowski 2008, Masłowski i Charchuła 2010).
Zatem w tych pracach Buszko i Nowacki 2000, Buszko i Masłowski 2008, Masłowski i Charchuła 2010 jest odpowiedź na pytanie, jakie gatunki znajdują się liście 119 gat z Wielkopolski, a przynajmniej należałoby się tych informacji tam spodziewać, skoro są przywoływane jako prace źródłowe.

W Buszko Masłowski 2008 jest: "Występuje na całym obszarze kraju, jednak w zachodnich województwach jest rzadko spotykany".
W tej trzeciej pracy nie będzie o tym słowa: http://pte.au.poznan.pl/we/2010/23_masl ... rchula.pdf

W monografii z 2000 r konkretnych stanowisk nie znajdziemy (? - nie posiadam), więc wygląda na to, że trudno jest dotrzeć do konkretnych informacji o stanowiskach, rekordach, obserwatorach, datach i wszystkie te prace o motylach dziennych w 98% to prace powtarzające ogólnikowo jakieś dane.
Może i dobrze, bo wiele gatunków po upublicznieniu ich stanowisk mogłaby zostać przetrzebiona na swoich stanowiskach.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Występowanie Limenitis populi

Post autor: Jacek Kurzawa »

Marek Hołowiński pisze:Na pewno.
Tylko domino wolałby aby pokazać mu konkretnie w którym miejscu lata ten gatunek.
Identycznie odbieram jego wszystkie wcześniejsze posty dotyczące wymienianych przez niego motyli.
Domino pisał:
domino pisze:Szukam konkretnej i prawdziwej informacji dotyczącej tego, czy pokłonnik osinowiec znajduje się na liście 119 gatunków motyli dziennych stwierdzonych we Wielkopolsce. :
Ja to zrozumiałem dosłownie, ale może domino liczy na konkretne dane, bo spotyka same powtórzenia a jest dociekliwy.
Paweł Walkiewicz
Posty: 488
Rejestracja: sobota, 8 sierpnia 2009, 11:01
Lokalizacja: Otwock
Kontakt:

Re: Występowanie Limenitis populi

Post autor: Paweł Walkiewicz »

Jacek Kurzawa pisze:W monografii z 2000 r konkretnych stanowisk nie znajdziemy (? - nie posiadam), więc wygląda na to, że trudno jest dotrzeć do konkretnych informacji o stanowiskach, rekordach, obserwatorach
Mapy ze strony Global Biodiversity Information Facility, które wyżej linkowaliśmy są oparte właśnie na danych z tej monografii (oczywiście tylko mapy dotyczące występowania motyli dziennych na teranie Polski) i zawierają konkretne dane. Na przykład doniesienie, o którym pisałem wyżej: Identifier name: Rosa Robert, Locality: Dobrzyca, Latitude: 53.2334, Longitude: 16.7621.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Występowanie Limenitis populi

Post autor: Jacek Kurzawa »

Paweł Walkiewicz pisze:
Jacek Kurzawa pisze:W monografii z 2000 r konkretnych stanowisk nie znajdziemy (? - nie posiadam), więc wygląda na to, że trudno jest dotrzeć do konkretnych informacji o stanowiskach, rekordach, obserwatorach
Mapy ze strony Global Biodiversity Information Facility, które wyżej linkowaliśmy są oparte właśnie na danych z tej monografii (oczywiście tylko mapy dotyczące występowania motyli dziennych na teranie Polski) i zawierają konkretne dane. Na przykład doniesienie, o którym pisałem wyżej: Identifier name: Rosa Robert, Locality: Dobrzyca, Latitude: 53.2334, Longitude: 16.7621.
Czy dobrze rozumiem - chcesz powiedziec, ze te dane znajdują się w tej monografii (2000)?
są oparte właśnie na danych z tej monografii
Paweł Walkiewicz
Posty: 488
Rejestracja: sobota, 8 sierpnia 2009, 11:01
Lokalizacja: Otwock
Kontakt:

Re: Występowanie Limenitis populi

Post autor: Paweł Walkiewicz »

Na to wskazywałoby podane na stronie źródło danych, lecz dotyczy to tylko lokalizacji z dokładnością do kwadratu UTM. Pozostałe dane w monografii się nie znajdują.
Marek Hołowiński
Posty: 5053
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 1 time

Re: Występowanie Limenitis populi

Post autor: Marek Hołowiński »

Trzeba jednak pamiętać że w "Lepidoptera of Poland..." wykorzystano tylko po jednym rekordzie dla gatunku w danym województwie.
Natomiast jestem przekonany że w woj wielkopolskim jest znanych więcej stanowisk L populi.
Awatar użytkownika
Piotr Sroka
Posty: 177
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:30
UTM: FV18
Lokalizacja: Ropienka

Re: Występowanie Limenitis populi

Post autor: Piotr Sroka »

@ domino - może moje wrażenie na Twój temat jest mylne, ale to naprawdę nie polega na tym, by dowiedzieć się od nas, co gdzie lata, a potem objechać te miejsca i nałapać wszystkiego w jeden sezon. Na mnie taki zbiór wrażenia nie zrobi. Ale jak zaczniesz tu zamieszczać posty o nowych stanowiskach motyli, albo znajdziesz coś nowego dla Twojego terenu - o, to będziesz dla mnie GOŚĆ :)
Czytaj o tym motylu co się da, zapoznaj się z nim, pokombinuj w których miejscach mógłbyś go poszukać, kiedy, do czego przylatuje itp. Być może wcale u Ciebie go nie ma. A moze są duże populacje na wyciągnięcie ręki.
Marek Hołowiński
Posty: 5053
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 1 time

Re: Występowanie Limenitis populi

Post autor: Marek Hołowiński »

Piotr Sroka pisze:@ domino - może moje wrażenie na Twój temat jest mylne, ale to naprawdę nie polega na tym, by dowiedzieć się od nas, co gdzie lata, a potem objechać te miejsca i nałapać wszystkiego w jeden sezon.  Na mnie taki zbiór wrażenia nie zrobi. Ale jak zaczniesz tu zamieszczać posty o nowych stanowiskach motyli, albo znajdziesz coś nowego dla Twojego terenu - o, to będziesz dla mnie GOŚĆ :)
Czytaj o tym motylu co się da, zapoznaj się z nim, pokombinuj w których miejscach mógłbyś go poszukać, kiedy, do czego przylatuje itp.   Być może wcale u Ciebie go nie ma. A moze są duże populacje na wyciągnięcie ręki.
domino, ale i wszyscy inni początkujący entomolodzy, weźcie sobie ten tekst do serca.
Awatar użytkownika
Piotr Sroka
Posty: 177
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:30
UTM: FV18
Lokalizacja: Ropienka

Re: Występowanie Limenitis populi

Post autor: Piotr Sroka »

A tak swoją drogą, zapomniałem dodać, co jest najważniejsze: WYŁAŻONE KILOMETRY. Domino może wkuć na pamięć całą literaturę jaka kiedykolwiek się ukazała - ale jeśli proporcjonalnie do tej wiedzy nie spędzi wiele, wiele czasu szperając, obserwując, łowiąc, to ja i tak będę wolał pogadać z kimś, kto coś wie, lub przypuszcza, stawia jakąś tezę, bo tak każe mu doświadczenie z tych kilometrów, dni, z tych litrów potu. Najlepsi zaczynali, kiedy ''nie było niczego'' - dosłownie. Atlasów, zdjęć, internetu, kontaktów, nawet telefonów w domach. I często zaobserwowanie czegoś, powszechnie znanego dziś faktu na temat danego gatunku, zajeło im mnóstwo czasu. Ale dzięki temu dziś są w stanie powiedzieć o tym gatunku często więcej, niż zostało napisane. Czasami są to tylko przypuszczenia - ale BEZCENNE.
Marek Hołowiński
Posty: 5053
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 1 time

Re: Występowanie Limenitis populi

Post autor: Marek Hołowiński »

Piotr Sroka pisze:A tak swoją drogą, zapomniałem dodać, co jest najważniejsze: WYŁAŻONE KILOMETRY.  Domino może wkuć na pamięć całą literaturę jaka kiedykolwiek się ukazała - ale jeśli proporcjonalnie do tej wiedzy nie spędzi wiele, wiele czasu szperając, obserwując, łowiąc, to ja i tak będę wolał pogadać z kimś, kto coś wie, lub przypuszcza, stawia jakąś tezę, bo tak każe mu doświadczenie z tych kilometrów, dni, z tych litrów potu.  Najlepsi zaczynali, kiedy ''nie było niczego'' - dosłownie.  Atlasów, zdjęć, internetu, kontaktów, nawet telefonów w domach.  I często zaobserwowanie czegoś, powszechnie znanego dziś faktu na temat danego gatunku, zajeło im mnóstwo czasu. Ale dzięki temu dziś są w stanie powiedzieć o tym gatunku często więcej, niż zostało napisane. Czasami są to tylko przypuszczenia - ale BEZCENNE.
Piotr w tych paru zdaniach ująłeś to znakomicie.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4469
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Kontakt:

Re: Występowanie Limenitis populi

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Nie wiem czy zauważyliście ale Domino rzucił temat i pożegnał go ozięble i pochmurnie a Wy tu sobie dalej dywagujecie... znam określenie na takie zachowanie ale jeszcze nie powiem (zupełnie jak pewien znany polityk ;) )
Awatar użytkownika
Piotr Sroka
Posty: 177
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:30
UTM: FV18
Lokalizacja: Ropienka

Re: Występowanie Limenitis populi

Post autor: Piotr Sroka »

ale Grzesiek, w końcu od tego jest forum :) A ja już dawno miałem to napisać czytając posty domina. :) Pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
Kamil Mazur
Posty: 1922
Rejestracja: niedziela, 19 grudnia 2004, 15:14
Specjalność: Psychidae
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Występowanie Limenitis populi

Post autor: Kamil Mazur »

Dokładnie to samo sobie pomyślałem, ale nie chciałem nic pisać, bo wolę się przyglądać.
Fajnie tak patrzeć jak się tu tyle osób produkuje bez jakiegoś odzewu ze strony autora.
Domino postawił kulę na szczycie góry, a wy ją zepchnęliście, popychacie dalej i tak się bezwładnie toczy aż upadnie i się rozwali.
:brawo: :okok:
Awatar użytkownika
Piotr Sroka
Posty: 177
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:30
UTM: FV18
Lokalizacja: Ropienka

Re: Występowanie Limenitis populi

Post autor: Piotr Sroka »

przecież autor moze odezwać się jutro :) A reszta niech sobie czyta....
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4469
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Kontakt:

Re: Występowanie Limenitis populi

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Piotr Sroka pisze:przecież autor moze odezwać się jutro :) A reszta niech sobie czyta....
Piotrek, zobacz ile podonych tematów już "naprodukował" !
Awatar użytkownika
Piotr Sroka
Posty: 177
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:30
UTM: FV18
Lokalizacja: Ropienka

Re: Występowanie Limenitis populi

Post autor: Piotr Sroka »

Grzesiek- wiem:) Dlatego napisałem, co napisałem. Chłopak pali się do roboty- to niech wykorzysta ten zapał, ale nie ''na gotowe''. Mogę mu dać tego pokłonnika, ale po co? On będzie miał frajdę jak go sam znajdzie w terenie i będzie podziwiał w biotopie. Poza tym, naprawdę obieg informacji jest teraz wspaniały, i to dobrze - ale chyba nie tylko o zapychanie gablotek ma tu chodzić. Chociaż każdemu życzę pełnych ;-) A poza tym, psujesz mi nastrój, Marek mnie tu chwali, ja pęcznieję z dumy, a Ty mnie gasisz :D ;-)
Marek Hołowiński
Posty: 5053
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 1 time

Re: Występowanie Limenitis populi

Post autor: Marek Hołowiński »

Grzesiek i dobrze że nie mówisz. To dział dla początkujących. Coś napiszą, potem patrzą na reakcje, jak jest dobrze, znowu jakiś tekst. Tak było, tak jest i tak będzie. Naszą rola jest wprowadzać tych młodych adeptów entomologii w tę dziedzinę. Wśród nich jest wielu tzw kolekcjonerów co by to chcieli mieć od razu wszystko, ale i tacy co naprawdę chcą poznawać. Musimy dać im szansę realizowania swoich pasji m. in. w oparciu o "Forum Entomologiczne". To jest obecnie najlepsza strona dla wszystkich, których kręcą owady
Awatar użytkownika
Kamil Mazur
Posty: 1922
Rejestracja: niedziela, 19 grudnia 2004, 15:14
Specjalność: Psychidae
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Występowanie Limenitis populi

Post autor: Kamil Mazur »

Zgadza się Marek, dział właściwy dla takich pytań dlatego nikt jak na razie nikogo nie krytykuje i bardzo dobrze - jak widać ostatnia zmiana organizacji forum odniosła skutek. I tak trzymać.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4469
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Kontakt:

Re: Występowanie Limenitis populi

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Piotrek, ja jestem wstrząśnięty, że wróciłeś do motyli. Jak zobaczyłem pierwszy Twój post to mało z krzesła nie spadłem, zresztą nie tylko ja. Oczywiście w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Cieszę się miło będzie się spotkać na jakimś sympozjum.

Marek, jak ja byłem początkujący to hodowałem kapustniki i pokrzywniki. Jak znalazłem gąsienice A. caja to aż gorączki dostałem. A ile było frajdy jak się hodowle udały. Teraz zaczyna się od takich gatunków o których ja jako początkujący nawet myśleć się bałem ;) ;) ;)
Awatar użytkownika
Piotr Sroka
Posty: 177
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:30
UTM: FV18
Lokalizacja: Ropienka

Re: Występowanie Limenitis populi

Post autor: Piotr Sroka »

Ja się cieszę, bo mimo 7 lat tutaj - NIC nie wiem co lata w mojej okolicy, prócz tego, co samo do ogródka przyleciało! Będę miał MNÓSTWO pracy :))) jak za dawnych lat :) Poza tym, jestem pod ogromnym wrażeniem postepów - nowe gatunki, potwierdzenie tego, czego zawsze się spodziewałem tj M.phoebe i B. circe, a czuję że na tym nie koniec :)
Marek Hołowiński
Posty: 5053
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 1 time

Re: Występowanie Limenitis populi

Post autor: Marek Hołowiński »

Piotr Sroka pisze:Ja się cieszę, bo mimo 7 lat tutaj - NIC nie wiem co lata  w mojej okolicy, prócz tego, co samo do ogródka przyleciało! Będę miał MNÓSTWO pracy :))) jak za dawnych lat :) Poza tym, jestem pod ogromnym wrażeniem postepów - nowe gatunki, potwierdzenie tego, czego zawsze się spodziewałem tj M.phoebe i B. circe , a czuję że na tym nie koniec :)
a mnie cieszy że po latach znów wracasz do aktywności. A przecież masz już wielkie doświadczenie. Jeszcze wiele przed Tobą Piotr, fajnie że działasz.
Awatar użytkownika
Piotr Sroka
Posty: 177
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:30
UTM: FV18
Lokalizacja: Ropienka

Re: Występowanie Limenitis populi

Post autor: Piotr Sroka »

Bez przesady z moim doświadczeniem :) Od Twojego, Grześka, Jacka, Kamila dzielą mnie lata świetlne. Ale takiego Domino mogę podszkolić :)
domino
Posty: 297
Rejestracja: sobota, 7 kwietnia 2012, 13:21
Lokalizacja: Leszno

Re: Występowanie Limenitis populi

Post autor: domino »

Przepraszam, że dopiero teraz odpisuję, ale czas nie pozwolił. Już tłumaczę, celem moim nie jest zdobycie tego motyla. Mam w kolekcji samca. Zaciekawił mnie natomiast fakt, czy on jest we Wielkopolsce czy nie, gdyż jeśli w ogóle jest to przypuszczam, że na jednym, a może góra na dwóch stanowiskach. Nie sądzę, by było ich więcej. To motyl nietypowy dla tego województwa. Dlatego ten wątek, bo osinowiec we Wielkopolsce to prawdziwy rarytas entomologiczny. Chciałbym znać choć jedno stanowisko, jeździć tam i obserwować biotop i motyla, bo to jeden z moich ulubionych gatunków. Miałem tylko nadzieję, że wśród tylu dobrych znawców motyli z tego forum ktoś pomoże mi wskazać to jedno wymarzone przeze mnie miejsce we Wielkopolsce. To wszystko. :D
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4469
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Kontakt:

Re: Występowanie Limenitis populi

Post autor: Grzegorz Banasiak »

A nie lepiej wybrać się w teren i samodzielnie znaleźć stanowisko a potem pochwalić się na forum ? Może warto poczytać i na podstawie literatury wytypować potencjalne miejsca gdzie można go spotkać i spróbować samodzielnie ? W internecie są setki źródeł z informacjami na temat tego gatunku, w bibliotekach dziesiątki książek. Trzeba tylko trochę chcieć.
Awatar użytkownika
Kamil Mazur
Posty: 1922
Rejestracja: niedziela, 19 grudnia 2004, 15:14
Specjalność: Psychidae
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Występowanie Limenitis populi

Post autor: Kamil Mazur »

Domino, aby wskazać konkretne miejsce to musi być ktoś z Twoich okolic. To nie jest motyl chroniony więc tajemnicą chyba to nie powinno być, czy chesz łapać czy nie, w tym wypadku nie tak ważne. Inne osoby będą mogły Ci podać zaledwie link do strony która opisuje jego siedliska - który już przecież dostałeś ostatnio. Teraz pomyśl, gdzie masz podobne u siebie - zakładam że jeździsz w teren więc sięgnij pamięcią gdzie jest podobnie i po prostu się tam wybierz. O zachowaniu poczytaj w dostępnym Ci atlasie.
Nie oczekuj, że ktoś z drugiego końca Polski powie Ci dokładnie gdzie lata ten motyl w Lesznie. Idzie wiosna (tak mawiają przynajmniej) więc masz te dwa -trzy miesiące na myslenie. Potem wsiadaj w auto i jedź na stanowisko które obmyśliłeś. I wtedy Ty napisz, że tutaj i tutaj go brak, a tutaj i tutaj jest go w cholerę.
To wszystko.
domino
Posty: 297
Rejestracja: sobota, 7 kwietnia 2012, 13:21
Lokalizacja: Leszno

Re: Występowanie Limenitis populi

Post autor: domino »

Problem leży w tym, że u mnie ciężko o las z topolą osiką. Jedyny, który znałem wycięto 3 lata temu, ale osinowca tam nie było. Z rzadka trafiały się mieniaki. Tak czy siak, muszę zbadać dokładniej teren, bo wiem że niezbadanych miejsc koło siebie jeszcze dość dużo mam. O motylu i biotopie wiem wszystko, więc pozostaje mi czekać do początku czerwca i może wtedy coś się trafi :laugh:
Awatar użytkownika
Kamil Mazur
Posty: 1922
Rejestracja: niedziela, 19 grudnia 2004, 15:14
Specjalność: Psychidae
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Występowanie Limenitis populi

Post autor: Kamil Mazur »

Nie masz osiki, no dobra.
Ale piszesz, że są mieniaki - a który powiedz, oba ?
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4469
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Kontakt:

Re: Występowanie Limenitis populi

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Kamil Mazur pisze:Nie masz osiki, no dobra.
Ale piszesz, że są mieniaki - a który powiedz, oba ?
Tadadadaaaaa... odgrałem melodię dramatyczną... Trafiony !
domino
Posty: 297
Rejestracja: sobota, 7 kwietnia 2012, 13:21
Lokalizacja: Leszno

Re: Występowanie Limenitis populi

Post autor: domino »

W tym wyciętym lesie trafiały się rzadko mieniaki, które to nie pamiętam bo to było dobrych parę lat temu. Las rósł nad dużym stawem w miejscu trochę wilgotnym, po roztopach albo ulewach długo stała w nim woda. W drzewostanie były takie gatunki: brzoza, wierzba, sosna, topola osika. Wielka szkoda, że tego lasku nie ma, bo może prędzej czy później by się tam osinowiec zadomowił :cry:
Awatar użytkownika
Piotr Sroka
Posty: 177
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:30
UTM: FV18
Lokalizacja: Ropienka

Re: Występowanie Limenitis populi

Post autor: Piotr Sroka »

Osika to bardzo pospolite drzewo. Na pewno jest go w okolicy dużo. Pokłonniki potrafią pojawiać się nawet w dużych miastach.
domino
Posty: 297
Rejestracja: sobota, 7 kwietnia 2012, 13:21
Lokalizacja: Leszno

Re: Występowanie Limenitis populi

Post autor: domino »

Ale jakie są np. minimalne wymagania osinowca. Czy do występowania go w danym miejscu wystarczy np. stumetrowa leśna droga z osikami po obu stronach albo skupisko powiedzmy 20 osik rosnących obok siebie? Czy musi być to spory obszar z tymi drzewami? I czy osinowiec zaakceptuje las z osikami jeśli w pobliżu nie ma ani wody stojącej ani płynącej? Wiem, że to detaliczne pytania, ale proszę o wyjaśnienie. To dla mnie ważne.
Awatar użytkownika
Piotr Sroka
Posty: 177
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:30
UTM: FV18
Lokalizacja: Ropienka

Re: Występowanie Limenitis populi

Post autor: Piotr Sroka »

Nie wiem jakie są jego minimalne wymagania :D 100 m drogi z osikami z pewnością wystarczy, to niemało. Woda - dobrze, żeby była, zapewne wystarczy, by były miejsca z kałużami.
domino
Posty: 297
Rejestracja: sobota, 7 kwietnia 2012, 13:21
Lokalizacja: Leszno

Re: Występowanie Limenitis populi

Post autor: domino »

Chciałbym jeszcze zapytać, jakie były najbardziej niepozorne miejsca, w których użytkownicy tego forum spotkali osinowca.
Awatar użytkownika
Piotr Sroka
Posty: 177
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:30
UTM: FV18
Lokalizacja: Ropienka

Re: Występowanie Limenitis populi

Post autor: Piotr Sroka »

Warszawskie blokowisko
Awatar użytkownika
Kamil Mazur
Posty: 1922
Rejestracja: niedziela, 19 grudnia 2004, 15:14
Specjalność: Psychidae
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Występowanie Limenitis populi

Post autor: Kamil Mazur »

Domino po co kombinujesz? Pojedź tam gdzie widujesz mieniaki, tylko miesiąc wcześniej. Będzie i osinowiec.
domino
Posty: 297
Rejestracja: sobota, 7 kwietnia 2012, 13:21
Lokalizacja: Leszno

Re: Występowanie Limenitis populi

Post autor: domino »

Pojechać miesiąc wcześniej i będzie osinowiec. Ot tak? Myślę, że to nie będzie takie proste. Przecież nie w każdym miejscu , gdzie są mieniaki musi być osinowiec.
Marek Hołowiński
Posty: 5053
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 1 time

Re: Występowanie Limenitis populi

Post autor: Marek Hołowiński »

domino pisze:Pojechać miesiąc wcześniej i będzie osinowiec. Ot tak? Myślę, że to nie będzie takie proste. Przecież nie w każdym miejscu , gdzie są mieniaki musi być osinowiec.
ale trzeba być w takich miejscach i sprawdzić, a nie czekać że Ci ktoś na forum podpowie. A może wolałbyś aby Cię ktoś wziął za rękę, zaprowadził i pokazał na którym gów..e siadają.
Awatar użytkownika
Kamil Mazur
Posty: 1922
Rejestracja: niedziela, 19 grudnia 2004, 15:14
Specjalność: Psychidae
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Występowanie Limenitis populi

Post autor: Kamil Mazur »

domino pisze:Pojechać miesiąc wcześniej i będzie osinowiec. Ot tak?
Właśnie, ot tak. Przy okazji zdasz relację co przy okazji spotkałeś.
domino pisze:Myślę, że to nie będzie takie proste.
Co nie będzie proste - pojechać ? Może i masz rację, prościej pytać na forum, wiem.
domino pisze:Przecież nie w każdym miejscu , gdzie są mieniaki musi być osinowiec.
Oczywista sprawa, ale po pierwsze jest na to duża szansa bo z jednym z nich łączy osinowca ta sama roślina pokarmowa (przedtem pytałem o gatunek mieniaka, ale się wykręciłeś, że nie wiesz). Po drugie na tym polega łapanie motyli, typujesz siedlisko, a potem w nie jedziesz i sprawdzasz czy jest tam dany gatunek czy nie.

To tak jakbyś łapał ryby i chciał koniecznie złowić karpia - możesz pojechać nad upatrzony staw, zarzucić kija, czekać, jak nie ma to jedziesz gdzie indziej. Albo możesz zrobić to samo tylko w Tesco przy stoisku rybnym z basenem w którym pływają karpie.
Awatar użytkownika
Piotr Sroka
Posty: 177
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:30
UTM: FV18
Lokalizacja: Ropienka

Re: Występowanie Limenitis populi

Post autor: Piotr Sroka »

Kamil, a co Tobie wędkarze zawinili, że podsuwasz Koledze Domino pomysł, by zainteresował się tym hobby??? :laugh:
Awatar użytkownika
Kamil Mazur
Posty: 1922
Rejestracja: niedziela, 19 grudnia 2004, 15:14
Specjalność: Psychidae
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Występowanie Limenitis populi

Post autor: Kamil Mazur »

Piotrek, a wiesz że w życiu nie łowiłem ryb i nie mam pojęcia o czym pisałem - to była taka improwizacja :laugh:, ale chyba dobrze pasuje do tej sytuacji.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4469
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Kontakt:

Re: Występowanie Limenitis populi

Post autor: Grzegorz Banasiak »

No to chyba pozamiatane. Czekajmy na kolejny problematyczny gatunek :)
domino
Posty: 297
Rejestracja: sobota, 7 kwietnia 2012, 13:21
Lokalizacja: Leszno

Re: Występowanie Limenitis populi

Post autor: domino »

Po jakimś czasie wracam do tego postu, gdyż osinowiec to mój ulubiony gatunek. Szukałem biotopów jak i motyla i dziś wiem, że w bliskiej okolicy Leszna go po prostu nie ma. Dotarłem do informacji, jakoby miał być w Parku Krajobrazowym Dolina Baryczy. Czy jest ktoś, kto tę informację pomógłby potwierdzić? A może ktoś zna stanowisko jeszcze bliższe dla Leszna? Albo odrobinę dalsze, to bez znaczenia.
domino
Posty: 297
Rejestracja: sobota, 7 kwietnia 2012, 13:21
Lokalizacja: Leszno

Obserwacje Limenitis populi

Post autor: domino »

Czy może ktoś z forumowiczów obserwował ostatnimi laty gatunek Limenitis populi w woj. wielkopolskim? Interesują mnie obserwacje z ostatnich powiedzmy 5 lat. Jeśli ktoś ma jakieś dane proszę o info.
Piątek Wojciech
Posty: 578
Rejestracja: poniedziałek, 31 maja 2010, 11:45
UTM: EC 31
profil zainteresowan: amator
Podziękowano: 1 time

Re: Obserwacje Limenitis populi

Post autor: Piątek Wojciech »

ciekawe- przeglądam właśnie stronę Krzysztofa Jonki i rzeczywiście brak obserwacji o tym gatunku w Wielkopolsce od 2011, ale nie tylko w tym regionie, ale i w innych częściach kraju, oprócz Podkarpacia i lubelskiego - co z resztą o niczym nie świadczy, myślę ,że nie wszyscy, którzy obserwują ten gatunek w swoich okolicach o tym donoszą, tak jest i u mnie motyle obserwuję regularnie co roku, a że nie bardzo pociągają mnie dzienne, to zapominam czasem dopisać obserwacji(niestety ubytek koni w pracach gospodarczych w lesie wpływa negatywnie na wabienie tych i innych motyli z wyższych partii drzewostanów, niestety nie chcą wabić się do substancji ropopochodnych :rotfl: ) to jedno, a Tobie domino po co te informacje, a ile masz własnych z tego regionu, masz jakiś zamysł to podziel się na forum,ludzie pomogą jak będą wiedzieć o co chodzi :tak: , nie oczekuj na gotowe, poszukaj najpierw w literaturze, w sieci
domino
Posty: 297
Rejestracja: sobota, 7 kwietnia 2012, 13:21
Lokalizacja: Leszno

Re: Obserwacje Limenitis populi

Post autor: domino »

Mnie chodzi o to, czy jest jeszcze widywany w Wielkopolsce. Bo dawniej był, choćby pod Poznaniem. Skoro jest to gatunek typowy dla wschodniej i południowej Polski to stanowisko czy stanowiska w Wielkopolsce to już byłoby coś dla entomologa.
Marek Hołowiński
Posty: 5053
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 1 time

Re: Obserwacje Limenitis populi

Post autor: Marek Hołowiński »

Domino To nie jest gatunek występujący tylko w Polsce i nie ma mowy o jakichkolwiek granicach zasięgu. Polska jest w centrum jego występowania w Europie, nie biorąc pod uwagę Rosji. Popatrz na mapkę rozmieszczenia w Europie na tej stronie:
http://www.lepidoptera.eu/show.php?ID=76&country=PL
Warunkiem jego występowania mogą być tylko właściwe jemu biotopy. I tego właśnie szukaj.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Zagadnienia ogólne (motyle)”