motyle z Boliwii

Przestrojnik
Posty: 252
Rejestracja: wtorek, 18 lutego 2014, 18:02

motyle z Boliwii

Post autor: Przestrojnik »

Witam,

Moja znajoma wyjeżdża na prawie miesiąc do Boliwii (w Październiku). Zna moje hobby i pasje, zażartowała że może mi coś złapie jak jej coś wleci do pokoju. Rzucone to było półżartem - półserio, ale później zacząłem się zastanawiać czy rzeczywiście nie stanowiłoby to problemu jakby przywiozła mi jakieś suszone motyle lub kilka żywych kokonów. Ktoś może wie czy trzeba posiadać jakieś specjalne zezwolenia/ uiścić opłatę jakąś / tak by przy rewizji przed powrotem nie było żadnych problemów.

Wiadomo, że bardzo "trzepią" bagaże itp w poszukiwaniu narkotyków. Więc nie chce jej zrobić przypału jakby znaleźli kilka szt. motyli.

Nadmieniam nie chodzi o żadne hurtowe ilości, tylko kilka szt. >10

Pozdrawiam
Jurek Szypuła
Posty: 489
Rejestracja: poniedziałek, 20 grudnia 2004, 14:58
Lokalizacja: Wrocław

Re: motyle z Boliwii

Post autor: Jurek Szypuła »

Kiedyś było o przepisach różnych krajów odnośnie zbierania i wywozu owadów:

BOLIVIA: Apparently Bolivia has made it very difficult to conduct research within the last few years. The permitting process is very slow and can take 6 months or more, with no guarantee that the paperwork will come through in time. Additionally, submission of the export permit requires approval that usually requires that all of your insects be shipped out of the country after you depart. The export permit also requires all specimens to be identified to SPECIES, even if it’s Papilio sp. A, B, C… etc. An expedition by a large US Museum in 2007 ended with all collected specimens being left in Bolivia awaiting export permits. As of 2010, the specimens are still awaiting approval for shipment. But perhaps you could have better luck, try contacting the Museuo de Historia Natural.

Raczej odradzam...
Przestrojnik
Posty: 252
Rejestracja: wtorek, 18 lutego 2014, 18:02

Re: motyle z Boliwii

Post autor: Przestrojnik »

czyli widzę, że nie ma sensu ryzykować dla kilku motyli, nawet jeśli chodzi o "pospoliciaki". Dziękuję za informację.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Zagadnienia ogólne (motyle)”