Czarna poczwarka

Sprężyk
Posty: 14
Rejestracja: piątek, 8 maja 2015, 16:18
UTM: Olsztyn

Czarna poczwarka

Post autor: Sprężyk »

Przez pewien czas na starej sosnowej desce gościła u mnie zielona gąsienica. Chyba miała jakieś cienkie białe paseczki. Podsumowując, nic specjalnego. Wkrótce jednak utworzyła poczwarkę ta natomiast mnie zaciekawiła. Była czarna (względnie bardzo ciemno brązowa) z dwoma rzędami białych wypukłych kropek ciągnących się wzdłuż odwłoka. W dodatku gdzieniegdzie również pojawiały się malutkie białe kropeczki. Wielkość jakie dwa centymetry. Z tego co się orientuję to jakiś motyl, bo poczwarka została przytwierdzona na małym koniuszku na desce. I nie mogę zobaczyć co z tego wyrośnie, bo podczas mej nieobecności, dorosły osobnik wyleciał w świat.
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Czarna poczwarka

Post autor: Jarosław Bury »

A możesz może zrobić zdjęcie pozostałościom tej poczwarki? Może uda się ustalić, czy to rzeczywiście motyl?
Sprężyk
Posty: 14
Rejestracja: piątek, 8 maja 2015, 16:18
UTM: Olsztyn

Re: Czarna poczwarka

Post autor: Sprężyk »

Niestety, rozsypała się na wietrze i zostały jedynie strzępy. A może zapytać na forum lepidopterologicznym? W zasadzie od początku sądziłem, że prawdopodobnie nic się nie uda z tą poczwarką, bo z tego co wiem rozpoznanie gatunku motyla po poczwarce jest prawie niemożliwe, ale miałem chociaż na nadzieję na podanie rodziny. A tak w ogóle to jakie cechy służą do odróżnienia poczwarki ćmy i motyla? Dość dobrze pamiętam jej wygląd, bo przyglądałem jej się od tygodnia. Chyba, że różnice są tylko dla specjalistów.
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Czarna poczwarka

Post autor: Brachytron »

Sprężyk pisze:A może zapytać na forum lepidopterologicznym?

Chyba, że różnice są tylko dla specjalistów.
Oczywiście możesz zapytać, ale większość speców jest tu i tam. Problemem jest wróżenie z opisu, dużo jest zielonych gąsienic z białymi paseczkami i to nie spokrewnionych. Kremasterowanie ogranicza ich część. Nie licz na zbyt wiele...
Sprężyk
Posty: 14
Rejestracja: piątek, 8 maja 2015, 16:18
UTM: Olsztyn

Re: Czarna poczwarka

Post autor: Sprężyk »

Chyba sobie odpuszczę, bo coś czuję, że nic z tego nie wyjdzie. Fakt faktem muszę przyznać, że ubarwienie tej gąsienicy nie było niczym wyjątkowym.
Zablokowany

Wróć do „ABC - Pytania początkujących”