rozpiętość skrzydeł motyli - jak mierzyć???

durczok1982
Posty: 135
Rejestracja: czwartek, 20 czerwca 2013, 11:15
UTM: Limanowa
Kontakt:

rozpiętość skrzydeł motyli - jak mierzyć???

Post autor: durczok1982 »

Proszę mi wybaczyć, ale na to forum zaglądam naprawdę rzadko i być może pytanie to już kiedyś padło. Proszę mi powiedzieć jak się mierzy rozpiętość skrzydeł motyli. Rożnice w mierzeniu widać dokładnie na moim szkicu poniżej. Jestem raczej zielony z tego tematu a po głowie chodzi mi dosyć ciekawy pomysł i potrzebuję wymiarować gatunki motyli w skali 1:1. Czy prawidłowy pomiar to A czy B??? No chyba, że się to mierzy w inny sposób!
Załączniki
butterfly.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (18.76 KiB)
TomekK
Posty: 433
Rejestracja: poniedziałek, 28 kwietnia 2014, 21:31
UTM: tarnów

Re: rozpiętość skrzydeł motyli - jak mierzyć???

Post autor: TomekK »

Jak na rys B
Czyli do najdalszych krawedzi skrzydel lacznie z tulowiem.
karol123mol
Posty: 58
Rejestracja: sobota, 9 lutego 2008, 20:30

Re: rozpiętość skrzydeł motyli - jak mierzyć???

Post autor: karol123mol »

To zależy do czego potrzene Ci są te wymiary. :what:
Na twoich ilustracjach pokazujesz pomiar samego skrzydła, nie uwzględniasz szerokości tułowia który też jest istotny. Ja jako rozpiętość podaję odległość między wierzchołkami górnych skrzydeł.
Jeśli ty potrzebujesz wymiary w skali 1:1 to najlepiej zrobić kilka pomiarów,(zwymiaruj go)
Marek Hołowiński
Posty: 5054
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 2 times

Re: rozpiętość skrzydeł motyli - jak mierzyć???

Post autor: Marek Hołowiński »

Jak napisał TomekK.
Dodam że motyl ma być prawidłowo rozpięty - między osią ciała i dolną krawędzią przedniego skrzydła powinien być kąt prosty.
Załączniki
butterfly1.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (18.27 KiB)
durczok1982
Posty: 135
Rejestracja: czwartek, 20 czerwca 2013, 11:15
UTM: Limanowa
Kontakt:

Re: rozpiętość skrzydeł motyli - jak mierzyć???

Post autor: durczok1982 »

Jak już pisałem wcześniej, wpadłem na dość oryginalny pomysł. Ale może po kolei! Na rysunku zaznaczyłem miarę samego skrzydła, ale wiem, że podawana rozpiętość (w atlasie np. 58mm) to całkowity rozmiar (szerokość) motyla, tylko, że na moim szkicu motyle są w formie "gablotkowej", tak jak się je umieszcza spreparowane w gablotach. Nie spotkałem w naturze, żeby motyl przesiadywał (np. na kwiatku) z tak rozłożonymi skrzydłami, zazwyczaj przednie skrzydła zachodzą na tylne, a wiadomo, że tak zmierzony motyl ma inną rozpiętość (jak na rys. A). Samo wymiarowanie motyli potrzebne mi jest, w zamiarze mam wykonywanie sztucznych "replik" np. rzadkich chronionych gatunków i umieszczać w gablotach, bez najmniejszej szkody dla przyrody i konfliktów z prawem :laugh: Taka "zajawka" na długie wieczory na własne potrzeby. Zobaczymy co z tego wyjdzie!!!
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: rozpiętość skrzydeł motyli - jak mierzyć???

Post autor: Antek Kwiczala † »

Dla uzupełnienia dodam, że pokazana wielkość "A" to długość przedniego skrzydła (mierzona od wierzchołka do nasady skrzydła), i w wielu atlasach i kluczach podawana jest ta właśnie wielkość, bo można ją zmierzyć nawet u nierozpiętego motyla.
TomekK
Posty: 433
Rejestracja: poniedziałek, 28 kwietnia 2014, 21:31
UTM: tarnów

Re: rozpiętość skrzydeł motyli - jak mierzyć???

Post autor: TomekK »

Jak dobrze Antku zauwazyles - Dlugosc przedniego skrzydla. Rozpietosc skrzydel to jednak cos zgola innego. Dlugosc skrzydla rowniez bym mierzyl jak na rys A :tak:
bartek.g
Posty: 194
Rejestracja: wtorek, 29 listopada 2011, 12:17

Re: rozpiętość skrzydeł motyli - jak mierzyć???

Post autor: bartek.g »

Rozpietosc skrzydel mierzona tak jak na rysunku z rozowa linia (B) nie jest najlepsza wartoscia. Nie dosc, ze kazdy troche inaczej rozepnie motyla, to do tego dochodza gatunki, u ktorych nie da sie wyznaczyc kata prostego miedzy dolna krawedzia a osia ciala. Wtedy robi sie to 'na oko'. Ogolnie pomiar wart niewiele. Dlugosc przedniego skrzydla jest bardziej miarodajna.
Marek Hołowiński
Posty: 5054
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 2 times

Re: rozpiętość skrzydeł motyli - jak mierzyć???

Post autor: Marek Hołowiński »

bartek.g pisze:Rozpietosc skrzydel mierzona tak jak na rysunku z rozowa linia (B) nie jest najlepsza wartoscia. Nie dosc, ze kazdy troche inaczej rozepnie motyla, to do tego dochodza gatunki, u ktorych nie da sie wyznaczyc kata prostego miedzy dolna krawedzia a osia ciala. Wtedy robi sie to 'na oko'. Ogolnie pomiar wart niewiele. Dlugosc przedniego skrzydla jest bardziej miarodajna.
Temat nie dotyczy tego jaki pomiar jest doskonalszy, tylko co i jak należy mierzyć.
Jeżeli w materiałach źródłowych mamy podawaną rozpiętość skrzydeł i chcemy porównać ją u swoich okazów, to mierzymy jak na rysunku B. Błąd pomiarowy związany z lekkim odchyleniem od 90 stopni jest minimalny i nie ma znaczenia. Bywa że mierzy się motyle z ubytkami strzępiny i w tym przypadku błąd może być większy, pomimo że jest zachowany właściwy kąt.
Natomiast mając podane długości skrzydeł, sprawdzamy u swoich motyli ten właśnie wymiar.
Zależy do czego takie pomiary mają służyć.
TomekK
Posty: 433
Rejestracja: poniedziałek, 28 kwietnia 2014, 21:31
UTM: tarnów

Re: rozpiętość skrzydeł motyli - jak mierzyć???

Post autor: TomekK »

durczok1982
Posty: 135
Rejestracja: czwartek, 20 czerwca 2013, 11:15
UTM: Limanowa
Kontakt:

Re: rozpiętość skrzydeł motyli - jak mierzyć???

Post autor: durczok1982 »

Z rozpiętością skrzydeł samolotu jest prosta sprawa - skrzydła są stałe, nie zmieniają swojej pozycji. U motyla można mierzyć rozpiętość na 2 sposoby. Może na powyższym szkicu nie zobrazowałem tego należycie. Wiem, że rozpiętość skrzydeł to wymiar podawany: 2 x szer. skrzydła przedniego + szer. tułowia.

Teraz konkretne pytanie:

W pierwszej kolejności mam zamiar wykonać replikę Parnassius apollo. Dla przykładu serwis http://www.lepidoptera.eu
podaje rozpiętość skrzydeł samicy 65-95 mm. Przypuśćmy, że mój "odłowiony" okaz ma 85 mm rozpiętości. Chcę ściągnąć zarys całego motyla z internetu, żeby stworzyć kontur w skali 1:1. Czy powinienem się sugerować rozpiętością skrzydeł motyla spreparowanego, czy spoczywającego w naturze, tak jak na foto poniżej? Odpowiedź na to pytanie i można zamknąć temat!
Załączniki
apollo.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (57.07 KiB)
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16261
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: rozpiętość skrzydeł motyli - jak mierzyć???

Post autor: Aneta »

Rozpiętość odnosi się do motyla spreparowanego. Ale mierzysz nie jak na Twoim obrazku, od krawędzi do krawędzi skrzydła, tylko - jak już pokazywał tu Marek - od wierzchołka do wierzchołka.
TomekK
Posty: 433
Rejestracja: poniedziałek, 28 kwietnia 2014, 21:31
UTM: tarnów

Re: rozpiętość skrzydeł motyli - jak mierzyć???

Post autor: TomekK »

Odpowiedz dostales juz w poscie Marka z 13:09
durczok1982
Posty: 135
Rejestracja: czwartek, 20 czerwca 2013, 11:15
UTM: Limanowa
Kontakt:

Re: rozpiętość skrzydeł motyli - jak mierzyć???

Post autor: durczok1982 »

Świetnie! Dziękuję bardzo za odpowiedzi!
TomekK
Posty: 433
Rejestracja: poniedziałek, 28 kwietnia 2014, 21:31
UTM: tarnów

Re: rozpiętość skrzydeł motyli - jak mierzyć???

Post autor: TomekK »

Aneta, pelna rozpietosc to odleglosc miedzy dwoma najdalej wysunietymi na zewnatrz punktami przednich skrzydel. Sek w tym ze Parnassius (w przeciwienstwie np do machaona) ma te punkty w okolicy srodka zewnetrznej krawedzi przedniego skrzydla a nie na wierzcholku. Tak wiec rozpietosc calkowita apolla bedzie mierzona jak na foto durczoka (ta z rozpietym motylem)
Marek Hołowiński
Posty: 5054
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 2 times

Re: rozpiętość skrzydeł motyli - jak mierzyć???

Post autor: Marek Hołowiński »

durczok1982 pisze:W pierwszej kolejności mam zamiar wykonać replikę Parnassius apollo. Dla przykładu serwis http://www.lepidoptera.eu
podaje rozpiętość skrzydeł samicy 65-95 mm. Przypuśćmy, że mój "odłowiony" okaz ma 85 mm rozpiętości. Chcę ściągnąć zarys całego motyla z internetu, żeby stworzyć kontur w skali 1:1. Czy powinienem się sugerować rozpiętością skrzydeł motyla spreparowanego, czy spoczywającego w naturze, tak jak na foto poniżej? Odpowiedź na to pytanie i można zamknąć temat!
Odpowiedź na to pytanie to: Motyle jednego gatunku tak jak i inne zwierzęta nie są klonami, każdy posiada swoje cechy osobowe, m.in są to różnice wielkości. Poza tym podawany przedział rozpiętości skrzydeł obejmuje samce i samice, a one też są różne.
Zatem jeśli wzorcem nie jest motyl tylko jego fotka, to każdy wymiar w przedziale 65-95mm dla niepylaka apollo może być odwzorowaniem 1:1.
Harvi
Posty: 208
Rejestracja: niedziela, 27 maja 2012, 10:31
UTM: EC48
Lokalizacja: Mazowsze

Re: rozpiętość skrzydeł motyli - jak mierzyć???

Post autor: Harvi »

Troszkę postaram się podsumować.
Zamierzasz robić repliki wypreparowanych motyli do gablotki. Pobierasz zdjęcie z netu by wykonać kontur motyla, chcesz go wyskalować i nie wiesz jak się mierzy rozpiętość motyla (czy to wartość A czy B z rysunku butterfly.jpg?).
Od TomekK masz informację, że rozpiętość to wartość B (liczona z tułowiem, a nie tylko do nasady skrzydła)
Antek Kwiczała podaje, że wartość A to długość skrzydła i jest w niektórych źródłach podawana zamiast rozpiętości (musisz być więc czujny, żeby rozpiętości skrzydeł wykonywanego modelu nie wyskalować podług długości skrzydła ;) )
Aneta pisze, że rozpiętość odnosi się do motyli spreparowanych, a Marek Hołowiński podał jak powinien być prawidłowo rozpięty motyl do preparacji.

Co to tego do którego miejsca jest mierzona rozpiętość skrzydła to przychylam się do zdania TomekK. Mając prawidłowo rozpiętego motyla, wyznaczamy oś podłużną tułowia i prowadzimy do niej równoległą styczną z najdalej wysuniętą krawędzią skrzydła, a nie zawsze będzie to wierzchołek skrzydła. Prosta prostopadła poprowadzona od miejsca styku linii równoległej do osi podłużnej tułowia do osi podłużnej tułowia, daje nam rozpiętość skrzydła. Chyba, że lepideptorolodzy przyjeli takie założenie by rozpiętość skrzydła mierzyć zawsze do jego wierzchołka, ale wg. mnie to by było nielogiczne.

Durczok1982 jestem bardzo ciekaw efektów końcowych twoich zamierzeń i technik jakie wykorzystasz do stworzenia modelu oraz tego jaka będzie szczegółowość odwzorowania. Skrzydła tylne będziesz robił odzielnie czy będzie to jeden "moduł" razem z przednimi? Powodzenia życzę i zapomnij zaprezentować efektu finalnego.
durczok1982 pisze:Z rozpiętością skrzydeł samolotu jest prosta sprawa - skrzydła są stałe, nie zmieniają swojej pozycji.
Zonk!!! :mrgreen:
https://www.google.pl/search?q=samoloty ... 22&bih=932
durczok1982
Posty: 135
Rejestracja: czwartek, 20 czerwca 2013, 11:15
UTM: Limanowa
Kontakt:

Re: rozpiętość skrzydeł motyli - jak mierzyć???

Post autor: durczok1982 »

Harvi "zastrzeliłeś" mnie tym linkiem o samolotach!!! :o

Dosyć sporo "bawiłem" się w modelarstwo kartonowe i nie tylko, a że jestem przyrodnikiem-amatorem i m.in. fascynują mnie motyle, chcę połączyć te dwie pasje. Może to forum nie jest od tego, ale w skrócie opowiem jak mam zamiar wykonywać takie modele. Otóż szukam odpowiedniego gatunku, następnie rozpiętość skrzydeł (samiec lub samica, lub para), szukam w necie zdjęć (szkice i rysunki mogą być nie proporcjonalne!) spreparowanych motyli w gablotach. Taką fotografię skaluję w odpowiednim programie do rozmiaru 1:1 (rozpiętość skrzydeł), później wydruk w tej skali motyla wraz z ubarwieniem. Skrzydła Parnassius apollo, którego mam zamiar wykonać jako pierwszego wykonam z półprzeźroczystego papieru (np. papier śniadaniowy), a reszta to tylko ręczne wykończenie (farby, kredki, pastele itp.). Żyłkowanie skrzydeł wykonam z cienkich nici o odpowiednim kolorze, nasączonych klejem stolarskim, żeby je utwardzić, podobnie jak czułki. Tułów z masy plastycznej (np. klej stolarski+papier toaletowy - sprawdzony domowy sposób!), owłosienie tułowia z jakiego starego ubrania (futro itp.) + malowanie. Jedno jest pewne nie mam zamiaru się z tym spieszyć, chcę aby model wyglądał jak najbardziej realistycznie, jak dobrze pójdzie to następne będą inne gatunki chronione, upatrzone mam: Papilio machaon i Iphiclides podalirius. Najpiękniejsze w tym wszystkim jest to, że nie wyrządzę najmniejszej szkody w przyrodzie! :) Efekty końcowe bez wątpienia zaprezentuje!!!

Marek Hołowiński
Zatem jeśli wzorcem nie jest motyl tylko jego fotka, to każdy wymiar w przedziale 65-95mm dla niepylaka apollo może być odwzorowaniem 1:1.
zgadzam się z tym w zupełności, mój samiec P. apollo będzie wielkości ok. 85mm!!!
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: rozpiętość skrzydeł motyli - jak mierzyć???

Post autor: Jacek Kurzawa »

Jesli potrzebujesz zdjęć motyli to napisz jakich, pomogę.
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: rozpiętość skrzydeł motyli - jak mierzyć???

Post autor: Antek Kwiczala † »

Nie jesteś durczok1982 pierwszy, ani ostatni, który próbuje robić repliki motyli. Wpisz sobie w wyszukiwarkę "artificial butterfly", i przeglądnij, jak to robią inni. Przykładowe linki:
http://www.labspaces.net/103895/Video__ ... and_filmed
http://www.butterflyreplicas.com/
Niektóre modele są łudząco podobne do rzeczywistych okazów.
durczok1982
Posty: 135
Rejestracja: czwartek, 20 czerwca 2013, 11:15
UTM: Limanowa
Kontakt:

Re: rozpiętość skrzydeł motyli - jak mierzyć???

Post autor: durczok1982 »

Muszę przyznać, że szukałem w internecie czy ktoś już próbował czegoś takiego, najwidoczniej źle to robiłem! Ten drugi link jest niesamowity, widzę, że w większości to Ornithoptera Alexandrae, w sumie nie ma się co dziwić, bo pozyskanie oryginału jest bardzo trudne! A cena takiej repliki i tak jest powalająca :wow: !!! Ja mam trochę zamiar iść na łatwiznę i nie tworzyć spodu motyla w szczegółach (odnóża, trąbka itp.), i tak będzie znajdował się w gablocie. Może jeszcze w tym tygodniu zacznę coś działać, będę chciał od podstaw pokazać wykonanie takiego modelu.
Antek Kwiczala pisze:Niektóre modele są łudząco podobne do rzeczywistych okazów.
Dobrze powiedziane "łudząco podobne". W grafice google widzę, że w większości to modele "klepane" masowo na sprzedaż w celach dekoracyjnych. Ja mam zamiar wszystko wykonać ręcznie, żeby to przypominało jak najbardziej spreparowany materiał naukowy, nie ozdobę!
durczok1982
Posty: 135
Rejestracja: czwartek, 20 czerwca 2013, 11:15
UTM: Limanowa
Kontakt:

Re: rozpiętość skrzydeł motyli - jak mierzyć???

Post autor: durczok1982 »

Tak więc kontynuując temat, założyłem wątek dotyczący budowy tegoż modelu. Zapraszam!

http://www.entomo.pl/forum/viewtopic.php?f=37&t=30061
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Zagadnienia ogólne (motyle)”