Fauna Europaea a nasz Checklist

Awatar użytkownika
Krzysiek Jonko
Posty: 325
Rejestracja: środa, 7 kwietnia 2004, 10:23
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Fauna Europaea a nasz Checklist

Post autor: Krzysiek Jonko »

Aktualizuję właśnie checklisty na stronie na podstawie ostatnich danych http://www.faunaeur.org/
Kilka gatunków FE podaje, że występują u nas, ale o dziwo nasz Checklist ich nie zawiera (przynajmniej o tym nie wiem) :mysl:
Podaję listę tych gatunków:

Acleris effractana
Cucullia blattariae
Cucullia pustulata
Dichomeris rasilella
Elachista occidentalis
Epischnia prodromella
Eudarcia pagenstecherella
Eupithecia denticulata
Evergestis politalis
Gortyna borelii
Hypochalcia propinquella
Micropterix schaefferi
Phycitodes inquinatella
Rhodometra sacraria
Scrobipalpa salicorniae

Pytanie brzmi: czy ktoś może potwierdzić/wykluczyć występowanie tych gatunków w Polsce?
Z góry dzięki za pomoc.
Awatar użytkownika
Dispar
Posty: 1391
Rejestracja: środa, 4 kwietnia 2007, 21:55
UTM: FC18
Specjalność: Geometridae
Lokalizacja: Łosice

Re: Fauna Europaea a nasz Checklist

Post autor: Dispar »

Rhodometra sacraria była kilka lat temu opublikowana w Polskim Piśmnie Entomologicznym jako gatunek nowy dla kraju- złowiono jeden okaz na południu kraju.
G. borelli i C. blattariae zostały skreślone z listy gatunków krajowych ze względu na błędne oznaczenia. E. denticulata z tego co wiem nigdy z Polski nie była wykazywana.
Andrzej J. Woźnica

Re: Fauna Europaea a nasz Checklist - łyżka dziegciu w marmoladzie

Post autor: Andrzej J. Woźnica »

Uaktualniałem Faunę Europaea na bieżąco (wraz znowymi wersjami) do stycznia tego roku. Od momentu powstania I-szej wersji (gdzie finansowano opracowanie za kazdy gatunek w kwotach zaledwie symbolicznych (z tego co pamiętam to kilka Euro za gatunek) nie dostałem ani grosza i jeszcze do tej pory nie uzwzględniono 1-go gatunku (w randze podrodziny albo rodziny jak kto woli) uznanego za inwazyjny ale rozmnazający sie na kilku wyspach M. Północnego. Aktualizację bazy danych opanowały duże instytuty badź jednostki naukowo-dydaktyczne, takie jak np. nasz warszawski PAN. Rozwinięto okołoprogramowe wsparcie informatyczne, rozbudowano ten aparat o programy nowe (np. PESI gdzie byłem uczestnikiem) i różne dziwne instytucje oraz osoby z nimi zwiazane (nie byli to biolodzy, taksonomowie) i były dla nich duże finanse na reklamę, meeetingi i zapewne i sprzęt, itp. itp. Ile oni za to dostawali pieniedzy to nie wiem ale ja robiłem za darmo :no:
Chętnie bym uzupelnił bazę np. literaturow, bo mam zrobioną ale co mam dać się ciągle kołować ? Jak nie uzupełnie kolejnej bazy to w cytowaniach odnoszących się do FaEu będzie krytyka w pracach typu: dane nieaktualne, tzn., że się nie ?znam, czy nie jestem na bieżącoz literaturą ... Chyba napiszę do koordynatora, że mogę uaktualnić ale za korzyści określone (finansowanie jakiegoś wyjazdu czy kupno sprzętu albo materiałów na badania). Ciekawe co mi odpisze ...
Spodziewam się określonej reakcji :? . Wiedzcie, że pisałem nieraz do głównego koordynatora, że wsparcie byłoby wskazane. Dostawałem lakoniczne odpowiedzi, odnoszące się do różnych programów dla instytucjonalnych kolosów a nie małych uczelni, gdzie specjalista taksonom pracuje. Wiem też od innych osób, że nie uaktualniają na bieżąco wraz z powstaniem nowej bazy okreslonych grup ,które są o nich przypisane. Stąd też zapewne wynikają co pewien czas niespójności bazy FaEu z listami krajowymi. Jeśli ktoś uczestniczył w tego typu przedsięwzięciu i ma jakieś podobne albo inne przemyślenia, to niech odpisze. Chętnie poznam inne zdanie a może i czegoś się nauczę w tym zakresie, np. jak podpiąć się pod takie działająće konsorcja aby mieć parę tysięcy (złotych) rocznie na badania stricto naukowe :ses . Andrzej
motylarz
Posty: 186
Rejestracja: piątek, 30 sierpnia 2013, 12:50

Re: Fauna Europaea a nasz Checklist

Post autor: motylarz »

Acleris effractana jako miejscowośc typu - Szczecin. I tom zwójek Europy. Nie mam książki pod ręką, nie wiem gdzie znajduje się motyl, na pewno nie w Polsce. A w Polsce jest... Dane niepublikowane. Nie uwzględniony w Czekliście, zresztą nie tylko on ze zwójek...
Micropterix schaefferi - tu to ja dałem d... po bandzie...
Okaz dowodowy znajduje się w ISEZ PAN w Krakowie. Oznaczony pierwotnie błędnie jako Micropterix aureatella przez... (tu bez nazwisk, przypuszczam, że wyszła rutyna), choć bardziej podobny do Micropterix osthelderi. Na przełomie 2008/09 oznaczony przez Ch.Zellera z Austrii w pakiecie z innymi motylami z tej rodziny. Tak wyszło, że nie poszło do publikacji. Może Ch. Zeller wrzucił dane do FU.
Dispar pisze:Rhodometra sacraria była kilka lat temu opublikowana w Polskim Piśmnie Entomologicznym jako gatunek nowy dla kraju- złowiono jeden okaz na południu kraju.
viewtopic.php?f=87&t=6511&hilit=sacraria
Awatar użytkownika
Adam Larysz
Posty: 2133
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:43
Lokalizacja: Mysłowice/Bytom
Kontakt:

Re: Fauna Europaea a nasz Checklist

Post autor: Adam Larysz »

Gortyna borelii była publikowana z Polski przez A. Kokota w Acta entomologica silesiana 9-10, 2001-2002: http://www.lepidoptera.slask.pl/doniesienia10.html

R. sacraria, którą pokazywał Antek, też była publikowana w Acta przez H. Brzezinę: http://mgb.nazwa.pl/stronaste/?page_id=89
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zagadnienia ogólne (motyle)”