Murawa kserotermiczna na wzgórzu Bialny Dół (Wyżyna Krakowska ,CA-95)

Jeśli chcesz się podzielić swoimi obserwacjami i połowami terenowymi na bieżąco to tutaj. Być może ktoś właśnie w Polsce również złowił to samo... Dobre miejsce na wymianę obserwacji w sezonie.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Murawa kserotermiczna na wzgórzu Bialny Dół (Wyżyna Krakowska ,CA-95)

Post autor: Rafał Celadyn »

...Pomyślałem ,że skoro juz mam tam berberówki ,to w ramach raportu terenowego można podciagnąć temat na forum...Póki nie zmniejszę fotek dodaję mapkę i krótki opis terenu.Jeżdżę tam od kilku lat wiec moze warto w końcu przejrzeć stanowisko dokładniej...Tematem przewodnim będą biegacze,ale nie będę sie do nich ograniczał ,tym bardziej, że na stanowisku występują P.grammicus i C.testaceus, a do berberówek wpadaja różne "cuda".Fotografie będą typowo dokumentacyjne ,ale takie ,że coś będzie widać ;-) .Dodatkowo żeby sobie trochę ogarnąć wiedze o roślinach będą foty tego co aktualnie kwitnie.Wspomaganie w oznaczeniach zostawię botanikom z Bio-forum :ok: . .Fotki z jakimis komentarzami będę dodawał co jakis czas.Skończył się już marzec, więc odfajkujemy ten miesiąc listą gatunków, które udało sie znaleźć bądź wpadły do pułapek.Będzie to w formie jak poniżej ,żeby było czytelnie.Listy będą kompletne jeśli chodzi o biegacze ,co do reszty to będa musiały czekać na lepsze czasy...myslę tu o Leiodidae,Staphylinidae etc. ;-)
No to jedziemy :arrow:
music: https://www.youtube.com/watch?v=GlpDf6XX_j0
:P
Opis stanowiska:
Najważniejszą częścią miejscowego ekosystemu jest rozległy las szpilkowo-bukowy z licznie występującymi brzozami obejmujący znaczną część pagórkowatego terenu. Najwyższe wzniesienie sięga 470 m n.p.m., a absolutne różnice wysokości dochodzą do 102 m. Ciekawym przyrodniczo obiektem jest wzgórze Bialny Dół . Do późnych lat osiemdziesiątych XX w. Bialny Dół był porośnięty tylko trawami i kępami krzewów. Związane to było z intensywnym wypasem zwierząt, głównie kóz, krów i owiec. Obecnie miejsce to we władanie przejęła przyroda tworząc skalny zakątek z wieloma roślinami ,w tym stanowiskiem dziewięćsiła bezłodygowego .
Niegdyś istniał tu kamieniołom, w którym eksploatowano na lokalne potrzeby (m.in. do celów wapienniczych i jako kamień budowlany) wapień falisty - skałę zbudowaną z licznych pofałdowanych warstewek powstałą na dnie niezbyt głębokiego morza w dolnej części triasu środkowego. Często występują w niej ślady żerowania robaków mułożernych oraz inne struktury związane z działalnością organizmów.
Wapień falisty jest charakterystycznym osadem formacji zwanej wapieniem gogolińskim górnym, ciągnącej się w kierunku północno-wschodnim poza granice gminy Trzebinia. Osady te na całym obszarze śląsko-krakowskim, nawet w odległych odsłonięciach, występują zawsze w podobnym położeniu (wykształceniu stratygraficznym).
Rejon Bialnego Dołu jest niezwykle zasobny w wodę. Wypływa stąd kilka cieków, które łącząc się, tworzą początkowy odcinek Rudawy, zwanej tu Dulówką. Wyżłobiła ona wąskie V-kształtne doliny, wzdłuż których rozbudowały się miejscowości: Psary, Karniowice, Dulowa. Morfologię tego terenu obserwować można ze szczytu wzgórza; stąd też rozciąga się doskonały widok na południowe obramowanie doliny - wzniesienia Garbu Tenczyńskiego - oraz jej ujście, czyli Puszczę Dulowską. Pierwszy plan tworzą (od wschodu): Katarowa Góra, Kowalikowa Góra i Ostra Góra.
Na wzgórzu Ostra Góra o wysokości 435 m n.p.m. w 1959 utworzono rezerwat przyrody Ostra Góra, który znajduje się na południe od drogi łączącej Myślachowice z Psarami. Rezerwat powstał w celu ochrony buczyny karpackiej porastającej szczyt wzgórza pomiędzy Myślachowicami i Psarami. Najstarsze buki mają grubo ponad 200 lat. Występują tutaj liczne zwierzęta i ptaki oraz 15 gatunków roślin chronionych. Rezerwat przyrody obejmuje obszar o powierzchni 7,59 hektara. Na terenie rezerwatu znajdował się "Folwark Ostra Góra", należący najpierw do Kajetana Ozdoba Florkiewicza a potem jego syna Juliusza. Na wzgórzu wybudowana była owczarnia z kamienia łamanego pokryta gontem, w której prócz obory dla owiec było w jednej z części również mieszkanie dla owczarza. Prócz tego dwie drewniane stodoły pokryte strzechą.
Luty/Marzec
Carabidae
Amara (Amara) eurynota (Panzer, 1796
Amara (Bradytus) consularis (Duftschmid, 1812)
Calathus fuscipes (Goeze, 1777)
Carabus violaceus Linnaeus, 1758
Cymindis (Cymindis) humeralis (Geoffroy, 1785)
Lebia cruxminor (Linnaeus, 1758)
Licinus depressus (Paykull, 1790)
Ophonus (Metophonus) puncticollis (Paykull, 1798)
Syntomus truncatellus (Linnaeus, 1761)
Chrysomelidae
Chrysolina geminata (Paykull, 1799)
Scarabeidae
Aphodius fimetarius (Linnaeus, 1758)
Onthophagus fracticornis (Preyssler, 1790)
Staphylinidae
Ocypus nitens (Schrank, 1781)
+ 3 gat.
Leiodidae
Catops sp.
Lixinae
Lixus punctiventris Boheman, 1836
Pseudocleonus grammicus (Scopoli, 1789)

Pierwszy raport nieco "suchy " ,ale w kwietniu będzie weselej ;-)
:papa:
Rafał
Załączniki
mapa2.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (73.77 KiB)
mapa1.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (78.5 KiB)
P.grammicus.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (117.69 KiB)
Awatar użytkownika
Michał Michlewicz
Posty: 365
Rejestracja: sobota, 15 marca 2008, 17:22
UTM: XU30/WU97
Specjalność: Formicidae
Lokalizacja: Poznań/Trzcianka

Re: Murawa kseotermiczna na wzgórzu Bialny Dół (Wyżyna Krakowska ,CA-95)

Post autor: Michał Michlewicz »

Jakbyś Pan pomiędzy kamieniami znalazł gniazda małych, jasnych (żółtawo-brązowych najczęściej) mrówek, albo z ziemi przypadkiem wykopał żółte Lasius sp., to bierz ;-)
Awatar użytkownika
Delog
Posty: 703
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 15:34
UTM: CA56
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Murawa kseotermiczna na wzgórzu Bialny Dół (Wyżyna Krakowska ,CA-95)

Post autor: Delog »

:brawo: Rafale
Szykuje się nowy, rozwojowy i ciekawy wątek.
Pstrykaj sporo
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Murawa kseotermiczna na wzgórzu Bialny Dół (Wyżyna Krakowska ,CA-95)

Post autor: Rafał Celadyn »

...fot Pawciu mam tyle ,że zmniejszanie zajmie mi dobę ;-) ,a co do mrówek Michała, to grzebiąc pod kamieniami ,widziałem z 20 gatunków na bank, w tym takie jakich jeszcze nie widziałem ;-) ,Mogę w sumie powpychać po pare sztuk do ependorfów...robię dokumentacyjne, ale mrówkom ,to wychodzi tak jedna "od-biedy-fotka"na dziesięć ;-) ,ale pająki ładnie pozują :P ...jeśli ktoś potrafi można oznaczyć...
:papa:
Rafał
Załączniki
mrówka z1.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (136.16 KiB)
p1.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (57.78 KiB)
p2.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (57.87 KiB)
Awatar użytkownika
Michał Michlewicz
Posty: 365
Rejestracja: sobota, 15 marca 2008, 17:22
UTM: XU30/WU97
Specjalność: Formicidae
Lokalizacja: Poznań/Trzcianka

Re: Murawa kseotermiczna na wzgórzu Bialny Dół (Wyżyna Krakowska ,CA-95)

Post autor: Michał Michlewicz »

Te ze zdjęcia to raczej Lasius flavus. Te, na które miałbym chęć najbardziej z żółtych Lasius, to podrodzaj Chthonolasius (najpospolitszy z nich to L. umbratus). Trafiają się rzadko, bo żyją praktycznie wyłącznie pod ziemią. Tak czy inaczej Wyżyna to bardzo ciekawy teren, więc wątek będę śledził, a jakby Tobie coś ciekawego wpadło, to wpychaj do eppendorfów z alkoholem :-)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Murawa kseotermiczna na wzgórzu Bialny Dół (Wyżyna Krakowska ,CA-95)

Post autor: Rafał Celadyn »

...mam jeszcze takie :arrow:
Załączniki
mrówka z2.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (135.07 KiB)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Murawa kseotermiczna na wzgórzu Bialny Dół (Wyżyna Krakowska ,CA-95)

Post autor: Rafał Celadyn »

...pojawiły sie też pierwsze M.proscarabaeus...
i C.campestris...
Załączniki
M.p.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (43.37 KiB)
M.p..jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (50.98 KiB)
C.c..jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (118.84 KiB)
C.c...jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (72.78 KiB)
Ostatnio zmieniony niedziela, 19 kwietnia 2015, 21:40 przez Rafał Celadyn, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
mantiss111
Posty: 695
Rejestracja: poniedziałek, 19 maja 2014, 18:05
Lokalizacja: Lasocin

Re: Murawa kseotermiczna na wzgórzu Bialny Dół (Wyżyna Krakowska ,CA-95)

Post autor: mantiss111 »

p1 - Alopecosa cuneata.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Murawa kseotermiczna na wzgórzu Bialny Dół (Wyżyna Krakowska ,CA-95)

Post autor: Rafał Celadyn »

mantiss111 pisze:p1 - Alopecosa cuneata.
:ok:
...jeszcze C.convexus i kończymy na dzisiaj...
Dobranoc
:arrow: https://www.youtube.com/watch?v=RhL0ichtZjQ
:papa:
Rafał
Załączniki
C.conv..jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (120.85 KiB)
Robert Rozwałka
Posty: 1783
Rejestracja: czwartek, 1 listopada 2012, 22:10
UTM: FB 17
Specjalność: Araneae_Opiliones

Re: Murawa kseotermiczna na wzgórzu Bialny Dół (Wyżyna Krakowska ,CA-95)

Post autor: Robert Rozwałka »

P1 to samiec Alopecosa cuneata jak napisał mantiss111;
P2 - samica Alopecosa cf. cuneata, choć bez 100% pewności.

Barbery mokre? Jeśli tak, to chętnie bym opracował wszelkie kosarze i pająki
z tych prób. Tam mogą być naprawdę rewelacyjne rzeczy, jeśli chodzi o pająki;
w tym chronione Atypus muralis (lub. A. Apiceus) i Eresus kollari, choć to
choć to wcale nie są najbardziej ciekawe gatunki jakie tam mogą być.
Awatar użytkownika
Delog
Posty: 703
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 15:34
UTM: CA56
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Murawa kseotermiczna na wzgórzu Bialny Dół (Wyżyna Krakowska ,CA-95)

Post autor: Delog »

Rafał Celadyn pisze:
mantiss111 pisze:p1 - Alopecosa cuneata.
:ok:
...jeszcze C.convexus i kończymy na dzisiaj...
Dobranoc
:arrow: https://www.youtube.com/watch?v=RhL0ichtZjQ
:papa:
Rafał
O i C. convexus. Wszystkie moje obserwacje są leśne. U Ciebie raczej spodziewałbym się C. problematicus lub C. Ulrichii.
A czy oleicy masz sporo? Jak się trochę ociepli, chętnie podjechałbym popstrykać, bo u siebie spotykam tylko M. violaceus.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Murawa kseotermiczna na wzgórzu Bialny Dół (Wyżyna Krakowska ,CA-95)

Post autor: Rafał Celadyn »

Robert Rozwałka pisze:P1 to samiec Alopecosa cuneata jak napisał mantiss111;
P2 - samica Alopecosa cf. cuneata, choć bez 100% pewności.

Barbery mokre? Jeśli tak, to chętnie bym opracował wszelkie kosarze i pająki
z tych prób. Tam mogą być naprawdę rewelacyjne rzeczy, jeśli chodzi o pająki;
w tym chronione  Atypus muralis (lub. A. Apiceus) i Eresus kollari, choć to
choć to wcale nie są najbardziej ciekawe gatunki jakie tam mogą być.
...hmm,berberówki są zaplanowane na żywołowne (wypełnione w 1/3 ziemią i paprochami),sprawdzając je co tydzień ,jeśli nie pada deszcz wiekszość owadów i pająków jest żywa ,choc Twoi ulubieńcy są mniej wytrzymali ;-) .Co do "rzadzioli" to E.kolari musiałbym zauważyć ;-) -a nie zauważyłem,z tym Atypusem, to może coś wyjść, bo widziałem cos podobnego w zeszłym roku...
Jeśli miałbym je wyciągać to czy daty byłyby konieczne?Bo postawić sobie słoik z formaliną w piwnicy mogę...ale odzielnie każdą próbkę to już byłoby szaleństwo...może dwa słoiki:"kalendarzowa wiosna" i "kalendarzowe lato"-mógłbym ;-) .
No i kwestia zalania...czy jeśli sprawdzam je co tydzień ,wystarczy woda z paroma kroplami octu,czy trzeba płyn chłodniczy i twarde alkohole ;-) ?Nie chciałbym niepotrzebnie truć wszystkiego jak leci....
Delog pisze:C. convexus. Wszystkie moje obserwacje są leśne. U Ciebie raczej spodziewałbym się C. problematicus lub C. Ulrichii.
C.convexus jest ciepłolubny więc kseroterma jak najbardziej mu odpowiada,tez spotykałem go w buczynach ale pojedynczo,tutaj w kwietniu dwa zwierzaki wpadły do berberówek a dwa (min ten na fotce) wygrzebałem ze stosiku kamieni ,które dawno temu ktoś wyrzucił z ornego pola na miedzę, a teraz wszystko jest nieużytkiem...dodam później foty.
Delog pisze:A czy oleicy masz sporo? Jak się trochę ociepli, chętnie podjechałbym popstrykać, bo u siebie spotykam tylko M. violaceus.
U mnie znowu tylko proscarabaeus ,raz chyba tylko spotkałem M.violaceus, ale nie pamiętam gdzie...
Czy dużo?Raczej nie, ale jak sie poszuka, to pewnie da rade znaleźć, ja w sobotę spotkalem samca i samicę...w różnych lokalizacjach.

:papa:
Rafał
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3268
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 4 times

Re: Murawa kseotermiczna na wzgórzu Bialny Dół (Wyżyna Krakowska ,CA-95)

Post autor: Jacek Kalisiak »

ja w sobotę spotkalem samca i samicę...w różnych lokalizacjach
No i.... Pomogłeś ??? :rotfl: :rotfl: :rotfl:
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Murawa kseotermiczna na wzgórzu Bialny Dół (Wyżyna Krakowska ,CA-95)

Post autor: Rafał Celadyn »

Jacek Kalisiak pisze:Pomogłeś ???
Popatrz Jacku na tą "twarz" :arrow:
Pomóc samczykowi w tym wypadku, to znaleźć mu inną dziunię -nie miałem czasu :P
A tak pół-żartem pół-serio ,to cos w tej polskiej nazwie "krówka" jest...no... krowia paszcza... :mrgreen:
albo...nowa twarz Milki :P ,taka kampania reklamowa 8)
:papa:
Rafał
Załączniki
milka.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (66.44 KiB)
Robert Rozwałka
Posty: 1783
Rejestracja: czwartek, 1 listopada 2012, 22:10
UTM: FB 17
Specjalność: Araneae_Opiliones

Re: Murawa kseotermiczna na wzgórzu Bialny Dół (Wyżyna Krakowska ,CA-95)

Post autor: Robert Rozwałka »

Dorosły Eresus, pojawia się dopiero w II połowie sierpnia-początkiem września, w dodatku czasem całymi dniami go "nie ma na powierzchni" mimo że jest;-) Ale w pułapki wchodzi.

Atypusy wędrujące "na powierzchni w dzień" to jest wg mnie jakiś przypadek ekstremalny, związany
z jakimś "czynnikiem niespodziewanym", ale w samołówki wchodzą często o ile są (koniec maja-początek lipca) dla Atypus muralis i Atypus piceus - bo tych można się spodziewać z naciskiem na pierwszego.
Robiąc ich zdjęcia, zrób maksymalne zbliżenie kądziołków przędnych oraz przedstopia i stopy IV pary nóg - tam są cechy determinacyjne, przy czym "kluczowa" segmentacja kądziołków nie jest 100% pewną cechą;-(!
Atypus affinis wrzesień-listopad, ale tego gat. tam raczej nie ma bo to gat. generalnie z Europy
zach. i zch. Polski, choć jest też pod Krakowem.

Pająki i kosarze są delikatne, skoro stosujesz Barbery w wersji żywołownej, to szkoda Twojego zachodu,
abyś specjalnie dla mnie zastawiał "mokre". Jest za nimi dużo dodatkowej roboty.

Co do pajęczaków, to mogę mieć tylko prośbę o jedną rzecz. Kosarze z rodzaju Trogulus, przypuszczalnie Ci wejdą w samołówki. Są "pancerne" i dobrze sobie radzą. Proszę, sprawdź jak wyglądają w necie, bo zupełnie są "niekosarzowe", i nawet "profesorowie entomolodzy" nie wiedzą co to jest;-).
Mają ok. 5-8 mm dł, są niezbyt ruchliwe, nie ma u nich autotomii, ale wymagają preparowania do
oznaczenia.
Pakować "w ependorfa" itp., z ok. 70% alkoholem może być rozcieńczony denaturat, czy nawet 40%
alkohol, cokolwiek, z sporymi %, kolor nieistotny. Nie będzie ich raczej dużo ale kilka czy kilkanaście
powinno się złowić.

Ewentualnym martwym Atypusem czy Eresusem (trafiają się) nie pogardzę (kiepski materiał
ale też tak samo w alkohol), zawsze to pewniejsza determinacja z okazu niż z fotki.
Gdybyś miał większą partię pająków i kosarzy do determinacji to po prostu prześlij mi na priv.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Murawa kseotermiczna na wzgórzu Bialny Dół (Wyżyna Krakowska ,CA-95)

Post autor: Rafał Celadyn »

...bardzo lubię jak piszesz na forum:krótko, rzeczowo i ciekawie .Jak tylko coć fajnego uda mi sie znaleźć wpakuję do alkoholu :ok: .Ten kosarz fajny ,nie zwracałem aż tak uwagi na pajaki , ale takiego dziwaka nie kojarzę .Porozgladam się.Co do Twoich watpliwości to sa uzasadnione,bo arachnolog ze mnie żaden ,ale jak mówię ,że spotkałem, lub nie, to trzeba pamietać ze przeglądam tam masę kamyczków i jeśli cos sie uda znaleźć, to własnie w takich mikrośrodowiskach...które zresztą tez będą opisane i obfotografowane.
:papa:
Rafał
Robert Rozwałka
Posty: 1783
Rejestracja: czwartek, 1 listopada 2012, 22:10
UTM: FB 17
Specjalność: Araneae_Opiliones

Re: Murawa kseotermiczna na wzgórzu Bialny Dół (Wyżyna Krakowska ,CA-95)

Post autor: Robert Rozwałka »

A zdawało mi się że piszę rozwlekle;-).

Trugulusy powinny wpaść w ciągu sezonu, występują cały rok, bo to gat. wieloletnie,
ale są niezbyt liczne, a jako malakofagami to zwykle na murawach są obecne, bo tam
jest ich pokarm. Dobry obiekt do fotografii bo nie są sprinterami;-), ale nie do oznaczenia
po zdjęciu (przynajmniej w trym rejonie Polski).
A że wyglądają dziwacznie, to (poważnie!) nikt przy sporej nawet wiedzy entomologicznej (s.l.)
nie kojarzy ich z kosarzami, prędzej stwierdzą że to "jakiś dziwny roztocz".

A co do polskiej nazwy "oleica krówka" , to spotkałem się gdzieś w jakichś archiwalnych,
może jeszcze XIX wiecznych? starociach, że nazwa pochodzi nie od samego wyglądu,
a od wydzielania substancji obronnej, choć to przecież nie jest mleko;-),
ale wystarczy nieco podrażnić czy potarmosić i spływa ze stawów...
IMHO bardziej to do mnie przemawia niż "krowia głowa" widoczna na XXI wiecznych
zbliżeniach głowy;-)


PS.
Tak mi się przypomniało, że wg tradycji ludowej
to zaskrońce spijały mleko z krowich strzyków na łące lub w oborze;-)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Murawa kseotermiczna na wzgórzu Bialny Dół (Wyżyna Krakowska ,CA-95)

Post autor: Rafał Celadyn »

Robert Rozwałka pisze:A co do polskiej nazwy "oleica krówka" , to spotkałem się gdzieś w jakichś archiwalnych,
może jeszcze XIX wiecznych? starociach, że nazwa pochodzi nie od samego wyglądu,
a od wydzielania substancji obronnej, choć to przecież nie jest mleko;-),
ale wystarczy nieco podrażnić czy potarmosić i spływa ze stawów...
IMHO bardziej to do mnie przemawia niż "krowia głowa" widoczna na XXI wiecznych
zbliżeniach głowy;-)
...powyżej wkleiłem nie tą fotke co trzeba ;-) ,dodaje cropa , jak dla mnie to krowi łeb, jak byk ;-)
..i jeszcze jedno skojarzenie ...zaniepokojona podwija nogi i jak wspomniałeś na stawach(?) pojawia sie oleista wydzielina ,w takim momencie jej postawa faktycznie przypomina nieco wstajacą z kolan krowę...no...takie mam skojarzenia... :o
:papa:
Rafał
Załączniki
Kopia P1210547.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (93.84 KiB)
krowa ;P.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (136.66 KiB)
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Murawa kseotermiczna na wzgórzu Bialny Dół (Wyżyna Krakowska ,CA-95)

Post autor: Brachytron »

Rzuć mięso i przerzuć się na bobrze ogony ;)

BTW Skoro owady Romanowa są wielowątkowe to może też powinieneś, już jest mix :tancze:
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Murawa kseotermiczna na wzgórzu Bialny Dół (Wyżyna Krakowska ,CA-95)

Post autor: Rafał Celadyn »

Brachytron pisze:Skoro owady Romanowa są wielowątkowe to może też powinieneś, już jest mix  
Owady Romanowa to Owady Romanowa ,a mnie zaczyna być ciężko obsługiwac trzy czy cztery watki na raz...
Założenie wątku Jacka jest troche inne ,tutaj moze panowac czasem chaos i anarchia :tak: , bo rzecz dotyczyć będzie róznych aspektów życia (i śmierci ) w takim środowisku...Będą jaszczury,wężę ,ślimaki,i co tylko rzuci sie w oczy więc będziesz się musiał jakoś przyzwyczaić 8) .
Brachytron pisze:Rzuć mięso i przerzuć się na bobrze ogony
:mrgreen: Bobry widuje dosyć rzadko.. a co jest nie tak z ich ogonami?
:papa:
Rafał
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Murawa kseotermiczna na wzgórzu Bialny Dół (Wyżyna Krakowska ,CA-95)

Post autor: Brachytron »

A takie skojarzonko bo kiedyś szlachta żeby ominąć post stwierdziła że bobry mają łuski na ogonie więc są rybami i można wsuwać.
Piątek Wojciech
Posty: 578
Rejestracja: poniedziałek, 31 maja 2010, 11:45
UTM: EC 31
profil zainteresowan: amator
Podziękowano: 1 time

Re: Murawa kseotermiczna na wzgórzu Bialny Dół (Wyżyna Krakowska ,CA-95)

Post autor: Piątek Wojciech »

Rafał Celadyn pisze:A takie skojarzonko bo kiedyś szlachta żeby ominąć post stwierdziła że bobry mają łuski na ogonie więc są rybami i można wsuwać.
a to czasem nie kler opantentował ?
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Murawa kseotermiczna na wzgórzu Bialny Dół (Wyżyna Krakowska ,CA-95)

Post autor: Rafał Celadyn »

...no, jest wielowątkowość w temacie... ;-) tak wiec ,zanim przejdziemy do kwitnącej roślinności, coś co Witkacy mógłby opisać... na przykład... "pajęczy głowotułów, jako antropomorfizacja szczurzego kamerdynera w czarnych rekawiczkach..."-no chyba ,że macie jakieś lepsze skojarzenia :mrgreen: .A całkiem poważnie pajaczka sfociłem dzisiaj ,w pułapkach tylko A.consularis -2 sztuki poza tym pustki.Pod kamyczkami H.rufipes,Ocypusy nitens i opthalmicus i tyle,jak jest za sucho to owad siedzi w gawrze...
:papa:
Rafał
Załączniki
głowotłów.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (90.07 KiB)
p.3.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (135.47 KiB)
fragment zarastajacej kserotermy.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (148.31 KiB)
Awatar użytkownika
mwkozlowski
Posty: 966
Rejestracja: niedziela, 20 lutego 2005, 21:21

Re: Murawa kseotermiczna na wzgórzu Bialny Dół (Wyżyna Krakowska ,CA-95)

Post autor: mwkozlowski »

ten szczurzy kamerdyner jak nic na tle rodowego panoplium: tarczy z dwoma szablami
Robert Rozwałka
Posty: 1783
Rejestracja: czwartek, 1 listopada 2012, 22:10
UTM: FB 17
Specjalność: Araneae_Opiliones

Re: Murawa kserotermiczna na wzgórzu Bialny Dół (Wyżyna Krakowska ,CA-95)

Post autor: Robert Rozwałka »

Pająk: Xysticus cristatus.
Jak masz takie możliwości sprzętowe to mogłeś zrobić brzuszną stronę odwłoka;
i byłaby płytka płciowa, tylko wtedy trzeba by post oflagować jako "+18";-)

A faktycznie jest sucho i wbrew pozorom zimno, nocne chłody opóźniają start wiosny,
byłem wczoraj w terenie na kserotermach pod Kazimierzem Dolnym, ledwo pierwsze miłki
kwitną, a w ub. roku była o tej porze pełnia kwitnienia.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Murawa kserotermiczna na wzgórzu Bialny Dół (Wyżyna Krakowska ,CA-95)

Post autor: Rafał Celadyn »

Robert Rozwałka pisze: Pająk: Xysticus cristatus.
:ok:
Robert Rozwałka pisze:Jak masz takie możliwości sprzętowe to  mogłeś zrobić brzuszną stronę odwłoka;
i byłaby płytka płciowa, tylko wtedy trzeba by post oflagować jako "+18";-)
Jaki by nie był sprzęt, to jeszcze model musiałby chcieć pozować ;-) .Zaintrygowałeś mnie, wiec przy następnym spotkaniu spróbuję ...
:papa:
Rafał
Robert Rozwałka
Posty: 1783
Rejestracja: czwartek, 1 listopada 2012, 22:10
UTM: FB 17
Specjalność: Araneae_Opiliones

Re: Murawa kserotermiczna na wzgórzu Bialny Dół (Wyżyna Krakowska ,CA-95)

Post autor: Robert Rozwałka »

Z Thomisidae sztuka z fotografią strony wentralnej powinna się udać. Mają
skłonności do tanatozy, z innymi ta sztuka nie wyjdzie raczej.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Murawa kserotermiczna na wzgórzu Bialny Dół (Wyżyna Krakowska ,CA-95)

Post autor: Rafał Celadyn »

...kilka słów o moich żywołownych pułapkach ,w większości sa to słoiki wypełnione w jednej trzeciej ziemią i liśćmi, ale na kserotermie wapiennej czasem podłoże jest bardzo twarde, bo znajduje sie na skale ,w takich miejscach uzyłem 5-cio centymerowej wysokości okrągłych plastikowych podełeczek ,ich minusem jest to, że jak jakieś ptaszysko(czytaj bażant )spaceruje po terenie, to nie omieszka wcisnąć łba, żeby coś z wieczora nie ...przekąsić 8) .Wymyśliłem takie zadaszenie z dwóch kamyczków, jak na fotce i od tej pory pułapki daja radę :ok: ,słońce nie spopiela ,deszcz nie topi -wszyscy sa zadowoleni.
...późno juz, a miesiąc chyli sie ku końcowi, więc w ramach uzupełnienia dyskusji o oleicach ,dodaję Meloe violaceus spotkaną wczoraj ,tuz przed deszczem...
music: https://www.youtube.com/watch?v=CpZjvbSC9_M
Dobranoc
:papa:
Rafał
Załączniki
p.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (86.82 KiB)
p2.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (124.24 KiB)
mv1.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (49.03 KiB)
mv2.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (84.98 KiB)
Awatar użytkownika
Delog
Posty: 703
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 15:34
UTM: CA56
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Murawa kserotermiczna na wzgórzu Bialny Dół (Wyżyna Krakowska ,CA-95)

Post autor: Delog »

Jest i zapowiedziany C. Ulrichii ;-)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Murawa kserotermiczna na wzgórzu Bialny Dół (Wyżyna Krakowska ,CA-95)

Post autor: Rafał Celadyn »

...jest , wpadły dwie sztuki wypuściłem je troche dalej, żeby mi nie psuły statystyk ;-) .Powoli robię podsumowanie, ale jeszcze dwa dni do końca miesiaca, wiec wszystko moze sie zdarzyć.Lekkim zaskoczeniem był Abax parallelepipedus ,chociaż w buczynie na Ostrej Górze troche go jest , więc takie wędrówki są do przewidzenia...Na koniec przygód na ksrotermie porównamy składy gatunkowe z obu stanowisk, bo tam też przesiedziałem trochę czasu kilka lat wstecz .Nocą spróbuje nadrobic zaległości zdjeciowe ,żeby na luzie zacząć nowy miesiąc.I napiszę trochę o rożnych spostrzeżeniach dotyczących fauny terenu -jak zdążę ;-) .
:papa:
Załączniki
A.p..jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (91.4 KiB)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Murawa kserotermiczna na wzgórzu Bialny Dół (Wyżyna Krakowska ,CA-95)

Post autor: Rafał Celadyn »

...odfajkujemy gady, które spotkałem na stanowisku .
Najliczniejsze zwinki ,padalców też sporo ,raz znalazłem cztery pod jednym kamieniem,zaskrońca spotkałem tylko jednego a żmij widziałem w sumie trzy na jedną o mało nie wdepnąłem ;-) .
c.d.n.
Załączniki
1.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (48.57 KiB)
2.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (65.2 KiB)
3.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (112.6 KiB)
4.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (54.91 KiB)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Murawa kserotermiczna na wzgórzu Bialny Dół (Wyżyna Krakowska ,CA-95)

Post autor: Rafał Celadyn »

...kwitnące rośliny na murawie to chyba istotny element więc w miarę mozliwości będę sie starał anonsować w temacie kwitnienie poszczególnych gatunków na ile siły pozwolą ;-) .
I i II dekada kwietnia,i na dzisiaj tyle.
:papa:
Rafał
music: https://www.youtube.com/watch?v=teJtMRjR_tY :-o
Załączniki
pierwszy zakwita pieciornik.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (140.5 KiB)
1.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (54.63 KiB)
2.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (56.08 KiB)
3.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (107.25 KiB)
4.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (92.71 KiB)
5.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (125.52 KiB)
6.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (107.48 KiB)
7.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (46.69 KiB)
Awatar użytkownika
mantiss111
Posty: 695
Rejestracja: poniedziałek, 19 maja 2014, 18:05
Lokalizacja: Lasocin

Re: Murawa kserotermiczna na wzgórzu Bialny Dół (Wyżyna Krakowska ,CA-95)

Post autor: mantiss111 »

A jeśli chodzi o tego kusaka (na zdjęciu z Carabusem i Trochosą) to jest to Ocypus olens?
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Murawa kserotermiczna na wzgórzu Bialny Dół (Wyżyna Krakowska ,CA-95)

Post autor: Rafał Celadyn »

mantiss111 pisze:A jeśli chodzi o tego kusaka (na zdjęciu z Carabusem i Trochosą) to jest to Ocypus olens?
...nitens ;-)

:papa:
Rafał
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Murawa kserotermiczna na wzgórzu Bialny Dół (Wyżyna Krakowska ,CA-95)

Post autor: Rafał Celadyn »

...przerwiemy na chwilę kwietną jazdę ;-) .Jeśli ma ktoś czas i ochotę to chciałbym zweryfikować oznaczenia - o ile to mozliwe ,co do Mordella aculeata(3), to trochę poczytałem troche poogladałem i wydaje mi się, że jeśli w rodzaj trafiłem i nie jest to Mordellistena, to powinno być ok.Jeśli ktoś zna cechy rodzajowe tej rodziny, albo chociaż tych dwóch rodzajów to chętnie przyswoję ;-) .Bruchidius ater(6),ogladałem pod szkłem i myślę, że dobrze oznaczyłem.Ciekawe ,że rójkę miały już 11 kwietnia-dziesiątki na pieciorniku,po kilku dniach juz tylko pojedyncze okazy.Stonki (4,5) oznaczyłem jako Chrysolina sturmi i Smaragdina salicina ,ryjkowiec(1) wygląda mi na Hypera postica, O.virescens(2) -pewniak .I jeszcze rzutem na taśmę ;-) ,jakis Otiorhynchus i Phyllobius(7,8)? :-?
:papa:
Rafał
Załączniki
1.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (53.97 KiB)
2.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (41.46 KiB)
3.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (36.6 KiB)
4.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (72.44 KiB)
5.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (54.4 KiB)
6.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (53.67 KiB)
7.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (53.13 KiB)
;P
;P
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (40.7 KiB)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Murawa kserotermiczna na wzgórzu Bialny Dół (Wyżyna Krakowska ,CA-95)

Post autor: Rafał Celadyn »

....spływam w teren, ale jeszcze trochę motylkowych obserwacji...nie przewiduję tam świecenia, bo chaty za blisko ,a nie chciałbym dostać mandatu za zakłócanie porządku publicznego :P ,ale to co uda mi sie zarejestrować podczas pobytów na miejscówce i będzie do oznaczenia w terenie można odfajkować.Na razie za wiele sie nie dzieje ,nie ma modraszków ,nasierszyce i lotnice tylko zalatują z pobliskich lasów,od tygodnia trwa rójka E.plumella ,można bez problemu spotkać po kilka sztuk siedzących na suchych badylkach.Powszelatki latają pojedynczo od kilku dni ,reszta wiadomo ;-) .
:papa:
Rafał
Lepidoptera Kwiecień
Rhopalocera
Hesperiinae
Pyrgus malvae (Linnaeus, 1758)
Erynnis tages (Linnaeus, 1758)
Pierinae
Gonepteryx rhamni (Linnaeus, 1758)
Anthocharis cardamines (Linnaeus, 1758)
Nymphalinae
Aglais io (Linnaeus, 1758)
Satyrinae
Pararge aegeria (Linnaeus, 1758)
Heterocera
Endromididae
Endromis versicolora (Linnaeus, 1758)
Geometridae
Chiasmia clathrata (Linnaeus, 1758)
Ematurga atomaria (Linnaeus, 1758)
Saturnidae
Aglia tau (Linnaeus, 1758)
Tortricidae
Ancylis apicella (Denis & Schiffermüller, 1775)
Psychidae
Epichnopterix plumella (Denis & Schiffermüller, 1775)
Crambidae
Pyrausta aurata (Scopoli, 1763)
Załączniki
1.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (38 KiB)
P1210916.jak-zmniejszyc-fotke_pl.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (103.61 KiB)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Murawa kserotermiczna na wzgórzu Bialny Dół (Wyżyna Krakowska ,CA-95)

Post autor: Rafał Celadyn »

...temat zaniedbany ,więc trzeba nadrobic zaległości ...
Tak, więc zostały nam kwiaty: trzecia dekada kwietnia.
Właściwie do teraz(10.05) nic nowego nie zakwitło .Poprzednio pominąłem kwitnące krzewy :
-śliwa tarnina (Prunus spinosa L.)
-śliwa domowa mirabelka (Prunus domestica L. subsp. syriaca (Borkh.))
Murawa w tym momencie ma trzy kolory: biały żółty i niebieski.W porównaniu do muraw na miechowszczyźnie, skład gatunkowy jest duzo bogatszy, ale jakościowo wymięka ;-) .
:papa:
Rafał
Załączniki
Bluszczyk kurdybanek (Glechoma hederacea L.).jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (45.29 KiB)
Dąbrówka kosmata(Ajuga genevensis L.).jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (88.43 KiB)
Krzyżownica czubata-Polygala comosa.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (73.58 KiB)
Mniszek lekarski(Taraxacum officinale Web.).jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (72.95 KiB)
Poziomka pospolita(Fragaria vescaL.).jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (47.21 KiB)
Przetacznik ożankowy (Veronica chamaedrys L.).jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (64.42 KiB)
Przytulinka wiosenna (Cruciata glabra (L.) Ehrend.).jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (65.64 KiB)
Rogownica polna(Cerastium arvense L.).jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (19.17 KiB)
Rzeżusznik piaskowy Cardaminopsis arenosa (L.).jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (51.52 KiB)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Murawa kserotermiczna na wzgórzu Bialny Dół (Wyżyna Krakowska ,CA-95)

Post autor: Rafał Celadyn »

....i domkniemy kwiecień.Lista na pewno jest kompletna jeśli chodzi o biegacze ;ryjki ,kusaki,stonki itd.będą na razie ogarnięte częściowo...nic tam nie czerpakowałem na razie, bo mam złamaną łapę,ale siatką moze w maju przekoszę parę razy...
Będzie jeszcze parę fot z kwietnia i spróbuje być na bieżąco z majem.Wczoraj na stanowisku pojawiły sie pierwsze rezedy i mozna na nich spotkać Bruchella suturalis i Baris picicornis...
:papa:
Rafał
:arrow:
Coleoptera Kwiecień
Carabidae
1. Abax (Abax) parallelepipedus parallelepipedus (Piller et Mitterpacher, 1783)
2. Amara (Amara) eurynota
3. Amara (Bradytus) consularis (Duftschmid, 1812)
4. Carabus (Archicarabus) nemoralis nemoralis O.F. Müller, 1764
5. Carabus (Eucarabus) ulrichii ulrichii Germar, 1824
6. Carabus (Tomocarabus) convexus convexus Fabricius, 1775
7. Cicindela (Cicindela) campestris campestris Linnaeus, 1758
8. Cymindis (Cymindis) humeralis (Geoffroy, 1785)
9. Harpalus rufipes (De Geer, 1774)
10. Harpalus tardus (Panzer, 1796)
11. Harpalus (Harpalus) latus (Linnaeus, 1758)
12. Lebia cruxminor (Linnaeus, 1758)
13. Licinus depressus (Paykull, 1790)
14. Ophonus (Metophonus) puncticollis (Paykull, 1798) -1exx
15. Panagaeus (Panagaeus) bipustulatus (Fabricius, 1775)
16. Syntomus truncatellus (Linnaeus, 1761)
Scarabeidae
1. Maladera holosericea (Scopoli, 1772)
2. Onthophagus fracticornis (Preyssler, 1790)
3. Onthophagus (Onthophagus) ovatus (Linnaeus, 1767)
Staphylinidae
Pselaphinae
1. Claviger (Claviger) testaceus testaceus Preyssler, 1790
Staphylininae
2. Ocypus nitens (Schrank, 1781)
3. Ocypus ophthalmicus (Scopoli, 1763)
Aleocharinae
4. Zyras s.l.
(+kilka gat.)
Geotrupidae
1. Trypocopris (Trypocopris) vernalis vernalis (Linnaeus, 1758)
Coccinellidae
1. Coccinella septempunctata Linnaeus, 1758
2. Harmonia axyridis (Pallas, 1773)
3. Scymnus frontalis (Fabricius, 1787)
4. Subcoccinella vigintiguatuorpunctata (Linnaeus, 1758)
Bruchidae
1. Bruchidius ater (Marsham, 1802)
Curculionidae

Lixinae
1. Pseudocleonus grammicus (Scopoli, 1789)
2. Larinus brevis (Herbst, 1795)
Hyperinae
3. Hypera postica (Gyllenhal, 1813)
Entiminae
4. Otiorhynchus ovatus (Linnaeus, 1758)
5. Phyllobius vespertinus (Fabricius, 1792)

Leiodidae
1. Catops sp.
Meloidae
1. Meloe(Meloe) proscarabaeus Linnaeus, 1758
2. Meloe (Meloe) violaceus Marsham, 1802
Mordelidae
1. Mordella aculeata Linnaeus, 1758
Oedemeridae
1. Oedemera virescens (Linnaeus, 1767)
Chrysomelidae
Alticinae
1. Altica s.l.
Chrysomelinae
2. Chrysolina (Colaphosoma) sturmi (Westhoff, 1882

Criocerinae
3. Oulema sp.
Clythrinae
4. Smaragdina salicina (Scopoli, 1763)

Dermestidae
1. Dermestes laniarius Illiger, 1801
Leiodidae
Leiodinae
Elateridae
1. Agrypnus murinus (Linnaeus, 1758)
2. Athous haemorrhoidalis (Fabricius, 1801)
Załączniki
B.s..JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (141.81 KiB)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Murawa kserotermiczna na wzgórzu Bialny Dół (Wyżyna Krakowska ,CA-95)

Post autor: Rafał Celadyn »

...maj,to wtedy kwitną kwiaty .... :arrow: https://www.youtube.com/watch?v=jrtjk8RU6xM
;-)
...poszedłem trochę pokosić trawy ,takie stonki wpadły ,myślę ,że to:
1 Cassida rufovirens Suffrian, 1844
2 Lochmaea crataegi (Forster, 1771)
3 Cassida stigmatica Suffrian, 1844 ? ,wyglądała jak rubiginosa, która też wpadła ,ale była wielkości jedynki...
fotki z pudła do którego wysypywałem zawartość siatki ,więc szału nie ma ;-) ,starałem sie popstrykać pajaki ...zuważyłem, że najwięcej gatunków można wykosić siatką(jak sie nie ma czerpaka ).
Prosze o ver. ;-) ,okazy sa ,więc problemu nie ma...
:papa:
Rafał
Załączniki
1.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (148.4 KiB)
2.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (84.46 KiB)
3.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (121.27 KiB)
petrel
Posty: 489
Rejestracja: piątek, 11 czerwca 2004, 14:50
UTM: EC19/ED10
Lokalizacja: Kobyłka

Re: Murawa kserotermiczna na wzgórzu Bialny Dół (Wyżyna Krakowska ,CA-95)

Post autor: petrel »

Domniemana Hypera postica - kilka postów wyżej zdj. nr 1 - to Hypera miles (suspiciosa)
Pozdrawiam
Robert
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Murawa kserotermiczna na wzgórzu Bialny Dół (Wyżyna Krakowska ,CA-95)

Post autor: Rafał Celadyn »

Dzięki Robert! :ok: To robimy erratę ,ku przestrodze ! :P
petrel pisze:Domniemana Hypera postica - kilka postów wyżej zdj. nr 1 - to Hypera  miles (suspiciosa)
W wyniku zaniedbania w oznaczeniu w/w, przez autora wątku, błąd wkradł sie rownież do raportu miesiąca kwietnia:
jest H.postica ,winno być H. miles(suspiciosa)
.
..pamietam, ze czerwony jest dla modów wiec zafarbiłem na pomarańczowo 8) .
Dla podkreślenia nieudolności w oznaczaniu ryjkowców niech muzyka potwierdzi :P
https://www.youtube.com/watch?v=KaOEVHQoHzM :rotfl:
:papa:
Rafał
L. Borowiec
Posty: 970
Rejestracja: wtorek, 25 maja 2004, 13:36

Re: Murawa kserotermiczna na wzgórzu Bialny Dół (Wyżyna Krakowska ,CA-95)

Post autor: L. Borowiec »

Cassida rufovirens (dość rzadka) i Lochamea crataegi to O'k, ale Cassida stigmatica to chyba nietrafiona. Przedplecze za szerokie i ze zbyt ostrymi kątami, i plama u nasady to nie dla stigmatica, która ma zwykle cztery małe, czerwone plamki. Taki typ plamy może mieć C. rubiginosa (małe okazy mogą być dwukrotnie mniejsze niż duże) i C. denticollis. Stawiam na tą drugą, ale zdjęcie nie jest zbyt czytelne.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Murawa kserotermiczna na wzgórzu Bialny Dół (Wyżyna Krakowska ,CA-95)

Post autor: Rafał Celadyn »

Dzięki! :ok: ,dobrze że są weryfikatorzy :szacun: .W podziemiu(via mail), żeby nie było, że się na ryjach znam, działa Marek Wanat i zawsze chętnie mi pomaga :ok: ,więc tu lądują tylko pospoliciuchy, którym uda się zrobić ocierające sie o przyzwoitość zdjęcie.
Co do C rufovirens, to troche już poczytałem ,pamiętam w którym miejscu wpadła, więc poszukam roślin.
:papa:
Rafał
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Murawa kserotermiczna na wzgórzu Bialny Dół (Wyżyna Krakowska ,CA-95)

Post autor: Rafał Celadyn »

...trochę pstryków majowych.Co do focenia, to biorę na stanowisko tylko lumixa i close-upa +3 ,fotki z reki, bez kombinacji ze względu na "niewyróbkę czasową" ;-) .Dobre połaczenie do dokumentacji ,nic nie trzeba ściągac odkręcać itd. światła puszcza wystarczająco, żeby nawet jedną trzęsącą się łapą coś sfocić ;-) .
... wystarczy BFF,pojedziemy klasycznie
https://www.youtube.com/watch?v=gZ_kez7WVUU
:papa:
Rafał
Załączniki
1.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (107.82 KiB)
2.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (93.52 KiB)
3.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (122.84 KiB)
4.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (103.08 KiB)
5.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (106.95 KiB)
6.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (80.88 KiB)
7.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (135.27 KiB)
8.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (92.71 KiB)
9.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (86.05 KiB)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Murawa kserotermiczna na wzgórzu Bialny Dół (Wyżyna Krakowska ,CA-95)

Post autor: Rafał Celadyn »

...jeszcze dzięki focie przypomniała mi się pewna historia z kwietnia ,P.grammicus spotkałem pod dziczą kupą... :tak: ,chyba gdy jeszcze nie ma roslin to po prostu łażą z nudów i włażą pod "byle co" ;-) .Fotka artystycznie, gdzieś na poziomie tego co jest na niej w centralnym punkcie :mrgreen: ,a jednak wydaje mi sie ciekawa...no, przecież nie będę się zastanawiać jak sfocić dziczą kupe ,żeby było ładnie... :P
:papa:
Rafał
Załączniki
10.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (93.99 KiB)
11.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (146.4 KiB)
shit ;P.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (143.37 KiB)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Murawa kserotermiczna na wzgórzu Bialny Dół (Wyżyna Krakowska ,CA-95)

Post autor: Rafał Celadyn »

...mały wtręt dipterologiczny,po trzech latach udało mi sie wykazać Microdon mutabilis (Linnaeus, 1758) na nowym stanowisku :ok: .W 2012-tym ,wychodowałem kilka okazów z larw,a dzisiaj w końcu zobaczyłem w naturze panią mutabilisową ,siedziała nad gniazdem Formica fusca ,stanowisko od poprzedniego jest oddalone o jakieś 4-5 km-ów ,środowisko w sumie identyczne tylko tamto, juz prawie całkiem zarosło...
:papa:
Rafał
link do starego tematu o M.mutabilis :arrow: viewtopic.php?f=71&t=21471&hilit=Microdon+mutabilis
Załączniki
Microdon.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (122.88 KiB)
strzałą zaznaczyłem miejsce w którym siedzi.
strzałą zaznaczyłem miejsce w którym siedzi.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (142.35 KiB)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Murawa kserotermiczna na wzgórzu Bialny Dół (Wyżyna Krakowska ,CA-95)

Post autor: Rafał Celadyn »

...i jeszcze kilka wątków miłosnych...w końcu wiosna ...

https://www.youtube.com/watch?v=0_D8nAHm4zA
:P
Taka ciekawostka,nie wiem czy ktoś to zauważył ale omimołki ;-) ,zawsze siedzą na trawach z odgryzionym czubem...
No i widziałem akcję, jak samczyk zabierał sie do dzieła, a samiczka powoli obcinała trawę ,teraz powstaje pytanie, czy to dla wygody podczas posiłku....czy może jedzonko takich chwastów w ogóle jej nie interesuje i obcina ta końcówkę, żeby po prostu oprzeć łapę ? :o
:papa:
Rafał
Załączniki
1.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (114.61 KiB)
2.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (113.24 KiB)
3.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (98.13 KiB)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Murawa kserotermiczna na wzgórzu Bialny Dół (Wyżyna Krakowska ,CA-95)

Post autor: Rafał Celadyn »

...jeszcze ryje ,kolorowy siedział na babce lancetowatej ,a temu apiono-podobnemu, to raczej coś sie pochrzaniło, bo znalazłem, go podczas przeglądania rumianków w poszukiwaniu Cassidy rufiventris ;-) .
...i dwa tetrixy ,nie znam cech bipunctaty i tenuicornisa -da sie cos powiedzieć ? :ok:
:papa:
Rafał
Załączniki
1.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (143.66 KiB)
2.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (138.68 KiB)
3.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (126.08 KiB)
4.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (149.24 KiB)
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16261
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Murawa kserotermiczna na wzgórzu Bialny Dół (Wyżyna Krakowska ,CA-95)

Post autor: Aneta »

Rafał Celadyn pisze:...i dwa tetrixy ,nie znam cech bipunctaty i tenuicornisa -da sie cos powiedzieć ?  :ok:
Główna cecha to czułki (cienkie i długie u tenuicornisa, środkowe człony mniej więcej 4 x dłuższe od swojej grubości) - ten pierwszy (3.jpg) wygląda właśnie na T. tenuicornis. 4 chętnie przyjrzałabym się na zbliżeniu, ale raczej bipunctata.

A ryj na babce to Mecinus labilis.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Murawa kserotermiczna na wzgórzu Bialny Dół (Wyżyna Krakowska ,CA-95)

Post autor: Rafał Celadyn »

Git :ok: ,dzięki,na szybkości wykropowałem :P .
:arrow:
:papa:
Rafał
Załączniki
3.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (97.8 KiB)
4.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (110.7 KiB)
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16261
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Murawa kserotermiczna na wzgórzu Bialny Dół (Wyżyna Krakowska ,CA-95)

Post autor: Aneta »

No to tak jak wyżej, 3 tenuicornis, 4 bipunctata.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Murawa kserotermiczna na wzgórzu Bialny Dół (Wyżyna Krakowska ,CA-95)

Post autor: Rafał Celadyn »

:ok: ,no, to teraz arachnofobia 8) ,popstrykałem trochę zwierząt, które wpadły przy "siatkowaniu",moze pare gatunków uda sie zidentyfikować .Mam tego więcej, ale musze posegregować -kiedyś ;-)
oczywiście musi być odpowiednia oprawa muzyczna :mrgreen:
https://www.youtube.com/watch?v=EZ_LAQgZQhs
:papa:
Rafał
Załączniki
1.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (147.03 KiB)
2.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (109.08 KiB)
3.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (127.85 KiB)
4.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (131.81 KiB)
5.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (136.93 KiB)
6.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (134.05 KiB)
7.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (136.5 KiB)
9.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (118.89 KiB)
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16261
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Murawa kserotermiczna na wzgórzu Bialny Dół (Wyżyna Krakowska ,CA-95)

Post autor: Aneta »

No to ciut się pobawię, zanim przyjdzie Robert i posprząta ;)
1 - 3 exx. Mangora acalypha, 2 x Evarcha arcuata, po prawej z brzegu Phylloneta sp.
2 - Xysticus sp.
3 - Aculepeira ceropegia
4 - Mangora acalypha, samiec Xysticus cf. ulmi, samica Cercidia prominens
5 - Microlinyphia pusilla
6 - większe zielone Araniella sp., małe czarno-żółte wygląda na młodego Neoscona adianta
7 - Evarcha arcuata, Neottiura bimaculata, samczyk Misumena vatia (rozmyty na dole)
9 - M. acalypha x 3, Clubiona sp (pośrodku), Dictyna sp.(pod największą Mangorą), Hypsosinga sp. po prawej
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Murawa kserotermiczna na wzgórzu Bialny Dół (Wyżyna Krakowska ,CA-95)

Post autor: Rafał Celadyn »

:szacun: :szacun: :szacun: :szacun: :szacun: :szacun: :szacun: :szacun: :szacun: :szacun: :szacun: :szacun:
...ta rzesza,ta rzesza :ok: ,poczekamy na Roberta i dodam nocą "trochę innych" ;-) ,nawet jakiś kosarz się znajdzie...
:papa:
Rafał
Robert Rozwałka
Posty: 1783
Rejestracja: czwartek, 1 listopada 2012, 22:10
UTM: FB 17
Specjalność: Araneae_Opiliones

Re: Murawa kserotermiczna na wzgórzu Bialny Dół (Wyżyna Krakowska ,CA-95)

Post autor: Robert Rozwałka »

Aneta w większości mnie uprzedziła, ale parę okruszków do posprzątania pozostało:

2 - Xysticus sp. to jednak samiec Ozyptila sp.
6 - większe zielone Araniella sp., małe czarno-żółte wygląda na młodego Neoscona adianta
- na pewno Neoscona adianta
9 - M. acalypha x 3, Clubiona sp (pośrodku), Dictyna sp.(pod największą Mangorą), Hypsosinga sp. po prawej

Po lewej na roślinkach jest jeszcze przeoczona Neottiura bimaculata,
Mangora acalypha jest x 4 - na lewo od Hypsosinga pygmaea (albo ten od strony brzusznej- nie wiem którego okazu Aneta się nie doliczyła;-); i Hypsosinga sp. = H. pygmaea.

I tak gratulacje dla Anety.

PS. A dlaczego nie muzyczny podkład SOAD?;-).
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Murawa kserotermiczna na wzgórzu Bialny Dół (Wyżyna Krakowska ,CA-95)

Post autor: Rafał Celadyn »

Robert Rozwałka pisze:A dlaczego nie muzyczny podkład SOAD?;-).
..powoli :P ,jest jeszcze pare pajeczych numerów wywalajacych z butów ;-) ,a który SOAD byś zaproponował? 8)
Dzięki :ok:
Do wieczora
:papa:
Rafał
Robert Rozwałka
Posty: 1783
Rejestracja: czwartek, 1 listopada 2012, 22:10
UTM: FB 17
Specjalność: Araneae_Opiliones

Re: Murawa kserotermiczna na wzgórzu Bialny Dół (Wyżyna Krakowska ,CA-95)

Post autor: Robert Rozwałka »

(...) Mangora acalypha jest x 4 - na lewo od Hypsosinga pygmaea (albo ten od strony brzusznej (...)

Przepraszam, powinno być na prawo od Hypsosinga pygmaea (...)


Miałem na myśli podkład tematyczny:

https://www.youtube.com/watch?v=SqZNMvIEHhs
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16261
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Murawa kserotermiczna na wzgórzu Bialny Dół (Wyżyna Krakowska ,CA-95)

Post autor: Aneta »

Robert Rozwałka pisze:Xysticus sp. to jednak samiec Ozyptila sp.
Holender, czyli jednak pierwsza myśl najlepsza 8)
Mangora acalypha jest x 4 - na lewo od Hypsosinga pygmaea (albo ten od strony brzusznej- nie wiem którego okazu Aneta się nie doliczyła;-)
Tego od podwozia, w ogóle nie miałam pomysłu na gatunek ;)

A skoro wszyscy zostawiają pajęcze piosenki... :D
https://www.youtube.com/watch?v=dV6bg78XhKc
Robert Rozwałka
Posty: 1783
Rejestracja: czwartek, 1 listopada 2012, 22:10
UTM: FB 17
Specjalność: Araneae_Opiliones

Re: Murawa kserotermiczna na wzgórzu Bialny Dół (Wyżyna Krakowska ,CA-95)

Post autor: Robert Rozwałka »

Niewiele jest gatunków, pająków które da się po takim zdjęciu "podwozia" ;-)
oznaczyć, ale akurat Mangora jest determinowalna, przynajmniej dla mnie.

A co do tej Ozyptila sp. się nie przejmuj, zresztą powiedzmy szczerze to mogła jeszcze być
też Cozyptila blackwalli (Ozyptila s.l.), ale to drobna różnica.

To w klimacie muzycznym jeszcze jedna kołysanka, z dedykacją dla arachnofobów;-)
https://www.youtube.com/watch?v=tYtYe9K6zv4
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16261
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Murawa kserotermiczna na wzgórzu Bialny Dół (Wyżyna Krakowska ,CA-95)

Post autor: Aneta »

Rafał Celadyn pisze:wśród nich(9), jak sądzę, parka szczurzego kamerdynera ? ;-)
Ten po prawej faktycznie wygląda na cristatusa, ale po lewej to też Xysticusowa płeć piękna ;) , tyle że IMO innego gatunku.
I parę łatwiejszych z reszty:
2 - Harpactea rubicunda
4 - Tetragnatha sp.
6 - Pisaura mirabilis
7 - Araniella sp. (opisthographa?)
8 - samiec Xysticus sp. (kochi?) i przyczajona na dole M. acalypha

Plus tradycyjna pajęcza piosenka ;)
https://www.youtube.com/watch?v=mZJb_kfb0Nc
Robert Rozwałka
Posty: 1783
Rejestracja: czwartek, 1 listopada 2012, 22:10
UTM: FB 17
Specjalność: Araneae_Opiliones

Re: Murawa kserotermiczna na wzgórzu Bialny Dół (Wyżyna Krakowska ,CA-95)

Post autor: Robert Rozwałka »

1: Zelotes sp.
2: Aneta może mieć rację, ale zastanawiam się także nad Harpactea lepida,
nie masz zdjęcia z podobnego ujęcia, ale tak aby były lepiej widoczne uda nóg IV pary?
3: Rilaena triangularis
mogę wrzucić rekord na mapę? z adnotacją: dok. fot. R.C...

4: Tetragnatha cf. pinicola, na murawie kserotermicznej to w zasadzie jedyny potencjalny gatunek,
ewentualnie T. extensa. Tylka ta para, z wskazaniem wg środowiska, na T. pinicola.
5: Enoplognatha thoracica;
9: Thomisid po prawej to Xysticus cf. audax, a drobiazg w lewym dolnym rogu to przypuszczalnie
Enoplognatha thoracica (juv.), lub Robertus sp. ale obie propozycje z "?"
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Murawa kserotermiczna na wzgórzu Bialny Dół (Wyżyna Krakowska ,CA-95)

Post autor: Rafał Celadyn »

...wykorzystywać dane mozesz do woli ;-).Harpacte łowiłem jakoś w kwietniu ,a takie fotki słoikowe od razu kasuję...ale pamietam, że miała dwa ząbki na goleniach o ile to coś zmienia ,bo sprawdzałem ,czy to nie jakaś Dysodera, bo bydle duże było...
...a co jest z tymi arniellami? nie da sie z fot ?
:papa:
Rafał
Robert Rozwałka
Posty: 1783
Rejestracja: czwartek, 1 listopada 2012, 22:10
UTM: FB 17
Specjalność: Araneae_Opiliones

Re: Murawa kserotermiczna na wzgórzu Bialny Dół (Wyżyna Krakowska ,CA-95)

Post autor: Robert Rozwałka »

Harpactea żadnych ząbków na goleniach mieć nie mogła;-), co najwyżej szczeciny.
Nic to nie zmienia. Info że duża była pozwala wykluczyć H. lepida. Zatem na pewno
H. rubicunda.

W Polsce żadna Dysdera nie występuje, stare dane to pomyłki właśnie z H. rubicunda;-),
nowszych danych wiarygodnych po prostu brak, a dotychczas cytowane dane są bardzo mało wiarygodne i sprzed ponad wieku lub coś koło tego..., Choć nie jest wykluczone, że D. erythrina
może np. pojawić się w zach. Polsce (np. synantropijnie) bo jest o "rzut beretem" po drugiej
stronie Nysy Łużyckiej . Pająki łatwo się rozprzestrzeniają;-);
H. rubicunda jest dorosła cały rok, nie ma jakiejś ścisłej pory występowania.
Muszę "upgrade" krajowej Check-Listy zrobić.;-).

Z Araniellami czasem się da, ale na Twoim zdjęciu z góry nie widać czy ma 4 pary kropek na odwłoku
czy 5 co pozwalałoby odróżnić A. cucurbitina od A. opisthographa, a zdjęcie od strony "podwozia", jest
przynajmniej w tym powiększeniu jakie się wyświetla, na tyle niewyraźne że nie widać dobrze
proporcji scapusa płytki płciowej. A bez tego się nie da...
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Murawa kserotermiczna na wzgórzu Bialny Dół (Wyżyna Krakowska ,CA-95)

Post autor: Rafał Celadyn »

:ok: ,dobrze dużo informacji.
Na zakończenie w tym miesiacu tematu pajeczego :arrow: https://www.youtube.com/watch?v=B4ramwhmIUk .
Taka stonka do ver. czy to Hypocassida subferruginea (Schrank, 1776) ?
:papa:
Rafał
Załączniki
P1220469-vert.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (86.9 KiB)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Murawa kserotermiczna na wzgórzu Bialny Dół (Wyżyna Krakowska ,CA-95)

Post autor: Rafał Celadyn »

..sorry ,jeszcze taki mały ktosik ;-)
:papa:
Rafał
Załączniki
ktosik.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (143.23 KiB)
Robert Rozwałka
Posty: 1783
Rejestracja: czwartek, 1 listopada 2012, 22:10
UTM: FB 17
Specjalność: Araneae_Opiliones

Re: Murawa kserotermiczna na wzgórzu Bialny Dół (Wyżyna Krakowska ,CA-95)

Post autor: Robert Rozwałka »

Czapki z głów przed Rafałem - Sitticus penicillatus (Simon, 1875)

Wielka rzadkość, najwyżej 5-7 stanowisk w Polsce, musiałbym
sprawdzić, bo tak "z głowy nie pamiętam", ale kto wie czy nie załapałbyś
się nawet na nr 5.

Może pod kamieniami jakieś oprzędy i samice + kokony? obejrzyj też parę muszelek
ślimaków, zwłaszcza z otworem zasnutym pajęczyną....
Kiedy strzelona fotka?
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Murawa kserotermiczna na wzgórzu Bialny Dół (Wyżyna Krakowska ,CA-95)

Post autor: Rafał Celadyn »

:P :jupi: :jupi: :rotfl: ,super :ok: ,fotka jest z 29.04. ,był focony zaraz, po Tetrix bimaculata ,siedział sobie spokojnie na kamyczku i wygrzewał się .Miejsce dokładnie mozna obejrzeć na focie "fragment zarastającej murawy" gdzieś na początku tematu, około centrum kadru ponizej zacienionego miejsca.Ładny.Preferuje bardziej zacienione miejsca, czy o dobrej ekspozycji ?Poszukam, bo musze mu zrobic przyzwoitą fotke skoro to taki rarytas ;-) ,okazy potrzebne?
:papa:
Rafał
...jest rzadka mucha,rzadki pajak,rzadki ryj ,rzadka stonka,tylko biegacze same pospolite :P .
Robert Rozwałka
Posty: 1783
Rejestracja: czwartek, 1 listopada 2012, 22:10
UTM: FB 17
Specjalność: Araneae_Opiliones

Re: Murawa kserotermiczna na wzgórzu Bialny Dół (Wyżyna Krakowska ,CA-95)

Post autor: Robert Rozwałka »

Okaz dowodowy mile byłby na dokładkę widziany (w alkoholu), pod warunkiem że trafisz
drugi raz, bo ogólnie to gatunek bardzo rzadki i nieliczny, nie tylko w Polsce.
Szukałbym w miejscach nasłonecznionych, z rzadką roślinnością, w dni słoneczne,
przy pochmurnych może się nie pokazać. Ten na zdjęciu to dorosły samiec, "nówka",
sądząc po doskonałym stanie zachowania owłosienia i porze występowania.
Samice są jednolicie brązowoszare, bez wzoru, plam itp., takie "szarobrązowe myszki",
nieznacznie większe od samców- raczej nie do oznaczenia po zdjęciu.

Może na niego zadziałać przynęta w postaci "białej szmaty" rozłożonej na podłożu.
Salticiade (szczególnie samce) chętnie wchodzą na jasne, kontrastowe powierzchnie
celem tańców godowych. Spróbuj, coś takiego rozłożyć i za pół godziny wrócić....
Przynajmniej zrobisz inne skakuny;-)

Z tym, że w takim środowisku mogą być inne, podobnie ubarwione termofilne Sitticusy:
np. S. zimmermanni, S. saltator, które są znacznie częstsze...
S. penicillatus ma zawsze wyraźne 2 pary białych plam w centrum grzbietowej strony
odwłoka (małe z przodu i duże z tyłu) i zwykle wyraźnie marginalne białe
górne krawędzie głowotulowia, natomiast rdzawy kolor części głowowej głowotułowia
jak też bardzo charakterystyczna i na Twoim zdjęciu dobrze widoczna
biała poprzeczna linia na głowotułowiu nie zawsze są wyraźne, bo łatwo się ścierają.
Gatunki podobne mają 1 parę dużych białawych plam i wzdłużną białą linię środkową
na głowotułowiu; nigdy poprzeczną! a ich ubarwienie odwłoka jest w odcieniach
brunatnych, brunatnoszarych, takie bardziej "rozmyte".
A samice mają bardzo podobne;-(, coś jak u kaczek.
L. Borowiec
Posty: 970
Rejestracja: wtorek, 25 maja 2004, 13:36

Re: Murawa kserotermiczna na wzgórzu Bialny Dół (Wyżyna Krakowska ,CA-95)

Post autor: L. Borowiec »

Tarczyk to rzeczywiście Hypocassida subferruginea.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Murawa kserotermiczna na wzgórzu Bialny Dół (Wyżyna Krakowska ,CA-95)

Post autor: Rafał Celadyn »

Lech Borowiec pisze:Tarczyk to rzeczywiście Hypocassida subferruginea.
:ok: lux,dzięki!Jeszcze rzutem na taśmę taki Cryptocephalus,myślę, że to Cryptocephalus sericeus (Linnaeus, 1758) :?

Co do pajączka to nie znalazłem...ale za to masowo występuje C.nocturna -prawie pod każdym kamyczkiem ,poza tym spotkałem Xysticusa pożywiającego się bidulkiem Ocypusem .Reszta fotek w ramach uzupełnienia tematu i oznaczenia ;-)
:papa:
Rafał
Załączniki
0.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (115.23 KiB)
1.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (130.82 KiB)
2.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (131.48 KiB)
3.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (142.28 KiB)
4.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (151.61 KiB)
..zupełnie nie trafiłem z ostrością ;(
..zupełnie nie trafiłem z ostrością ;(
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (148.44 KiB)
6.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (144.24 KiB)
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16261
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Murawa kserotermiczna na wzgórzu Bialny Dół (Wyżyna Krakowska ,CA-95)

Post autor: Aneta »

Cryptocephalusa bez spodu nie razbieriosz.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Murawa kserotermiczna na wzgórzu Bialny Dół (Wyżyna Krakowska ,CA-95)

Post autor: Rafał Celadyn »

Aneta pisze:Cryptocephalusa bez spodu nie razbieriosz.
...a co on ma takiego pod spodem? 8) ,mam go w zamrażarce więc na szybkości mogę mu zrobić mały research ;-) .
:papa:
Rafał
L. Borowiec
Posty: 970
Rejestracja: wtorek, 25 maja 2004, 13:36

Re: Murawa kserotermiczna na wzgórzu Bialny Dół (Wyżyna Krakowska ,CA-95)

Post autor: L. Borowiec »

Jeżeli to samiec (a jak dobrze widzę to ma pierwszy człon stopy rozszerzony, wiec powinien być samiec) to albo ma na przedniej krawędzi analnego sternitu taką podwójną płytkę (sericeus), albo nie (inne gatunki i te to tylko po genitaliach).
Robert Rozwałka
Posty: 1783
Rejestracja: czwartek, 1 listopada 2012, 22:10
UTM: FB 17
Specjalność: Araneae_Opiliones

Re: Murawa kserotermiczna na wzgórzu Bialny Dół (Wyżyna Krakowska ,CA-95)

Post autor: Robert Rozwałka »

A nie mogłeś od razu takiego Sitticusa zamieścić? łatwiej by się oznaczało;-)

Callilepis pod każdym kamieniem? to dla mnie ciekawostka, bo to gatunek dość, rzadki
na wschód od Wisły prawie nieobecny, pojedyncze sztuki widywałem "raz na 2 lata" gdzieś
w Ojcowie lub na Jurze.
Xysticus "szamiący Ocypusa" to nic dziwnego, Thomiside mają bardzo silny jad, błyskawicznie
obezwładniający bezkręgowce, więc duża czy niebezpieczna zdobycz to nic dziwnego dla nich,
np. posiłek z Trochosy czy Alopecosy.

2: Xysticus sp.
3: Pardosa cf. nigriceps (F), ale nawet tego cf. nie jestem do końca pewien...
4: Tibellus oblongus (M) (środowisko wyklucza T. maritimus)
5: Euophrys frontalis (F)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Murawa kserotermiczna na wzgórzu Bialny Dół (Wyżyna Krakowska ,CA-95)

Post autor: Rafał Celadyn »

Robert Rozwałka pisze:Callilepis pod każdym kamieniem? to dla mnie ciekawostka, bo to  gatunek dość, rzadki
na wschód od Wisły prawie nieobecny,  pojedyncze sztuki widywałem "raz na 2 lata" gdzieś
w Ojcowie lub na Jurze.
...jak bum,cyk,cyk ;-) Porobiłem im trochę tragicznych i tragiczniejszych fotek, więc oznaczenia jestem pewien,najbardziej lubią robić gniazda pod kamyczkami leżącymi na wilgotnym mchu,czasem też bezpośrednio w jakimś mrowisku ,ale nasłonecznione miejsce z mchem jest najlepsze...kilkanaście sztuk(12-13)w ciagu 45 minut ...
:papa:
Rafał
:arrow:
Załączniki
Moon spider.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (130.14 KiB)
dowód!;P.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (129.48 KiB)
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16261
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Murawa kserotermiczna na wzgórzu Bialny Dół (Wyżyna Krakowska ,CA-95)

Post autor: Aneta »

Lech Borowiec pisze:Jeżeli to samiec (a jak dobrze widzę to ma pierwszy człon stopy rozszerzony, wiec powinien być samiec) to albo ma na przedniej krawędzi analnego sternitu taką podwójną płytkę (sericeus), albo nie (inne gatunki i te to tylko po genitaliach).
A cecha z tylną krawędzią przedpiersia jest już niewystarczająca (przynajmniej w kwestii sericeus/aureolus)?
Robert Rozwałka
Posty: 1783
Rejestracja: czwartek, 1 listopada 2012, 22:10
UTM: FB 17
Specjalność: Araneae_Opiliones

Re: Murawa kserotermiczna na wzgórzu Bialny Dół (Wyżyna Krakowska ,CA-95)

Post autor: Robert Rozwałka »

Cytat:
"jak bum,cyk,cyk ;-) Porobiłem im trochę tragicznych i tragiczniejszych fotek, więc oznaczenia jestem pewien,najbardziej lubią robić gniazda pod kamyczkami leżącymi na wilgotnym mchu,czasem też bezpośrednio w jakimś mrowisku ,ale nasłonecznione miejsce z mchem jest najlepsze...kilkanaście sztuk(12-13)w ciagu 45 minut ..."

Fajne te obserwacje Callilepis, ale tak to czasem bywa gdy jest i zasięg i odpowiedni biotop.
W Ojcowskim PN jakoś nie chciał tak być liczny, był sporadyczny a wiem gdzie szukać....,
natomiast na nawapiennych czy jakichkolwiek murawach Roztocza, okolic Kazimierza Dolnego
czy Wyżyny Lubelskiej on nie występuje. Brak też go na Górkach Pieprzowych pod Sandomierzem.

Sąsiedztwo mrówek jest typowe, bo to myrmekofag.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Murawa kserotermiczna na wzgórzu Bialny Dół (Wyżyna Krakowska ,CA-95)

Post autor: Rafał Celadyn »

...kamieniołom w Kazimierzu wydaje sie idealny...może kiedyś dotrze...
...i jeszcze ostatnia koleżanka z plecakiem... spacerowała obok gniazda moon-spidera
:papa:
Rafał
:arrow:
Załączniki
turystka.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (149.76 KiB)
Robert Rozwałka
Posty: 1783
Rejestracja: czwartek, 1 listopada 2012, 22:10
UTM: FB 17
Specjalność: Araneae_Opiliones

Re: Murawa kserotermiczna na wzgórzu Bialny Dół (Wyżyna Krakowska ,CA-95)

Post autor: Robert Rozwałka »

Zgadza się kamieniołomy w Kazimierzu czy Nasiłowie wydają się odpowiednie,
ba są tam inne nawet ciekawsze lokalizacje: Skarpy w Janowcu, Skarpa Dobrska,
sporo muraw w okolicy Kazimierza, Bochotnicy, Mięćmierza....
- obszukane, - obsiane, - obarberowane i nic w temacie Callilepis...
Jeden jedyny widziany w życiu samiec Sitticus penicillatus w barberach był
właśnie na Skarpie Dobrskiej.

Na zdjęciu jet samica Aulonia albimana

Rafale może założysz temat z adnotacją c.d.? przeskakiwanie na koniec wątku zaczyna być już męczące...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Aktualne obserwacje terenowe - chrząszcze”