Kózki 2018

Jeśli chcesz się podzielić swoimi obserwacjami i połowami terenowymi na bieżąco to tutaj. Być może ktoś właśnie w Polsce również złowił to samo... Dobre miejsce na wymianę obserwacji w sezonie.
Awatar użytkownika
andrzej
Posty: 566
Rejestracja: środa, 17 listopada 2010, 20:25
Lokalizacja: Dębica

Kózki 2018

Post autor: andrzej »

Witam

Stenostola dubia x2, 1 I 2018 z materiału zebranego na przełomie XI/XII 2017- Dębica EA 34. Roślina żywicielska niech na razie pozostanie tajemnicą ;)

Pozdrawiam, Andrzej
Załączniki
stenostola.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (69.83 KiB)
wojtas
Posty: 1480
Rejestracja: piątek, 24 września 2004, 21:59
UTM: VT79
Lokalizacja: Świecko

Re: Kózki 2018

Post autor: wojtas »

U mnie od miesiąca lęgnie się Obrium cantharinum. Materiał z listopada 2016 roku. Roślina to oczywiście osika.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Kózki 2018

Post autor: Jacek Kurzawa »

andrzej pisze:Witam

Stenostola dubia x2, 1 I 2018 z materiału zebranego na przełomie XI/XII 2017- Dębica EA 34. Roślina żywicielska niech na razie pozostanie tajemnicą ;)

Pozdrawiam, Andrzej
Wygląda na pierwszy rzut oka jak S.ferrea. Zdjęcie nie może być rozstrzygające, ale chętnie zobaczyłbym większe, sam owad, kilka ujęć. Może być na email.

Czyżby kolejna nowa roślina żywicielska? Gratuluję!
https://entomo.pl/forum/viewtopic.php?f=52&t=21442
Awatar użytkownika
andrzej
Posty: 566
Rejestracja: środa, 17 listopada 2010, 20:25
Lokalizacja: Dębica

Re: Kózki 2018

Post autor: andrzej »

u mnie jeszcze: Tetropium gabrieli i Exocentrus punctipennis :)
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kózki 2018

Post autor: Wujek Adam [†] »

Mamy już zaawansowany luty, a w naszych kózkarniach coś cicho... :mysl:

W ubiegłym roku, około miesiąca po przemrożeniu, uzyskiwałem imagines Isotomus comptus.
W tym roku od końca przemrożenia minęło już ponad 5 tygodni, i nic! :-( Wczoraj zajrzałem więc do drewna. Już pierwszy cios siekierą ujawnił małego samczyka w kolebce poczwarkowej oraz dojrzewającą poczwarkę samicy (która w momencie pisania tego postu jest już młodziutką samicą). Jest więc dobrze, choć z lekkim opóźnieniem. ;-)
No i Saphanus piceus bartolonii!
Poprzednia hodowla nie udała się - nie uzyskałem żadnego imago. Za to z materiału pobranego na greckiej Ossie na początku lipca zeszłego roku, wczoraj czyli 10 II 2018, wygryzł mi się samczyk! :hurra
Załączniki
Armenia, Gosh. III generacja. Ex cult (Carpinus sp.), ovo III 2016, pupa 10 II 2018. Leg., ex cult., det. A. Woźniak
Armenia, Gosh. III generacja. Ex cult (Carpinus sp.), ovo III 2016, pupa 10 II 2018. Leg., ex cult., det. A. Woźniak
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (247.46 KiB)
Grecja, Ossa, 03 VII 2017, ex l. (Fagus sp.), imago 10 II 2018. Leg., ex cult., det. A. Woźniak
Grecja, Ossa, 03 VII 2017, ex l. (Fagus sp.), imago 10 II 2018. Leg., ex cult., det. A. Woźniak
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (168.42 KiB)
Piotr Kowalski
Posty: 571
Rejestracja: piątek, 3 lipca 2009, 09:06
Lokalizacja: Ciemne

Re: Kózki 2018

Post autor: Piotr Kowalski »

Dwa dni temu zdjąłem z drewna kominkowego jesion , 15 mm długości.
Piotr
Załączniki
DSC02543a.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (149.82 KiB)
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Kózki 2018

Post autor: Jacek Kurzawa »

Piotr Kowalski pisze:Dwa dni temu zdjąłem z drewna kominkowego jesion , 15 mm długości.
Piotr
To Rhagium mordax. Pospolity gatunek, zimujący pod korą w postaci dorosłej, polifag.
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kózki 2018

Post autor: Wujek Adam [†] »

Niedawno ukazała się praca P. Rapuzzi'ego i G. Samy scalająca w jeden gatunek europejskich przedstawicieli rodzaju Isotomus. Wątpliwości co do zasadności tego kroku są poważne. Pierpaolo I Gianfranco oparli bowiem swą koncepcję na wniosku, że te gatunki krzyżując się dają ponoć płodne potomstwo.
Pomijając zasadność takiego stwierdzenia w kwestii łączenia taksonów, mam okazję sprawdzić czy tak się dzieje, ponieważ właśnie dochowałem się jednocześnie kilku imagines Isotomus comptus i Isotomus speciosus. ;-) Dziś dopuściłem do siebie krzyżowo dwie parki i w momencie pisania tego postu obserwuję kopulację w konfiguracji: samiec I. comptus + samica I. speciosus. Może więc z czasem zobaczymy czy powstanie z tego potomstwo, a jeżeli tak, to jak będzie się prezentowało???

I jeszcze słowo o tzw. "hodowli przypadkowej":
Z dębowego materiału pobranego na greckiej Ossie w lipcu 2016 roku - który to materiał posłużył pod zasiedlenie dla Isotomus speciosus - 3 dni temu wygryzł mi się samczyk Purpuricenus kaehleri. Wychodzi więc na to, że jakaś zapłodniona samiczka tego gatunku wcześniej ode mnie upatrzyła sobie ten kawałek drewna. :)
Załączniki
Grecja, Ossa. Ex ovo (Quercus sp.) VII 2016 - 16 II 2018, leg., ex. cult., det. A. Woźniak
Grecja, Ossa. Ex ovo (Quercus sp.) VII 2016 - 16 II 2018, leg., ex. cult., det. A. Woźniak
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (218.67 KiB)
Grecja, Ossa. Ex cult (Quercus sp.) VII 2016 - 15 II 2018, leg., ex. cult., det. A. Woźniak
Grecja, Ossa. Ex cult (Quercus sp.) VII 2016 - 15 II 2018, leg., ex. cult., det. A. Woźniak
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (181.99 KiB)
Andrzej J. Woźnica

Re: Kózki 2018

Post autor: Andrzej J. Woźnica »

Wujek Adam pisze:Pomijając zasadność takiego stwierdzenia w kwestii łączenia taksonów, mam okazję sprawdzić czy tak się dzieje, ponieważ właśnie dochowałem się jednocześnie kilku imagines Isotomus comptus i Isotomus speciosus.    Dziś dopuściłem do siebie krzyżowo dwie parki i w momencie pisania tego postu obserwuję kopulację w konfiguracji: samiec I. comptus + samica I. speciosus. Może więc z czasem zobaczymy czy powstanie z tego potomstwo, a jeżeli tak, to jak będzie się prezentowało???
Gęsi w niewoli się też krzyżują. I to np. bernikla kanadyjska z gęsią kałuską. Zapewne nazwa rodzaju powinna być jednolita w tym przypadku :laugh: :laugh: :laugh: .
TomekK
Posty: 433
Rejestracja: poniedziałek, 28 kwietnia 2014, 21:31
UTM: tarnów

Re: Kózki 2018

Post autor: TomekK »

Podobnie i węże z rodzajów Pantherophis i Lampropeltis, dając płodne potomstwo.
Andrzej J. Woźnica

Re: Kózki 2018

Post autor: Andrzej J. Woźnica »

Są takie hipotezy twierdzące, że jeśli dwa gatunki się krzyżują w warunkach atypowych, to rodzaj do którego się je klasyfikuje jest słusznie wyróżniany...
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kózki 2018

Post autor: Wujek Adam [†] »

Taaak, ja to wszystko wiem, lecz Autorzy pracy o Istomus ssp. najwyraźniej nie wiedzą. ;)
Rozmawialiśmy zresztą na ten temat w stosownym wątku:
http://www.entomo.pl/forum/viewtopic.php?f=111&t=37572

Ale to zupełnie inna, ciekawiąca mnie historia, czy Isotomus comptus i Isotomus speciosus mogą dać potomstwo (bo że kopulują bez problemu, to już wiem). A jeśli je dadzą, to jak ono będzie się prezentowało i funkcjonowało? Jak będą wyglądać larwy? Mam okazję, więc będę to śledził w ramach ciekawostki, a z ewentualnymi wnioskami poczekam.
Awatar użytkownika
Ścinek
Posty: 177
Rejestracja: środa, 5 października 2005, 22:29
UTM: CA56
Specjalność: Cerambycidae, Carabidae, Tenebrionidae
profil zainteresowan: Fotografia, hodowla owadów egzotycznych, majsterkowanie tzw. DIY
Lokalizacja: Katowice

Re: Kózki 2018

Post autor: Ścinek »

Znaleziony dzisiaj (23-II-2018), zupełnie przypadkiem w trakcie rozdrabniania próchna dla tropikalnych chrząszczy. Siedział w kolebce, aktywny, czekając na cieplejsze dni :)

Rhagium (Hagrium) bifasciatum
Załączniki
Katowice, Uroczysko Buczyna. Materiał (Fagus L. ) zebrany XI-2017
Katowice, Uroczysko Buczyna. Materiał (Fagus L. ) zebrany XI-2017
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (119.96 KiB)
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kózki 2018

Post autor: Wujek Adam [†] »

Za oknem zima mocno trzyma, a tymczasem w cieple mej piwnicy lęgnie się Necydalis major.
Na obecną chwilę, przez ostatnie 2 dni, doczekałem się 3 exx.: 2 panów + 1 pani. Ponieważ chętnie kopulują, kusi mnie aby pozwolić samiczce wyjajczyć się. Przejdę się więc na działkę i przyniosę jej stosowny klocuszek jakiegoś smakowitego, liściastego drewna, co by założyła następną generację. ;-)
Załączniki
Puszcza Białowieska, 09 V 2017 (ex Betula sp.), imago: 27 II 2018, leg., ex. cult., det. A. Woźniak
Puszcza Białowieska, 09 V 2017 (ex Betula sp.), imago: 27 II 2018, leg., ex. cult., det. A. Woźniak
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (241.63 KiB)
Awatar użytkownika
Przemek Zięba
Posty: 1363
Rejestracja: środa, 14 grudnia 2011, 10:29
Kontakt:

Re: Kózki 2018

Post autor: Przemek Zięba »

Piękności :bravo: widząc takie zdjęcie aż się nie chce wyglądać przez okno..zwłaszcza od kilku dni :-)
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kózki 2018

Post autor: Wujek Adam [†] »

Korzystając z mirażu wiosny (podobno w najbliższych dniach ma powrócić zima, i to sroga!) wczoraj, czyli 13 III '18, załogą w składzie: ja + Paweł Bachanek + Andrzejek "Stołek" zajrzeliśmy do Puszczy Kozienickiej.
Celem naszych poszukiwań był przede wszystkim Acanthocinus reticulatus, z którym Paweł nie miał jeszcze dotąd do czynienia.
Zadanie wykonaliśmy. A oprócz tego odnotowaliśmy 3 gatunki Cerambycicdae w fazie imaginalnej: Rhagium inquisitor i Rhagium mordax oraz Mesosa nebulosa. Pobraliśmy też wycinki dębowych konarów z różnymi larwami Cerambycidae oraz larwę Acmaeops septentrionis z szyjki korzeniowej świerka.
Niech więc mrozi i śnieży jeśli musi, a zebrany przez nas materiał trafił do ciepłych terrariów. ;-)
Załączniki
"Stołek" i Paweł przy pniu jodły mocno zasiedlonej przez Acanthocinus reticulatus.
"Stołek" i Paweł przy pniu jodły mocno zasiedlonej przez Acanthocinus reticulatus.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (254.36 KiB)
Acanthocinus reticulatus - wydobyte spod kory larwy "w średnim wieku".
Acanthocinus reticulatus - wydobyte spod kory larwy "w średnim wieku".
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (199.88 KiB)
Rhagium inquisitor w kolebce pod korą jodły. Jak widać konkretne zapleśnienie wcale mu nie przeszkadza!
Rhagium inquisitor w kolebce pod korą jodły. Jak widać konkretne zapleśnienie wcale mu nie przeszkadza!
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (227.8 KiB)
Cienki dębowy patyczek, a wewnątrz niego niewielki osobnik Mesosa nebulosa.
Cienki dębowy patyczek, a wewnątrz niego niewielki osobnik Mesosa nebulosa.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (221.79 KiB)
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kózki 2018

Post autor: Wujek Adam [†] »

I znów mamy miraż wiosny (od jutra zapowiadane jest kolejne, tygodniowe ochłodzenie z ujemnymi temperaturami w nocy), trzeba więc było wykorzystać sytuację i rozejrzeć się za robakiem.
Wczoraj (25 III 2018) z Pawłem Bachankiem odwiedziliśmy stołeczny Las Bielański, i odnotowaliśmy:
- Phymatodes testaceus: larwy w gałęziach dębów;
- Ropalopus macropus: przedpoczwarki w pniach i gałęziach różnych gatunków drzew;
- Xylotrechus ibex: żerowiska w pniach olch;
- Xylotrechus antilope: larwy w gałęziach dębów;
- Clytus tropicus: przedpoczwarki w gałęziach dębu;
- Mesosa nebulosa: imagines w gałęziach olchy;
- Leiopus sp.: larwy w gałęziach dębów;
- Saperds scalaris: larwy w pniach olch i w gałęziach dębów;
- Stenostola ferrea: przedpoczwarki w gałęziach lipy.
Sporo larw jest martwych, więc nadchodzący kózkowy sezon może być taki sobie.
Załączniki
Fenologiczne przedwiośnie.
Fenologiczne przedwiośnie.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (235.32 KiB)
Dzięcioł i larwa Zeuzera pyrina. 1 : 0 dla dzięcioła!
Dzięcioł i larwa Zeuzera pyrina. 1 : 0 dla dzięcioła!
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (152.6 KiB)
Xylotrechus ibex: larwalne żerowiska w korowinie olchy.
Xylotrechus ibex: larwalne żerowiska w korowinie olchy.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (273.93 KiB)
Ropalopus macropus: dość nietypowo umiejscowiona kolebka poczwarkowa w pniu wiązu.
Ropalopus macropus: dość nietypowo umiejscowiona kolebka poczwarkowa w pniu wiązu.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (173.88 KiB)
Awatar użytkownika
Michał Brzeski
Posty: 228
Rejestracja: poniedziałek, 3 sierpnia 2009, 01:50
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Rymanów/Dębica/Kraków
Podziękowano: 2 times

Re: Kózki 2018

Post autor: Michał Brzeski »

W tym roku generalnie u mnie bieda z materiałem do hodowli, poza standardowymi Leiopusami i Stenostola dubia nic ciekawego do tej pory nie powychodziło. Dopiero wczoraj, od święta pojawił się Anisarthron barbipes z leszczyny zebranej z początkiem marca tego roku (Dębica, EA24). Gatunek cieszy, bo nigdy jeszcze nie łapałem a sporo się za nim rozglądałem po Krakowie. :mrgreen:

Pozdr.
Michał
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kózki 2018

Post autor: Wujek Adam [†] »

Anisarthron barbipes z hodowli z leszczyny? :mysl:
A czy mógłbyś Michale pstryknąć i wkleić w ten wątek fotkę pozyskanego imago?

Pogoda zachęca do spacerów przyrodniczych, wobec czego w miniony czwartek 04 IV br. z Grzesiem "Biskupem" odwiedziliśmy okolice Klembowa, a konkretnie: rezerwat Dębina i przyległe lasy.
Kózki dopisały średnio, poczyniliśmy jednak inne ciekawe obserwacje przyrodnicze.
Próbka naszych dokonań w poniższej mini-foto-relacji.
Załączniki
Dębina_01.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (351.79 KiB)
Saperda perforata: trocinkowe zatyczki prowadzące do kolebek poczwarkowych w pniu martwej osiki.
Saperda perforata: trocinkowe zatyczki prowadzące do kolebek poczwarkowych w pniu martwej osiki.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (276.7 KiB)
Saperda perforata: wyrośnięta larwa odsłonięta w kolebce.
Saperda perforata: wyrośnięta larwa odsłonięta w kolebce.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (268.95 KiB)
Saperda populnea: larwalne entomocecidium na gałązce osiki.
Saperda populnea: larwalne entomocecidium na gałązce osiki.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (124.59 KiB)
Kaczka, która nie doczekała wiosny...
Kaczka, która nie doczekała wiosny...
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (334.58 KiB)
Bobki łosia.
Bobki łosia.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (286.96 KiB)
Awatar użytkownika
Konto_usuniete
Posty: 1117
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 13:36

Re: Kózki 2018

Post autor: Konto_usuniete »

W uzupełnieniu...rezerwat w swojej środkowej części miał największą wartość - około 300 starych dębów - gdy było się wiosną widok był zacny ...kwitnące runo i stojące niczym baobaby dęby....to już historia ....około 6-8 lat temu bobry zatopiły teren i utopiły dęby - wszystko stoi martwe ..pod spodem niczym las bambusowy gęstwina osik, grabów, młodych dębów...a rechoczące w zagłębieniach po wybuchach z II WS niebieskie żaby moczarowe w środku kiedyś pięknej dębiny dopełniają absurdu ..umarł król niech żyje król...Fragmenty starych dębin pozostały już tylko na obrzeżach na wyniesieniach....
Awatar użytkownika
Michał Brzeski
Posty: 228
Rejestracja: poniedziałek, 3 sierpnia 2009, 01:50
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Rymanów/Dębica/Kraków
Podziękowano: 2 times

Re: Kózki 2018

Post autor: Michał Brzeski »

Wujek Adam pisze:Anisarthron barbipes z hodowli z leszczyny?  
A czy mógłbyś Michale pstryknąć i wkleić w ten wątek fotkę pozyskanego imago?
Cześć Adamie,
Jasne, przesyłam fotki samczyka z przed chwili, trzymam go żywego na wszelki wypadek gdyby coś się jeszcze wylęgło z tego materiału. Załączam też zdjęcie
kawałków leszczyny. Sorki za jakość, niestety tylko takim sprzętem dysponuję na ten czas.

Pozdr.
MB
Załączniki
A. barbipes 2018 1.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (33.92 KiB)
A. barbipes 2018 2.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (31.84 KiB)
A. barbipes 2018 3 C. avellana.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (77.01 KiB)
Awatar użytkownika
Orish
Posty: 307
Rejestracja: sobota, 31 października 2009, 20:15
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kózki 2018

Post autor: Orish »

pojawił się Anisarthron barbipes z leszczyny zebranej z początkiem marca tego roku (Dębica, EA24)
Ciekawa informacja, pobieżnie sprawdziłem i to chyba nowa roślina dla tego gatunku. Warto się upewnić i może puścić jakiegoś szorta przy okazji. Dobrze, że pokazałeś materiał bo już myślałem, że jakimś cudem wyszedł z normalnej gałęzi bez martwicy. Gratulacje!

Przy okazji pierwsze w tym roku (?) kózkowe imagines w naturze - w Kampinosie poczyna już sobie Acanthocinus aedilis.
Załączniki
07.IV.2018 KPN
07.IV.2018 KPN
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (198.35 KiB)
Awatar użytkownika
Michał Brzeski
Posty: 228
Rejestracja: poniedziałek, 3 sierpnia 2009, 01:50
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Rymanów/Dębica/Kraków
Podziękowano: 2 times

Re: Kózki 2018

Post autor: Michał Brzeski »

Orish pisze:Ciekawa informacja, pobieżnie sprawdziłem i to chyba nowa roślina dla tego gatunku. Warto się upewnić i może puścić jakiegoś szorta przy okazji. Dobrze, że pokazałeś materiał bo już myślałem, że jakimś cudem wyszedł z normalnej gałęzi bez martwicy. Gratulacje!

Dziękuje Lechu za głos w sprawie, też na szybko przepatrzyłem informacje o A. barbipes pod kontem leszczyny i na razie nic. W każdym razie pokopie jeszcze głębiej i może faktycznie puści się z tego szorta.
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kózki 2018

Post autor: Wujek Adam [†] »

To bardzo ciekawa informacja, Michale! :okok:

A z innych "kozich" ciekawostek:
- Wiosna nadeszła, więc Semanotus undatus przystąpił do rójki, co odnotowaliśmy z Pawłem Bachankiem w minioną niedzielę w Puszczy Kozienickiej;
- Cortodery: feemorata i humeralis, jak również Acmaeops septentrionis, są w fazie przedpoczwarek (przynajmniej na terenie warszawskiego Lasu Kabackiego, bo nie wiem ja się mają w innych częściach kraju);
- to samo dotyczy Tetropium gabrieli. Za to niektóre osobniki Tetropium fuscum są już poczwarkami;
- larwy kózek i bogatków na Mazowszu (cokolwiek by pod tym terminem nie rozumieć! :P ) przezimowały raczej kiepsko. Śmiertelność np. wśród postaci młodocianych Saperda perforata wynosi ok. 20%...

:hi:
Załączniki
08 IV 2018. Semanotus undatus - samiczka "brudasek" umorusana drobinkami świerkowego drewna.
08 IV 2018. Semanotus undatus - samiczka "brudasek" umorusana drobinkami świerkowego drewna.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (233 KiB)
08 IV 2018. Jest kwiecień - jest tycz! :-)
08 IV 2018. Jest kwiecień - jest tycz! :-)
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (186.75 KiB)
10 IV 2018. Przedpoczwarki Tetropium gabrieli w korowinie modrzewia.
10 IV 2018. Przedpoczwarki Tetropium gabrieli w korowinie modrzewia.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (312.8 KiB)
10 IV 2018. Entomocecidium Saperda populnea rozdziobane przez ptaka.
10 IV 2018. Entomocecidium Saperda populnea rozdziobane przez ptaka.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (127.01 KiB)
Awatar użytkownika
Rafał SZCZECIN
Posty: 1625
Rejestracja: sobota, 31 stycznia 2009, 21:34
Specjalność: Ogólnie poznawczo
profil zainteresowan: karate oraz gitara klasyczna
Lokalizacja: Szczecin

Re: Kózki 2018

Post autor: Rafał SZCZECIN »

a gdzie to można spotkac takie cudeńka jak Semanotus undatus??
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kózki 2018

Post autor: Wujek Adam [†] »

A w bardzo wielu obszarach leśnych w naszym kraju, gdzie jest choć trochę świerka.
Ale trzeba się spieszyć, bo rójka jest intensywna, ale krótka i ma się ku końcowi. ;-)
Awatar użytkownika
Rafał SZCZECIN
Posty: 1625
Rejestracja: sobota, 31 stycznia 2009, 21:34
Specjalność: Ogólnie poznawczo
profil zainteresowan: karate oraz gitara klasyczna
Lokalizacja: Szczecin

Re: Kózki 2018

Post autor: Rafał SZCZECIN »

Te kozy to są jednak tajenicze zwierzaki. Ledwo zima minęła, dopiero co parenaści dni temu były jeszcze przymrozki a tu już rójka Semanotusa się kończy? W lesie jeszcze jak gdyby bezruch, u mnie jeszcze tycze nie wyszły, nie widziałem jeszcze Pogonocherusów a już powoli po Semanotusie, eech... :rotfl:
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Kózki 2018

Post autor: Jacek Kurzawa »

Tak samo kilka innych gatunków kończy już rójkę - Phymatos glabratus, Pogonocherus ovatus czy z żuków Heptaulacus testudinarius. Za kilka dni po kilku gatunkach zostanie już tylko wspomnienie 2018 a na spotkanie z nimi będzie trzeba poczekać do kolejnego przedwiośnia.

Rójka Pyrrhidium sanguineum, tycza cieśli już od kilku dni trwa.
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kózki 2018

Post autor: Wujek Adam [†] »

Zajrzałem właśnie do piwnicznych terrariów, i w jednym z nich - zawierającym dębowy materiał z Puszczy Kozienickiej z minionej niedzieli, stwierdziłem obecność kilku exx. Phymatodes (Phymatoderus) pusillus. Wychodzi na to, że imagines uzyskałem po około 4 dobach od pobrania materiału z lasu. Biorąc pod uwagę warunki pogodowe można więc się spodziewać, że i ten gatunek w naturze wkrótce przystąpi do rójki. ;-)
Marek Miłkowski
Posty: 813
Rejestracja: piątek, 6 kwietnia 2007, 15:18
Lokalizacja: Radom

Re: Kózki 2018

Post autor: Marek Miłkowski »

Żałuję, że nie mam ostatnio za wiele czasu na wybranie się w teren. Fajne chrząszczyki jednak się trafiają: Psammoecus bipunctatus i Corticaria longicollis z P. Kozienickiej. Za małe jednak na terenową fotkę, a z większych to obserwacja licznych Pyrhidium sanguineum na drewnie dębowym (12 IV). Ciekawostką jest przylot imago tego gatunku na mój balkon w środku osiedla (10 IV) :D
Załączniki
Pyrhydium sanguineum_P. Kozienicka.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (85.1 KiB)
Marek Miłkowski
Posty: 813
Rejestracja: piątek, 6 kwietnia 2007, 15:18
Lokalizacja: Radom

Re: Kózki 2018

Post autor: Marek Miłkowski »

Nieopacznie zrobiłem 2 błędy w nazwie kozy i czekałem na wiadro pomyj na moją głowę - a tu nic, nie leje się:-) Jednak świat jest piękny!
rysiaty
Posty: 2015
Rejestracja: wtorek, 28 lutego 2012, 08:39
UTM: WT35
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Kózki 2018

Post autor: rysiaty »

dziś w Zielonej Górze
Phytoecia ... pustulata :coto:
Załączniki
DSC_6650.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (114.51 KiB)
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Kózki 2018

Post autor: Jacek Kurzawa »

Tak. Czy więcej było takich okazów z owłosieniem?
rysiaty
Posty: 2015
Rejestracja: wtorek, 28 lutego 2012, 08:39
UTM: WT35
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Kózki 2018

Post autor: rysiaty »

to jedyny, który widziałem
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kózki 2018

Post autor: Wujek Adam [†] »

Hodujecie cuś? ;-)
Bo ja - i owszem! :tak:
Mamy właśnie doskonałą porę na zbieranie przedimaginalnych form Cerambycidae.
Trzeba więc zakasać rękawy, ruszyć w teren i pozyskiwać!

Poniżej imagines gatunków, które w tym momencie (20 IV 2018) biegają po mych wylęgarkach.

:hi:
Załączniki
Warszawski Las Kabacki. Imagines tuż po przepoczwarczeniu są gotowe do kopulcji.
Warszawski Las Kabacki. Imagines tuż po przepoczwarczeniu są gotowe do kopulcji.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (157.44 KiB)
Rezerwat Dębina - hodowla z gałązki dębu.
Rezerwat Dębina - hodowla z gałązki dębu.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (152.54 KiB)
Kotlina Kłodzka - hodowla z leszczyny pozyskanej w październiku 2017.
Kotlina Kłodzka - hodowla z leszczyny pozyskanej w październiku 2017.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (148.33 KiB)
Las Kabacki - świeżutkie imagines z jeszcze nie wciągniętym odwłokiem.
Las Kabacki - świeżutkie imagines z jeszcze nie wciągniętym odwłokiem.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (185.71 KiB)
Rodos - osobnik z III-ciej "domowej" generacji ex ovo.
Rodos - osobnik z III-ciej "domowej" generacji ex ovo.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (209.34 KiB)
Puszcza Kozienicka - dąb.
Puszcza Kozienicka - dąb.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (195.54 KiB)
Rezerwat Dębina - dąb.
Rezerwat Dębina - dąb.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (195.32 KiB)
Rezerwat Dębina - z pnia osiki.
Rezerwat Dębina - z pnia osiki.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (230.25 KiB)
Rezerwat Dębina - z gałązki osiki.
Rezerwat Dębina - z gałązki osiki.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (111.22 KiB)
wojtas
Posty: 1480
Rejestracja: piątek, 24 września 2004, 21:59
UTM: VT79
Lokalizacja: Świecko

Re: Kózki 2018

Post autor: wojtas »

U mnie dziś na podwórku siedział sobie świeży osobnik Tetropium gabrieli. Wyszedł z żerowisk pozyskanych w listopadzie które sobie leżały na mocno nasłonecznionym miejscu.
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kózki 2018

Post autor: Wujek Adam [†] »

Paweł Bachanek doczekał się już kilku imagines tycza jodłowego z naszej kozienickiej marcowej wyprawy wspominanej w tym wątku, a ja pierwszego (i miejmy nadzieję nie ostatniego!) osobnika ujrzałem dziś.
Próbowałem go fotografować na korze jodły, ale tak się z nią zlewa, że praktycznie w ogóle go nie widać! Zapozował więc na mych balkonowych płytkach. :P
Załączniki
Puszcza Kozienicka, 13 III 2018, hodowla z jodły, imago 25 IV 2018, leg., ex. l., det. A. Woźniak
Puszcza Kozienicka, 13 III 2018, hodowla z jodły, imago 25 IV 2018, leg., ex. l., det. A. Woźniak
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (142.52 KiB)
Awatar użytkownika
andrzej
Posty: 566
Rejestracja: środa, 17 listopada 2010, 20:25
Lokalizacja: Dębica

Re: Kózki 2018

Post autor: andrzej »

Materiał - dąb czerwony, przytargany został w grudniu 2017 - Dębica EA 34. Nieśmiało obstawiałem na S. scalaris a w tych dniach mam potwierdzenie.
Pozdrawiam
Załączniki
do rzemlika.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (106.14 KiB)
DSC05949.JPG
DSC05949.JPG (106.5 KiB) Przejrzano 23110 razy
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kózki 2018

Post autor: Wujek Adam [†] »

A propos S. scalaris:
Trzeba chyba poprawić noty literaturowe, bowiem zwykle podaje się w nich, że ten rzemlik pojawia się w maju i w czerwcu.
Tymczasem dnia 30 IV br. odnotowałem go w tzw. wolnej przyrodzie - nocą na mym działkowym ekranie!

(Nieco więcej o wczesnomajowych rekordach czterech gatunków kózek tutaj: viewtopic.php?f=17&t=38148 )
Załączniki
W-wa Rakowiec, działka, ekran 30 IV 2018.
W-wa Rakowiec, działka, ekran 30 IV 2018.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (136.14 KiB)
Monia
Posty: 494
Rejestracja: niedziela, 25 maja 2008, 10:03
Gender: women
Lokalizacja: gogolin
Kontakt:

Re: Kózki 2018

Post autor: Monia »

Moje dzisiejsze spotkanie z tą kózką.Na stosie sosen 1ex Gogolin
Załączniki
DSC06204w.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (169.44 KiB)
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kózki 2018

Post autor: Wujek Adam [†] »

Ta kózka, Moniu, to samiczka tycza mniejszego Acanthocinus griseus.
:hi:
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Kózki 2018

Post autor: Rafał Celadyn »

...na wiosce rójka S.populnea ,rok parzysty i naprawdę jest ich sporo...
:papa:
Rafał
Załączniki
S,populnea.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (125.26 KiB)
Awatar użytkownika
Delog
Posty: 703
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 15:34
UTM: CA56
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Kózki 2018

Post autor: Delog »

A w Katosach też się roi.
W lesie, nie w skrzynce do produkcji okazów.
Załączniki
01.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (325.71 KiB)
02.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (349.89 KiB)
03.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (301.45 KiB)
08.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (324.74 KiB)
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kózki 2018

Post autor: Wujek Adam [†] »

To prawda, że się roi na potęgę!!! :tak:
Moje dwie wizyty w warszawskim Lesie Kabackim w dniach 08 i 10 V 2018. zaowocowały odnotowaniem imagines 20 gatunków Cerambycidae:
- Rhagium inquisitor,
- Cortodera femorata,
- Corodera humeralis,
- Grammoptera ruficornis,
- Anoplodera rufipes,
- Leptura aethiops,
- Alosterna tabacicolor,
- Tetropium fuscum,
- Molorchus minor,
- Ropalopus macropus,
- Xylotrechus rusticus,
- Clytus arietis,
- Anaglyptus mysticus,
- Pogonocherus hispiduslus,
- Leiopus punctulatus,
- Saperda scalaris,
- Saperda perforata,
- Saperda populnea,
- Tetrops praeustus,
- Phytoecia nigricornis.

:papa:
Załączniki
Samiczka Ropalopus macropus składająca jaja w cienki pień uschniętego jarzębu.
Samiczka Ropalopus macropus składająca jaja w cienki pień uschniętego jarzębu.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (191.25 KiB)
Clytus arietis
Clytus arietis
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (165.96 KiB)
Ostatnimi laty nieczęsto spotykany w Lesie Kabackim Leiopus punctulatus.
Ostatnimi laty nieczęsto spotykany w Lesie Kabackim Leiopus punctulatus.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (289.46 KiB)
Saperda perforata.
Saperda perforata.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (185.72 KiB)
Phytoecia nigricornis in copula.
Phytoecia nigricornis in copula.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (171.1 KiB)
Awatar użytkownika
Delog
Posty: 703
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 15:34
UTM: CA56
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Kózki 2018

Post autor: Delog »

W Lesie Murckowskim pomiędzy 6 a 10 maja było bardzo podobnie:
- Rhagium mordax, licznie
- Rhagium inquisitor, kilka
- Rhagium bifasciata, jeden osobnik
- Xylotrechus rusticus, bardzo licznie, do kilkunastu osobników w zasięgu wzroku
- Plagionotus detritus, kilka
- Plagionotus arcuatus, kilka
- Clytus arietis
- Phymatodes testaceus, kilka
- Callidium violaceum, jeden (pierwszy raz w tym miejscu)
- Anaglyptus mysticus, jeden (pierwszy raz w tym miejscu)
- Dinoptera collaris, jeden (pierwszy raz w tym miejscu)
- Alosterna tabacicolor, kilka
- Agapanthia villosoviridescens, kilka
- Stenostola ferrea, kilka
- Leiopus sp., jeden osobnik
- Saperda perforata, licznie (kilkanaście osobników)
- Saperda scalaris, j. w.
- Acanthocinus aedilis, kilka
Awatar użytkownika
avidal
Posty: 2571
Rejestracja: poniedziałek, 30 maja 2011, 14:59
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Kózki 2018

Post autor: avidal »

W lesie tuż pod Łodzią odnalazłem dziś Xylotrechus antilope. W związku z tym mam pytanie - czy ten gatunek był wykazywany z Wyżyny Łódzkiej? Poza nim Plagionotus detritus ( rzadki w Łodzi ), masówka Cortodera humeralis ( brązowa forma, wyjatkowo płochliwe ), Plagionotus arcuatus i Saperda populnea, trochę Rusticoclytus rusticus; wciąż aktywne P.sanguineum.
Załączniki
X.antilope.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (218.04 KiB)
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Kózki 2018

Post autor: Jacek Kurzawa »

avidal pisze: Xylotrechus antilope. W związku z tym mam pytanie - czy ten gatunek był wykazywany z Wyżyny Łódzkiej?
Tak, choćby http://tiny.pl/g8mwm
pozycja 47. On jest spotykany w całej Polsce od maja do pierwszych dni sierpnia.
Awatar użytkownika
Delog
Posty: 703
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 15:34
UTM: CA56
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Kózki 2018

Post autor: Delog »

avidal pisze:W lesie tuż pod Łodzią odnalazłem dziś Xylotrechus antilope. W związku z tym mam pytanie - czy ten gatunek był wykazywany z Wyżyny Łódzkiej? Poza nim Plagionotus detritus ( rzadki w Łodzi ), masówka Cortodera humeralis ( brązowa forma, wyjatkowo płochliwe ), Plagionotus arcuatus i Saperda populnea, trochę Rusticoclytus rusticus; wciąż aktywne P.sanguineum.
I okazuje się, że "kilka" kilometrów robi różnicę. U Ciebie X. antilope to rarytas, w Katowicach za tydzień zdominuje wałki. C. humeralis > u nas brak. A o P. sanguineum zapomniałem w swoim wyliczeniu, bo wciąż ich wiele, w rui także. Bardzo żałuję, że w tym najlepszym czasie jestem uziemiony, bez szans na wyjazd, np. w Dolnośląskie :-)
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Kózki 2018

Post autor: Jacek Kurzawa »

Delog pisze:
avidal pisze:W lesie tuż pod Łodzią odnalazłem dziś Xylotrechus antilope. W związku z tym mam pytanie - czy ten gatunek był wykazywany z Wyżyny Łódzkiej?
U Ciebie X. antilope to rarytas,
Nie. X.antilope jest w łódzkim częsty, miejscami jego żerowiska przesłaniają wszystkie inne gatunki podkorowe. Spotyka się go wszędzie i zawsze.
Awatar użytkownika
avidal
Posty: 2571
Rejestracja: poniedziałek, 30 maja 2011, 14:59
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Kózki 2018

Post autor: avidal »

Od lat chodzę po lasach, a widzę go po raz pierwszy. Widocznie jakiś skryty. Dziękuję za wyjaśnienie.
Awatar użytkownika
Damian Bruder
Posty: 791
Rejestracja: czwartek, 25 marca 2004, 15:15
UTM: WT43
Lokalizacja: Nowa Sól/Poznań

Re: Kózki 2018

Post autor: Damian Bruder »

Witam !
11 maja pojawiły się pierwsze osobniki S.punctata. Materiał pobrany z okolicy Nowej Soli.
Dzięki Tomek za hodowlarki z IOR-u. Sprawdzają się bardzo dobrze :)
Załączniki
S. punctata.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (115.79 KiB)
S.punctata imago.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (51.55 KiB)
S.punctata U.leavis.jpg
S.punctata U.leavis.jpg (79.24 KiB) Przejrzano 22440 razy
Awatar użytkownika
adam k.
Posty: 1466
Rejestracja: wtorek, 4 października 2011, 13:04
UTM: CB 72
Specjalność: Microlepidoptera
Lokalizacja: Częstochowa
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 2 times

Re: Kózki 2018

Post autor: adam k. »

Dwie sztuki Menesia bipunctata, Wyż. Krakowsko-Wieluńska CB72, 12.05.
Załączniki
2018-05-13 17.58.32.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (129.54 KiB)
2018-05-13 18.08.37.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (290.46 KiB)
carabus1
Posty: 657
Rejestracja: sobota, 25 stycznia 2014, 13:50
UTM: CB71
Specjalność: Coleoptera, Carabidae
Podziękowano: 1 time

Re: Kózki 2018

Post autor: carabus1 »

Czekały na wilgotny i upalny dzień. Ja też mam sztukę, dwa kilometry na południe od Twojej lokalizacji. Na kruszynie oczywiście, pośród mokradeł. Dalej, na "ciepłej " wyspie mineralnej - Agapanthia intermedia GANGLB. tylko jeden egzemplarz. Z tego co wiem, niewiele jest lokalizacji w kraju.
Awatar użytkownika
adam k.
Posty: 1466
Rejestracja: wtorek, 4 października 2011, 13:04
UTM: CB 72
Specjalność: Microlepidoptera
Lokalizacja: Częstochowa
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 2 times

Re: Kózki 2018

Post autor: adam k. »

No i właśnie, mogłem pójść dalej. Pisz lokalizację w zestawieniu i do BioMap.
Marek Wełnicki
Posty: 362
Rejestracja: poniedziałek, 16 lutego 2004, 14:37
Lokalizacja: Warszawa
Podziękowano: 1 time

Re: Kózki 2018

Post autor: Marek Wełnicki »

Dziś w okolicach Wyśmierzyc (DC81) pierwszy w tym roku samiec Oberea linearis, jak to ma w zwyczaju odpoczywający na spodniej stronie liścia leszczyny. Zdaje mi się, ze sporo wcześniej w tym roku...
Jurek Szypuła
Posty: 489
Rejestracja: poniedziałek, 20 grudnia 2004, 14:58
Lokalizacja: Wrocław

Re: Kózki 2018

Post autor: Jurek Szypuła »

W sobotę przyleciał do mnie (dosłownie usiadł mi na nogawce) na działkę samiec Stenocorus (Anisorus) quercus
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Kózki 2018

Post autor: Jacek Kurzawa »

Jak daleko jest od Twojej działki do starych dębów?
Jurek Szypuła
Posty: 489
Rejestracja: poniedziałek, 20 grudnia 2004, 14:58
Lokalizacja: Wrocław

Re: Kózki 2018

Post autor: Jurek Szypuła »

Około 50m
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kózki 2018

Post autor: Wujek Adam [†] »

A tymczasem w Warszawie rójka szczerolotka w pełni! ;-)
Załączniki
Rhamnusium bicolor_12 V 2018.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (223.99 KiB)
rysiaty
Posty: 2015
Rejestracja: wtorek, 28 lutego 2012, 08:39
UTM: WT35
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Kózki 2018

Post autor: rysiaty »

dziś w Zielonej Górze też spotkałem Rhamnusium bicolor
Załączniki
DSC_9102.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (109.05 KiB)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Kózki 2018

Post autor: Rafał Celadyn »

...miałem okazje obserwować najładniejszą i najliczniejsza rójkę koziorogów odkąd pierwszy raz je zobaczyłem :ok: ,były walki samców(6,7,8 to te same okazy, które podczas walki na 3 m spadły na ziemie a pomimo to samiec nie puszczał nogi rywala) ,loty w koronach drzew ,kopulacje prawie jak na rzymskich orgiach :mrgreen:( :idea: na nr 3 mozna dojrzeć Synanthedon conopiformis ) ....w takich chwilach odczuwa sie brak porządnego sprzetu foto....trzaskałem, wiec lumisiem jak sie dało.... tele ,makro i co tylko mozna wymyślić :P ,foty technicznie do wywalenia ale przynajmniej jest akcja ;) .
:papa:
Rafał
Załączniki
1.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (398.7 KiB)
2.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (313.37 KiB)
3.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (395.42 KiB)
4.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (188.85 KiB)
5.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (253.25 KiB)
6.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (334.89 KiB)
7.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (336.01 KiB)
8.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (232.98 KiB)
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kózki 2018

Post autor: Wujek Adam [†] »

Pierwszy tegoroczny osobnik Saperda similis.
Co prawda nie z natury, lecz z hodowli, lecz pewnie wkrótce i ten gatunek pojawi się na wierzbach.
Załączniki
Okolice Siemiatycz, 02 V 2018, ex. Salix caprea, imago 16 V 2018, leg., det. A. Woźniak & P. Bachanek.
Okolice Siemiatycz, 02 V 2018, ex. Salix caprea, imago 16 V 2018, leg., det. A. Woźniak & P. Bachanek.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (291.63 KiB)
Marek Wełnicki
Posty: 362
Rejestracja: poniedziałek, 16 lutego 2004, 14:37
Lokalizacja: Warszawa
Podziękowano: 1 time

Re: Kózki 2018

Post autor: Marek Wełnicki »

Dziś w warszawskim Parku Młocińskim nieco kózek, a wśród nich Dinoptera colaris, Cortodera femorata, no i oczywiście Stenocorus meridianus. Mam sentyment do tego stanowiska, bo Stenocorusa wykazał stamtąd po raz pierwszy (o ile się nie mylę) Szymon Tenenbaum sto lat temu. Do dzisiaj ten gatunek można na Młocinach znaleźć.
Zdjęć nie ma, bo rąk nie starczyło... :D
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kózki 2018

Post autor: Wujek Adam [†] »

A to spora ciekawostka, Marku, bo z wczoraj (czyli z 22 V 2018) z wrocławskiego Lasu Strachocińskiego, mam bardzo zbliżone obserwacje. :tak:

Pogoda była niezła, na niebie krążyły pojedyncze chmurki i było coś kole 23 st. C. Kózki więc dopisały. Ogółem odnotowałem ich 15 gatunków:
- Rhagium mordax: pojedynczo,
- Rhagium sycophanta: nielicznie,
- Stenocorus meridianus: bardzo licznie,
- Stenocorus (Anisorus) quercus: pojedynczo,
- Dinoptera collaris: licznie,
- Grammoptera ruficornis: bardzo licznie,
- Grammoptera ustulata: nielicznie,
- Anoplodera sexguttata: licznie,
- Leptura aethiops: licznie,
- Alosterna tabacicolor: bardzo licznie,
- Cerambyx cerdo: nielicznie,
- Anaglyptus mysticus: średniolicznie,
- Clytus arietis: nielicznie,
- Oberea linearis: nielicznie,
- Leiopus sp.: - pojedynczo.
(Gdzie: 1 ex.: pojedynczo, 2 - 5 exx.: nielicznie, 6 - 10 exx.: średniolicznie, 10 - 20 exx.: licznie, >20 exx.: bardzo licznie)

Moim zasadniczym (i osiągniętym) celem były gatunki z rodzaju Stenocorus. Doszły mnie słuchy, że latoś pojawiły się one w tej okolicy już z samym początkiem maja, więc miałem pewne obawy, czy utrzymają się do trzeciej dekady tego miesiąca. Obawy uzasadnione w przypadku S. (A) quercus, który wyraźnie kończy rójkę. Za to zwykle późniejszy S. merdianus jest w szycie pojawu! Marzyłem o odłowieniu kilku samic, co zwykle jest kłopotliwe, jako że prowadzą one niezbyt aktywne życie najchętniej przebywając na roślinności zielnej, skutkiem czego są znacznie trudniejsze do odnalezienia od lotnych, wszędobylskich i rzucających się w oczy samców. Finalnie rzeczonych samic wypatrzyłem aż 5 szt., a ta sztuka podczas jednej wyprawy udała mi się po raz pierwszy w życiu! :hp:
Załączniki
Wejście do lasu od ulicy Śródleśnej.
Wejście do lasu od ulicy Śródleśnej.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (352.58 KiB)
Rhagium sycophanta.
Rhagium sycophanta.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (122.6 KiB)
Stenocorus meridianus samiec.
Stenocorus meridianus samiec.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (111.29 KiB)
Stenocorus meridianus samica.
Stenocorus meridianus samica.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (118.55 KiB)
Wyjątkowo dorodna samica Stenocorus (Anisorus) quercus.
Wyjątkowo dorodna samica Stenocorus (Anisorus) quercus.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (199.99 KiB)
Anaglyptus mysticus.
Anaglyptus mysticus.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (122.81 KiB)
Szczątki tegorocznych koziorogów pod tym samym dębem, co w 2017 roku.
Szczątki tegorocznych koziorogów pod tym samym dębem, co w 2017 roku.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (320.75 KiB)
Pokaźny samiec Cerambyx cerdo.
Pokaźny samiec Cerambyx cerdo.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (324.49 KiB)
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kózki 2018

Post autor: Wujek Adam [†] »

Minionej nocy na ekranie zameldował się mój "działkowy klasyk" - Anaesthetis testacea.
Tym razem w końcu maja.
Ciekawe, czy w tym roku jego pojaw będę notował do sierpnia? :mysl:
Załączniki
W-wa Rakowiec, działka, ad lucem, 24 V 2018, leg., det. A. Woźniak
W-wa Rakowiec, działka, ad lucem, 24 V 2018, leg., det. A. Woźniak
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (225.11 KiB)
goliat
Posty: 26
Rejestracja: niedziela, 10 kwietnia 2016, 16:20
UTM: Poznań
Specjalność: chrząszcze
profil zainteresowan: FOTOGRAFIA,JAZDA NA ROWERZE(kiedyś rolki)pływanie,kolekcjonowanie egzot.chrząszczy(polskie tez),słuchanie muzyki!,FILMY(rózne),czytanie ksiązek(głownie Historia-druga w.światowa,ale nie tylko),BIOLOGIA.
Lokalizacja: POZNAŃ

Re: Kózki 2018

Post autor: goliat »

Witam .Na razie tylko ta kózka,BIEGOWIEC OSOWATY(clytus arietis).Resztę zdjęc bedę umieszczał ,jak je pozmniejszam,gdyż nie chcą wchodzic ze wzgl.na rozmiar(maja powyzej 400).Chrząszcza widzę od lat w Poznaniu .Za stadionem lecha jest dosc duzy lasek marceliński.Chrząszcze widzę w maju,czerwcu na krzewach dereni,głogu,kaliny.Lubią przebywac na słońcu,lubią ciepło!
Załączniki
14..jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (207.75 KiB)
goliat
Posty: 26
Rejestracja: niedziela, 10 kwietnia 2016, 16:20
UTM: Poznań
Specjalność: chrząszcze
profil zainteresowan: FOTOGRAFIA,JAZDA NA ROWERZE(kiedyś rolki)pływanie,kolekcjonowanie egzot.chrząszczy(polskie tez),słuchanie muzyki!,FILMY(rózne),czytanie ksiązek(głownie Historia-druga w.światowa,ale nie tylko),BIOLOGIA.
Lokalizacja: POZNAŃ

Re: Kózki 2018

Post autor: goliat »

Witam.Załączam ponownie BIEGOWCA OSOWATEGO(clytus arietis) z sesji zdjęciowej w Poznaniu z lasku marcelińskiego(koło stadionu lecha).Chrząszcz jest wykadrowany.
Załączniki
Biegowiec osowaty(clytus arietis)
Biegowiec osowaty(clytus arietis)
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (68.86 KiB)
Awatar użytkownika
Delog
Posty: 703
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 15:34
UTM: CA56
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Kózki 2018

Post autor: Delog »

W Katowicach ()Las Murckowski, lasy w okolicach Kostuchny, w sobotę i niedzielę, taki zestaw:
Rhagium mordax (DeGeer, 1775)
Stictoleptura scutellata (Fabricius, 1781)
Rutpela maculata (Poda, 1761)
Clytus arietis (Linnaeus, 1758)
Xylotrechus rusticus (Linnaeus, 1758)
Agapanthia villosoviridescens (DeGeer, 1775)
Capoń - Leiopus sp. (Linnaeus, 1758)
Menesia bipunctata (Zoubkoff, 1829)
Saperda perforata (Pallas, 1773)
Saperda populnea (Linnaeus, 1758)
Saperda scalaris (Linnaeus, 1758)
Tetrops praeustus (Linnaeus, 1758)

Na zdjęciu najciekawsze bydlę mojego weekendu :-)
Niestety ni udało mi się zrobić zdjęcia godnego jego urody.
Było bardzo ciepło i skubaniec odfrunął zanim zareagowałem.
Prawie się popłakałem ;-)
Załączniki
DSC_4647.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (312 KiB)
goliat
Posty: 26
Rejestracja: niedziela, 10 kwietnia 2016, 16:20
UTM: Poznań
Specjalność: chrząszcze
profil zainteresowan: FOTOGRAFIA,JAZDA NA ROWERZE(kiedyś rolki)pływanie,kolekcjonowanie egzot.chrząszczy(polskie tez),słuchanie muzyki!,FILMY(rózne),czytanie ksiązek(głownie Historia-druga w.światowa,ale nie tylko),BIOLOGIA.
Lokalizacja: POZNAŃ

Re: Kózki 2018

Post autor: goliat »

Ale z tego spotkania jestem dumny(niby nic ,ale,dawno tak nie chodziłem za owadami,teraz głownie interesuje sie fotkowaniem.DRZEWORADEK TOPOLOWY(xylotrechus rusticus)...Generalnie lubię ten kadr.
Załączniki
DRZEWORADEK TOPOLOWY
DRZEWORADEK TOPOLOWY
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (165.67 KiB)
goliat
Posty: 26
Rejestracja: niedziela, 10 kwietnia 2016, 16:20
UTM: Poznań
Specjalność: chrząszcze
profil zainteresowan: FOTOGRAFIA,JAZDA NA ROWERZE(kiedyś rolki)pływanie,kolekcjonowanie egzot.chrząszczy(polskie tez),słuchanie muzyki!,FILMY(rózne),czytanie ksiązek(głownie Historia-druga w.światowa,ale nie tylko),BIOLOGIA.
Lokalizacja: POZNAŃ

Re: Kózki 2018

Post autor: goliat »

A i jeszcze jeden mój ulubiony kadr DRZEWORADEK TOPOLOWY
Załączniki
2a (1).jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (101.79 KiB)
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kózki 2018

Post autor: Wujek Adam [†] »

Ale pogoooda! :D

Dla nikogo chyba nie będzie zaskoczeniem, że tegoroczna stołeczna rójka Anisarthron barbipes ma się już ku końcowi?
Dziś na mym osiedlu odnotowałem ostatnie, nieliczne wyjajczające się samiczki.

Wciąż jeszcze mamy maj, a tu w terenie notowane są takie gatunki jak Rutpela maculata czy Spondylis buprestoides!
Ciekawe co będzie w czerwcu. :mysl:
... o lipcu nawet nie wspominając. :P
Załączniki
W-wa Rakowiec, 28 V 2018, leg., det. A. Woźniak.
W-wa Rakowiec, 28 V 2018, leg., det. A. Woźniak.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (303.1 KiB)
Awatar użytkownika
Delog
Posty: 703
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 15:34
UTM: CA56
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Kózki 2018

Post autor: Delog »

Wujek Adam pisze: Ciekawe co będzie w czerwcu.  :mysl:
... o lipcu nawet nie wspominając.  :P
Ostanie się pewnie niewiele.
Tymczasem jednak trwa szał sześcionogich ciał :-)

Byłem dziś na spacerze w wiadomym miejscu na Górnym Śląsku...
Niestety zanim udało mi się ogarnąć manualny obiektyw, bez statywu, bez live view, ekipa się rozlazła.
Początkowo na metrze kwadratowym było ich: 3 kopulujące pary, trzy samice składające jaja, para samców odgryzających sobie czułki i kilku innych panów próbujących odgryzać czułki panom właśnie spółkującym.
Kilkanaście koziorogów w tak potwornym zagęszczeniu.
Takiego roju nie widziałem nawet na południu Europy.
Załączniki
DSC_4669.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (300.38 KiB)
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kózki 2018

Post autor: Wujek Adam [†] »

A więc na przełomie maja i czerwca nastało lato!!!
Prawdziwe fenologiczne lato - przynajmniej pod względem występujących na Mazowszu kózkowatych, pojawiają się bowiem gatunki właściwe dla tej pory roku! :mysl:
W ostatnich dniach na terenie Warszawy odnotowałem m. in:
- Leptura quadrifasciata,
- Stenurella melanura,
- Plagionotus detritus,
- Exocentrus adspersus
.

I jeszcze hodowlana ciekawostka:
Imagines hodowanego przez mnie od kilku sezonów Trichoferus bergeri mają zwyczaj opuszczać drewno późnym latem - od lipca do września.
Tymczasem piękna samiczka (21 mm.) w jednej z mych hodowlarek pojawiła się wczoraj. :P
Jest to cenną lekcją, ukazującą że tak naprawdę nie znamy dnia ani godziny, i że zgromadzone przez nas patyki/gałęzie/pnie z larwami Cerambycidae trzeba przeglądać często i regularnie, bo mogą nam one sprawiać niespodzianki! ;-)
Załączniki
Warszawa, 01 VI 2018.
Warszawa, 01 VI 2018.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (201.75 KiB)
Warszawa, 01 VI 2018.
Warszawa, 01 VI 2018.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (137.27 KiB)
Warszawa, 29 V 2018.
Warszawa, 29 V 2018.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (217.02 KiB)
Warszawa, 29 V 2018.
Warszawa, 29 V 2018.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (205.32 KiB)
Trichoferus bergeri.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (276.39 KiB)
Bartek Pacuk
Posty: 3274
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Kózki 2018

Post autor: Bartek Pacuk »

Wujek Adam pisze:A więc na przełomie maja i czerwca nastało lato!!!
Prawdziwe fenologiczne lato - przynajmniej pod względem występujących na Mazowszu kózkowatych, pojawiają się bowiem gatunki właściwe dla tej pory roku!  :mysl:
W ostatnich dniach na terenie Warszawy odnotowałem m. in:
- Leptura quadrifasciata,
- Stenurella melanura,
.
Coś jest na rzeczy, ja powyższe 2 gatunki obserwowałem jeszcze wcześniej:
L. quadrifasciata, 24.05.18, 1 ex., jakieś 120 m od południowej granicy rez. Bagna nad Stążką k. Tucholi
S. melanura, 28.05.18, 1 ex., rez. Jezioro Fletnowskie k. Grudziądza
Andrzej J. Woźnica

Re: Kózki 2018

Post autor: Andrzej J. Woźnica »

no tak, przecież i jaśmin i lipa kwitnie...
Piątek Wojciech
Posty: 578
Rejestracja: poniedziałek, 31 maja 2010, 11:45
UTM: EC 31
profil zainteresowan: amator
Podziękowano: 1 time

Re: Kózki 2018

Post autor: Piątek Wojciech »

wczoraj do lampy 1 ex S.buprestoides i 7exx E. adspersus , a na kwiatostanach ligustru w dzień sporo Rutpela maculata
rysiaty
Posty: 2015
Rejestracja: wtorek, 28 lutego 2012, 08:39
UTM: WT35
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Kózki 2018

Post autor: rysiaty »

w zeszły piątek zatrzymałem się w parku w Nowej Soli przy dwóch dębach - pomnikach przyrody, z których jeden ma odsłonięte żerowiska koziorogowe, byly tegoroczne otwory wlotowe i szczątki
no i co chwalebne ilustrowana tablica edukacyjna o koziorogu
a na pierwszym zdjęciu co 8) borodziej :gl:
Załączniki
DSC_0646.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (351.72 KiB)
Marek Hołowiński
Posty: 5053
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 1 time

Re: Kózki 2018

Post autor: Marek Hołowiński »

rysiaty pisze:w zeszły piątek zatrzymałem się w parku w Nowej Soli przy dwóch dębach - pomnikach przyrody, z których jeden ma odsłonięte żerowiska koziorogowe, byly tegoroczne otwory wlotowe i szczątki
no i co chwalebne ilustrowana tablica edukacyjna o koziorogu
a na pierwszym zdjęciu co 8) borodziej  :gl:
i jak być powinno sfocony na sosnowym pniaku. Że też tego nikt z opracowujących tę tablicę nie zauważył :rotfl:
Awatar użytkownika
Konto_usuniete
Posty: 1117
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 13:36

Re: Kózki 2018

Post autor: Konto_usuniete »

Marek Hołowiński pisze:i jak być powinno sfocony na sosnowym pniaku. Że też tego nikt z opracowujących tę tablicę nie zauważył
zdjęcie wyraźnie - tak,
okaz duży - tak
brązowy - tak
ładnie się prezentuje - tak
a Ty Marku się gatunku czepiasz..... :jo: :jo:
Swego czasu w LP robiona była inwentarka - nomen omen też za KT :hurra :hurra żeby wykazać jakie to cuda, dziwy po lasach się kryją....z Adamem objeżdżaliśmy nadleśnictwa RDLP Warszawa - gdzie to niby prawie w każdym były koziorogi.... :hp: :hp:
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kózki 2018

Post autor: Wujek Adam [†] »

Heh, to były czasy... ;)
W co drugim leśnictwie za kozioroga tradycyjnie robił dyląż garbarz, względnie (rzadziej) borodziej, a jako jelonka częstokroć podawano rohatyńca. :D

Tak czy owak współcześnie Cerambyx cerdo na terenie Mazowsza utrzymuje się jedynie w Warszawie.

... chyba, że posiada ktoś inne wiarygodne dane? :idea:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Aktualne obserwacje terenowe - chrząszcze”