Powiedzcie jak to jest z pseudopilotes vicrama i p baton

Awatar użytkownika
Marcin Kutera
Posty: 1147
Rejestracja: niedziela, 10 października 2004, 17:08
UTM: EB24, EC18
Specjalność: Lepidoptera, Odonata, Orthoptera,
Lokalizacja: okolice Ostrowca św
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Powiedzcie jak to jest z pseudopilotes vicrama i p baton

Post autor: Marcin Kutera »

na portalu buszko/nowacki 2000 ten gat widnieje jako gatunek występujący w wielu regionach polski. być może był mylony z b. podobnym pseudopilotes baton. co ciekawe prof buszko nie zamiescił go w swoim atlasie 1 rhopalocera 1993. z literatury belin "motyli ceske i slovenskie aktivni ve dne" wynika iz ów autor łowił go na słowacji w miejscowości kamenica nad hronom 6V 1975 r. Być moze najblizsze populacje występuja tam i nieco on do nas zalatuje. powiedzcie jakie sa Wasze opibnie na ten temat. zastanawia mnie czy jest mozliwosc łowienia go np w tatrach, pieninach, na ponidziu, byc może w górach świętokrzyskich itd... wydaje mi się, że sprawa tego gatunku jest jeszcze nie oczywista do samego końca........co do batona to moi koledzy m gwardjan z kielc i kolega poznany na spotakniu entomologicznym w muzeum i instytut zoologii PAN w warszawie (nie pamiętam nazwiska) łowili batona na ponidziu. Posiadam również publikacje naukowe z rocznik swiętokrzyski gdzie okazuje się iz pseudopilotes baton to motyl który występuje w górach świętokrzyskich. Co do ponidzia to w tym roku byłem w rez grabina w krzyżanowicach w maju. niestety z uwagi na tą pogodę na murawach kserotermicznych okalających pn i zach strone rezerwatu tj jego lasu grądowego wspomnianego p batona nie spotkałem.......Powiedzcie cos, bo te dwa gatunki cholernie mnie nurtują.......
Awatar użytkownika
aesacus
Posty: 104
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 07:40
Lokalizacja: Mogilany
Kontakt:

Post autor: aesacus »

Wg Krzywickiego w Polsce wystepuje P. vicrama, a P.baton jest gatunkiem zachodnioeuropejskim
Awatar użytkownika
Adam Larysz
Posty: 2133
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:43
Lokalizacja: Mysłowice/Bytom
Kontakt:

Post autor: Adam Larysz »

Rzeczywiście, wszystkie dane o występowaniu P.baton w Polsce odnoszą się dziś do P.vicrama.
Oba gatunki zostały oddzielone ze względu na róznice w budowie walw samczych aparatów kopulacyjnych.

T.Tolman w "Butterflies of Britain & Europe" podaje, że zasięg P.baton obejmuje głównie Europę zach., a P.vicrama centralną i wschodnią. Jednak oba gatunki podaje z Polski.
Habitualnie oba gatunki są właściwie nie do odróżnienia, podaje tylko, że P.vicrama jest zazwyczaj większy (szczególnie samice) oraz ma plamki submarginalne na spodniej stronie skrzydeł bardziej rozwinięte niż P.baton.
Jedynie zbadanie aparatów kopulacyjnych samców daje pewne oznaczenie, ale co z samicami ?
Też mam kilka sztuk vicrama? batona? z Kieleczcyzny, muszę zrobić kopulatory, to się okaże.
Awatar użytkownika
Marcin Kutera
Posty: 1147
Rejestracja: niedziela, 10 października 2004, 17:08
UTM: EB24, EC18
Specjalność: Lepidoptera, Odonata, Orthoptera,
Lokalizacja: okolice Ostrowca św
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Powiedzcie jak to jest z pseudopilotes vicrama i p baton

Post autor: Marcin Kutera »

no własnie, dziękuje za opinię, co do tolmana/lewingtona to mam książkę, ale die tagfalter europeas und nordwestafrikas... i własnie na niej bazujac okazuje się że p vicrama zasiedla zach część Polski, natomiast p baton jedynie okolice dln śląska....a krzywickiego chciał bym mieć klucze.....ciężko dostać....jedynie w bibliotekach duzych miast
Awatar użytkownika
aesacus
Posty: 104
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 07:40
Lokalizacja: Mogilany
Kontakt:

Post autor: aesacus »

Robiąc komasacje zbioru Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierzat w Krakowie, jedyne P.baton jakie znalazłem pochodziły z Hiszpanii
ODPOWIEDZ

Wróć do „Aktualne obserwacje terenowe”