Pytanie od zaniepokojonego

Ulek
Posty: 2
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 08:54

Pytanie od zaniepokojonego

Post autor: Ulek »

Witam wszystkich serdecznie. Mam pytanie dotyczące pewnego nietypowego zjawiska, które ostatnio zaobserwowałem w swojej okolicy i które nieco mnie zaniepokoiło.
A więc, mam nieopodal niewielkie mokradło, po którym czasem lubie się przejść. Parę dni temu zauważyłem, że kilka drzew (liściastych) rosnących dość blisko siebie jest pokryte w całości, czyli od samego dołu po najwyższe konary, białą nicią / pajęczyną. Widok piorunujący - calutkie drzewo białe, ogołocone z liści. Gdy przyjrzałem się blirzej, zauważyłem niewielkie, 2-3 cm larwy, poruszające się wewnątrz pajęczyny. Dosłownie tysiące małych robaczków. Nigdy wcześniej czegoś podobnego nie widziałem, a że wygląda na to, że zaatakowane drzewa umierają postanowiłem popytać.
Czy ktoś ma pomysł co to może być i gdzie można na ten temat poczytać? Z góry dziękuje za wszystkie komentarze.
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Post autor: Antek Kwiczala † »

Nie piszesz jakie to drzewa, ale zapewne zostały zaatakowane przez jakiś gatunek namiotnika. Obejrz sobie tą stronę:
http://www2.nrm.se/en/svenska_fjarilar/ ... mella.html
Ulek
Posty: 2
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 08:54

Post autor: Ulek »

Tak, zdjęcia z tej stronki wyglądają bardzo podobnie do tego co zaobserwowałem. Postaram się przy okazji zrobić własne foto i wrzucić na forum.
wojtas
Posty: 1483
Rejestracja: piątek, 24 września 2004, 21:59
UTM: VT79
Lokalizacja: Świecko

Post autor: wojtas »

A co do obumierania to watpie . Na czeremszy pospolitej jest to tylko problem związany z brakiem kwiatów (nie kwitnie ) w takiej sytuacji ale na pewno nie obumierają .
ODPOWIEDZ

Wróć do „Aktualne obserwacje terenowe”