Amblyptilia punctidactyla?

Awatar użytkownika
Almandyn
Posty: 1383
Rejestracja: czwartek, 8 października 2009, 09:48
Gender: women
Lokalizacja: Białystok

Amblyptilia punctidactyla?

Post autor: Almandyn »

Witam.
Ja jak zwykle z pytaniem o oznaczenie gatunku, który teoretycznie nie występuje na Podlasiu :P .
Dzisiaj podczas penetrowania terenu w pobliżu oczyszczalni ścieków w Białymstoku ( teren porośnięty jest starymi wierzbami - na wpół spróchniałymi, brzozami i krzaczorami wszelkiej maści ) został wypatrzony, przez mego brata, ten motylek. Z wyszukiwarki na lepidoptera.eu wyszło mi, że to zimująca Amblyptilia punctidactyla. Proszę jednak bardziej obeznanych z piórolotkami o weryfikację oznaczenia :tup:

Ala
Załączniki
piórolotek.jpg
piórolotek.jpg (116 KiB) Przejrzano 2159 razy
piórolotek2.jpg
piórolotek2.jpg (79.12 KiB) Przejrzano 2159 razy
Jarosław Buszko
Posty: 756
Rejestracja: czwartek, 28 lutego 2008, 15:40
Lokalizacja: Toruń

Re: Amblyptilia punctidactyla?

Post autor: Jarosław Buszko »

Motyl jest lekko sfatygowany po trudnej zimie i trudno powiedzieć, który to gatunek. Może to być równie dobrze Amblyptilia acanthodactyla - bardzo zmienny, niektóre okazy są podobne do A. punctidactyla. A. acanthodactyla złowiłem dwa lata temu w Poczopku koło Krynek.
A. punctidactyla jest bardziej przewidiwalny jesli chodzi o rośliny pokarmowej i sposób poszukiwania niż A. acanthodactyla. Gąsienice A. punctidactyla znajdowałem wielokrotnie jesienią (wrzesień) w kwiatach Salvia glutinosa. Łatwo też znaleźć poczwarki na łodydze rośliny pokarmowej. W lecie (lipiec) gąsienice i poczwarki tego gatunku znajdowałem w kwiatach Stachys sylvatica. Gąsienic A. acanthodactyla jak dotąd nie udało mi się znaleźć. Z literatury wynika, że jestv polifagiczna i żyje na wielu róznych gatunkach roślin z niespokrewnionych rodzin.
Awatar użytkownika
Almandyn
Posty: 1383
Rejestracja: czwartek, 8 października 2009, 09:48
Gender: women
Lokalizacja: Białystok

Re: Amblyptilia punctidactyla?

Post autor: Almandyn »

Jarosław Buszko pisze:Może to być równie dobrze Amblyptilia acanthodactyla
Tego gatunku nie brałam pod uwagę ze względu na czas znalezienia motyla. Na lepidoptera.eu zaczyna się on pojawiać od lipca i wg mapki nie zimuje. Czy to możliwe więc, że to ten gatunek?
Jarosław Buszko
Posty: 756
Rejestracja: czwartek, 28 lutego 2008, 15:40
Lokalizacja: Toruń

Re: Amblyptilia punctidactyla?

Post autor: Jarosław Buszko »

Motyla w Poczopku złowiłem 1 maja 2012. Nie wiem skąd się wspomniana informacjawzięła na stronie lepidoptera.eu, gdyż we wszelkich źródłach jest wymieniany lipiec i od września do maja. W polskim kluczu też tak jest.
Przy okazji dołączam kilka zdjęć gasienicy i poczwarek A. punctidactyla. Poczwarki w zależności od podłoża mogą mieć kolor od zielonego do ciemnobrunatnego. Materiały były zbierane w Komańczy.
Załączniki
A. punctidactyla gąsienica.jpg
A. punctidactyla gąsienica.jpg (103.45 KiB) Przejrzano 1890 razy
A. punctidactyla poczwarka 1.jpg
A. punctidactyla poczwarka 1.jpg (113.3 KiB) Przejrzano 1890 razy
A. punctidactyla poczwarka 2.jpg
A. punctidactyla poczwarka 2.jpg (73.07 KiB) Przejrzano 1890 razy
A. punctidactyla poczwarka 3.jpg
A. punctidactyla poczwarka 3.jpg (69.81 KiB) Przejrzano 1890 razy
A. punctidactyla poczwarka 4.jpg
A. punctidactyla poczwarka 4.jpg (87.42 KiB) Przejrzano 1890 razy
Awatar użytkownika
Almandyn
Posty: 1383
Rejestracja: czwartek, 8 października 2009, 09:48
Gender: women
Lokalizacja: Białystok

Re: Amblyptilia punctidactyla?

Post autor: Almandyn »

Dziękuję za wyjaśnienie. Teraz jest jasne, że powinno być Amblyptilia sp.
Pozdrawiam :hi:

Ala
ODPOWIEDZ

Wróć do „Aktualne obserwacje terenowe”