Aporia crataegi

Awatar użytkownika
Piotr Glac
Posty: 162
Rejestracja: niedziela, 22 kwietnia 2007, 23:07
Lokalizacja: RZESZÓW

Aporia crataegi

Post autor: Piotr Glac »

Witam Kolegów,
jestem bardzo ciekawy jak u Was z występowaniem motyla: Aporia crataegi?
Wczoraj obserwowałem jednego w Rzeszowie (ul.przemysłowa :-)) Wcześniej widywałem je tylko w okolicy Dynowa (40 km od Rzeszowa) zawsze pojedynczo. Nie wiem czy ten motyl jest taki rzadki czy nie zwraca sie na niego uwagi?
O masowych pojawach słyszałem tylko z opowieści - czy ktoś obserwował takie zjawisko?
Awatar użytkownika
Grzegorz Michoński
Posty: 447
Rejestracja: wtorek, 20 kwietnia 2004, 19:22
Lokalizacja: Ińsko

Post autor: Grzegorz Michoński »

U mnie (WV32) zwykle jest masówka. Bywa najliczniej obserwowanym bielinkiem. W tym sezonie jeszcze nie widziałem.
Awatar użytkownika
Adam Larysz
Posty: 2133
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:43
Lokalizacja: Mysłowice/Bytom
Kontakt:

Post autor: Adam Larysz »

W Katowicach w latach 60-tych ub. wieku bywały masowe pojawy, pojedyncze okazy w latach 70-tych i od tego czasu słuch po nim zaginął...
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Post autor: Jarosław Bury »

Na Podkarpaciu spotykałem niestrzępa głogowca kilka razy - W Markowej w 1983 roku, w Kramarzówce k. Dynowa! w 1996 r oraz Polańczyku, również w 1996 roku - wszędzie pojedyńcze egzemplarze. Prawdopodobnie jest to gatunek znacznie liczniejszy niż się uważa, lecz ze wzg. na podobieństwo do innych bielinków rzadko notowany.
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Post autor: Antek Kwiczala † »

Nie ma możliwości, bym go pomylił z innym bielinkiem, ma inny sposób lotu niż kapustnik, a od pozostałych jest większy. Ostatni okaz u siebie (Pogórze Cieszyńskie) widziałem w 1971 roku. Liczniej widywałem go w Bieszczadach, a bardzo licznie w Bułgarii.
Awatar użytkownika
Robert Rosa
Posty: 411
Rejestracja: sobota, 26 lutego 2005, 16:46
Lokalizacja: Piła

Post autor: Robert Rosa »

jak już nie raz pisałem... u yankesów (Grzechu Michoński tysz się do nich zalicza :lol: ) .... zrobił się od paru lat pospolity... ale zacznie latać pewnie za tydzień może dwa... miejcie se swoje coliasy , my chociaż mamy full aporii hehehhehehee
Awatar użytkownika
Krzysiek Jonko
Posty: 325
Rejestracja: środa, 7 kwietnia 2004, 10:23
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post autor: Krzysiek Jonko »

W Szczecinie pierwsze motyle pojawiły się w zeszłym tygodniu. Niestety znaczna część ich środowiska została zniszczona więc widuję tylko pojedyncze motyle.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Aktualne obserwacje terenowe”