Diacrisia sannio

Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Diacrisia sannio

Post autor: Antek Kwiczala † »

Gatunek lokalnie dosyć częsty. Polska literatura podaje, że to gatunek jednopokoleniowy - motyl lata od początku czerwca do początku sierpnia. Jednak obserwacje w terenie pokazują wyraźne dwa szczyty obserwacji - czerwiec i sierpień. Również czeska literatura mówi o dwu pokoleniach. Być może na południu Polski tak właśnie jest. Dzisiaj spotkałem całkiem świeżego samczyka, na łące obok domu. Inna ciekawostka, że najbliższe znane mi stanowisko tego gatunku jest odległe o prawie 20 km. Ciekawe, jakie ten gatunek ma zdolności migracyjne.
Załączniki
Diacrisia sannio.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (145.39 KiB)
Marcin Wencel
Posty: 301
Rejestracja: sobota, 4 sierpnia 2007, 16:41
Lokalizacja: Opole

Post autor: Marcin Wencel »

Wczoraj również znalazłem świeżego samca tegoż właśnie gatunku. U mnie znajduję go dosyć często. To drugie pokolenie jest całkiem możliwe. Trzeba będzie prowadzić obserwację tego gatunku, zobaczymy do kiedy widywać będziemy imago.
Awatar użytkownika
Adam Larysz
Posty: 2133
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:43
Lokalizacja: Mysłowice/Bytom
Kontakt:

Post autor: Adam Larysz »

Dokładnie tak. Też stwierdzam, że u nas na południu ten gatunek ma 2 pokolenia w ciągu roku.
Kilka dni temu złapałem u mnie na klatce schodowj świeżą samicę tego gatunku.
Motyl lata końcem maja i przez cały czerwiec w I pokoleniu i potem obserwuję świeże okazy w sierpniu.
A oto klika dat z kilku ostatnich lat:

9 VIII 2006
12 VIII 2006
20 VIII 2006

21 VIII 2005

27 VIII 2004

wszystkie osobniki były świeże, niezlatane.
Jednak to drugie pokolenie jest mniej liczne od tego wiosennego.
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Post autor: Antek Kwiczala † »

Zauważyłem jeszcze jedną cechę. Motyl jest wyraźnie mniejszy. Sprawdziłem, że okazy czerwcowe, jakie mam w kolekcji mają rozpiętość skrzydeł 40-42 mm (samce). Ten dzisiejszy ma 33 mm. W kolekcji mam jeszcze jeden taki mniejszy okaz (34 mm), i też został złapany w sierpniu (12.08.1983) w okolicy Rybnika. Czy obserwujecie u siebie podobną zależność?
Awatar użytkownika
Wojtek Guzik
Posty: 1012
Rejestracja: wtorek, 10 lipca 2007, 14:42
Lokalizacja: Krosno

Post autor: Wojtek Guzik »

Tak, to prawda. Szczerze mówiąc, nawet nie byłem pewien ostatnio, czy to ten gatunek :mrgreen: U mnie też lata w dwu pokoleniach, z czego motyle drugiego są wyraźnie mniejsze... Dziś widziałem kilka świeżych osobników, tak a propos tematu...
Awatar użytkownika
Adam Larysz
Posty: 2133
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:43
Lokalizacja: Mysłowice/Bytom
Kontakt:

Post autor: Adam Larysz »

Zgadza się - okazy te są zazwyczaj mniejsze.
Tomasz Blaik
Posty: 727
Rejestracja: czwartek, 22 stycznia 2009, 20:00
UTM: XR86
Specjalność: Depressariidae
Lokalizacja: Pielgrzymów/Góry Opawskie
Podziękowano: 1 time

Re: Diacrisia sannio

Post autor: Tomasz Blaik »

Niemal wszystkie moje obserwacje przypadają na okres od 21 V do 22 VI, dodatkowo tylko trzy stwierdzenia mam z sierpnia (19 VIII 2005, 24 VIII 2003 i w tym sezonie, świeży samiec 1 VIII). Nigdy nie spotkałem tego gatunku w lipcu, co wskazuje, że lot imago zwykle kończy się już w czerwcu. Wg atlasu J. Buszko (1997) jedno pokolenie latać ma od początku czerwca do połowy lipca, jak widać przynajmniej na południu Polski pojawia się, w pewne lata, druga generacja motyli.
Marek Hołowiński
Posty: 5054
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 2 times

Post autor: Marek Hołowiński »

Również u siebie obserwuję drugie pokolenie tego gatunku. Osobniki wyraźnie mniejsze, świeże. W tym roku prowadzę systematyczne odłowy, na przemian tylko na dwóch stanowiskach. Między ostatnimi osobnikami pierwszego pokolenia (początek lipca), a pierwszymi drugiego było prawie miesiąc przerwy.
W drugim pokoleniu widywałem również inne gatunki uznawane za jednopokoleniowe jak np: Pseudoips prassinana, Chariaspilates formosaria, czy Apeira syringaria. Te również były mniejsze.
Krzysiek
Posty: 207
Rejestracja: poniedziałek, 9 kwietnia 2007, 17:26
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Krzysiek »

W niedzielę w m. Węgorzewo na mazurach złapałem też świeżego samca. Jak widać coraz częściej pojawia się drugie pokolenie. Przyczyną tego może być coraz cieplejsze lato i wydłużający się okres wegetacyjny roślin pokarmowych.
Awatar użytkownika
romanzamorski
Posty: 889
Rejestracja: sobota, 29 marca 2008, 16:57
UTM: EV19
profil zainteresowan: ciężki rock, astronomia
Lokalizacja: Gorlice

Post autor: romanzamorski »

Wczoraj w okolicach Gorlic obserwowałem jedną czystą samiczkę. Wielkością nie różniła się od tych wcześniej spotykanych.
Ostatnio zmieniony sobota, 15 sierpnia 2009, 20:19 przez romanzamorski, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Wojtek Guzik
Posty: 1012
Rejestracja: wtorek, 10 lipca 2007, 14:42
Lokalizacja: Krosno

Re: Diacrisia sannio

Post autor: Wojtek Guzik »

U mnie wczoraj (30 VIII) na lotnisku świeża samiczka :)
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: Diacrisia sannio

Post autor: Antek Kwiczala † »

W tym roku drugie pokolenie tej niedźwiedziówki rozpoczęło lot wcześniej. Pierwsze okazy przylatywały mi do światła początkiem sierpnia. Okaz, którego zdjęcie załączam, spotkałem dzisiaj - ale widać, że jest już nieco zlatany.
Załączniki
Diacrisia sannio samiec.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (113.58 KiB)
Awatar użytkownika
krzysztof570630
Posty: 638
Rejestracja: poniedziałek, 14 czerwca 2010, 18:11
UTM: Umieszcz EA30
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Diacrisia sannio

Post autor: krzysztof570630 »

U mnie przedwczoraj jedna samiczka, wczoraj - samczyk. Oba okazy świeże niezlatane. Samczyk znacznie mniejszy od tych z pierwszego pokolenia. Samiczka nie odbiegała od "normy".
[Marek Wantuch]
Posty: 92
Rejestracja: poniedziałek, 24 czerwca 2013, 15:28
UTM: Gorlice
Lokalizacja: Gorlice

Re: Diacrisia sannio

Post autor: [Marek Wantuch] »

Podepnę się pod ten wątek.Obserwacja dzisiejsza - Szymbark koło Gorlic /EV09/ samczyk.
Załączniki
D.sannio.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (113.51 KiB)
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Diacrisia sannio

Post autor: Jarosław Bury »

09.08.2014 - świeży samiec - Pogórze Przemyskie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Aktualne obserwacje terenowe”