Wyniki monitoringu w Puszczy Białowieskiej

Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Wyniki monitoringu w Puszczy Białowieskiej

Post autor: M. Stachowiak »

Na stronie Ministerstwa Środowiska opublikowano w postaci map część wyników inwentaryzacji siedlisk i gatunków z Puszczy Białowieskiej:
https://www.mos.gov.pl/puszcza-bialowie ... acja-mapy/
Pomijając kompromitujące błędy w nazwach niektórych gatunków zastanawiam się, czemu to ma służyć? Jakie znaczenie dla oceny aktualnej kondycji siedlisk ma na przykład rozmieszczenie stanowisk i liczebność populacji leńca bezpodkwiatkowego (Thesium ebracteatum), Oxypselaphus obscurus lub Agonum fuliginosum? No i słynny wskaźnik SBO :-). Zauważcie, jak kiepskie wyniki uzyskano z części parkowej… Może ktoś ma pomysł na interpretację zgodną z jedynie słuszną linią? ;-)
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Wyniki monitoringu w Puszczy Białowieskiej

Post autor: Jacek Kurzawa »

M. Stachowiak pisze: zastanawiam się, czemu to ma służyć?
Kto zlecił badania? Szyszko? Kiedy?

Jaki był plan? Minął już prawie rok, wydaje mi się że wiem o co chodzi. :mysl:
Awatar użytkownika
Piotr Tykarski
Posty: 371
Rejestracja: sobota, 26 kwietnia 2008, 01:04
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Wyniki monitoringu w Puszczy Białowieskiej

Post autor: Piotr Tykarski »

Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Wyniki monitoringu w Puszczy Białowieskiej

Post autor: Jacek Kurzawa »

Wyniki badań są następujące:
Zgniotek cynobrowy występował liczniej w nadleśnictwach niż w BPN. Ponurek Schneidera występował najliczniej w nowej części BPN, a najmniej licznie – w rezerwacie ścisłym (w nadleśnictwach jego liczebność była pośrednia, ale wyraźnie wyższa niż w rezerwacie ścisłym). Piątego gatunku – kozioroga dębosza – nie stwierdzono w ogóle.
To, że kozioroga tam nie ma jest wiadomo było raczej bez inwentaryzacji, zresztą z obecności kozioroga niewiele wynika. Ale najważniejsze, że wyniki badań pokazują, że w Białowieskim Parku Narodowym nie jest lepiej niż w pozostałej częsci Puszczy. Ba, jest gorzej, bo poza BPN liczebość gatunków jest wyższa.

Wniosków jeszcze nie ma, ale nasuwa się sama. Otóż pozostawianie martwego drewna w BPN niczemu dobremu nie służy, nie wpływa to na zwiększenie liczbności gatunków (4 z 5).

Prawdę mówiąc, spodziewałem się takich wyników już na początku roku. Cieszę się, że wyniki są zbieżne z moimi przewidywaniami.
Na te badania spojrzałbym przez pryzmat polityki, to pomaga w ich zrozumieniu. Są to badania zlecone na szybko. Dobrze że są, gorzej - po co.

Poważnie nie da się napisać, bo sytuacja jest tak nienormalna, że po prostu brak słów.
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Wyniki monitoringu w Puszczy Białowieskiej

Post autor: M. Stachowiak »

W pełni zgadzam się z komentarzami, do których odsyłasz. Rządzący widzą to jednak inaczej :-)
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Wyniki monitoringu w Puszczy Białowieskiej

Post autor: Jacek Kurzawa »

Wyniki badań do pobrania tutaj:

Nr tematu BLP-435
Tytuł Ocena stanu różnorodności biologicznej w Puszczy Białowieskiej na podstawie wybranych elementów przyrodniczych i kulturowych
Wykonawca Instytut Badawczy Leśnictwa
Autor prof. dr hab. Jacek Hilszczański i inni

https://tbr.lasy.gov.pl/apex/f?p=102:3: ... TEMAT:4062

W częsci pierwszej jest o chrząszczach.
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Wyniki monitoringu w Puszczy Białowieskiej

Post autor: M. Stachowiak »

Ściągnąłem te pliki. Ciekawe, że większą część wyników (przynajmniej w rozdziałach na temat chrząszczy) zaczerniono :-).
admin
Administrator
Posty: 1595
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 03:41
Lokalizacja: Tomaszów Maz.
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 5 times
Kontakt:

Re: Wyniki monitoringu w Puszczy Białowieskiej

Post autor: admin »

Ten bezpośredni link, który był podany nie działa, usunąłem go.
Andrzej J. Woźnica

Re: Wyniki monitoringu w Puszczy Białowieskiej

Post autor: Andrzej J. Woźnica »

admin pisze:Ten bezpośredni link, który był podany nie działa, usunąłem go.
i to mnie zastanawia ... :mysl:
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Wyniki monitoringu w Puszczy Białowieskiej

Post autor: Jacek Kurzawa »

Byc możę w linku jest zakodowana sesja ktora po jakimś czasie wygasa. Postać linku obecnie jest:

Kod: Zaznacz cały

https://tbr.lasy.gov.pl/apex/apex_util.get_blob?s=7320255200149&a=102&c=14119844708833545&p=3&k1=2694&k2=&ck=XLuLoJZtRub9lcbl6AapdaZ5Ry1RyGxE_N_EzqCq8t6CKox1RXwiK9rqmnUmdK7-YFBYPgJPFj4CbRY8tH2P1A&rt=CR
W tej chwili działa, ale on jest spersonalizowany, nie odsyła bezpośrednio do pliku. Być może jest limitowany np do 5 pobrań. Dlatego z niego nie da się korzystać, trzeba klikać bezpośrednio.
Awatar użytkownika
Konto_usuniete
Posty: 1117
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 13:36

Re: Wyniki monitoringu w Puszczy Białowieskiej

Post autor: Konto_usuniete »

Przecież opracowana przez geniusza z grójeckiej, przy poklasku propu, i zestawienia opracowane przez dobrego znajomego były takei a nie inne....wg nich największą bioróżnorodność na 1m2 mamy w ZOO a pustynie są nic nie wartymi zbiorowiskami bo nic tam nie ma....
Szkoda ze tak pilnie strzeżone są przed upublicznieniem wyniki badań wydziału leśnego SGGW...
Awatar użytkownika
Robert Zoralski
Posty: 775
Rejestracja: wtorek, 10 kwietnia 2007, 23:29
Specjalność: Syrphidae
Lokalizacja: Reda
Kontakt:

Re: Wyniki monitoringu w Puszczy Białowieskiej

Post autor: Robert Zoralski »

Zauważcie, jak kiepskie wyniki uzyskano z części parkowej…
Przejrzałem pracę o biegaczach. To nie były badania skoncentrowane na części Parkowej o czym świadczy 82/634 pułapek (13%) zlokalizowanych w tej części.
Trudno w takich warunkach oczekiwać wyższej różnorodności gatunków z terenu Parku niż w pozostałych obszarach. A szkoda - trzeba było skorzystać z okazji, zrobić odwrotnie i pokazać światu najdłuższy w Europie "puszczański ogon" - tj. pokaźną listę rzadkich i ekstremalnie rzadkich gatunków leśnych, w tym parę nowych dla Polski, które tam żyją. Tym bardziej, że to mogła być ostatnia szansa na tego typu wyczyn... ;)
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Wyniki monitoringu w Puszczy Białowieskiej

Post autor: M. Stachowiak »

Brak Tachyta nana w wykazie odłowionych gatunków i tylko jeden gatunek z rodzaju Dromius (D. agilis) w akcydentalnej liczebności zdają się świadczyć o tym, że informacje o gradacji kornika drukarza w Puszczy Białowieskiej są grubo przesadzone :-).
Próżno w opracowaniu szukałem odpowiedzi na pytanie o związek między gradacją kornika a składem gatunkowym i strukturą liczebnościową zgrupowań biegaczowatych, ale chyba za dużo od zleceniodawców tematu i autorów wymagam ;-).
Jest też kilka wątpliwych oznaczeń (na pewno błędnie jest oznaczony Pterostichus ovoideus).
Andrzej J. Woźnica

Re: Wyniki monitoringu w Puszczy Białowieskiej

Post autor: Andrzej J. Woźnica »

Swego czasu spojrzałem na prezentację ppt. O ile dobrze pamiętam, to zauważyłem zwiększoną liczebność biegaczy w miejscach "opanowanych" przez korniki.
Jak mnie uczono, takie relacje typu drapieżnik-ofiara świadczą o prawidłowych zależnościach w ekosystemie, gdzie nastąpiła gradacja "ofiary"...
Czyż tak nie jest w tym przypadku? :mysl:
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Wyniki monitoringu w Puszczy Białowieskiej

Post autor: Jacek Kurzawa »

Poczytałem trochę i w sumie ta inwentaryzacja mi się podoba. Odcinając się od polityki i szkód, jakie są obecne w Puszczy Białowieskiej.
Opublikowana w kwietniu 2017, zlecona znacznie wcześniej. Jakiś pożytek z tego jest i będzie, bo takich kompleksowych badań (chyba?) w Puszczy dotąd nie było. Tego nigdy nie za wiele. Na wnioski z takich badań może i za wcześnie.

O korniku nie ma mowy, bo to nie ma związku z kornikiem, to inwentaryzacja wybranych gatunków.

Tytuł tematu: Ocena stanu różnorodności biologicznej w Puszczy Białowieskiej na
podstawie wybranych elementów przyrodniczych i kulturowych

MOTYLE
Głównym celem prac przeprowadzonych w okresie lipiec–wrzesień 2016 roku była
weryfikacja danych o występowaniu gatunków motyli dziennych z załącznika II Dyrektywy
Siedliskowej uzyskanych w ramach inwentaryzacji przyrodniczo-leśnej przeprowadzonej na
obszarach leśnych administrowanych przez PGL Lasy Państwowe w latach 2006–2007
(Decyzja nr 61 Dyrektora Generalnego LP z dnia 25.07.2006) na terenie obszaru Natura 2000
Puszcza Białowieska PLC200004. Badaniami objęto również inne potencjalne siedliska
położone na tym obszarze (włącznie z Białowieskim Parkiem Narodowym), aby uzyskać
możliwie pełny obraz sytuacji przedmiotowych gatunków.

CHRZĄSZCZE
Wstęp
Zadanie obejmowało inwentaryzację wybranych gatunków chrząszczy
saproksylicznych: pachnicy (Osmoderma barnabita), zgniotka cynobrowego (Cucujus
cinnaberinus), zgniotka szkarłatnego (Cucujus haematodes), ponurka Schneidera (Boros
schneideri). Ponadto w ramach prowadzonych prac weryfikowano stanowiska zagłębka
bruzdkowanego (Rhysodes sulcatus), a także poszukiwano śladów obecności kozioroga
dębosza (Cerembyx cerdo).

I tyle.
Wnioski to mniej lub bardziej spekulacje, które bedą takie jakie oczekuje zleceniodawca. Mam nadzieję, że przy okazji tych szeroko zakrojonych badań z czasem wypłyną jakieś ciekawe rekordy z Puszczy Białowieskiej.
Andrzej J. Woźnica

Re: Wyniki monitoringu w Puszczy Białowieskiej

Post autor: Andrzej J. Woźnica »

Jacku, nie wiem czy mówimy o tym samym.
Odniosłem się do prezentowanych w pliku ppt map pól badawczych gdzie zaznaczono tereny objęte "eksploatacją"i inne , np. rezerwatów ścisłych,
I na tym oparłem swoją wypowiedź....

Jak zaznaczono tam na końcu to znaczna część danych wymaga interpretacji i opracowania. I nie odniosiłem się do raportu z linku, który podajesz.

A tak na marginesie, to oprócz chrząszczy i motyli mamy jeszcze i inne grupy mi.n. w obrębie stawonogów...
Pytanie dodatkowe, jak na to "reagują" np. ptaki? ...

P.S.
Każda inwentaryzacja jest dobra o ile jest ona kompleksowa.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Wyniki monitoringu w Puszczy Białowieskiej

Post autor: Jacek Kurzawa »

Tych plików nie widziałem nawet, gdzie one są? To trzeba sobie spokojnie poczytać, w wolnym czasie.
Andrzej J. Woźnica

Re: Wyniki monitoringu w Puszczy Białowieskiej

Post autor: Andrzej J. Woźnica »

Awatar użytkownika
Konto_usuniete
Posty: 1117
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 13:36

Re: Wyniki monitoringu w Puszczy Białowieskiej

Post autor: Konto_usuniete »

Andrzeju założeniem niejako z góry było, że w lasach gospodarczych jest tak samo jak w PN albo i lepiej i tak została skonfigurowana i pod to uszyta metodyka...miała wykazać że się nie mylą....analogicznie było w roku 2007 gdy też chciano udowodnić że lasy gospodarcze są lepsze i ogłoszono tzw "szecioptaka" i program powszechnej inwentaryzacji w LP.
Andrzej J. Woźnica

Re: Wyniki monitoringu w Puszczy Białowieskiej

Post autor: Andrzej J. Woźnica »

Ok! tylko tak dobrane i przedstawione "efekty" wzbudząją szereg ... wątpliwości.
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Wyniki monitoringu w Puszczy Białowieskiej

Post autor: M. Stachowiak »

Cytat z prezentacji, do której link podał Andrzej:
Po co to robimy ?
• Aby profesjonalnie, w oparciu o wiarygodne dane przyrodnicze oraz zgodnie z zasadami zrównoważonej wielofunkcyjnej gospodarki leśnej zarządzać tym obszarem,
Dzięki takim informacjom możliwe będzie podjęcie skutecznych działań niwelujących skutki katastrofalnej gradacji kornika drukarza oraz służących zachowaniu unikalnego bogactwa przyrodniczego tego obszaru,
• Działania zaprojektowane z wykorzystaniem zgromadzonej wiedzy, będą bezpieczne dla populacji gatunków roślin i zwierząt rzadkich i chronionych występujących na terenie Puszczy Białowieskiej, nie będą też miały negatywnego wpływu na siedliska przyrodnicze w tym obszarze Natura 2000.
• M. in. w oparciu o uzyskane dane dot. martwego drewna oraz publikacji naukowych, możliwe jest sformułowanie warunków bezpiecznego funkcjonowania gatunków związanych z martwym drewnem.”
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Wyniki monitoringu w Puszczy Białowieskiej

Post autor: Jacek Kurzawa »

A już przez chwilę wydawało mi się, że prace badawcze podjęte były w innym celu niż "zwalaczanie kornika" czyli wycinka Puszczy w celu usunięcia gradacji kornika (czy też w celu jej powstrzymania). To zresztą było od dawna wiadomo, co tu się święci, nie było tylko wiadomo na jaką skalę i w jaki sposób ta "walka z kornikiem" bedzie prowadzona.
Przynajmniej jakiś pożytek z tych badań przedwycinkowych będzie. Dla Szyszki niewątpliwie ma to być podkładka (z zaplanowanymi) wynikami. Wiadomo już - że BPN jest gorszy, owadów jest tam mniej, lepiej sobie radzą w lasach gospodaraczych, gdzie wręcz niektóre gatunki zginęłyby bez pomocy leśnika. Drzewostany z pewnością by zanikły a zwięrzeta wyginęły. To tylko snucie teorii spiskowych z mojej strony. Trzeba lepiej wczytać się w wyniki badań i WNIOSKI, założę się, że tam się znajdą takie perełki, prędzej czy później.
Awatar użytkownika
Rafał SZCZECIN
Posty: 1625
Rejestracja: sobota, 31 stycznia 2009, 21:34
Specjalność: Ogólnie poznawczo
profil zainteresowan: karate oraz gitara klasyczna
Lokalizacja: Szczecin

Re: Wyniki monitoringu w Puszczy Białowieskiej

Post autor: Rafał SZCZECIN »

Oświećcie mnie Koledzy, proszę...

jako laik - co powinienem myśleć i jak to jest na prawdę z tą Puszczą Białowieską, kornikiem, wycinką i całą tą polityką...

Zależnie który kanał telewizyjny włączą ( np. tvp lub tvn ) to słyszę zupełnie co innego. Jestem skołowany ( pewnie nie tylko ja ). A chciałbym wiedzieć jak to jest faktycznie:
1) czy jest ta gradacja kornika
2) czy to zagraża Puszczy
3) czy wycinki są rzeczywiście związane tylko z usuwaniem drzew zaatakowanych przez kornika drukarza
4) czy bez tej wycinki las jest narażony na ryzyko

5) czy to wszystko to pic na wodę?

Może to forum nie jest właściwym miejscem na te pytania, ale chciałbym mieć jakieś zdanie wyrobione a nie mam żadnego. Minister jedno, Zachód drugie, a ja jako obywatel - nie wiem jak to NA PRAWDĘ jest...
Awatar użytkownika
Marcin Szewczyk
Posty: 1209
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 15:45
UTM: DD12
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Płock

Re: Wyniki monitoringu w Puszczy Białowieskiej

Post autor: Marcin Szewczyk »

W skrócie :
1- tak
2- nie
3- nie
4- nie
5- w większości.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Wyniki monitoringu w Puszczy Białowieskiej

Post autor: Jacek Kurzawa »

Rafał SZCZECIN pisze:Oświećcie mnie Koledzy, proszę...

Zależnie który kanał telewizyjny włączą ( np. tvp lub tvn ) to słyszę zupełnie co innego. Jestem skołowany ( pewnie nie tylko ja ). A chciałbym wiedzieć jak to jest faktycznie:
1) czy jest ta gradacja kornika
2) czy to zagraża Puszczy
3) czy wycinki są rzeczywiście związane tylko z usuwaniem drzew zaatakowanych przez kornika drukarza
4) czy bez tej wycinki las jest narażony na ryzyko
5) czy to wszystko to pic na wodę?

Może to forum nie jest właściwym miejscem na te pytania, ale chciałbym mieć jakieś zdanie wyrobione a nie mam żadnego. Minister jedno, Zachód drugie, a ja jako obywatel - nie wiem jak to NA PRAWDĘ jest...
Forum to dobre miejsce, bo każdy może wyrazić swoją opinię, zarówno tą jedynie słuszną jak całkowicie sprzeczną z oficjalnymi wiadomościami. Podobają mi się Twoje pytania, bo pokazują, jak trudno jest się odnaleźć w natłoku sprzecznych informacji. Ja również należę do tych kołowanych, jednak pobyt w Puszczy nie daje człowiekowi szansy na wątpliwości co do tego, co się tam dzieje.

1. Tak, bez wątpienia. Gradacja wystapiła po kilku latach suchych. Przyczyniło się do tego również powstrzymanie w poprzednim okresie wycinki zarażonych drzew.
2. Nie. W Puszczy świerka jest w nadmiarze, został wprowadzony na wiele siedlisk "w zamian" - to drzewostan znacznie przekształcony w stosunku do pierwotnego, ale taki, wktórym jeszcze jest najwięcej procesów naturalnych, ktorych próżno szukać w silnie przekształconych drzewostanach na większości terytorium naszego kraju. Kiedyś musiało się to tak skończyć. Z innej strony - gradacje korników, pożary, wichury są procesami naturalnymi, sprzyjającymi odnowieniom.
3. W zamyśle tak miało być. Z jednej strony na LP nakładane są kary za wypadki spowodowane łamiącymi się drzewami i spadającymi konarami. LP muszą posprzątać przy drogach. Niektóre fragmenty drzewostanów w Puszczy wyglądały złowieszczo - suche świerki, trzeszące pod wpływem lekkiego wiatru, suche świerki położą sięsame w ciągu 3-4 lat tak czy inaczej. Z ekonomicznego punktu widzenia lepiej je zabrać, póki można.
4. To jest to samo pytanie co 2. Las - nie, jedynie budżet. Dużo drzewa stoi i leży. Kolejne wkrótce. Dotyczy to jedynie świerka, wycinka objęła nie tylko świerk, a prowadzaone jest w sposób nicszczący siedliska. Coś za coś. Ekonomia lasu nie liczy się z wartościami przyrodniczymi.
5. Szyszko wprowadził eksperyment na wielką skalę, będąc przekonanym, że ma rację. Historia to oceni.

https://www.mos.gov.pl/fileadmin/user_u ... uszczy.pdf

W zamyśle autorów jest to eksperyment:
5. Uruchomienie długoterminowego eksperymentu, który pozwoli na udzielenie odpowiedzi na
pytanie, kto ma rację. Czy Ci, którzy uważają, że wiedzą jak użytkować zasoby przyrodnicze
i jak z nich korzystać, aby cały świat uznawał je jako lasy pierwotne nietknięte ręką
czlowieka, czy Ci, którzy nie posiadają takich zasobów przyrodniczych w swoim sąsiedztwie,
a więc zniszczyli je w przeszłości i domagają się braku jakichkolwiek działań
, co według
pierwszych prowadzi do zniszczenia tych zasobów.

6. Cały eksperyment zostanie poddany analizie ekonomicznej uwzględniającej straty i zyski
związane z regeneracją i odtwarzaniem analizowanych siedlisk priorytetowych i siedlisk dla
gatunków, jak też straty i zyski zwiqzane z emisją dwutlenku węgla do atmosfery w obu
zastosowanych wersjach.
Polecam aby zapoznać się z podstawowym dokumentem z tej strony https://www.mos.gov.pl/puszcza-bialowie ... a-puszczy/
Jego autorzy chcieliby, aby taki eksperyment został przeprowadzony w innych wysoko rozwiniętych krajach, dlateg też dokument został przetłumaczony na wszystkie jeżyki ONZ i rozesłany do wszystkich krajów świata!
7. Korzystając z okazji Autorzy niniejszego projektu zwracają się z apelem do Komisji
Europejskiej i UNESCO, aby rozpropagowali w innych państwach wysoko rozwiniętych
gospodarczo idee uruchomienia, na bazie istniejących tam zasobów leśnych, podobnego
obszarowo eksperymentu.
Polska strona jest gotowa uczestniczy ć w tych działaniach i na 2/3
powierzchni zaprojektowa ć działania zmierzaj ące do odtworzenia siedlisk 91I0, 91D0
i 91E0, lub do nich zbliżonych, w tych rejonach Europy, gdzie mog ą one występować .
Oczywiście pozostałą część należałoby poddać całkowitemu zakazowi pozyskania drewna.

8. Niniejszy program zostaje przetłumaczony na wszystkie języki ONZ, jak również wszystkie
języki państw Unii Europejskiej i rozesłany do ministrów środowiska lub ich odpowiedników
we wszystkich państwach świata.

Z punktu 5 wynika że eksperyment ma udowodnić, że Ci którzy już Puszcz nie mają nie znają się na tym, jak ją chronić. Szyszko chce im udowodnić KTO MA RACJĘ. Ciężar eksperymentu jest nie w tym, co się uchowa po wycince a co wyginie, tylko kto ma rację a raczej kto jej nie ma. Kraje zachodnie nie mogą się znać lepiej, bo oni już takich lasów nie mają (zaznaczyłem ten fragment na niebiesko). Taka jest teza.
Awatar użytkownika
Marcin Szewczyk
Posty: 1209
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 15:45
UTM: DD12
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Płock

Re: Wyniki monitoringu w Puszczy Białowieskiej

Post autor: Marcin Szewczyk »

Jacku, nie zgodzę się z Tobą, że pytanie 4 jest tym samym co pytanie 2. W czwartym pytaniu Rafał pyta, czy rzeczywiście wycinane są tylko drzewa zaatakowane przez kornika. Odpowiedź jest jedna, nie. Wycinane są również zdrowe drzewa i to nie tylko świerki.
Drugie pytanie odnosi się do tego czy kornik w ogóle zagraża Puszczy i tutaj również odpowiedź jest jedna, nie.
L. Borowiec
Posty: 970
Rejestracja: wtorek, 25 maja 2004, 13:36

Re: Wyniki monitoringu w Puszczy Białowieskiej

Post autor: L. Borowiec »

Dobór gatunków do monitoringu jest manipulacją już na wejściu. Obok Rhysodes wybrano gatunki, które z reguły wybierają siedliska poza Parkiem Narodowym więc można było z góry przewidywać, że będą liczniejsze w użytkowych nadleśnictwach. To taka sama manipulacja jak z dąbrowami na Dolnym Śląsku, wybiera się jelonka jako wskaźnik wartości drzewostanu ale każdy biolog wie, że jelonek unika starodrzewia dębowego, a jego udział wzrasta w młodych drągowinach. I tak drzewiarze mogą twierdzić, że wyrąb starodrzewia dębowego i zastępowanie go młodymi drągowinami jest korzystny z punktu widzenia ochrony przyrody, bo wzrasta udział sztandarowego gatunku będącego symbolem tej ochrony. A tymczasem zarówno w Białowieskim Parku Narodowym jak i w starych dąbrowach na Dolnym Śląsku wartością są gatunki, które nie należą do tych rzekomych wskaźników jakości lasu naturalnego (zgniotek np. to obecnie gatunek w dużej ekspansji i można go znaleźć w wielu chłamowych drzewostanach). Te najcenniejsze gatunki to drobne chrząszcze z takich grup jak Staphylinidae, Leiodidae, Mycetophagidae, Melandryidae, Ciidae i wiele, wiele innych. Tych gatunków próżno szukać w nadleśnictwach, bo one występują w unikalnych mikroekosystemach związanych z różnymi fazami zamierania drewna, przy udziale różnych mikroorganozmów i grzybów, też unikalnych dla lasu o charakterze naturalnym. Cała koncepcja tych sztandarowych gatunków wskaźnikowych, mimo dobrych intencji, jest szkodliwa i służy manipulacjom, co w BPN jest skrzętnie wykorzystywane.
Awatar użytkownika
Rafał SZCZECIN
Posty: 1625
Rejestracja: sobota, 31 stycznia 2009, 21:34
Specjalność: Ogólnie poznawczo
profil zainteresowan: karate oraz gitara klasyczna
Lokalizacja: Szczecin

Re: Wyniki monitoringu w Puszczy Białowieskiej

Post autor: Rafał SZCZECIN »

Dziękuję.

To powoli mi się coś w głowie wyjaśnia z tą Puszczą.

A może te powoływanie się na sztandarowe gatunki "wskaźnikowe" wynika też z niewiedzy w ministerstwie, niedostatecznej wiedzy, oparciu o zbyt ogólnikowe założenia? Jest chyba wiele opracowań, w których jako "wskaźnikowe" gatunki uważa się np. pachnicę czy zgniotka?

Choć pewnie jest właśnie tak, że skrzętnie dobierając metody badawcze można uzyskać "z góry założony wynik"... W jakim kraju przyszło żyć...
L. Borowiec
Posty: 970
Rejestracja: wtorek, 25 maja 2004, 13:36

Re: Wyniki monitoringu w Puszczy Białowieskiej

Post autor: L. Borowiec »

Jako gatunki wskaźnikowe wybiera się gatunki łatwe do zobaczenia i oznaczenia przez laika, duże i efektowne. Jak powstawała ich koncepcja w Unii Europejskiej to uważano, że do monitoringu przystąpią amatorzy i trzeba dla nich wybrać gatunki łatwe do obserwacji i identyfikacji. Ponieważ w Europie Zachodniej nie było już lasów o charakterze naturalnym, to te gatunki były wskaźnikami reliktowych rudymentów leśnych, a nie lasów naturalnych. Takie rudymenty mają charakter ekotonu przyciągającego faunę o różnym charakterze więc są "przesycone" bioróżnorodnościowo. Ale też przetrwały w nich głównie gatunki nie bojące się światła i nie związane z drewnem zamierającym w sposób typowy dla lasów naturalnych. Dlatego słabo się one nadają na wskaźniki dla takich lasów jak w BPN. Każdy kto zbierał chrząszcze w BPN (rezerwacie ścisłym) wie, że w pierwszych dniach zbierania przeżywa się szok, bo Puszcza sprawia wrażenie martwej. Przyzwyczajeni do bogactwa owadów w lasach przekształconych nie chcemy uwierzyć, że w tym cudownym "pierwotnym" lesie jest tak kiepsko z owadami. Dopiero jak nabierzemy doświadczenia, zaczniemy na oko odnajdywać drzewa z dużym potencjałem biocenotycznym to nagle odkryjemy, że na jednym martwiejącym drzewie schwytamy wiele tych ekstremalnie rzadkich, legendarnych chrząszczy, z których Puszcza słynie. W transektowych badaniach monitoringowych prawdopodobieństwo znalezienia tego właściwego drzewa jest znikome, trochę poprawią sytuacje pułapki ekranowe, ale one są selektywne. Takie same doświadczenie mam z pierwotnych lasów tropikalnych, więc Puszcza mimo, że nie jest już pierwotna, zachowała wiele z tego pierwotnego charakteru strukturalnego. Dlatego uważam ponownie, że te wybrane gatunki wskaźnikowe źle są dobrane dla Puszczy, a dobrze mogą charakteryzować lasy w nadleśnictwach, gdzie są pozostawiane rudymentalne wyspy reliktowe. Ale pisanie w tym kontekście, że ta gospodarka leśna wpływa dodatnio na wzrost bioróżnorodności to grube nadużycie, sprzyja przetrwaniu gatunków wskaźnikowych, ale wyniszcza prawdziwe gatunki typowe dla lasów o charakterze pierwotnym.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Puszcza Białowieska”