Kolekcja C.L.O’Brien’s warta 10 mln usd przekazana w darze dla Uniwersytetu w Arizonie

Ciekawostki, różności, inne sprawy.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Kolekcja C.L.O’Brien’s warta 10 mln usd przekazana w darze dla Uniwersytetu w Arizonie

Post autor: Jacek Kurzawa »

Niecodzienna sytuacja. Jedna z wiekszych kolekcji świata Coleoptera Charles and Lois O’Brien's stała się darem. To szczęśliwe małżeństwo postanowiło przekazać kolekcję swojego życia, bedąc już w wieku 83 i 89 lat Uniwersytetowi w Arizonie. Kolekcja chrząszczy z całego świata zawiera ponad milion okazów, w tym około tysiąca gatunków do opisania. Wartość kolekcji szacowana na podstawie wartości okazów, których wartość szacowana jest od 5 do 300 usd wynosi ok 10 mln dolarów. Historia bardzo ciekawa, nie sposób o tym nie napisac, nie przeczytać i nie pomysleć.

https://www.theguardian.com/environment ... ty-obriens

FILM YT https://www.youtube.com/watch?v=YLV2gJuym98
Załączniki
chobrien1.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (62.79 KiB)
lobrien1.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (64.53 KiB)
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Kolekcja C.L.O’Brien’s  warta 10 mln usd przekazana w darze dla Uniwersytetu w Arizonie

Post autor: Brachytron »

"Bitten by the same bug" :mrgreen:

:szacun: :brawo: :szacun: :brawo: :szacun: :brawo:
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Kolekcja C.L.O’Brien’s  warta 10 mln usd przekazana w darze dla Uniwersytetu w Arizonie

Post autor: Jacek Kurzawa »

Moja żona zwróciła uwagę na ten sam mikroskop (Wild Leica M8), stojący na stole. Tyle, że nie byłem w 70 krajach, nie mam miliona chrząszczy, nie mieszkam w Arizonie. Ale wszystko przede mną. Mam już mikroskop i 1/100 zbioru. Jeszcze tylko 99/100 dozbierać i będzie czym obdarowywać Instytucje. :P
Awatar użytkownika
Marek Wanat
Posty: 547
Rejestracja: piątek, 5 października 2007, 10:59
UTM: XS36
Specjalność: ryjkowce
Lokalizacja: Wrocław
Podziękowano: 1 time

Re: Kolekcja C.L.O’Brien’s  warta 10 mln usd przekazana w darze dla Uniwersytetu w Arizonie

Post autor: Marek Wanat »

Troche wiecej precyzji Jacku, wystarczy uwazniej zapoznac sie z tym co sie wyswietla i z wywiadem. To nie jest "kolekcja chrzaszczy", tylko kolekcja ryjkowcow Charliego i kolekcja Hemiptera: Fulgoroidea Louis, bo tymi grupami sie naukowo zajmowali przez ponad pol wieku i szczesliwie nadal moga sie zajmowac. Jesli chodzi o te grupy owadow, to sa to faktycznie najwieksze prywatne kolekcje na swiecie, ale tylko jesli chodzi o te grupy, bo prywatnych kolekcji chrzaszczy pare by sie wiekszych znalazlo. W koncu kolekcja Frey'a byla prywatna, a liczy jakies 5 mln exx i wiadomo za ile Bazylea ja w koncu kupila od wdowy. Juz widze jakies swiatowe muzeum, ktore gotowe byloby zaplacic 10 mln baksow za ten zbior :rotfl: To tani chwyt obliczony na podniesienie poziomu adrenaliny u gawiedzi :smiech: Zreszta ciekawe jak tam z podatkami w Arizonie, bo jak beda sie tak chwalic, ze o tyle sie wzbogacili, to ich tamtejszy US odpowiednio podsumuje :mrgreen: . U nas na pewno tak by sie to skonczylo :mrgreen: . Ale mam pewna wiedze, z ktorej wynika, ze ta sprawa ma jakies drugie dno i byc moze jeszcze o tym uslyszymy, gdy do dyskusji wlaczy sie Californian Academy of Sciences w San Francisco ;) Spokojnie czekam :ja wiem:
Awatar użytkownika
Chiffchaff
Posty: 1263
Rejestracja: piątek, 10 sierpnia 2007, 15:05
Podziękowano: 1 time

Re: Kolekcja C.L.O’Brien’s  warta 10 mln usd przekazana w darze dla Uniwersytetu w Arizonie

Post autor: Chiffchaff »

No właśnie, ja tam o tej kolekcji nigdy nie słyszałem, co jest oczywiste bo poza moimi zainteresowaniami, ale słuchając wywiadu na Youtubie słychać na samym początku, że mowa o milionie ryjków i ćwierć miliona "plant aphids" a nie kolekcji chrząszczy jako takiej.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Kolekcja C.L.O’Brien’s  warta 10 mln usd przekazana w darze dla Uniwersytetu w Arizonie

Post autor: Jacek Kurzawa »

Marek Wanat pisze:Troche wiecej precyzji Jacku, wystarczy uwazniej zapoznac sie z tym co sie wyswietla i z wywiadem.
Bez przesady, Marku tu precyzja, jaka, po co?.... Można się przyczepić że Fulgoridae to nie chrząszcze itd. ale skąd się wzięla ta informacja? Z tekstu? Jesli jest na YT to wybaczcie mi, ale nie ogladałem tego. Podałem linka ale nigdzie nie napisałem, że zapoznałem się z treścią wywiadu.
Podałem linki do artykułu i do YT i tam wszystko jest.
Sam się nie wczytywałem w szczegóły i nie analizowałem aż tak dokładnie, co dokładnie zawiera kolekcja. W artykule jest wielokrotnie "insect", a co dokładnie zawiera kolekcja to prawdę mówiąc nie znalazłem (gdzie jest np o Fulgoridae to nie widzę do tej pory, może to jakaś wiedza prywatna, wynikająca z tego, że w świecie specjalistów od ryjkowców wiadomo, kto czym się zajmuje). O ryjkowcach (weevils) jest pod koniec tekstu w kontkeście tego, co lubi Pan OBrien. Dla mnie to nie ma znaczenia, ponieważ pisząc Coleoptera nie rozmijam się z prawdą - każdy ryj to chrząszcz. Napisałem na zasadzie podaj dalej, niech się każdy wczyta i słucha z dokładnością, z jaką potrzebuje. Istotą artykułu jest sposób przekazania kolekcji a o co tak naprawdę w tym chodzi to nie sposób brać tekst dziennikarski poważnie do analizy, bo tam się może połowa "faktów" nie pokrywać z rzeczywistością. Dlatego nie widzę sensu debatować nad szczegółami i pojedynczymi słowami.
Awatar użytkownika
Miłosz Mazur
Posty: 2565
Rejestracja: czwartek, 26 stycznia 2006, 11:33
UTM: CA08
Specjalność: Curculionoidea
profil zainteresowan: Muzyka metalowa, fantastyka, gry planszowe
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle/Opole
Podziękował(-a): 1 time
Kontakt:

Re: Kolekcja C.L.O’Brien’s  warta 10 mln usd przekazana w darze dla Uniwersytetu w Arizonie

Post autor: Miłosz Mazur »

Easy, Jacku.

Toż to nie podstępny atak, ale uściślenie informacji, zresztą bardzo zasadne. Sam fakt zebrania tak dużej kolekcji z dwóch grup owadów to naprawdę spore osiągnięcie.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Kolekcja C.L.O’Brien’s  warta 10 mln usd przekazana w darze dla Uniwersytetu w Arizonie

Post autor: Jacek Kurzawa »

Uściślanie informacji może trwać następny rok i dłużej, byle bez komentarzy, że moja informacja była nieprecyzyjna, bo nie miałem nawet takiego zamiaru, żeby była. Ponadto dziennikarzom nie wierzę w to co piszę, bo piszą co chcą i jak chcą, wybiórczo i raczej niemerytorycznie, byle sensacyjnie i byle zdobyć poczytność (jak to napisał Marek - podnieść ciśnienie, bo o to chodzi we wspólczesnym świecie i w mediach). Nie ma sensu deliberować co tak było tak naprawdę (bo nie wiemy), ile tego było (bo nie wiemy) tzn. można się nad tym pozstanawiać, ale jak tam jest naprawdę, to niech się tym w Arizonie zajmują ;-)
Jest sobie więc takie forumowe info a ja uciekam do dalszej pracy :papa: Tak naprawdę, to jest to tak marginalna w naszym życiu informacja, że szkoda na nią więcej czasu :uciekam:
Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1612
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kolekcja C.L.O’Brien’s  warta 10 mln usd przekazana w darze dla Uniwersytetu w Arizonie

Post autor: PawełB »

Jacek Kurzawa pisze:. Ale wszystko przede mną. Mam już mikroskop i 1/100 zbioru. Jeszcze tylko 99/100 dozbierać i będzie czym obdarowywać Instytucje. :P
Jacek, normalnie mnie zazdrość zżarła :-). Masz 1/100 zbioru za 10 mln baksów ?????????
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Kolekcja C.L.O’Brien’s  warta 10 mln usd przekazana w darze dla Uniwersytetu w Arizonie

Post autor: Jacek Kurzawa »

Na to wychodzi :D Tyle, że wycena tamtego zbioru oparta jest na tamtych realiach i przenoszenie ich na nasze nie sprawdzi się. To była zdaje się wirtualna wycena, bo nikt nie wyjął tych 10mln. A wartość zależy od nabywcy, ile da najwięcej. Ta wartość materialna oczywiście.

A 1/100 z 10 mln USD to nie jest nie wiadomo jaka wielka suma, raptem 400 000 zł. W naszym kraju jest wiele kolekcji o większej niż 400 000 wartości materialnej :ja wiem:

A co to jest 400 000? Dom postawisz, na płot nie starczy :P A jak ma się dom za 400 000 do pracy całego życia i wkładania w tą entomologię takich kwot jak ta jedna setna....? Wystarczy wkładać w entomologię przez 30 lat po kilkanaście tysięcy rocznie (1000 miesięcznie) i masz 400 000 włożone.

Więcej dystansu, nie ma czego zazdrościć. Tym bardziej, że kolekcja to wartość nieskonsumowana przez właściciela, jak również nieskonsumowana przez jego bliskich. A jak takie zbiory entomologiczne kończą to jest właśnie ciekawy temat.
Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1612
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kolekcja C.L.O’Brien’s  warta 10 mln usd przekazana w darze dla Uniwersytetu w Arizonie

Post autor: PawełB »

Twoje tłumaczenie jest bardzo pokrętne. Swoje wiem. Dobrze że idzie wiosna, idę łapać :-)
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Kolekcja C.L.O’Brien’s  warta 10 mln usd przekazana w darze dla Uniwersytetu w Arizonie

Post autor: Jacek Kurzawa »

Pokrętne? Przecież wyraźnie napisałem, że mam 1/100 zbioru i dotyczyło to ilości (mam 10 000 okazów). Pokrętne jest to, że najepierw zartobliwie niby przepisujesz 1/100 ilościową do wyceny a teraz nie bardzo rozumiesz chyba o czym piszę. Starałem się na tym poziomie (żartobliwości i przenikliwości) napisać Ci odpowiedź. Nie przejmuj się, nie zazdrość. Policz (okazy) zastanów się. I nie prowokuj.

Przeczytaj to jeszcze raz, ale tak na luzie, przecież to są żarty. A 10 000 okazów to 1/100 z miliona, czy tak?
A potem to co napisałeś i tak dalej. Albo napisz jasno, co Ci nie pasuje w odpowiedzi, jak Ty to widzisz, co Ty wiesz ("swoje wiem"). Na razie tylko wyraziłeś swoją dezaprobatę. Tak to każy potrafi "dyskutować", napisać komuś, że głupoty pisze i kłamie i wyjść trzaskając drzwiami.
Ręce opadają na takie "dyskusje".

PS. Mam wrażenie, że pisanie na Forum czegokolwiek może spotkać się krytyką. Ten wątek jest pechowy - "kto następny z jakimś hejtem, tylko się nie pchać".
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Kolekcja C.L.O’Brien’s  warta 10 mln usd przekazana w darze dla Uniwersytetu w Arizonie

Post autor: Jacek Kurzawa »

I żeby już nie zakładać kolejnego wątku np o tym, jak zmierzyć oko mrówce załączę fotkę, zrobioną właśnie takim Wild Leica M8 z trzecim torem + D7200.
Bez wychodzenia z domu.
Załączniki
monomorium pharaonis eyes.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (136.99 KiB)
Awatar użytkownika
Marek Wanat
Posty: 547
Rejestracja: piątek, 5 października 2007, 10:59
UTM: XS36
Specjalność: ryjkowce
Lokalizacja: Wrocław
Podziękowano: 1 time

Re: Kolekcja C.L.O’Brien’s  warta 10 mln usd przekazana w darze dla Uniwersytetu w Arizonie

Post autor: Marek Wanat »

Swieta prawda, ze wszystko co piszemy na Forum moze sie spotkac z krytyka, ale od krytyki do hejtu to jeszcze daleka droga. Nie watek jest pechowy, tylko Ty Jacku za nerwowy. Jakby chodzilo o zbior Breuninga, to chyba nie przyszloby ci do glowy napisac, ze, "to jest to tak marginalna w naszym życiu informacja, że szkoda na nią więcej czasu" ;). Dla ryjkowcologow Charlie O'Brien to taki odpowiednik Breuninga wlasnie i losy tej kolekcji budza zywe zainteresowanie, bo od dawna wiadomo bylo, ze jest ogromna. Zreszta wielu z nich uczestniczylo w jakims drobnym stopniu w jej budowaniu poprzez wymiany prowadzone z Charliem, mnie tez sie to raz przytrafilo dawno temu i mam dzieki temu sporo amerykanskich Apionow i pelna gablote innych ryjkowcow, a moje okazy znajda sie, jak sie okazuje, w Arizonie. :wow:
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Kolekcja C.L.O’Brien’s  warta 10 mln usd przekazana w darze dla Uniwersytetu w Arizonie

Post autor: Jacek Kurzawa »

Tak przyznaję, że źle znoszę dyskusje i uwagi i to pewnie z racji nawału prac i zmęczenia. Nie dość że nie mam czasu na pisanie to temat zakręcał na mielizny, jak tu poprawić, żeby było "jeszcze lepiej". Nie mam czasu już na dyskusje, dlaczego coś jest żartem i dlaczego coś komuś może przeszkadzać w tym co piszę. A może nikomu nic nie przeszkadza tylko ja nie rozumiem. Tak też może być.

Z mojego punktu widzenia ten temat jest marginalny i to w moim odczuciu, dla mnie, nie wart więcej czasu. Chociaż pewnie za nim stoi wiele niezywkłych historii. A zbiór Breuninga z pewnością jest czymś marginalnym dla np. motylarzy. Nie wiedziałem jednak, że jest ten zbiór tak znany, chociaż jak się zastanowić, to właśnie tak może być. Pewnie większość osób na Forum słyszy o tym zbiorze pierwszy raz. Dlatego wydało mi się to interesujące i warte pokazania na forum, że są takie zbiory, tacy ludzie i takie historie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprawy entomologiczne”