Albania

Opisy, jak się przygotować, relacje ...
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Albania

Post autor: Rafał Celadyn »

carabus1 pisze:Masowe występowanie wszystkich trzech gatunków jednocześnie, na jednym stanowisku, obserwowaliśmy już na początku maja.
...akurat wiosna tego roku była dosyć chłodna w całej Europie,więc wegetacja niektórych roślin mogła być nieco opóźniona...
W tej pracy :arrow: https://www.researchgate.net/publicatio ... _Carabidae (co prawda dotyczącej włoszech),można poczytać, że pojaw rodzaju Dixus jest skorelowany z kwitnieniem różnych gatunków babki(Plantago spp.).
carabus1 pisze:Scaritini to łowcy, poruszają się w piasku i polują na larwy.
...u nas mamy tylko rodzaje Dysychirus i Cylvina z których jeden(fossor) w w/w pracy wymieniony jest jako nasiono-żerca ....
Rodzaj Scarites, to już urodzeni mordercy,tną na strzępy pimelie, żukowate i co tylko pod żuwaczki podejdzie,ale widziałem też romantyka :mrgreen: , który z wieczora wcinał płatek róży....może był głodny i odwodniony, a to zawsze jakieś źródło wilgoci na wydmach....
:papa:
Rafał
Załączniki
scar.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (307.54 KiB)
Awatar użytkownika
adam k.
Posty: 1466
Rejestracja: wtorek, 4 października 2011, 13:04
UTM: CB 72
Specjalność: Microlepidoptera
Lokalizacja: Częstochowa
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 2 times

Re: Albania

Post autor: adam k. »

carabus1 pisze:Jak wszystkie Ditomini są to roślinożercy, jarosze.
To znaczy, że są żniwiarzami, wchodzą po nasiona na źdźbła ?
carabus1
Posty: 657
Rejestracja: sobota, 25 stycznia 2014, 13:50
UTM: CB71
Specjalność: Coleoptera, Carabidae
Podziękowano: 1 time

Re: Albania

Post autor: carabus1 »

Nie tylko wchodzą na źdźbła, ale niektóre gatunki stepowe robią, podobnie jak chomiki, zapasy ziarna w norkach pod ziemią.
Skłonności do fitofagii nie tylko w stadium larwalnym wykazują Carabidae z różnych plemion. Z bardziej znanych- rodzaje: Carterus, Odontocarus, Machozetus. (Szarow, Makarow, 1983). Z naszych rolników warto przypomnieć rodzaj Zabrus.
Awatar użytkownika
adam k.
Posty: 1466
Rejestracja: wtorek, 4 października 2011, 13:04
UTM: CB 72
Specjalność: Microlepidoptera
Lokalizacja: Częstochowa
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 2 times

Re: Albania

Post autor: adam k. »

Teraz coś dla "mikromotylarzy ". Południowy gatunek, (Scythrididae): Scythris tergestinella (ZELLER, 1855) , rzadko miałem okazję znajdować go na ekranie.
Tym razem, przypadkowo zauważony podczas nocnego oglądania roślin z czołówką na głowie.
Jego larwy żerują na Szyplinie szorstkim - Dorycnium hirsutum (L.).
Załączniki
Scythris tergestinella (ZELLER, 1855).JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (259.61 KiB)
prep.gen.AK_4930,male
prep.gen.AK_4930,male
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (234.77 KiB)
prep.gen.AK_4930,male
prep.gen.AK_4930,male
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (156.25 KiB)
Awatar użytkownika
adam k.
Posty: 1466
Rejestracja: wtorek, 4 października 2011, 13:04
UTM: CB 72
Specjalność: Microlepidoptera
Lokalizacja: Częstochowa
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 2 times

Re: Albania

Post autor: adam k. »

Z (Gelechiidae) podobne dwa motyle: Mirificarma eburnella (Denis & Schiffermüller, 1775); Mirificarma aflavella (Amsel, 1935).
Pierwszego bazy danych nie odnotowują z Polski, aczkolwiek możliwy do odnalezienia w południowej części naszego kraju. Znane są stanowiska na Słowacji, np. Pohranice .
Drugi, to już całkowity "południowiec", opisywany zwłaszcza z Grecji.
Załączniki
Mirificarma eburnella ([DENIS & SCHIFFERMÜLLER], 1775).JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (200.55 KiB)
Mirificarma aflavella (AMSEL,1935).JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (266.94 KiB)
Awatar użytkownika
adam k.
Posty: 1466
Rejestracja: wtorek, 4 października 2011, 13:04
UTM: CB 72
Specjalność: Microlepidoptera
Lokalizacja: Częstochowa
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 2 times

Re: Albania

Post autor: adam k. »

Dopiero dzisiaj spreparowany ''mikr'' z (Gelechiidae). Wielokrotnie po przyjeździe z bliższej lub dalszej wyprawy, opracowywanie materiału zaczyna się od
najciekawszych egzemplarzy. Odkładając mniej znamienite, czy trudniejsze na potem. Zapomniane w różnych pudełkach czekają na swój czas. Właśnie tym razem, Iwaruna biguttella (DUPONCHEL, 1843)
okazał się ciekawym i nowym dla mnie gatunkiem . W literaturze znalazłem wzmiankę o jednej sztuce złowionej w Austrii na początku ubiegłego wieku, w zbiorach Natural History Museum Vienna.
Znowu bazy danych, np: (PESI), European Butterflies and Moths, przemilczają jego występowanie w Albanii.
Cieszy ten fakt, ale wiadomo również, że kraj ten jest nadal mało poznany przez entomologów .
Zamieszczam tylko preparat, imago mało wyraziste i zlatane.
Załączniki
I. biguttella.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (219.04 KiB)
Awatar użytkownika
adam k.
Posty: 1466
Rejestracja: wtorek, 4 października 2011, 13:04
UTM: CB 72
Specjalność: Microlepidoptera
Lokalizacja: Częstochowa
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 2 times

Re: Albania

Post autor: adam k. »

Wśród materiału do opracowania znalazłem jeszcze trzy sztuki z tego gatunku, dobry stan motyli pozwolił na foto.
Załączniki
s12 (Kopiowanie)1.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (282.51 KiB)
Marek Hołowiński
Posty: 5053
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 1 time

Re: Albania

Post autor: Marek Hołowiński »

adam k. pisze:Wśród materiału do opracowania znalazłem jeszcze trzy sztuki z tego gatunku, dobry stan motyli pozwolił na foto.
Ech, trochę przesadzasz z tym dobrym stanem. Motylek kiepsko spreparowany.
Wg mnie oznaczenie po kopulatorze. Szukałbym w Syncopacma, ale może się mylę..., może to być np. Aproaerema anthyllidella, a może jeszcze coś innego.
Awatar użytkownika
adam k.
Posty: 1466
Rejestracja: wtorek, 4 października 2011, 13:04
UTM: CB 72
Specjalność: Microlepidoptera
Lokalizacja: Częstochowa
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 2 times

Re: Albania

Post autor: adam k. »

Marek Hołowiński pisze: Motylek kiepsko spreparowany.
Dzięki za szczerość.
Według mnie, to wszystko co da się zrobić z materiałem tej wielkości poprzednio zaschniętym, nawet ''na raty''. Oznacza to, że po złowieniu motyle próbowałem wysuszyć docelowo, ale było to niemożliwe
z powodu wysokiej wilgotności powietrza nocą. W dzień schły, wieczorem proces się odwracał. Zwłaszcza biwakowanie temu nie sprzyja. Inaczej jest wtedy, gdy przywozimy żywe, świeże owady z jednodniowej wycieczki. Miękkie, niezatłuszczone
motyle preparuje się idealnie.
Doświadczyłeś sam tego problemu pewnie wielokrotnie, wracając po dwóch tygodniach lub dłużej z masą owadów zamkniętą w małych szczelnych pojemnikach, przekraczając kilka granic...
Marek Hołowiński pisze:Wg mnie oznaczenie po kopulatorze
Tak, właśnie oznaczałem po kopulatorze (I. biguttella.jpg) pierwszego samca i samicę (s12 (Kopiowanie)1.JPG), po wykonaniu zdjęcia, (wyraziste ostium bursae). Korzystałem z literatury: Die Palpenmotten (Lepidoptera, Gelechiidae) Mitteleuropas Elsner, G.; Huemer, P.; Tokar, Z. i innych materiałów porównawczych.... .Publikacja ta zawiera rysunki preparatów i nie tylko, są one bardzo dobrze wykonane. Co do różnic pomiędzy narządami kop. gatunków: Iwaruna biguttella , a Aproaerema anthyllidella, czy rodzajem Syncopacma są znaczne. Zgodzę się z Tobą w kwestii oznaczania na podstawie
imago np. w obrębie rodzaju Syncopacma. Tu bym nie ryzykował, i dlatego jako nieliczny na Forum staram się zamieszczać preparaty dla ogólnego pożytku.
carabus1
Posty: 657
Rejestracja: sobota, 25 stycznia 2014, 13:50
UTM: CB71
Specjalność: Coleoptera, Carabidae
Podziękowano: 1 time

Re: Albania

Post autor: carabus1 »

Jeśli nie po kopulatorze , to może lepiej po fusach z kawy? :rotfl:
Marek Hołowiński
Posty: 5053
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 1 time

Estetyka w entomologii2

Post autor: Marek Hołowiński »

Bardzo ważny dla mnie jest wygląd motyli w zbiorze. Mogą być zlatane, uszkodzone w naturze, ale nie moją ręką...
Na dłuższe wyjazdy zabieram ze sobą sprzęt do preparowania i pojemnik w którym mogę trzymać schłodzone żywe motyle.
Zawsze szukam kwatery z dostępem do lodówki i stolikiem na którym mogę preparować. Materiał mikro z pierwszych dni preparuję na miejscu. Późniejsze żywe mikra trzymam w fiolkach w lodówce. Przewożę w turystycznej lodówce z zamrożonymi wkładami. Ważne aby fiolki nie dotykały tych wkładów, bo motylki zamarzają.

No i super że pokazujesz fotki kopulatorów. Zdjęcia są świetne i na pewno pomocne przy oznaczaniu.

Dopiero teraz zauważyłem że motyl na ostatniej fotce dotyczył wcześniej pokazanego kopulatora. Od jednego posta do drugiego minęło trochę czasu i umknęło mojej uwadze.
Awatar użytkownika
adam k.
Posty: 1466
Rejestracja: wtorek, 4 października 2011, 13:04
UTM: CB 72
Specjalność: Microlepidoptera
Lokalizacja: Częstochowa
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 2 times

Re: Albania

Post autor: adam k. »

Marek Hołowiński pisze:Bardzo ważny dla mnie jest wygląd motyli w zbiorze.
Większość ludzi zajmujących się na poważnie tymi sprawami dba o wygląd zbioru. Nieskromnie dodam, że do nich się zaliczam.
W gablotach mam też motyle zupełnie zlatane, takie które zapewne Ty byś wyrzucił, a nawet nie przystąpił do ich rozpinania. Po wypreparowaniu i zdeterminowaniu, owe okazują się nierzadko wyjątkowymi.
Poza walorami estetycznymi przecież w entomologii o to chodzi. Nawet w zbiorach muzealnych znajdują się egzemplarze w 50% kompletne, pielęgnowane ze względu na ich wartość naukową.
Ten pobyt w Albanii należał do wyjątkowo ''spartańskich''. Kwatera, kanapy, lodówki itp. były na riwierze, tam złowić łatwiej inne egzemplarze... naszej fauny.
Po obiekty mojego zainteresowania trzeba było fatygować się w miejsca pozbawione cywilizacyjnych zdobyczy.
Marek Hołowiński pisze:No i super że pokazujesz fotki kopulatorów. Zdjęcia są świetne i na pewno pomocne przy oznaczaniu.
Serdeczne dzięki za uznanie.
Awatar użytkownika
adam k.
Posty: 1466
Rejestracja: wtorek, 4 października 2011, 13:04
UTM: CB 72
Specjalność: Microlepidoptera
Lokalizacja: Częstochowa
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 2 times

Re: Albania

Post autor: adam k. »

Obiecany drugi gatunek. W tym samym stanowisku i terminie: Iwaruna klimeschi WOLFF, 1958 . Preparaty pary, dla zainteresowanych do porównania z samcem I. biguttella .
Widoczna różnica w budowie (gnathos, aedeagus).
Załączniki
samiec
samiec
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (297.82 KiB)
samiec
samiec
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (253.78 KiB)
samica
samica
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (286.89 KiB)
Awatar użytkownika
adam k.
Posty: 1466
Rejestracja: wtorek, 4 października 2011, 13:04
UTM: CB 72
Specjalność: Microlepidoptera
Lokalizacja: Częstochowa
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 2 times

Re: Albania

Post autor: adam k. »

Po dwóch latach przerwy w wątku i wielu powrotach do ćmy (na zdjęciach), jest efekt. Zasugerowanie delikatnym wzorem na skrzydłach, prowadziło w złym kierunku i wypreparowanie kopulatorów, nie przyniosło oczekiwanego efektu. Niby nic, a jednak cieszy.
Dzięki pomocy Dr L.Kaila mam determinację: Elachista pigerella (HERRICH-SCHÄFFER, [1854]).
Załączniki
DSC_2270-1.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (389.42 KiB)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Podróże i ekspedycje entomologiczne”