Forum Entomologiczne - Chrząszcze i Motyle Polski - strona główna

Polskie Forum Entomologiczne

PFEnt. - http://www.entomo.pl/forum/
Teraz jest sobota, 18 lis 2017, 05:33

Strefa czasowa: UTC + 1

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
|     Prosimy o podawanie miejsca i daty obserwacji. To przyśpieszy oznaczenie i ułatwi dyskusję.     |
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 93 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Albania
PostNapisane: czwartek, 24 sie 2017, 18:03 

UTM: CA-95
Specjalność:
carabus1 napisał(a):
Masowe występowanie wszystkich trzech gatunków jednocześnie, na jednym stanowisku, obserwowaliśmy już na początku maja.

...akurat wiosna tego roku była dosyć chłodna w całej Europie,więc wegetacja niektórych roślin mogła być nieco opóźniona...
W tej pracy :arrow: https://www.researchgate.net/publicatio ... _Carabidae (co prawda dotyczącej włoszech),można poczytać, że pojaw rodzaju Dixus jest skorelowany z kwitnieniem różnych gatunków babki(Plantago spp.).
carabus1 napisał(a):
Scaritini to łowcy, poruszają się w piasku i polują na larwy.

...u nas  mamy tylko rodzaje Dysychirus i Cylvina z których jeden(fossor) w w/w pracy wymieniony jest jako nasiono-żerca ....
Rodzaj Scarites, to już urodzeni mordercy,tną na strzępy pimelie, żukowate i co tylko pod żuwaczki podejdzie,ale widziałem też romantyka :mrgreen: , który z wieczora wcinał płatek róży....może był głodny i odwodniony, a to zawsze jakieś źródło wilgoci na wydmach....
:papa:
Rafał

Załączniki:
scar.jpg
scar.jpg [ 307.54 KiB | Przeglądane 1053 razy ]
Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
 Zobacz profil WWW 

PostNapisane: piątek, 25 sie 2017, 17:32 

UTM: CB 72
Specjalność: Microlepidoptera
carabus1 napisał(a):
Jak wszystkie Ditomini są to roślinożercy, jarosze.

To znaczy, że  są żniwiarzami, wchodzą po nasiona na źdźbła ?

PostNapisane: piątek, 25 sie 2017, 18:24 

UTM: CB71
Specjalność: Coleoptera, Carabidae
Nie tylko wchodzą na źdźbła, ale niektóre gatunki stepowe robią, podobnie jak chomiki, zapasy ziarna w norkach pod ziemią.
Skłonności do fitofagii nie tylko w stadium larwalnym wykazują Carabidae z różnych plemion. Z bardziej znanych- rodzaje: Carterus, Odontocarus, Machozetus. (Szarow, Makarow, 1983). Z naszych rolników warto przypomnieć rodzaj Zabrus.

PostNapisane: sobota, 26 sie 2017, 13:04 

Teraz coś dla "mikromotylarzy ". Południowy gatunek, (Scythrididae): Scythris tergestinella (ZELLER, 1855) , rzadko miałem okazję znajdować go na ekranie.
Tym razem, przypadkowo zauważony podczas nocnego oglądania roślin z czołówką na głowie.
Jego larwy żerują na Szyplinie szorstkim - Dorycnium hirsutum (L.).

Załączniki:
Scythris tergestinella (ZELLER, 1855).JPG
Scythris tergestinella (ZELLER, 1855).JPG [ 259.61 KiB | Przeglądane 882 razy ]
Komentarz: prep.gen.AK_4930,male
t2.JPG
t2.JPG [ 234.77 KiB | Przeglądane 882 razy ]
Komentarz: prep.gen.AK_4930,male
t1.JPG
t1.JPG [ 156.25 KiB | Przeglądane 882 razy ]

PostNapisane: wtorek, 29 sie 2017, 20:51 

Z (Gelechiidae) podobne dwa motyle: Mirificarma eburnella (Denis & Schiffermüller, 1775); Mirificarma aflavella (Amsel, 1935).
Pierwszego bazy danych nie odnotowują  z Polski, aczkolwiek możliwy do odnalezienia w południowej części naszego kraju. Znane są stanowiska  na Słowacji, np. Pohranice .
Drugi, to już całkowity "południowiec", opisywany zwłaszcza z Grecji.

Załączniki:
Mirificarma eburnella ([DENIS & SCHIFFERMÜLLER], 1775).JPG
Mirificarma eburnella ([DENIS & SCHIFFERMÜLLER], 1775).JPG [ 200.55 KiB | Przeglądane 834 razy ]
Mirificarma aflavella (AMSEL,1935).JPG
Mirificarma aflavella (AMSEL,1935).JPG [ 266.94 KiB | Przeglądane 834 razy ]

PostNapisane: piątek, 27 paź 2017, 18:48 

Dopiero dzisiaj spreparowany ''mikr'' z (Gelechiidae). Wielokrotnie po przyjeździe z bliższej lub dalszej wyprawy, opracowywanie materiału zaczyna się od
najciekawszych egzemplarzy. Odkładając mniej znamienite, czy trudniejsze na potem. Zapomniane w różnych pudełkach czekają na swój czas. Właśnie tym razem, Iwaruna biguttella (DUPONCHEL, 1843)
okazał się ciekawym i nowym dla mnie gatunkiem . W literaturze znalazłem wzmiankę o jednej sztuce złowionej w Austrii na początku ubiegłego wieku, w zbiorach Natural History Museum Vienna.
Znowu bazy danych, np:  (PESI), European Butterflies and Moths, przemilczają jego występowanie w Albanii.
Cieszy ten fakt, ale wiadomo również, że kraj ten jest nadal mało poznany przez entomologów .
Zamieszczam tylko preparat, imago mało wyraziste i zlatane.

Załączniki:
I. biguttella.jpg
I. biguttella.jpg [ 219.04 KiB | Przeglądane 680 razy ]

PostNapisane: poniedziałek, 6 lis 2017, 13:01 

Wśród materiału do opracowania znalazłem jeszcze trzy sztuki z tego gatunku, dobry stan motyli pozwolił na foto.

Załączniki:
s12 (Kopiowanie)1.JPG
s12 (Kopiowanie)1.JPG [ 282.51 KiB | Przeglądane 564 razy ]

PostNapisane: poniedziałek, 6 lis 2017, 21:02 

UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
adam k. napisał(a):
Wśród materiału do opracowania znalazłem jeszcze trzy sztuki z tego gatunku, dobry stan motyli pozwolił na foto.

Ech, trochę przesadzasz z tym dobrym stanem. Motylek kiepsko spreparowany.
Wg mnie oznaczenie po kopulatorze. Szukałbym w Syncopacma, ale może się mylę..., może to być np. Aproaerema anthyllidella, a może jeszcze coś innego.

PostNapisane: wtorek, 7 lis 2017, 09:23 

Marek Hołowiński napisał(a):
Motylek kiepsko spreparowany.

Dzięki za szczerość.
Według mnie, to wszystko co da się zrobić z materiałem tej wielkości poprzednio zaschniętym, nawet ''na raty''. Oznacza to, że po złowieniu motyle próbowałem wysuszyć docelowo, ale było to niemożliwe
z powodu wysokiej wilgotności powietrza nocą. W dzień schły, wieczorem proces się odwracał. Zwłaszcza biwakowanie temu nie sprzyja. Inaczej jest wtedy, gdy przywozimy żywe, świeże owady z jednodniowej wycieczki. Miękkie, niezatłuszczone
motyle preparuje się idealnie.
Doświadczyłeś sam tego problemu pewnie wielokrotnie, wracając po dwóch tygodniach lub dłużej z masą owadów zamkniętą w małych szczelnych pojemnikach, przekraczając kilka granic...
Wg mnie oznaczenie po kopulatorze
Tak, właśnie oznaczałem po kopulatorze (I. biguttella.jpg) pierwszego samca i samicę (s12 (Kopiowanie)1.JPG), po wykonaniu zdjęcia, (wyraziste ostium bursae). Korzystałem z literatury: Die Palpenmotten (Lepidoptera, Gelechiidae) Mitteleuropas  Elsner, G.; Huemer, P.; Tokar, Z. i innych materiałów porównawczych....  .Publikacja ta zawiera rysunki preparatów i nie tylko, są one bardzo dobrze wykonane. Co do różnic pomiędzy narządami kop. gatunków:  Iwaruna biguttella , a  Aproaerema anthyllidella, czy rodzajem Syncopacma są znaczne. Zgodzę się z Tobą w kwestii oznaczania na podstawie
imago np. w obrębie rodzaju Syncopacma. Tu bym nie ryzykował, i dlatego jako nieliczny na Forum staram się zamieszczać preparaty dla ogólnego pożytku.

PostNapisane: wtorek, 7 lis 2017, 15:04 

UTM: CB71
Specjalność: Coleoptera, Carabidae
Jeśli nie po kopulatorze , to może lepiej po fusach z kawy?  :rotfl:

Tytuł: Estetyka w entomologii2
PostNapisane: wtorek, 7 lis 2017, 16:43 

UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Bardzo ważny dla mnie jest wygląd motyli w zbiorze. Mogą być zlatane, uszkodzone w naturze, ale nie moją ręką...
Na dłuższe wyjazdy zabieram ze sobą sprzęt do preparowania i pojemnik w którym mogę trzymać schłodzone żywe motyle.
Zawsze szukam kwatery z dostępem do lodówki i stolikiem na którym mogę preparować. Materiał mikro z pierwszych dni preparuję na miejscu. Późniejsze żywe mikra trzymam w fiolkach w lodówce. Przewożę w turystycznej lodówce z zamrożonymi wkładami. Ważne aby fiolki nie dotykały tych wkładów, bo motylki zamarzają.

No i super że pokazujesz fotki kopulatorów. Zdjęcia są świetne i na pewno pomocne przy oznaczaniu.

Dopiero teraz zauważyłem że motyl na ostatniej fotce dotyczył wcześniej pokazanego kopulatora. Od jednego posta do drugiego minęło trochę czasu i umknęło mojej uwadze.

PostNapisane: środa, 8 lis 2017, 00:08 

Bardzo ważny dla mnie jest wygląd motyli w zbiorze.
Większość ludzi zajmujących się na poważnie tymi sprawami dba o wygląd zbioru. Nieskromnie dodam, że do nich się zaliczam.
W gablotach mam też motyle zupełnie zlatane, takie które zapewne Ty byś wyrzucił, a nawet nie przystąpił do ich rozpinania. Po wypreparowaniu i zdeterminowaniu, owe okazują się nierzadko wyjątkowymi.
Poza walorami estetycznymi przecież w entomologii o to chodzi. Nawet w zbiorach muzealnych znajdują się egzemplarze w 50% kompletne, pielęgnowane ze względu na ich wartość naukową.
Ten pobyt w Albanii należał do wyjątkowo ''spartańskich''. Kwatera, kanapy, lodówki itp. były na riwierze, tam złowić łatwiej inne egzemplarze... naszej fauny.
Po obiekty mojego zainteresowania trzeba było fatygować się w miejsca pozbawione cywilizacyjnych zdobyczy.
No i super że pokazujesz fotki kopulatorów. Zdjęcia są świetne i na pewno pomocne przy oznaczaniu.

Serdeczne dzięki za uznanie.

PostNapisane: czwartek, 9 lis 2017, 11:31 

Obiecany drugi gatunek. W tym samym stanowisku i terminie:  Iwaruna klimeschi WOLFF, 1958 . Preparaty pary, dla zainteresowanych do porównania z  samcem I. biguttella .
Widoczna różnica w budowie (gnathos, aedeagus).

Załączniki:
Komentarz: samiec
1 I.klimeschi (Kopiowanie)1.jpg
1 I.klimeschi (Kopiowanie)1.jpg [ 297.82 KiB | Przeglądane 94 razy ]
Komentarz: samiec
1a I.klimeschi (Kopiowanie)1.jpg
1a I.klimeschi (Kopiowanie)1.jpg [ 253.78 KiB | Przeglądane 94 razy ]
Komentarz: samica
I.klimeschi (Kopiowanie)1.jpg
I.klimeschi (Kopiowanie)1.jpg [ 286.89 KiB | Przeglądane 94 razy ]

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 93 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Strefa czasowa: UTC + 1