...w drodze czyli road-trip po bieszczadzie;wilki,biesy,połoniny i beksiński...

Opisy, jak się przygotować, relacje ...
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

...w drodze czyli road-trip po bieszczadzie;wilki,biesy,połoniny i beksiński...

Post autor: Rafał Celadyn »

...tyle relacji z prawdziwych wypraw, że nawet głupio coś pisać o naszych bieszczadach,ale może warto choćby dla porządku w głowie ;-) .
Wycieczka trwała 7 dni a rozpoczęła sie od spotkania wilka na serpentynach za Komańczą :ok: ,powiem tylko tyle, że jest kawał zwierza...foty nie było szansy zrobić bo przebiegł nam przed maską,a reakcje miałem trochę opóźnione, bo spałem przed trasą cztery godziny.
Dzisiaj tylko trochę fot b/w żeby dobrze wczuć się w klimat i rogatki, które powitały nas dosyć obfitą rójką... w przeciwieństwie do rozalki...o owadach,diabłach, połoninach, potokach i beksińskim trochę później ...
https://www.youtube.com/watch?v=B8hkjMfF__s
cdn.
:papa:
Rafał
Załączniki
dzierzba.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (61.65 KiB)
droga.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (121.31 KiB)
Mikow.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (105.92 KiB)
Łemkowska.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (151.12 KiB)
machiner.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (109.19 KiB)
Krywe.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (150.88 KiB)
ruiny I.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (159.85 KiB)
Przelom Oslawy.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (101.22 KiB)
po deszczu.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (85.74 KiB)
po deszczu I.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (61.96 KiB)
po deszczu II.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (98.55 KiB)
Aegomorphus clavipes (Schrank, 1781).JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (358.21 KiB)
Aegomorphus clavipes (Schrank, 1781)2.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (311.54 KiB)
Awatar użytkownika
GrzegorzGG
Posty: 2636
Rejestracja: sobota, 5 maja 2012, 21:49
UTM: CA51
Specjalność: Heteroptera
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: ...w drodze czyli road-trip po bieszczadzie;wilki,biesy,połoniny i beksiński...

Post autor: GrzegorzGG »

Byliśmy w Bieszczadach w tym roku przez cztery dni. Z chęcią poczytam o Twoich przygodach :)
Zaintrygowało mnie zdjęcie ruin. Gdzie to jest ?

pozdrawiam
G.
Awatar użytkownika
Konto_usuniete
Posty: 1117
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 13:36

Re: ...w drodze czyli road-trip po bieszczadzie;wilki,biesy,połoniny i beksiński...

Post autor: Konto_usuniete »

GrzegorzGG pisze:Zaintrygowało mnie zdjęcie ruin. Gdzie to jest ?
Ruiny klasztoru w Zagórzu w kierunku na Komańczę - jedno z bardziej klasycznych ujęć...każdy kto tam dotar ma takie w swojej kolekcji...a i widok zacny z ruin na okolicę
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: ...w drodze czyli road-trip po bieszczadzie;wilki,biesy,połoniny i beksiński...

Post autor: Wujek Adam [†] »

Zagórz to jeszcze nie Bieszczady.
To tak samo, jakby ktoś napisał, że był w Warszawie będąc w Wołominie. :D
A Grzesio ma rację: każdy, kto jechał w kierunku Bieszczad i natknął się na te malownicze ruiny, obowiązkowo sfotografował je z tego ujęcia.
Pierwszy raz spałem tam (w tych ruinach) w 1986 roku. Wyglądały wtedy tak samo. ;-)

Heh, te Bieszczady!
Przeryte, przekopane, przeczesane i przeczrpakowane 917163 razy przez entomologów, ale ciągle urokliwe i mające wzięcie!
... mimo to, że panieneczki na szpileczkach włażą na Połoniny, a wycieczka do Grobu Hrabiny nie jest już żadnym wyzwaniem...
Awatar użytkownika
Przemek Zięba
Posty: 1363
Rejestracja: środa, 14 grudnia 2011, 10:29
Kontakt:

Re: ...w drodze czyli road-trip po bieszczadzie;wilki,biesy,połoniny i beksiński...

Post autor: Przemek Zięba »

Relacja zaczyna sie obiecująco, dawaj dalej :-)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: ...w drodze czyli road-trip po bieszczadzie;wilki,biesy,połoniny i beksiński...

Post autor: Rafał Celadyn »

...mam troche misji na dzisiaj ale z wieczora coś wysmażę ;) .W niedzielę wieczorem przyjechaliśmy do Cisnej po "karmę dusz" czyli perłę lubelską i trafiliśmy na koncercik kapelki joryj kłoc ,dobrze chłopaki dają więc od 4 minuty można napocząć pierwsze pivko dzisiaj i popływać w ludowej techniawie ;-) :birra: ,gdzieś tam nawet wypatrzyłem się w tłumie :P
:papa:
Rafał
:arrow: https://www.youtube.com/watch?v=xnSLKvRf8g4
Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1612
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Re: ...w drodze czyli road-trip po bieszczadzie;wilki,biesy,połoniny i beksiński...

Post autor: PawełB »

grzegorzb pisze:
GrzegorzGG pisze:Zaintrygowało mnie zdjęcie ruin. Gdzie to jest ?
Ruiny klasztoru w Zagórzu w kierunku na Komańczę - jedno z bardziej klasycznych ujęć...każdy kto tam dotar ma takie w swojej kolekcji...a i widok zacny z ruin na okolicę
Ja miałem to szczęście, ze u stóp klasztoru, na nizince otoczonej Osławą ma dom moja rodzina i często tam spędzałem wakacje. Oczywiście wyprawy na stromą górę klasztorną i buszowanie w ruinach, kąpiele w płytkiej górskiej rzece, zbieranie grzybów po okolicznych lasach....Pod koniec podstawówki zacząłem zbierać motyle i tam łapałem moje pierwsze szachownice, górówki, dukaciki i koridony. Były to wtedy dla mnie niezwykle egzotyczne motyle w porównaniu z widywanymi "pod Warszawą" pawikami i bielinkami :-) Zagórz był też legendarnym miejscem występowania Modraszka Damona, ale musiał wyginąć wcześniej, przed latami 70-tymi.

Później bywałem tam coraz rzadziej, więcej jeździłem w góry i na rajd "Połoniny", ale zawsze Zagórz był dla warszawiaków bramą do Bieszczad, bo tam dojeżdżał sławny pociąg "Wetlina" (W-wa Wschodnia 19:54 - Zagórz 7:43. Idealny, bo jechało się całą noc i od rana dalej w góry.... Na powrotny tez był dobry, bo wyjeżdżał z Zagórza po południu (można było zdążyć z górskiej trasy i był na rańca w Warszawie.....) Obecnie chyba nie ma takich połączeń.

Odwiedziłem Klasztor jakieś 5 lat temu i ze zdziwieniem spotkałem tam Dryasy (gdzieś pisałem o tym na forum...). Ewidentny przykład ekspansji tego gatunku, bo na pewno wcześniej go tam nie było....

PS Ciekawa jest historia Klasztoru, zniszczony częściowo w czasie walk konfederacji barskiej, spłonął na początku XIX wieku. Jak wieść rodzinna niesie, na przełomie lat 50 i 60 było blisko odbudowy klasztoru, zbierano fundusze i zaczęto zabezpieczać ruiny, ale ponoć wojewódzki I sekretarz PZPR zaparł się że za jego rządów mnisi nie będą w PRL budować klasztorów i sprawa upadła......
https://pl.wikipedia.org/wiki/Klasztor_ ... g%C3%B3rzu
Załączniki
Duch ruin......
Duch ruin......
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (100.89 KiB)
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: ...w drodze czyli road-trip po bieszczadzie;wilki,biesy,połoniny i beksiński...

Post autor: Wujek Adam [†] »

Heh, Pawle, łezka się w oku kręci na wspomnienie Bieszczadów sprzed lat...
Gdzież te emocje związane ze spotkaniem pierwszej nadobnicy, czy choćby żerdzianki krawiec, która w porównaniu do podwarszawskich żerdzianek sosnówek wydawała mi się gigantyczna i monstrualna?
Gdzie te szlaki wśród dziczy, gdzie wschody słońca na Tarnicy zarezerwowane dla twardzieli, gdzie nielegalne, rajcowne wyprawy na Moczarne?
Gdzie te trapersko-wagabundowskie klimaty i świadomość, że jesteśmy w terenie, do którego "turystyczna stonka" nie dociera?
Teraz wszędzie wygodnie dojedziesz/dojdziesz, a komercha dopadnie Cię tam, gdzie onegdaj był autentyzm, wolność i nieogarnięty ocean falujących traw...

Tak czy owak do "Siekierezady" wciąż jeszcze warto zajrzeć, i oczywiście wybrać się w góry.
Zobaczymy co w tym temacie dokonał Autor wątku i czy odnalazł pradawne, odwieczne Bieszy z Czadów, które gdzieś tam pewnie jeszcze żyją, psocą i hulają?
Awatar użytkownika
red45
Posty: 788
Rejestracja: wtorek, 14 sierpnia 2007, 10:49
UTM: CC83
profil zainteresowan: Fotografia przyrody astronomia samoloty
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: ...w drodze czyli road-trip po bieszczadzie;wilki,biesy,połoniny i beksiński...

Post autor: red45 »

Świetne zdjęcia! Z ciekawością będę czekał na następne części relacji. No i ogromny plus za Beksińskiego! Jestem fanem i starszego, i młodszego :-)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: ...w drodze czyli road-trip po bieszczadzie;wilki,biesy,połoniny i beksiński...

Post autor: Rafał Celadyn »

...też lubię jego sztukę właściwie od dziecka...Tomka też słuchałem i jak robią powtórki audycji też słucham...ze Zdzisławem spotkałem się na marach w sanoku... dla mnie mistrz kompozycji, chociaż mnie zawsze ciągnie do chaosu w kadrze...
:arrow: https://www.youtube.com/watch?v=xYLE-hTseNE
:papa:
Rafał
Załączniki
...Z MISTRZEM.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (165.2 KiB)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: ...w drodze czyli road-trip po bieszczadzie;wilki,biesy,połoniny i beksiński...

Post autor: Rafał Celadyn »

...jak już parę osób wciągnęło się w trójkę nocą , to jeszcze parę obrazków z sanockich zasobów muzeum które mną sponiewierały ;) ,kapitalne miejsce ...
:arrow:
Załączniki
GABINET ZB.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (142.94 KiB)
NN.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (171.69 KiB)
NNI.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (174.69 KiB)
NÓŻ.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (100.49 KiB)
NNII.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (125.01 KiB)
LAST.....JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (111.67 KiB)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: ...w drodze czyli road-trip po bieszczadzie;wilki,biesy,połoniny i beksiński...

Post autor: Rafał Celadyn »

...muza odsłuchana,koniec koszmaru :P .Dzisiaj trochę o biegaczach, które od jakiegoś czasu interesują mnie bardziej niż inne grupy.
Na początek lista gatunków, które udało mi się spotkać ,komentarze co do fenologii i liczebności niektórych gatunków wieczorem bo system wbija nóż w plecy :rotfl: .
:papa:
Rafał
w samochodzie dużo słuchałem rolling stones :ok:
:arrow: https://www.youtube.com/watch?v=3KdrZEeVhkk

Carabidae
1. Abax (Abax) ovalis (Duftschmid, 1812)
2. Abax (Abax) parallelepipedus parallelepipedus (Piller et Mitterpacher, 1783)
3. Agonum (Agonum) sexpunctatum (Linnaeus, 1758)
4. Agonum sp
5. Trechoblemus micros (Herbst, 1784)
6. Bembidion (Bembidionetolitzkya) varicolor varicolor Fabricius, 1803
7. Bembidion sp.
8. Carabus (Carabus) arcensis arcensis Herbst, 1784
9. Carabus (Chrysocarabus) auronitens escheri Palliardi, 1825
10. Carabus (Megodontus) violaceus andrzejuscii Fischer von Waldheim, 1823
11. Carabus (Oreocarabus) glabratus glabratus Paykull, 1790
12. Carabus (Oreocarabus) linnei linnei Panzer, 1810
13. Cicindela (Cicindela) campestris campestris Linnaeus, 1758
14. Cychrus attenuatus attenuatus (Fabricius, 1792)
15. Cychrus caraboides (Linnaeus, 1758)
16. Harpalus (Pseudoophonus) rufipes (De Geer, 1774)
17. Leistus (Leistus) piceus piceus Frölich, 1799
18. Nebria (Boreonebria) rufescens rufescens (Strøm, 1768)
19. Nebria (Eunebria) jockischii hoepfneri Dejean, 1826
20. Nebria (Nebria) brevicollis (Fabricius, 1792)
21. Notiophilus palustris (Duftschmid, 1812)
22. Poecilus (Poecilus) versicolor (Sturm J., 1824)
23. Platynus (Platynus) assimilis (Paykull, 1790)
24. Pterostichus (Bothriopterus) oblongopunctatus oblongopunctatus (Fabricius, 1787)
25. Pterostichus (Calopterus) pilosus pilosus (Host, 1789)
26. Pterostichus (Oreophilus) jurine (Panzer, 1803)
27. Pterostichus (Petrophilus) foveolatus (Duftschmid, 1812)
28. Pterostichus (Platysma) niger niger (Schaller, 1783)
29. Pterostichus (Cryobius) unctulatus (Duftschmid, 1812)
30. Zabrus (Zabrus) tenebrioides tenebrioides (Goeze, 1777)
Załączniki
C.linnaei.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (297.04 KiB)
C.v.andrzejuscii.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (308.35 KiB)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: ...w drodze czyli road-trip po bieszczadzie;wilki,biesy,połoniny i beksiński...

Post autor: Rafał Celadyn »

Fenologicznie można byłoby podsumować to tytułem audcji "Śmiertelny pochód wiosny" :arrow: https://www.youtube.com/watch?v=xfMm1ES5XJI albo "zeszłoroczna jesień znika z połonin..."
Z biegaczy na połoninach dominował P.foveolatus,P.pilosus spotkałem 3 świeżuchy z tego roku tak jak P.auronitens escheri, P. jurine znalzłem 2 rozdeptane dużo wcześniej i jeden malutki okaz samca.Wiekszość obserwowałem na Połoninie Caryńskiej ,ale foveolatus spacerował też po Tarnicy, Haliczu i Rozsypańcu.Nic nie spotkałem na Wetlińskiej ....ale wtedy akurat później wyszliśmy w góry i o 9 tej już mocno prażyło.
Nie znalazłem Nebri fuscipes, bardzo liczna była jokischii,3 okazy rufescens, kilka brevicolis-finito.
Nad potokami w ogóle niewiele się działo.
W lasach w sporych ilościach chodzą abaxy(rendschmidtii i carinatusa nie zauważyłem)i violaceusy,powoli wychodzi C.linnaei.
Nie spotkałem Detomerus carpathicus .
....w skrócie to chyba tyle ,przecież nie będę wypisywał czego jeszcze nie znalazłem ;) .
Połoniny sobie pooglądamy...a Tarnicę później...
żółtych miernikowców były tysiące ...
:papa:
Rafał
Załączniki
caryńska.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (346.91 KiB)
caryńskaI.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (260.49 KiB)
caryńskaII.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (281.72 KiB)
geometridae (2).JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (358.39 KiB)
geometridae.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (202.21 KiB)
wetlińska.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (306.03 KiB)
wetlińskal.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (363.2 KiB)
wetlińskall.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (271.15 KiB)
Marek Hołowiński
Posty: 5053
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 1 time

Re: ...w drodze czyli road-trip po bieszczadzie;wilki,biesy,połoniny i beksiński...

Post autor: Marek Hołowiński »

pierwszy to Hydriomena furcata, na drugiej fotce prawdopodobnie Macaria brunneata
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: ...w drodze czyli road-trip po bieszczadzie;wilki,biesy,połoniny i beksiński...

Post autor: Rafał Celadyn »

:ok: ,Hydriomena furcata siedziała na spodniej stronie kamyczka, który odwróciłem,borówek tam bez liku ;) ...tak jak macarie,siadały wszędzie gdzie czuły wilgoć.
:papa:
Rafał
Załączniki
na kolanie.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (154.03 KiB)
Awatar użytkownika
Delog
Posty: 703
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 15:34
UTM: CA56
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: ...w drodze czyli road-trip po bieszczadzie;wilki,biesy,połoniny i beksiński...

Post autor: Delog »

Bardzo fajny klimat, Rafale :-)
Zdjęcia "po drodze", kontekstualizm i temat owadzi.
Ładnie pokazujesz świat, jak zwykle :-)

Pomimo tujowych płotków, przyciętych trawników, góralskich karczm i gawiedzi na szlakach, dla większości nas (komentujących/ obserwujących Twój wątek) jest to wciąż miejsce wyjątkowe, wręcz bajkowa kraina.
Ten może nie do końca uzasadniony zachwyt (The world has changed. I see it in the water. I feel it in the Earth. I smell it in the air) pojawia się we wszystkich forumowych postach dotyczących Bieszczad.

Staram się odwiedzać je corocznie, czasem kilkukrotnie.
W tym się nie uda.
Ale wspomnienia są, poniżej z zeszłego wypadu:

http://www.niemiecfotografia.pl/bieszczad/#respond
http://www.niemiecfotografia.pl/bieszczad-cd/#respond
http://www.niemiecfotografia.pl/bieszczad-cd-2/#respond
http://www.niemiecfotografia.pl/bieszczad-cd-3/#respond
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: ...w drodze czyli road-trip po bieszczadzie;wilki,biesy,połoniny i beksiński...

Post autor: Rafał Celadyn »

Awatar użytkownika
Delog
Posty: 703
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 15:34
UTM: CA56
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: ...w drodze czyli road-trip po bieszczadzie;wilki,biesy,połoniny i beksiński...

Post autor: Delog »

Rafał Celadyn pisze:...a pejzaże....? :arrow: https://www.youtube.com/watch?v=5hrUU29tbrg
Wsysło mi kilo słów miłych, bo się zwiesiło, więc... zapomniałem o fotografiach, fakt.
Zaramkowane to mistrzostwo świata :okok: :ok: :tiaa: :brawo: , ale... ramy za grube (mało treści, dużo szarości).
Robactwo genialne (umbrella, ciup Te).

A co do pejzaży, to wiesz.
Musiałbyś tam zamieszkać :-)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: ...w drodze czyli road-trip po bieszczadzie;wilki,biesy,połoniny i beksiński...

Post autor: Rafał Celadyn »

...dzięki Pablo za uwagi ,zawsze się człowiek czegoś nowego nauczy :ok: .Ja mam zawsze problemy z kadrowaniem krajobrazu bo nie potrafię z niczego zrezygnować a układanie sceny na siłę męczy mnie i niszczy przyjemność ... stąd czasem jest jak jest ;) .
:papa:
Rafał
ps.
parasol naprawdę skraca walkę ze światłem a w drodze powrotnej z Tarnicy uratował nas przed przemoknięciem :ok:
Załączniki
omimołek;).JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (151.08 KiB)
Awatar użytkownika
Delog
Posty: 703
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 15:34
UTM: CA56
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: ...w drodze czyli road-trip po bieszczadzie;wilki,biesy,połoniny i beksiński...

Post autor: Delog »

Rafał Celadyn pisze:...Ja mam zawsze problemy z kadrowaniem krajobrazu bo nie potrafię z niczego zrezygnować a układanie sceny na siłę  męczy mnie i niszczy przyjemność ... stąd czasem jest jak jest ;)
Z tymi lanszaftami to wiesz jak jest Rafałku, i znasz się na tym (babiogórski mordor, na ten przykład).
Ważna pora, unikalne okoliczności przyrody i inksze cuda.

Dwa lata temu Kaziu Nóżka pokazał mi, przedpremierowo, na grilu, prezentację promującą Bieszczady, finansowaną przez LP.
Miazga krajobrazu, zwierzęcości i kultury, pokazana w najlepszych warunkach świetlnych.
Godzina!!! samych perełek.
Lata pracy dziesiątek ludzi, między innymi Leśniewskiego, Gubrynowicz i innych...
Trudno będzie aspirować ;-)

Ale pocieszę Cię, że temat owadzi bardzo z buta potraktowany.
Jedynie Pani R.
Jej zdjęcia wręcz kiepścuchne, w świetle, z cieniami, bez perspektywy i dodatkowych planów...
Ale... przecież to tylko robactwo :cry:
Awatar użytkownika
Delog
Posty: 703
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 15:34
UTM: CA56
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: ...w drodze czyli road-trip po bieszczadzie;wilki,biesy,połoniny i beksiński...

Post autor: Delog »

Rafał Celadyn pisze:...a pejzaże....? :arrow: https://www.youtube.com/watch?v=5hrUU29tbrg
"Przełom Oslawy"
"Po deszczu"
"Po deszczu II"

Każde z nich powiesiłbym w salonie
:-)
Awatar użytkownika
Andrzej Matusiak
Posty: 205
Rejestracja: niedziela, 10 stycznia 2010, 13:15
Specjalność: Scarabaeoidea
Lokalizacja: Warszawa

Re: ...w drodze czyli road-trip po bieszczadzie;wilki,biesy,połoniny i beksiński...

Post autor: Andrzej Matusiak »

Delog pisze:"Przełom Oslawy"
"Po deszczu"
"Po deszczu II"

Każde z nich powiesiłbym w salonie
"Droga" i "Po deszczu I " wisiałyby u mnie :D .
Szacun :brawo:
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: ...w drodze czyli road-trip po bieszczadzie;wilki,biesy,połoniny i beksiński...

Post autor: Rafał Celadyn »

...oj tam,oj tam...ja bym nic nie powiesił ;) ,ale dziękuję za wsparcie :ok: .
...na dzisiaj porażka kózkowa :P ,że rozalki i monochamusów nie było to już wiemy...
za kózkami się nie uganiałem więc i zestaw ubogi,jakby wpadł tam Adam ,albo inny maniak to pewnie wytrzepali by drugie tyle ;) .
lista :arrow:
Cerambycidae
1. Aegomorphus clavipes (Schrank, 1781)
2. Anastrangalia dubia (Scopoli, 1763)
3. Clytus sp.lub Xylotrechus sp.
4. Dinoptera collaris (Linnaeus, 1758)
5. Leptura quadrifasciata Linnaeus, 1758
6. Pachyta quadrimaculata (Linnaeus, 1758)
7. Pachytodes cerambyciformis (Schrank, 1781)
8. Paracorymbia maculicornis (DeGeer, 1775)
9. Paracorymbia tesserula (Charpentier, 1825)
10. Rutpela maculata (Poda, 1761)
11. Saperda scalaris (Linnaeus, 1758)
12. Stenurella melanura (Linnaeus, 1758)
13. Stictoleptura rubra (Linnaeus, 1758)
14. Stictoleptura scutellata (Fabricius, 1781)
15. Xylotrechus rusticus (Linnaeus, 1758)
...kilka fotek pospoliciuchów.
:papa:
Rafał
Załączniki
Xylotrechus rusticus (Linnaeus, 1758).JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (394.9 KiB)
1.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (181.55 KiB)
2.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (199.45 KiB)
3.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (138.83 KiB)
4.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (184.2 KiB)
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3268
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 4 times

Re: ...w drodze czyli road-trip po bieszczadzie;wilki,biesy,połoniny i beksiński...

Post autor: Jacek Kalisiak »

Rafał i kilka innych osób robią bardzo fajne zdjęcia. Chętnie wszedłbym w posiadanie niektórych, a wielu w postaci tapety na pulpit. Może rozważcie wystawianie ich np. na allegro czy e-bayu z możliwością wyboru formatu? Milionerami może nie zostaniecie, ale przyjemność paru osobom byście zrobili ;)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: ...w drodze czyli road-trip po bieszczadzie;wilki,biesy,połoniny i beksiński...

Post autor: Rafał Celadyn »

...z mojej strony mam zamiar wziąć się za zrobienie kilku folderów tematycznych na flikrze,stamtąd można sobie ściągnąć za free ;)
...ale jak tylko Jacku zapragniesz mieć natychmiast :mrgreen: to służę, maila nie zmieniłem ;) .
:papa:
Rafał
ps.
...przy okazji off topa ,czy myślisz Jacku że C.lunaris już wychodzi na Ponidziu? Mam jutro plan sfocenia zwierza ale wacham się czy aby nie za wcześnie....
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3268
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 4 times

Re: ...w drodze czyli road-trip po bieszczadzie;wilki,biesy,połoniny i beksiński...

Post autor: Jacek Kalisiak »

Oj chyba nie będę ci radził, na Ponidziu bywałem lata temu i raczej wiosennie ... Dla mnie trochę wcześnie, ale ten rok jest dziwny ;) Ja cały czas widuję guniaki czerwczyki, ostatniego samca wczoraj przy ekranie ...
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: ...w drodze czyli road-trip po bieszczadzie;wilki,biesy,połoniny i beksiński...

Post autor: Jacek Kurzawa »

Rafał Celadyn pisze: Cerambycidae

3.        Clytus sp.lub Xylotrechus sp.
Pokaż zdjęcie delikwenta, pomogę.
goościu
Posty: 429
Rejestracja: sobota, 9 marca 2013, 11:49
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: ...w drodze czyli road-trip po bieszczadzie;wilki,biesy,połoniny i beksiński...

Post autor: goościu »

Trochę szkoda że nie było okazji się poznać, tym bardziej że też wpadłem na dni Cisnej :) W ogóle odsetek motylarzy w tym czasie w okolicy był dość spory ;) ale nie odbiegając od tematu. Sfociłem takie cuś na połoninie, 1100m, na chrząszczach się nie znam, ale sam gatunek mnie ciekawi :D
Załączniki
jeśli roślinkę ktoś poznaje to też chętnie ją poznam ;)
jeśli roślinkę ktoś poznaje to też chętnie ją poznam ;)
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (238.16 KiB)
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: ...w drodze czyli road-trip po bieszczadzie;wilki,biesy,połoniny i beksiński...

Post autor: Jacek Kurzawa »

Tu masz wątek o kózkach - ten gatunek już był pokazywany https://entomo.pl/forum/viewtopic.php?p=242014#p242014
i dzisiaj https://entomo.pl/forum/viewtopic.php?p=242598#p242598

W pracy Sliwinskiego i Bielewicza (1970) jest takie zdjęcie, które odpowiada na Twoje pytanie w całości.
Załączniki
Śliwiński, Lessaer 1970. Materiały do poznania kózek Polski ze szczególnym uwzględnieniem Bieszczadów Zachodnich.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (160.63 KiB)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: ...w drodze czyli road-trip po bieszczadzie;wilki,biesy,połoniny i beksiński...

Post autor: Rafał Celadyn »

...no to Jacek wszystko wyjaśnił ;) ,co do dni Cisnej ,byłem tylko na wieczornym koncercie,potem robiłem zakupy w tanim sklepie w Smereku, więc przez Cisną tylko przejeżdżałem ...Spotkać się pewnie zawsze warto...powiedz lepiej jak wywlekliście tego kląkra tak wysoko ;) i gdzie świeciliście?

Jak już o górkach to zrobiliśmy trzy trasy "główne" i kilka spacerków po parę kilosów:

P.Wetlińską: od Kalnicy przez Smerek ,Chatkę ,potem żółtym i czarnym do parkingu w Górnej Wetlince.
P.Caryńską :króciutko z Brzegów, kawałek po ścieżce za przełęczą i zejscie zielonym na P.Wyżniańską.
Tarnica:od Wołosatego na Tarnicę ,Halicz,Rozsypaniec doP.Bukowskiej i drogą śmierci ;) do Wołosatego.
Poza tym Sine Wiry,Zatwarnica i wodospad Szepit na Hylatym-fajny potok :ok: ,szlak przez nieistniejące wioski Krywe i Hulskie z różnymi
skrętami ;) ,objazdy wiosek od Komańczy po żubracze,przełom Osławy,ścieżka Dwernik-Kamień,Sanok, Zagórz,Polańczyk etc. i coś tam jeszcze, cerkwie itp.
...kilka zwierzaków ze spacerów i trochę wody dla ochłody...
:arrow: https://www.youtube.com/watch?v=c_OxDfrUvXc w drodze przerobiłem 3/4 dyskografii...
:papa:
Rafał
Załączniki
1.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (185.05 KiB)
2.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (140.36 KiB)
3.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (127.82 KiB)
4.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (166.73 KiB)
5.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (132.19 KiB)
6.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (253.36 KiB)
mieniak.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (327.48 KiB)
padalec.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (116.12 KiB)
500 +;).JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (149.68 KiB)
sine wiry.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (333.16 KiB)
szepit.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (313.73 KiB)
wetlina.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (382.83 KiB)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: ...w drodze czyli road-trip po bieszczadzie;wilki,biesy,połoniny i beksiński...

Post autor: Rafał Celadyn »

...biesy wzywają...wiec ruszam za tydzień ,priorytetem jest P.jurinei i jak trafię w czas i miejsce Nebria fuscipes ...
Poza w/w liczę na spotkanie z C.obsoletus i poszukam Abax schueppeli rendschmidtii ,prośba do osób które znaja jakieś ciekawe owadzie miejscówki w Bieszczadach , ale nie tylko, niech coś napiszą ...może być na pw, jakby bolało na forum ;) .Może ktoś zna namiary na jakies pastwiska z wypasem owiec, krów...gównojadki zawsze fajnie spotkać a jakoś nie mogę trafić na miejscówkę,bogatki ,kozy to sam znajdę ;) itd. .Będe miał baze w Strzebowiskach, więc wypady mozliwe max do 100 km od punktu ale to juz musiałoby być cos konkret :mrgreen: ,plan jakis mam ale cenne uwagi zawsze w cenie :ok: .
:papa:
Rafał
Załączniki
help meeeeee! ;))))).JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (148.03 KiB)
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: ...w drodze czyli road-trip po bieszczadzie;wilki,biesy,połoniny i beksiński...

Post autor: Brachytron »

To nie ty i Maciej też nie, więc... Bies...
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: ...w drodze czyli road-trip po bieszczadzie;wilki,biesy,połoniny i beksiński...

Post autor: Rafał Celadyn »

...to foto ZB."Krzyk" pozowała chyba małżonka....
:papa:
Rafał
...dobrze, że jakiś odzew jest :mrgreen:
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: ...w drodze czyli road-trip po bieszczadzie;wilki,biesy,połoniny i beksiński...

Post autor: Rafał Celadyn »

Rafał Celadyn pisze:plan jakis mam
...ale zanim opiszę tydzień w biesach mały zwiastun fotograficzny i zagadka, która dla mnie jest nie do rozwiązania od kilku dni...mam na myśli okazy z fot 6 i 7 ....no ni cholery nie mogę nawet przyporządkować do rodziny ... jeden wygląda na Tenebrionidae drugi na "coś" z Silphidae, ale nic do niczego nie pasuje, więc mniemam, że to jakieś zpomniane przez czas i ludzi rodziny z którymi nie miałem styczności ...
:papa:
Rafał
Załączniki
Wielka Rawka
Wielka Rawka
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (215.81 KiB)
Tarnica z Szerokiego Wierchu
Tarnica z Szerokiego Wierchu
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (187.79 KiB)
D.fossor
D.fossor
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (207.54 KiB)
P.plantaginis
P.plantaginis
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (239.28 KiB)
pomrów błękitny
pomrów błękitny
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (300.95 KiB)
6.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (370.85 KiB)
7.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (285.13 KiB)
C.obsoletus
C.obsoletus
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (278.68 KiB)
Szklarnik chyba górski ;)
Szklarnik chyba górski ;)
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (210.98 KiB)
niestrzęp głogowiec -samica
niestrzęp głogowiec -samica
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (181.69 KiB)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: ...w drodze czyli road-trip po bieszczadzie;wilki,biesy,połoniny i beksiński...

Post autor: Rafał Celadyn »

...dobra "silphe" mam :arrow: Peltis grossa - Trogossitidae
drugi dalej zagadka...
rysiaty
Posty: 2015
Rejestracja: wtorek, 28 lutego 2012, 08:39
UTM: WT35
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: ...w drodze czyli road-trip po bieszczadzie;wilki,biesy,połoniny i beksiński...

Post autor: rysiaty »

a sprawdź Melandrya
a "szklarnik" to Onychogomphus forcipatus
Awatar użytkownika
Dominika+Jurek Radwańscy
Posty: 910
Rejestracja: piątek, 8 kwietnia 2005, 18:22
Specjalność: Collembola
Lokalizacja: Bielawa
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 2 times

Re: ...w drodze czyli road-trip po bieszczadzie;wilki,biesy,połoniny i beksiński...

Post autor: Dominika+Jurek Radwańscy »

Awatar użytkownika
Delog
Posty: 703
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 15:34
UTM: CA56
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: ...w drodze czyli road-trip po bieszczadzie;wilki,biesy,połoniny i beksiński...

Post autor: Delog »

Rafał Celadyn pisze:...dobra "silphe" mam  :arrow: Peltis grossa - Trogossitidae
drugi dalej zagadka...
I znowu fajne obserwacje.
I fotografie :-)
Fajnie spędziłeś ostatni tydzień, Rafale :-)
Czekam na kopulujące obsoletusy.
Awatar użytkownika
Przemek Zięba
Posty: 1363
Rejestracja: środa, 14 grudnia 2011, 10:29
Kontakt:

Re: ...w drodze czyli road-trip po bieszczadzie;wilki,biesy,połoniny i beksiński...

Post autor: Przemek Zięba »

Fajne dawaj dalej, widzę, że mieliśmy szansę się widziec w Biesach, bylismy z małżonką 25-27.05.
Chmury nad Tarnicą wyglądają tak samo jak te które widzieliśmy z Halicza i Rozsypańca 26 maja ;-) potem walnęło :mrgreen:
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: ...w drodze czyli road-trip po bieszczadzie;wilki,biesy,połoniny i beksiński...

Post autor: Rafał Celadyn »

Dzięki Panowie :ok: ,miało być trochę inaczej, ale skoro Przemo chce, żeby dawać dalej a Paweł kopulacji, no to zmienimy plany(ale tylko na dzisiaj... i zrobimy temat "Miłość i Śmierć" :P .Wiadomo, że do tego potrzebna jest odpowiednia oprawa muzyczna....
:arrow: https://www.youtube.com/watch?v=et6zXUM ... kq1248SjGJ
Tak więc dzisiaj o obsoletusie;
W tym czasie ten gatunek był na wszystkich połoninach na których byłem.W niższych położeniach siedzi w buczynach, z których lubi czasem wyjść na przechadzkę ,najwięcej osobników spotkałem na szlaku Przełęcz Wyżniańska-Mała Rawka-Wielka Rawka .
Ilość rozdeptanych zwierzaków szacował bym mniej więcej 1 do 2-óch na korzyść żywych, ale musi ich ginąć mnóstwo ....Na trasie wracając w ciągu tych 3 godzin znalazłem 7 martwych okazów świeżo rozdeptanych...

Kopulacja;
Warto to zobaczyć ;) ,odbywa się to w wielkim chaosie ,samica próbuje sie oddalić a samiec wywija nia na lewo i prawo ,kocioł nie z tej ziemi... Zrobienie foty właściwie jest niemożliwe, więc trzeba się cieszyć z tego co jest .
Kolory;
Widziałem chyba wszystkie wariacje barwne jakie mogą zaistnieć -są piękne.
Przemek Zięba pisze:Chmury nad Tarnicą wyglądają tak samo jak te które widzieliśmy z Halicza i Rozsypańca 26 maja potem walnęło  
Byliśmy akurat wtedy na Bukowym Berdzie ,nas dorwało już prawie na dole...Tym którzy byli na górze współczuję...dziewuszki w tenisówkach, laski w dżinsach i z torebklami ,grubcie o maślanych oczach i para z dzieckiem...musieli chyba z góry zjeżdżać na tyłkach, bo płynął potok .... 8)
:papa:
Rafał
Parę scenek z szlaku ,od jutra będzie bardziej po kolei ...
Załączniki
1.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (272.08 KiB)
2.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (309.26 KiB)
3.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (331.37 KiB)
4.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (212.53 KiB)
5.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (299.8 KiB)
6.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (190.89 KiB)
7.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (224.3 KiB)
8.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (168.29 KiB)
Ostatnio zmieniony czwartek, 31 maja 2018, 00:59 przez Rafał Celadyn, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: ...w drodze czyli road-trip po bieszczadzie;wilki,biesy,połoniny i beksiński...

Post autor: Rafał Celadyn »

...jeszcze coś takiego do nocnych przemyśleń ,znalazłem dwa takie zwierzaki... nie jest to na pewno O.macrocephalus ,który też kręci się po połoninach, ale co to w takim razie...bicharicus ,tenbricosus ?
:papa:
Rafał
Załączniki
9.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (283.4 KiB)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: ...w drodze czyli road-trip po bieszczadzie;wilki,biesy,połoniny i beksiński...

Post autor: Rafał Celadyn »

... jeszcze przedłużymy wątek z podtekstem miłosnym, bo duch nie prowadzi ku porządkowi w temacie...
Poza obsoletusem ,obok S.carinata i P.foveolatus dominowały na połoninach P.pilosus i czerwone stonki ze zdjęcia ,niestrzępy fotografowałem w Beskidzie Niskim w ostatnim dniu ,w biesach ani na Pogórzu Przemyskim nie spotkałem...
https://www.youtube.com/watch?v=k9o78-f2mIM
:papa:
Rafał
Załączniki
1.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (167.55 KiB)
2.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (217.37 KiB)
3.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (226.34 KiB)
4.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (99.75 KiB)
5.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (177.09 KiB)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: ...w drodze czyli road-trip po bieszczadzie;wilki,biesy,połoniny i beksiński...

Post autor: Rafał Celadyn »

...jeszcze na szybko jakby ktoś był ciekaw co to za kusak; kluczyk ,który postaram się wykorzystać zimą :arrow: http://www.eds.org.rs/AES/Vol15-2/Stan.pdf .Dziwne, że Melania nie dotarła do info, że u nas jest bicharicus i tenebricosus...
A żeby nie było pustego przebiegu pajączek dla Roberta,wziąłem do alkoholu jakby co,tylko jeszcze wysłać i będzie good ... :oops: .
:papa:
Rafał
Załączniki
kosarz.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (346.78 KiB)
Awatar użytkownika
Przemek Zięba
Posty: 1363
Rejestracja: środa, 14 grudnia 2011, 10:29
Kontakt:

Re: ...w drodze czyli road-trip po bieszczadzie;wilki,biesy,połoniny i beksiński...

Post autor: Przemek Zięba »

Relacja super, zdjęcie bombowe, może jak obrobię swoje zdjęcia to założę podobny wątek ;-)
Nas burza dorwała już po zejściu z Rozsypańca, w zasadzie za Przełęczą Bukowską, ale samochód z GOPR owcami i noszami jechał w godzinę po naszym zejściu, czyli chyba komuś się noga podwinęła..
J widziałem ale nie fotografowałem bo za szybki - C.sylvestris transsylvanicus albo może jakiś podobny do niego, generalnie rozdeptanych sporo...Co wcale nie cieszy.
mam nadzieję, że zagościsz na Roztoczu i zrobisz wreszcie road - trip po Roztoczu, do którego chętnie się przyłączę :-) Ja jutro jadę na jelonki i resztki storczyków (o ile będą) pod Zamość.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: ...w drodze czyli road-trip po bieszczadzie;wilki,biesy,połoniny i beksiński...

Post autor: Rafał Celadyn »

Przemek Zięba pisze:widziałem ale nie fotografowałem bo za szybki - C.sylvestris transsylvanicus albo może jakiś podobny do niego
...trudno wyczuć co widziałeś ale podejrzewam mógł cie zmylić C.arcensis eremita ,ten podgatunek wygląda inaczej niż zwyczajowo spotykane na nizinach arcensisy....ja spotkałem tylko jeden okaz na Szerokim Wierchu ,sylvestrisa ni chu chu....

Dzisiaj będę twardy :mrgreen: ,dodaję rozpiskę(chronologicznie) miejscówek bieszczadzkich, które penetrowałem a która powinna się znaleźć na początku. Na niebiesko zaznaczyłem trasy górskie:
:arrow: Smolnik-Mików (Osława)
:arrow: Zatwarnica (Buczyna , Potok Hylaty)
:arrow: Strzebowiska
:arrow: Przysłup
:arrow: Przełęcz Wyżniańska-Mała Rawka-Wielka Rawka
:arrow: Pszczeliny ścieżka dydaktyczna "Jodła"
:arrow: Brzegi Górne-Połonina Caryńska
:arrow: Zatoka Czarnego Potoku
:arrow: Cisna -Rez.Sobień-Załóż -Lesko-Krasiczyn -Baligród
:arrow: Muczne-Bukowe Berdo
:arrow: Wołosate-Tarnica-Szeroki Wierch
:arrow: Polany -Terka Potok Solinka
...i w biesach tyle.
Beskid Niski to już tylko dwa spacery Ścieżkami przyrodniczymi:
Ścieżka przyrodnicza Kiczera im. Rafińskiego w MPN
Ścieżka przyrodnicza Hałbów-Kamień w MPN
i mały objazd wiosek...
Nad Osławą taki zestaw biegaczy:
Perileptus areolatus (Creutzer, 1799)
Ocydromus (Ocydromus) decorus decorus (Panzer 1799)
Tachys (Paratachys) micros (Fischer von Waldheim J.G., 1828)
Nebria (Eunebria) picicornis picicornis (Fabricius J.Ch., 1801)
Poecilus versicolor (Sturm, 1824)
T.micros był wręcz masowy po kilka sztuk pod kamieniami ,P.areolatus nieliczny ,widocznie dopiero zaczynał się pojaw....
Z kózek zaobserwowałem tu chyba najwiecej bo az 4 gatunki :mrgreen:
Pidonia lurida (Fabricius, 1792)
Musaria affinis (Harrer, 1784)
Anastrangalia dubia (Scopoli, 1763)
Agapanthia villosoviridescens (DeGeer, 1775)
Ze stonek w Mikowie dominowała O.coaerula i Ch.sturmii (chyba;))
cdn.
Załączniki
1.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (211.17 KiB)
2.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (389.36 KiB)
3.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (156.75 KiB)
4.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (226.71 KiB)
Awatar użytkownika
Przemek Zięba
Posty: 1363
Rejestracja: środa, 14 grudnia 2011, 10:29
Kontakt:

Re: ...w drodze czyli road-trip po bieszczadzie;wilki,biesy,połoniny i beksiński...

Post autor: Przemek Zięba »

No pięknie ! dawaj dalej, zwłaszcza ten sex, wszędzie sex ;-)) fajne są takie relacje, co do tego Carabusa, wielki był wielkości auronitensa/cancellatusa, niestety przed burzą nie dało się nic zrobić, dało się jedynie uciekać ;-)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: ...w drodze czyli road-trip po bieszczadzie;wilki,biesy,połoniny i beksiński...

Post autor: Rafał Celadyn »

Przemek Zięba pisze:co do tego Carabusa, wielki był wielkości auronitensa/cancellatusa
...sylvestris to szkut, wielkości arcensisa- convexusa ,więc pewnie widziałeś wszędobylskiego obsoletusa...
Przemek Zięba pisze:właszcza ten sex, wszędzie sex
:mrgreen: wiosna to i miłość kwitnie i pewnie dlatego tak duzo na połoninach S.carinata ,do tego stopnia ze nie zrobiłem im żadnej porządnej foty...tak jak byrrhusom, których były dziesiatki ,gatunków nie wiem ile ale myślę ze z trzy na pewno...
Załączniki
Silpha carinata.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (244.45 KiB)
Byrrhus.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (210.72 KiB)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: ...w drodze czyli road-trip po bieszczadzie;wilki,biesy,połoniny i beksiński...

Post autor: Rafał Celadyn »

....jak juz zachaczyliśmy o cancellatusa...to jeśli durus to "dobry" podgatunek,to właśnie on zasiedla Bieszczady .Na pewno, zakładajac że sa jakieś podgatunki nie jest to nominatywny nizinny ....to jedna obserwacja, a druga to na razie przypuszczenie, że C.variolosus z Bieszczadów to na 99 procent nudolosus....takie jaja ,jak ktoś pisałby magisterkę, czy doktorat to ma temat... a nie chodzenie transektami dookólnymi i liczenie tego co nie przyleciało, albo odleciało ;)(to z jakiejś dyskusji z forum ;) ).
muzyczka https://www.youtube.com/watch?v=JO-3deO ... AH&index=7
...ta czwórka sabbatów niszczy wszystko :ok:
...i ostatnie foty dzisiaj, bo jutro ruszam poszukać P.excellens i trzeba wstać o 3.30 ;) .
:papa:
Rafał
Załączniki
1.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (148.53 KiB)
2.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (163.62 KiB)
;).JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (194.99 KiB)
Piotr Kowalski
Posty: 571
Rejestracja: piątek, 3 lipca 2009, 09:06
Lokalizacja: Ciemne

Re: ...w drodze czyli road-trip po bieszczadzie;wilki,biesy,połoniny i beksiński...

Post autor: Piotr Kowalski »

Jestem pod wrażeniem zdjęć , jak dla mnie są wspaniałe. Relacja jest rewelacyjna. Czytam ją z zapartym tchem. Durze brawa. Zdjęcia owadów również wspaniałe , ja takich nie potrafię zrobić. Ale z całym szacunkiem jak dla mnie uznany entomolog pisze , że coś wychacza , to tak jak by mnie ktoś trzepnął w splot słoneczny. To zabolało. Jako początkujący proszę to traktować jako delikatne wtrącenie. Generalnie życzę co by jutro poszukiwania P.excellens , gdzie trzeba wstać o godzinie 3.30 się powiodły. Czekam na zdjęcia.
Pozdrawiam
Piotr
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: ...w drodze czyli road-trip po bieszczadzie;wilki,biesy,połoniny i beksiński...

Post autor: Rafał Celadyn »

Piotr Kowalski pisze: Ale z całym szacunkiem jak dla mnie uznany entomolog pisze , że coś wychacza to(... )
... zdarzają sie Piotrze nie takie błędy i bardziej uznanym ,ale jak się robi kilka rzeczy na raz to "hak", czy "chak" to jeden ptak ;) .Jednakowoż przepraszam jeśli kogoś uraziłem swoim "c" ;)
:papa:
Rafał
Piotr Kowalski pisze:Durze brawa
:P
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: ...w drodze czyli road-trip po bieszczadzie;wilki,biesy,połoniny i beksiński...

Post autor: Rafał Celadyn »

...a poza wszystkim ,dziękuję i pozdrawiam Was serdecznie :uscisk:
:papa:
Rafał
Piotr Kowalski
Posty: 571
Rejestracja: piątek, 3 lipca 2009, 09:06
Lokalizacja: Ciemne

Re: ...w drodze czyli road-trip po bieszczadzie;wilki,biesy,połoniny i beksiński...

Post autor: Piotr Kowalski »

Dzięki Rafale za wyhaczenie. Mnie osobiście nie uraziłeś - luzik. I co by nie było czekam na zdjęcia P.excellens , życzę powodzenia.
Piotr
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: ...w drodze czyli road-trip po bieszczadzie;wilki,biesy,połoniny i beksiński...

Post autor: Rafał Celadyn »

Piotr Kowalski pisze:I co by nie było czekam na zdjęcia P.excellens
...jak się uda będa i zdjęcia ,w każdym razie wstałem a to już 50 % sukcesu ;) ,obskoczę Babią i zobaczę co na szczycie potem ścieżką na Górny Płaj z Sokolicy i jak nic nie znajdę to moze jeszcze dolinka pod Policą ...na razie kawa.
:papa:
Rafał
Awatar użytkownika
Przemek Zięba
Posty: 1363
Rejestracja: środa, 14 grudnia 2011, 10:29
Kontakt:

Re: ...w drodze czyli road-trip po bieszczadzie;wilki,biesy,połoniny i beksiński...

Post autor: Przemek Zięba »

Rafał Celadyn pisze:,więc pewnie widziałeś wszędobylskiego obsoletusa...
Ooo fakt on ci to był na 99% :-) okazały brzdąc :-)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: ...w drodze czyli road-trip po bieszczadzie;wilki,biesy,połoniny i beksiński...

Post autor: Rafał Celadyn »

...O babiej będzie w innym temacie ,więc wracamy w biesy.
Tak więc następnym punktem będą miejscówki, w których bywałem od czasu do czasu, popołudniami po trasach górskich;
Zatwarnica (Buczyna , Potok Hylaty)
Pterostichus (Platysma) niger niger (Schaller J.G., 1783)
Abax ovalis (Duftschmid, 1812)
Abax parallelepipedus (Piller et Mitterpacher, 1783)
Bembidion (Bembidionetolitzkya) tibiale (Duftschmid, 1812)
Carabus obsoletus Sturm, 1815
Carabus violaceus Linnaeus, 1758
Carabus linnei Panzer, 1810
Agonum sexpunctatum (Linnaeus, 1758)
Pterostichus foveolatus (Duftschmid, 1812)
Chlaenius nitidulus (Schrank, 1781)
Pterostichus melanarius (Illiger, 1798)
Harpalus latus (Linnaeus, 1758)
Miałem tam wkopane kilka pułapek żywołownych w buczynie a oprócz tego trochę biegaczy znajdowałem na ścieżce a trochę przy wodospadzie, więc lista jest dosyć długa z dominantów przez te 5 nocek, w których pułapki były czynne trzeba wymienić C.obsoletus,P.foveolatus,A.ovalis i A.parallepipedus ,reszta to pojedyncze rekordy
Strzebowiska
Carabus (Chrysocarabus) auronitens escheri Palliardi ,1825
Abax ovalis (Duftschmid, 1812)
Abax parallelepipedus (Piller et Mitterpacher, 1783)
Molops piceus (Panzer, 1793)
Pterostichus foveolatus (Duftschmid, 1812)
Carabus violaceus Linnaeus, 1758
Carabus obsoletus Sturm, 1815
Przysłup
Carabus variolosus Fabricius, 1787
Cicindela campestris Linnaeus, 1758
W Strzebowiskach mieszkaliśmy a do Przysłupu kilka dni jeździliśmy "na misia" ;) który rabował w kurniku sołtysowej,niestety ja go nie widziałem ale Jadzia twierdzi ,że widziała misia który wyglądał jak baribal ;) ,potem gdzieś dorwała fotke młodego niedźwiadka z biała opaską na szyi i stwierdziła, że to na pewno był mały miś....niby zrobiła fotkę telefonem, ale ja tam widzę czarna plamę....

Z ssaków to owiecki ,jelenie i tropy wilków ,ptaki norma: orliki ,boćki, a jak wracaliśmy gdzieś w Jasielskim PK pożegnał nas orzeł przedni :ok: .

Trochę telefonicznych fot z korków bieszczadzkich ;-) i jelonka, który przez dwa dni jak ruszaliśmy rankiem na trasę czekał na nas spożywajac sniadanie...
CDN
Załączniki
1.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (171.81 KiB)
2.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (375.42 KiB)
3.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (258.37 KiB)
4.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (289.07 KiB)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: ...w drodze czyli road-trip po bieszczadzie;wilki,biesy,połoniny i beksiński...

Post autor: Rafał Celadyn »

..trochę róznych owadów z tras ;
Sprężyki i O.cursor były liczne na wszystkich połoninach,żylenice(?) razem z jakimiś jętkami miały rójkę wzdłuż wszystkich potoków i ginęły setkami na drogach, bardzo liczny na trasach był Dasytes alpigradus(jeśli dobrze oznaczyłem) siedział na ścieżkach w lasach na co drugim kamieniu , co ciekawe z bieszczadów dotąd nie podawany ,no chyba, że to nie on?
Z ryjów były oprócz tego co na fotach oczywiście Liparus glabrirostris ,czerwononogie otriochynchusy które widywałem na Babiej Górze no i jakaś drobnica ;)
:papa:
Rafał
Załączniki
1.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (346.15 KiB)
2.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (201.57 KiB)
3.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (149.81 KiB)
4.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (128.87 KiB)
5.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (195.33 KiB)
6.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (275.63 KiB)
7.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (150.06 KiB)
8.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (166.02 KiB)
Awatar użytkownika
Marek Wanat
Posty: 547
Rejestracja: piątek, 5 października 2007, 10:59
UTM: XS36
Specjalność: ryjkowce
Lokalizacja: Wrocław
Podziękowano: 1 time

Re: ...w drodze czyli road-trip po bieszczadzie;wilki,biesy,połoniny i beksiński...

Post autor: Marek Wanat »

1. Otiorhynchus morio
2. Plinthus tischeri lub squalidus pareyssi
3. Hylobius sp., właściwie każdy z 3 gatunków z podrodzaju Callirus mógłby pasować do tego zdjęcia, choć do H. abietis wydaje mi się najbliżej.
Może jak popatrzę na okazy w pracy, to coś doprecyzuję.
rysiaty
Posty: 2015
Rejestracja: wtorek, 28 lutego 2012, 08:39
UTM: WT35
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: ...w drodze czyli road-trip po bieszczadzie;wilki,biesy,połoniny i beksiński...

Post autor: rysiaty »

Rafał Celadyn pisze:żylenice(?)
ta z nr 7 :coto:

:gun: to widelnica
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: ...w drodze czyli road-trip po bieszczadzie;wilki,biesy,połoniny i beksiński...

Post autor: Rafał Celadyn »

Dzięki Panowie :ok: .
Gdyby to był P. squalidus pareyssi, to w świetle tej pracy http://baza.biomap.pl/en/getpdf/9506_Wanat_M_1993.pdf byłoby nowe stanowisko, bo spotkałem go schodząc z Połoniny Caryńskiej.
Jak już mowa o caryńskiej ,to poszedłem tam ponieważ w zeszłym roku to było jedyne miejsce gdzie spotkałem P.jurine ,nie wiem jaki jest haczyk z tym gatunkiem ,ale nie spotkałem ani jednego okazu na czterech połoninach które przeszedłem ....być może znowu nie trafiłem w termin....nie wiem.
lista z caryńskiej
Brzegi Górne-Połonina Caryńska
Carabidae
Amara similata (Gyllenhal, 1810)
Amara (Celia) erratica (Duftschmid, 1812)
Carabus glabratus Paykull, 1790
Cicindela (Cicindela) sylvicola Dejean ,1822
Carabus cancellatus Illiger, 1798
Carabus variolosus Fabricius, 1787
Carabus obsoletus Sturm, 1815
Cymindis (Cymindis) cingulata Dejean 1825
Harpalus affinis (Schrank, 1781)
Trichotichnus laevicollis (Duftschmid, 1812)
Pterostichus foveolatus (Duftschmid, 1812)
Pterostichus pilosus (Host, 1789)
Pterostichus unctulatus (Duftschmid, 1812)
Notiophilus biguttatus (Fabricius, 1779)
Harpalus latus (Linnaeus, 1758)
Ciekawostką było dla mnie znalezienie C.ciangulata o którym w KFP stoi :" w górach nie przekracza górnej granicy lasu" ,a w Biomapie jest również rekord z Halicza ,tak więc jednak przekracza górną granicę lasu....no chyba ,że dzieje sie tak tylko w Bieszczadach ze względu na ten specyficzny układ roslinności bez piętra kosodrzewu...
No i ten C.cancellatus wielkości ullrichii ,w sumie spotkałem 4 okazy i na sto procent nie jest to podgatunek nominatywny...Co do teori o variolosusie o której pisałem wcześniej to oczywiście powinno być na odwrót bieszczady -nominatywny ,reszta gór-nodulosus, ale to jest do sprawdzenia przez kogoś ambitnego... ;) .O caryńskiej tyle .
:papa:
Rafał
Załączniki
Połonina Caryńska.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (196.14 KiB)
C.obsoletus.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (395.27 KiB)
C.variolosus.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (261.06 KiB)
" Wiadomo, że większość nagrobków to dzieła miejscowego kamieniarza – Hrycia Buchwaka. Jak możemy się przekonać, powstałe spod jego ręki pomniki i płyty nagrobne, charakteryzowały m.in. płaskorzeźby, geometryczne ornamenty oraz napisy. Artysta nie zapomniał też o sobie, za życia przygotowując własny nagrobek."
" Wiadomo, że większość nagrobków to dzieła miejscowego kamieniarza – Hrycia Buchwaka. Jak możemy się przekonać, powstałe spod jego ręki pomniki i płyty nagrobne, charakteryzowały m.in. płaskorzeźby, geometryczne ornamenty oraz napisy. Artysta nie zapomniał też o sobie, za życia przygotowując własny nagrobek."
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (358.31 KiB)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: ...w drodze czyli road-trip po bieszczadzie;wilki,biesy,połoniny i beksiński...

Post autor: Rafał Celadyn »

...znalazłem fotę okazu cancellatusa :arrow: https://www.biolib.cz/cz/taxonimage/id3 ... nid=624885 dokładnie pasującą do tych 4 zwierzaków, które spotkałem na caryńskiej ,trzeba pamiętać, że to naprawdę kolosy i są wielkości C.ulrichii...Bardejow gdzie zrobione jest zdjecie to raptem 100 km-ów od biesów w lini prostej ...osobna kwestią jest jaki jest faktyczny status tasksonomiczny C.c.durus...
:papa:
Rafał
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: ...w drodze czyli road-trip po bieszczadzie;wilki,biesy,połoniny i beksiński...

Post autor: Rafał Celadyn »

....dzisiaj kwiatuszki spotkane na połoninach i w drodze...cęść oznaczyłem ,niektórych nie jestem pewien ,więc jak ktoś czuje się na siłach to może coś dodać od siebie ;) ,tulipanowiec kwitnął w parku w Krasiczynie reszta to juz bieszczad...
Przy okazji kwiatków troche o motylach ;
Latało niewiele, pokłonnika i niestrzępy fociłem w Beskidzie Niskim ,z Gór Słonnych jak robiliśmy wycieczkę do Krasiczyna i Sobienia ,kawałek przed Załużem widziałem jednego niepylaka mnemozynę,z ciekawostek, to na trasie na Wielką Rawkę w buczynie latały sobie w najlepsze lotnice, które na nizinach skończyły sie z miesiąc temu ,poza tym fruczak usiadł odpocząć na ścieżce i latało wszędzie mnóstwo
Pseudopanthera macularia ,niestety nie miałem nerwów , żeby im zrobić fotę....no nie dało sie ;)
https://www.youtube.com/watch?v=BGBM5vWiBLo
:papa:
Rafał
Załączniki
1.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (188.79 KiB)
2.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (119.88 KiB)
3.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (148.18 KiB)
Krasiczyn.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (223.54 KiB)
tulipanowiec.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (305.5 KiB)
jastrzębiec alpejski.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (303.25 KiB)
Jastrzębiec pomarańczowy.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (124.78 KiB)
kukułka Fuchsa.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (148.92 KiB)
kukułka szerokolistna.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (159.03 KiB)
podkolan zielonawy.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (129.94 KiB)
pokłonnik osiniec.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (157.85 KiB)
fruczak.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (391.34 KiB)
kwitnąca murawa.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (362.41 KiB)
Andrzej J. Woźnica

Re: ...w drodze czyli road-trip po bieszczadzie;wilki,biesy,połoniny i beksiński...

Post autor: Andrzej J. Woźnica »

3.JPG [ 148.18 KiB ] - ten zapylacz to przedstawiciel rodziny Empididae :rotfl: .
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: ...w drodze czyli road-trip po bieszczadzie;wilki,biesy,połoniny i beksiński...

Post autor: Rafał Celadyn »

...czyli wujek ;)
dla porządku w temacie jeszcze trochę list biegaczy:
Zatoka Czarnego Potoku
Carabidae
Anisodactylus binotatus (Fabricius, 1787)
Agonum marginatum (Linnaeus, 1758)
Chlaenius vestitus (Paykull, 1790)
Chlaenius nigricornis (Fabricius, 1787)
Chlaenius nitidulus (Schrank, 1781)
Elaphrus aureus Müller, 1821
Clivina fossor (Linnaeus, 1758)
Stenolophus mixtus (Herbst, 1784)
Bembidion (Notaphus) semipunctatum (Donovan E., 1806)
Bembidion (Ocydromus) modestum (Fabricius J.Ch., 1801)
Bembidion (Euperyphus) fluviatile fluviatile Dejean , 1831
Bembidion (Notaphus) varium (Olivier ,1795)
Bembidion geniculatum (Heer, 1837)
Bembidion (Bembidionetolitzkya) ascendens Daniel , 1902
Pterostichus strenuus (Panzer, 1797)
Pterostichus nigrita (Fabricius, 1792)
Agonum viduum (Panzer, 1796)
Harpalus latus (Linnaeus, 1758)
Byłem zdziwiony, że w ciągu pół godziny z takiego szlamu jak na focie można wyciągnąć tyle gatunków ,na uwagę (dla mnie;)) zasługują A. marginatum i B.fulviatile które spotkałem dopiero drugi raz, reszta pospoliciuchy chociaż każdy Chlaenius cieszy ;).
Polany -Terka Potok Solinka
Nebria rufescens (Strøm, 1768)
Bembidion punctulatum Drapiez, 1821
Ocydromus (Peryphus) tetracolus tetracolus (Say 1823)
Ocydromus (Ocydromus) decorus decorus (Panzer 1799
)
Nebria rufescens tak jak pisze w książkach 6 czy 7 okazów w zacienionym miejscu pod kłodą przy rzece....
Pszczeliny ścieżka dydaktyczna "Jodła"
Carabidae
Nebria brevicollis (Fabricius, 1792)
Platynus assimilis (Paykull, 1790)
Amara eurynota (Panzer, 1797)
Trichotichnus laevicollis (Duftschmid, 1812)
Poecilus cupreus (Linnaeus, 1758)
Poza jodłą nic ciekawego;) może jeszcze z kózek :
Arhopalus rusticus (Linnaeus, 1758)
Asemum striatum (Linnaeus, 1758)
i tyle na dzisiaj...
:papa:
Rafał
https://www.youtube.com/watch?v=nM__lPTWThU
Załączniki
Zatoka Czarnego Potoku.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (271.97 KiB)
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: ...w drodze czyli road-trip po bieszczadzie;wilki,biesy,połoniny i beksiński...

Post autor: Brachytron »

Zdjęcie Krasiczyn - powala :ok:
Awatar użytkownika
Marek Wanat
Posty: 547
Rejestracja: piątek, 5 października 2007, 10:59
UTM: XS36
Specjalność: ryjkowce
Lokalizacja: Wrocław
Podziękowano: 1 time

Re: ...w drodze czyli road-trip po bieszczadzie;wilki,biesy,połoniny i beksiński...

Post autor: Marek Wanat »

1 to Campanula glomerata, na sitach się nie znam (2), a 3 nie kojarzę zupełnie.
Awatar użytkownika
Chiffchaff
Posty: 1263
Rejestracja: piątek, 10 sierpnia 2007, 15:05
Podziękowano: 1 time

Re: ...w drodze czyli road-trip po bieszczadzie;wilki,biesy,połoniny i beksiński...

Post autor: Chiffchaff »

(2) to Luzula luzuloides czyli kosmatka
(3) to piękna kocanka czerwona (ukwap) Antennaria dioica

Rafale, pośród częstego mułu na tym forum Ty i Twoje fotorelacje jesteście światłem!
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: ...w drodze czyli road-trip po bieszczadzie;wilki,biesy,połoniny i beksiński...

Post autor: Rafał Celadyn »

...no i oznaczone,dzięki! :ok:
dzisiaj troche melancholijnie ...kilka cmentarzy, których i w biesach i w niskim nie brakuje ,maja swój klimat ...albo sa kompletnie zarośniete barwinkami ,albo chabrem górskim...ciekawostką był dla mnie przypadkiem odnaleziony,ukryty w środku niewielkiego lasu cmentarz w Strzebowiskach, na którym poza krzyżem upamietniajacym wysiedleńców był grób operatora filmowego Romualda Farata,pogrzebałem troche i dorobek miał gość dosyć spory http://www.filmpolski.pl/fp/index.php?osoba=1186376 ,min. zrobił zdjęcia do filmu Opowieści Puszczy Augustowskiej - Pełnia :arrow: http://www.wigry.org.pl/kronika/kino2011.htm ,dziwne ale nie mozna znaleźć nic bliższego o okolicznościach i miejscu śmierci,a ten cmentarz z jednym grobem wygląda jakby był specjalnie ukryty...taka zagadka...
:papa:
Rafał
music :arrow: https://www.youtube.com/watch?v=ipEDSD4ASdY
...aha, mam jeszcze cos takiego z fajnymi listkami
:arrow:
Załączniki
1.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (225.19 KiB)
2.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (175.42 KiB)
Żydowskie.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (243.65 KiB)
Berehy Gorne.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (274.58 KiB)
Strzebowiska.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (292.46 KiB)
Wołosate.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (336.49 KiB)
orlik.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (97.79 KiB)
rysiaty
Posty: 2015
Rejestracja: wtorek, 28 lutego 2012, 08:39
UTM: WT35
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: ...w drodze czyli road-trip po bieszczadzie;wilki,biesy,połoniny i beksiński...

Post autor: rysiaty »

Rafał Celadyn pisze:...aha, mam jeszcze cos takiego z fajnymi listkami
wygląda na rutewkę (mniejsza/żółta)
Marek Hołowiński
Posty: 5053
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 1 time

Re: ...w drodze czyli road-trip po bieszczadzie;wilki,biesy,połoniny i beksiński...

Post autor: Marek Hołowiński »

roślinka na fot 1,2, to rutewka orlikolistna (Thalictrum aquilegiifolium L.), ale poczekajmy na potwierdzenie
Andrzej J. Woźnica

Re: ...w drodze czyli road-trip po bieszczadzie;wilki,biesy,połoniny i beksiński...

Post autor: Andrzej J. Woźnica »

Wg mojej wiedzy to rzeczywiście Thalictrum aquilegiifolium (L.). Na niej występuje b. ciekawy gatunek mszycy...
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: ...w drodze czyli road-trip po bieszczadzie;wilki,biesy,połoniny i beksiński...

Post autor: Rafał Celadyn »

...no to wszystko juz oznaczone,pozostały dwie listy z połonin:
Wołosate-Tarnica-Szeroki Wierch
Carabus (Carabus) arcensis eremita Fischer von Waldheim , 1823
Carabus obsoletus Sturm, 1815
Carabus (Morphocarabus) scheidleri zawadzkii Kraatz , 1854
Cicindela (Cicindela) sylvicola Dejean ,1822
Molops piceus (Panzer, 1793)
Pterostichus foveolatus (Duftschmid, 1812)
Pterostichus pilosus (Host, 1789)
Poecilus versicolor (Sturm, 1824)
Amara (Celia) erratica (Duftschmid, 1812)
Amara similata (Gyllenhal, 1810)
Amara plebeja (Gyllenhal, 1810)
Pterostichus unctulatus (Duftschmid, 1812)
Bradycellus csikii Laczo, 1912
Muczne-Bukowe Berdo

Abax ovalis (Duftschmid, 1812)
Abax parallelepipedus (Piller et Mitterpacher, 1783)
Carabus violaceus Linnaeus, 1758
Carabus variolosus Fabricius, 1787
Carabus obsoletus Sturm, 1815
Molops piceus (Panzer, 1793)
Trichotichnus laevicollis (Duftschmid, 1812)
Pterostichus foveolatus (Duftschmid, 1812)
Pterostichus pilosus (Host, 1789)
Harpalus latus (Linnaeus, 1758)
Amara (Celia) erratica (Duftschmid, 1812)
...ciekawsze (dla mnie)rzeczy zaznaczyłem pomarańczem ,C.s.zawadzki spotkalismy schodząc z Tarnicy. Początkowo wziałem go za violaceusa , C.a.eremita spacerował po Szerokim Wierchu ,przez moment nawet myślałem, że to C.sylvestris...A erratica liczna była tylko na szerokim...
i tyle...
https://www.youtube.com/watch?v=HjASkWfsrwE
:papa:
Rafał
Załączniki
CSZ.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (295.22 KiB)
P.foveolatus.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (207.62 KiB)
1.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (188.7 KiB)
2.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (172.76 KiB)
Jurek Szypuła
Posty: 489
Rejestracja: poniedziałek, 20 grudnia 2004, 14:58
Lokalizacja: Wrocław

Re: ...w drodze czyli road-trip po bieszczadzie;wilki,biesy,połoniny i beksiński...

Post autor: Jurek Szypuła »

Dawaj te Larinus...
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: ...w drodze czyli road-trip po bieszczadzie;wilki,biesy,połoniny i beksiński...

Post autor: Rafał Celadyn »

...wyciągnąłem jedną fotę z kosza co i tak nic nie zmienia, bo nic na niej nie widać :mrgreen: ,poza tym, że to C.scabiosa a biorąc pod uwagę rozmiar ryja, to musi być L.jacae. Ale żeby nie było, że tylko biegacze focę to jeszcze dwa ryje równie zwalone jak larinus ;)
good night.
Foty ryjów z Szerokiego Wierchu i Tarnicy, a Larinusów były setki na kwiatkach pod górą .
:papa:
Rafał
Załączniki
11.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (182.8 KiB)
12.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (269.04 KiB)
13.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (157.97 KiB)
AJW
Posty: 562
Rejestracja: środa, 2 stycznia 2019, 17:49
UTM: XS46
Specjalność: Diptera
profil zainteresowan: rymy pogodne i niewygodne
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: ...w drodze czyli road-trip po bieszczadzie;wilki,biesy,połoniny i beksiński...

Post autor: AJW »

to 4.jpg ( w załączeniu) to nie jest przypadkiem Mirka bieszczadzka? (https://orthoptera.entomo.pl/index.php/ ... vagni-1953)
Załączniki
4.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (166.73 KiB)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: ...w drodze czyli road-trip po bieszczadzie;wilki,biesy,połoniny i beksiński...

Post autor: Rafał Celadyn »

...zgadza się,nie podaję oznaczeń przy fotach charakterystycznych gatunków, bo każdy może sobi bez problemu znaleźć odpowiednie info a dla ludzi zajmujących się tematem to jasne :ok: .Przy czym nie siedząc w konikach myślę, że to mało prawdopodobne, żeby endemizm koników był aż tak wyrazisty żeby w paśmie karpackim od Bieszczadów do Beskidu żywieckiego dwa identycznie wyglądajace koniki były w różnych rodzajach i ich zasięgi nie pokrywały się(myślę o M .alpina :arrow: https://orthoptera.entomo.pl/index.php/ ... lla-alpina)....wg. mnie to sprawa do zbadania przez jakiegoś doktora ;) . Widywałem M .alpina w Beskidzie Żywieckim ,w Pieninach i Tatrach, pojaw pokrywa się z mirką z Bieszczadów a okazy dla mnie sa identyczne i jakoś nie dociera do mnie to, że bezskrzydłe biegacze jak C.coriaceus rugifier ,C.arcensis eremita czy C.auronitens escherii są u nas na całym łuku karpackim a taki konik siedzi w tym samym paśmie gór i zrobiono z niego dwa gatunki....Ale to nie mój problem ;) .
:papa:
Rafał
AJW
Posty: 562
Rejestracja: środa, 2 stycznia 2019, 17:49
UTM: XS46
Specjalność: Diptera
profil zainteresowan: rymy pogodne i niewygodne
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: ...w drodze czyli road-trip po bieszczadzie;wilki,biesy,połoniny i beksiński...

Post autor: AJW »

Wyjaśnienie krótkie jest na tej stronie: https://en.wikipedia.org/wiki/Miramella.
cytat: Genera with species formerly considered part of Mirabella include Capraiuscola, Nadigella, Parapodisma, Podisma, and Sinopodisma
.
Na stronie poniżej dane dotyczące nazw: http://orthoptera.speciesfile.org/Commo ... ID=1110983.

Na polskiej Wiki: https://pl.wikipedia.org/wiki/Mirka_bieszczadzka jest odnosnik do klucza Bazyluka (1956) ale jakoś nie mogę znaleźć w tym kluczu danych odnośnie Mirki bieszczadziej...
Wiem, że za duzo możebym chciał ale wydaje mi się, że przydałby się wykaz literatury z pierwszymi stwierdzeniami dla Polski na stronie: https://orthoptera.entomo.pl/.
Ostatnio zmieniony piątek, 26 lipca 2019, 12:20 przez AJW, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: ...w drodze czyli road-trip po bieszczadzie;wilki,biesy,połoniny i beksiński...

Post autor: Rafał Celadyn »

...może się komuś przyda :ok: ,ja nie mam czasu na rokminke tego tematu ;) .
:papa:
Rafał
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Podróże i ekspedycje entomologiczne”