Wyprawa inna niż wszystkie - Berlin

Opisy, jak się przygotować, relacje ...
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Wyprawa inna niż wszystkie - Berlin

Post autor: Brachytron »

We wrześniu ubiegłego roku miałem okazję przebywać przez kilka dni w Berlinie. Ponieważ nikt normalny nie jedzie tam na owady, ze mną nie było inaczej. Celem wyprawy było zobaczyć jak najwięcej dzieł Lyonela Feiningera i Paula Klee. Okazało się też, że berlińskie muzea mają sporo Picassa. W drodze między muzeami przechodziliśmy przypadkiem obok Muzeum Historii Naturalnej i wdepnęliśmy na chwilkę, która zeżarła pół dnia. Muzeum ma się czym chwalić, 30 milionów eksponatów, najlepiej zachowany Archeopteryx, czy największy oryginalny złożony szkielet dinozaura (podobno tylko kilka kości w ogonie jest od innego okazu). Wszystko to robi wrażenie, ale ja szukałem owadów. Były już w pierwszej sali z Brachiosaurusem, na początek kilka ważek. Muszę też nadmienić, że zdjęcia nie są najlepsze. Niemcy z reguły pozwalają fotografować w muzeach ale bez błysku (poza Bauhausem gdzie zostałem zhaltowany błyskawicznie, bo nie wolno wcale). To, jak i inne muzea, jest dość ciemne, normalny aparat nie dał by rady, więc całość zrobiona telefonem.
Poniższa gablotka jest zaraz za frontowymi drzwiami i wyjaśniam, że napis jest usypany z jakichś Chironomidae :D
Załączniki
gablota.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (97.63 KiB)
Brachiosaurus brancai.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (128.03 KiB)
Brachiosaurus brancai2.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (123.96 KiB)
Mesuropetala koehleri.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (174.8 KiB)
Stenophlebia amphitrite.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (109.83 KiB)
Urogomphus eximius.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (146.14 KiB)
Protolindenia wittei.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (154.48 KiB)
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Wyprawa inna niż wszystkie - Berlin

Post autor: Brachytron »

Żeby nikt nie myślał, że te skamieniałości tak ładnie wyglądają, dodaję naturalny widok z oczu. Mało co widać, więc podkręciłem autokontrastem w PS. Wszystkie te skamieniałości pochodzą z Solnhofen i mają jakieś 150 mln lat. Ważki wyglądają jak współczesne co nie dziwi, ocenia się, że grupa powstała nawet 350 mln lat temu i od razu była niemal kompletnie ukształtowana jak te z czasów obecnych.

cdn...
Załączniki
Protolindenia wittei natural.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (82.81 KiB)
Andrzej J. Woźnica

Re: Wyprawa inna niż wszystkie - Berlin

Post autor: Andrzej J. Woźnica »

a tu w iview w 100 dpi :laugh:
Załączniki
wazka.jpg
wazka.jpg (47.19 KiB) Przejrzano 4661 razy
Awatar użytkownika
Piotr M.
Posty: 1229
Rejestracja: piątek, 9 listopada 2007, 14:50
Specjalność: Odonata_Ephemeroptera
Lokalizacja: Międzyrzec Podl.

Re: Wyprawa inna niż wszystkie - Berlin

Post autor: Piotr M. »

Napiszę tutaj taką uwagę - akurat nie skierowaną do Ciebie Jacku, ale może ktoś to przeczyta i będzie wiedział więcej :)

Jak już historią schodzimy poniżej triasu, to ważki oczywiście rozumiemy (poniekąd błędnie) jako szerszą grupę. Jest to kilka spokrewnionych ze sobą rzędów owadów, zapiętych w superorder Odonatoptera. Na ogół wrzuca się tu rzędy Geroptera (możliwe że parafiletyczny), Protodonata i Odonata (jedyny który przetrwał do czasów współczesnych). Przyjmuje się, że Protodonata i Odonata wykształciły się z jakiejś pierwotnej linii owadów uskrzydlonych - zatem to nie tak, że karbońsko-permskie Protodonata (w tym rozsławiona Meganeura) mają być przodkami współczesnych ważek, ale stanowią osobną linią ewolucyjną. Rząd Odonata w trakcie ewolucji rozpadał się na kilka podrzędów, a jego kształt który obecnie znamy (podrzędy Epiprocta i Zygoptera), rozpoczął się rysować ok. 250 mln lat temu. Silna radiacja Odonata nastąpiła po wymarciu Protodonata, głównie w triasie i jurze.

Generalny plan budowy tych owadów jest oczywiście podobny, ale wnikając w szczegóły mamy tam niebagatelne różnice - zwłaszcza porównując Geroptera z Odonata. A tak impresyjnie oceniając - podobieństwo Protodonata i Odonata, jest na poziomie podobieństwa Lepidoptera i Trichoptera, może ciut mniejsze ;)
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Wyprawa inna niż wszystkie - Berlin

Post autor: Brachytron »

Oczywiście masz rację i kiedyś można by o kopalniakach i "wadze" różnic szerzej podyskutować ale tu użyłem ogólników bo akurat w tym wątku szerzej nie potrzebowałem :D .
Awatar użytkownika
krzysztof570630
Posty: 637
Rejestracja: poniedziałek, 14 czerwca 2010, 18:11
UTM: Umieszcz EA30
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Wyprawa inna niż wszystkie - Berlin

Post autor: krzysztof570630 »

Jak dla mnie - fantastyka :wow:
Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1612
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wyprawa inna niż wszystkie - Berlin

Post autor: PawełB »

Niesamowity ten Keller
znalazłem to:

https://www.google.com/culturalinstitut ... fqxgzrPYIw

W londyńskim Natural History Museum, w hallu przed wejściem na ekspozycje znajdują się (w każdym razie kiedyś były) Powiększone makiety owadów- Paź królowej jelonek w locie... A tak w ogóle - też warte obejrzenia.....
ODPOWIEDZ

Wróć do „Podróże i ekspedycje entomologiczne”