Wyprawa inna niż wszystkie - Berlin

Opisy, jak się przygotować, relacje ...
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Wyprawa inna niż wszystkie - Berlin

Post autor: Brachytron »

We wrześniu ubiegłego roku miałem okazję przebywać przez kilka dni w Berlinie. Ponieważ nikt normalny nie jedzie tam na owady, ze mną nie było inaczej. Celem wyprawy było zobaczyć jak najwięcej dzieł Lyonela Feiningera i Paula Klee. Okazało się też, że berlińskie muzea mają sporo Picassa. W drodze między muzeami przechodziliśmy przypadkiem obok Muzeum Historii Naturalnej i wdepnęliśmy na chwilkę, która zeżarła pół dnia. Muzeum ma się czym chwalić, 30 milionów eksponatów, najlepiej zachowany Archeopteryx, czy największy oryginalny złożony szkielet dinozaura (podobno tylko kilka kości w ogonie jest od innego okazu). Wszystko to robi wrażenie, ale ja szukałem owadów. Były już w pierwszej sali z Brachiosaurusem, na początek kilka ważek. Muszę też nadmienić, że zdjęcia nie są najlepsze. Niemcy z reguły pozwalają fotografować w muzeach ale bez błysku (poza Bauhausem gdzie zostałem zhaltowany błyskawicznie, bo nie wolno wcale). To, jak i inne muzea, jest dość ciemne, normalny aparat nie dał by rady, więc całość zrobiona telefonem.
Poniższa gablotka jest zaraz za frontowymi drzwiami i wyjaśniam, że napis jest usypany z jakichś Chironomidae :D
Załączniki
gablota.jpg
gablota.jpg (97.63 KiB) Przejrzano 4773 razy
Brachiosaurus brancai.jpg
Brachiosaurus brancai.jpg (128.03 KiB) Przejrzano 4773 razy
Brachiosaurus brancai2.jpg
Brachiosaurus brancai2.jpg (123.96 KiB) Przejrzano 4773 razy
Mesuropetala koehleri.jpg
Mesuropetala koehleri.jpg (174.8 KiB) Przejrzano 4773 razy
Stenophlebia amphitrite.jpg
Stenophlebia amphitrite.jpg (109.83 KiB) Przejrzano 4773 razy
Urogomphus eximius.jpg
Urogomphus eximius.jpg (146.14 KiB) Przejrzano 4773 razy
Protolindenia wittei.jpg
Protolindenia wittei.jpg (154.48 KiB) Przejrzano 4773 razy
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Wyprawa inna niż wszystkie - Berlin

Post autor: Brachytron »

Żeby nikt nie myślał, że te skamieniałości tak ładnie wyglądają, dodaję naturalny widok z oczu. Mało co widać, więc podkręciłem autokontrastem w PS. Wszystkie te skamieniałości pochodzą z Solnhofen i mają jakieś 150 mln lat. Ważki wyglądają jak współczesne co nie dziwi, ocenia się, że grupa powstała nawet 350 mln lat temu i od razu była niemal kompletnie ukształtowana jak te z czasów obecnych.

cdn...
Załączniki
Protolindenia wittei natural.jpg
Protolindenia wittei natural.jpg (82.81 KiB) Przejrzano 4767 razy
Andrzej J. Woźnica

Re: Wyprawa inna niż wszystkie - Berlin

Post autor: Andrzej J. Woźnica »

a tu w iview w 100 dpi :laugh:
Załączniki
wazka.jpg
wazka.jpg (47.19 KiB) Przejrzano 4697 razy
Awatar użytkownika
Piotr M.
Posty: 1229
Rejestracja: piątek, 9 listopada 2007, 14:50
Specjalność: Odonata_Ephemeroptera
Lokalizacja: Międzyrzec Podl.

Re: Wyprawa inna niż wszystkie - Berlin

Post autor: Piotr M. »

Napiszę tutaj taką uwagę - akurat nie skierowaną do Ciebie Jacku, ale może ktoś to przeczyta i będzie wiedział więcej :)

Jak już historią schodzimy poniżej triasu, to ważki oczywiście rozumiemy (poniekąd błędnie) jako szerszą grupę. Jest to kilka spokrewnionych ze sobą rzędów owadów, zapiętych w superorder Odonatoptera. Na ogół wrzuca się tu rzędy Geroptera (możliwe że parafiletyczny), Protodonata i Odonata (jedyny który przetrwał do czasów współczesnych). Przyjmuje się, że Protodonata i Odonata wykształciły się z jakiejś pierwotnej linii owadów uskrzydlonych - zatem to nie tak, że karbońsko-permskie Protodonata (w tym rozsławiona Meganeura) mają być przodkami współczesnych ważek, ale stanowią osobną linią ewolucyjną. Rząd Odonata w trakcie ewolucji rozpadał się na kilka podrzędów, a jego kształt który obecnie znamy (podrzędy Epiprocta i Zygoptera), rozpoczął się rysować ok. 250 mln lat temu. Silna radiacja Odonata nastąpiła po wymarciu Protodonata, głównie w triasie i jurze.

Generalny plan budowy tych owadów jest oczywiście podobny, ale wnikając w szczegóły mamy tam niebagatelne różnice - zwłaszcza porównując Geroptera z Odonata. A tak impresyjnie oceniając - podobieństwo Protodonata i Odonata, jest na poziomie podobieństwa Lepidoptera i Trichoptera, może ciut mniejsze ;)
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Wyprawa inna niż wszystkie - Berlin

Post autor: Brachytron »

Oczywiście masz rację i kiedyś można by o kopalniakach i "wadze" różnic szerzej podyskutować ale tu użyłem ogólników bo akurat w tym wątku szerzej nie potrzebowałem :D .
Awatar użytkownika
krzysztof570630
Posty: 638
Rejestracja: poniedziałek, 14 czerwca 2010, 18:11
UTM: Umieszcz EA30
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Wyprawa inna niż wszystkie - Berlin

Post autor: krzysztof570630 »

Jak dla mnie - fantastyka :wow:
Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1613
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wyprawa inna niż wszystkie - Berlin

Post autor: PawełB »

Niesamowity ten Keller
znalazłem to:

https://www.google.com/culturalinstitut ... fqxgzrPYIw

W londyńskim Natural History Museum, w hallu przed wejściem na ekspozycje znajdują się (w każdym razie kiedyś były) Powiększone makiety owadów- Paź królowej jelonek w locie... A tak w ogóle - też warte obejrzenia.....
ODPOWIEDZ

Wróć do „Podróże i ekspedycje entomologiczne”