Forum Entomologiczne - Chrząszcze i Motyle Polski - strona główna

Polskie Forum Entomologiczne

PFEnt. - http://www.entomo.pl/forum/
Teraz jest poniedziałek, 24 lip 2017, 06:38

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
|     Prosimy o podawanie miejsca i daty obserwacji. To przyśpieszy oznaczenie i ułatwi dyskusję.     |
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Autor Wiadomość
 Tytuł: Gambia 2017
PostNapisane: poniedziałek, 10 lip 2017, 22:46 

poziom: początkujący
Specjalność:
Właśnie wróciliśmy po raz kolejny z Gambii. Nareszcie mogę powiedzieć , kiedy warto tam się wybrać. Po prostu po pierwszym deszczu. Miało to miejsce 26.06. Mieliśmy okazję przeżyć to zjawisko. Byliśmy chwilę przed i chwilę po. Końcówka pory suchej lata tylko w dużych ilościach Papilio demodocus w mniejszych ilościach Danaus chrisippus trochę bielinków i Colotisów. Po pierwszym deszczu wszystko budzi się do życia. Ale mam wrażenie , że mrówki rządzą , ale to dalej.  Wybraliśmy się na rekonesans do Bijilo Forest Park , które graniczy z oceanem i jak zobaczyłem , że 1/6 parku zaorali to opadły mi ręce z wrażenia. Zniknęły lejki mrówkolwów. Przeorali wszystko , spalona ziemia cały biotop obrócony w perzynę. Pierwszy odruch straszne przekleństwo. Po chwili zastanowienia , może słusznie kolczaste krzaki rodzące owoce które uwielbiają małpy strasznie się rozrastają i powodują , że nie daje się przejść. Po pierwszym deszczu zaczęło się zielenić , szybkość przyrostu roślin jest niesamowity , one tylko czekają na deszcz.
W załączeniu zdjęcia między innymi z cmentarza , który zawsze mnie frapował , a nie było wcześniej okazji się przy nim zatrzymać. Znajduje się on przy drodze Senegambia Banjul.
Piotr

Załączniki:
Cmantarz.jpg
Cmantarz.jpg [ 126.98 KiB | Przeglądane 771 razy ]
Baobab.jpg
Baobab.jpg [ 141.47 KiB | Przeglądane 771 razy ]
Okolice Lamin.jpg
Okolice Lamin.jpg [ 176.98 KiB | Przeglądane 771 razy ]
Tanji Beird Reserve.jpg
Tanji Beird Reserve.jpg [ 276.78 KiB | Przeglądane 771 razy ]
Bijilo Forest Park.jpg
Bijilo Forest Park.jpg [ 106.7 KiB | Przeglądane 771 razy ]
Bijilo Forest Park 2.jpg
Bijilo Forest Park 2.jpg [ 107.38 KiB | Przeglądane 771 razy ]
Pierwszy deszcz.jpg
Pierwszy deszcz.jpg [ 161.21 KiB | Przeglądane 771 razy ]
Share on FacebookShare on TwitterShare on MySpaceShare on Google+

Tytuł: Re: Gambia 2017
PostNapisane: środa, 12 lip 2017, 22:34 

Specjalność:
Nocka po pierwszym deszczu. Wszystko zbiegło się z nowiem. Mrówy rządzą. Przy lampach się kotłuje , lepiej nie podchodzić są ich setki tysięcy. Włażą do nosa uszu , usta lepiej mieć zamknięte. Wrażenie niesamowite. Szybko gubią skrzydła. Niektóre z nich zbijają się. Określiłem to jako „karambol” - czyli dwie sztuki szczepione zasuwają jedna za drugą. Innych owadów prawie nie ma. No tak nie do końca. Odsunąłem się od lamp i użyłem czołówki oświetlając betonową wylewkę podłoża kiedy zauważyłem ruch. Małe kupki śmiecia oświetlone zaczęły zwiewać w kierunku pnia palmy znikając. Dwie sztuki udało mi się złapać , kolejna zasuwała po jasnej ścianie i zrobiłem jej zdjęcie. Wspaniały kamuflaż. Pluskwiak oblepiony mrówkami , ich fragmentami , drobnymi źdźbłami , piaskiem. Mimikra powalająca , na mnie zrobiła ogromne wrażenie. Mam kilka sztuk. W miarę wolnego czasu zrobię zdjęcia w kamuflażu , a następnie spróbuję je oczyścić i sfotografować w pełnej krasie.
Piotr

Załączniki:
Pod lampą.jpg
Pod lampą.jpg [ 127.48 KiB | Przeglądane 598 razy ]
Ściana w pobliżu lampy.jpg
Ściana w pobliżu lampy.jpg [ 97.13 KiB | Przeglądane 598 razy ]
Morderca mrówek.jpg
Morderca mrówek.jpg [ 101.57 KiB | Przeglądane 598 razy ]
Pień palmy za dnia.jpg
Pień palmy za dnia.jpg [ 207.66 KiB | Przeglądane 598 razy ]
Mrówki następny dzień.jpg
Mrówki następny dzień.jpg [ 111.23 KiB | Przeglądane 598 razy ]

PostNapisane: niedziela, 16 lip 2017, 21:26 

Specjalność:
Trzy zdjęcia przedstawiają zamaskowane pluskwiaki. Mogę jedynie domniemywać , że kamuflaż  ma przyciągnąć inne mrówki , które mogą stać się potencjalną przekąską. Po odmoczeniu i częściowym oczyszczeniu okazało się , że są to nimfy. Jak dla mnie nie do oznaczenia. Odmoczone mrówki trafiły do fiolki z 75% spirytusem. Można zauważyć , że czas łapania to koniec czerwca. Czas podobny do naszego kwietnia. Wczesna wiosna z motyli latają jeszcze Colotisy. Natomiast z chrząszczy są już pierwsze kózki , Coprofagi , guniaczki , sprężyki , trzyszcze , ryjki , żuczki. Na kiedyś postawione pytanie mogę po tych kilku wyjazdach do tego kraju stwierdzić , że najlepszy czas pod kątem entomologicznym to lipiec , sierpień początek środek pory deszczowej. Jak dla nas trochę to słabo wypada , bo zawsze kombinujemy pojechać do ciepłego kraju kiedy u nas jest zimno co by przedłużyć ciepełko i słonko.  
Piotr

Załączniki:
Kamuflaż 1.jpg
Kamuflaż 1.jpg [ 110.31 KiB | Przeglądane 482 razy ]
Kamuflaż 2.jpg
Kamuflaż 2.jpg [ 98.44 KiB | Przeglądane 482 razy ]
Kamuflaż 3.jpg
Kamuflaż 3.jpg [ 118.9 KiB | Przeglądane 482 razy ]
Nimfa 1.jpg
Nimfa 1.jpg [ 133.8 KiB | Przeglądane 482 razy ]
Nimfa 2.jpg
Nimfa 2.jpg [ 121.32 KiB | Przeglądane 482 razy ]

PostNapisane: niedziela, 16 lip 2017, 21:35 

UTM: CC88
Specjalność:
Reduviidae. Nasz Reduvius personatus robi sobie podobne camo jako nimfa, tyle że z kurzu i brudu.

PostNapisane: środa, 19 lip 2017, 21:52 

Specjalność:
Dziękuję za oznaczenie do rodziny. Też tak myślałem , ale poparcie Anety jak dla mnie jest bardzo istotne. Wracając do tematu , aż boję się cokolwiek pokazać , a tym bardziej wyciągać jakiekolwiek wnioski. Czytając różne wątki ogarnia mnie strach. Jak to mówią nie wiadomo gdzie i z której strony nastąpi krytyka. Swoje wątki będę ograniczał do minimum. Zresztą już raz zwrócono mi uwagę , że opisy są przydługie , a moje odczucia – kogo to interesuje?. Może były w mniejszym stopniu entomologiczne , ale generalnie kręciły się wokół tematu. Tak mnie naszło. Frustracja na forum momentami sięga zenitu. Chyba jak dla mnie jest to moment kiedy wszedłem w fazę , że zaczynam się cieszyć każdym dniem , a może zostało mi tak po Gambii. To taki apel. Ludziska świat jest piękny , przyroda powala , każdy wniosek jest twórczy , ale można zgłosić swoje zastrzeżenia , a nie „wydrapywać oczy”.
Wracając do tematu do pierwszego deszczu , który miał miejsce 26.06 wszystko wysuszone na wiór. W załączeniu zdjęcia z Tanji Beird Reserve. No i co by było entomologicznie zdjęcie motylka i meszki. Jak by się kto pytał komarów dużo , ale nie są tak męczące jak meszki , te to chlają. Wielu  turystów ma łydki pokryte czerwonymi bąblami.
Piotr

Załączniki:
Alberts Market Banjul.jpg
Alberts Market Banjul.jpg [ 236.29 KiB | Przeglądane 289 razy ]
Droga od południa Tanji Beird Rezerve.jpg
Droga od południa Tanji Beird Rezerve.jpg [ 256.01 KiB | Przeglądane 289 razy ]
Krzaki w Tanji Beird Reserve.jpg
Krzaki w Tanji Beird Reserve.jpg [ 234.19 KiB | Przeglądane 289 razy ]
Meszka.jpg
Meszka.jpg [ 182.94 KiB | Przeglądane 289 razy ]
Phalanta phalanta aethiopica Rothschild & Jordan 1903.jpg
Phalanta phalanta aethiopica Rothschild & Jordan 1903.jpg [ 149.95 KiB | Przeglądane 289 razy ]

PostNapisane: sobota, 22 lip 2017, 22:14 

Specjalność:
Kontynuując temat - czas końcówki pory suchej , kilkakrotnie jak siły i zdrowie pozwoliły wędrowaliśmy wzdłuż oceanu na południe w kierunku parku Bijilo. Pomiędzy oceanem , a skarpą parku tak mniej więcej w jego połowie była kępa roślin. Roślina płożąca chyba należąca do gruboszowatych. Na kwiatach urzędowały osy. Po posileniu się odlatywały i znikały w norkach wykopanych w piasku plaży. Zdjęcia trochę słabe , ale były one niezwykle ruchliwe.
Piotr

Załączniki:
Ja i roślina.jpg
Ja i roślina.jpg [ 197.87 KiB | Przeglądane 196 razy ]
Ja chowający kopertkę z osą.jpg
Ja chowający kopertkę z osą.jpg [ 148.98 KiB | Przeglądane 196 razy ]
Osa.jpg
Osa.jpg [ 124.91 KiB | Przeglądane 196 razy ]
Osa 1.jpg
Osa 1.jpg [ 200.21 KiB | Przeglądane 196 razy ]

PostNapisane: sobota, 22 lip 2017, 22:42 

poziom: zaawansowany
Specjalność: Diptera
inne zainteresowania: rymy pogodne i niewygodne
Ta "meszka" to ćmianka (Psychodidae)

PostNapisane: sobota, 22 lip 2017, 23:15 

UTM: CD04, CD05
Specjalność:
Piotr Kowalski napisał(a):
Wracając do tematu , aż boję się cokolwiek pokazać , a tym bardziej wyciągać jakiekolwiek wnioski. Czytając różne wątki ogarnia mnie strach. Jak to mówią nie wiadomo gdzie i z której strony nastąpi krytyka. (...) Frustracja na forum momentami sięga zenitu.

Do tej pory byłem przekonany, że takie naparzanki, to tylko w okresie jesienno-zimowym, gdy owadów jak na lekarstwo... Jednak to, co się dzieje w tym roku przekracza wszelkie pojęcie :-( - a mamy przecież SZCZYT sezonu na owady! Aż strach pomyśleć, co się będzie działo zimą 2017... Mogę mieć tylko nadzieję, że nie będziemy świadkami „powtórki z rozrywki”, jak w wątku o pewnych reminescencjach...

Piotr Kowalski napisał(a):
Swoje wątki będę ograniczał do minimum. Zresztą już raz zwrócono mi uwagę , że opisy są przydługie.

Tylko nie to! Zawsze czekam :tup: właśnie na takie wątki z wypraw, które choć na chwilę pozwalają oderwać się od tej szarej, polskiej rzeczywistości... (i od tych kłótni.) Dlatego PROSZĘ Cię o nieskracanie części opisowej... i oby było jak najwięcej tak wspaniałych zdjęć :brawo: tropikalnych owadów i afrykańskich krajobrazów... :szacun:

P.S.

Powinieneś Piotrze napisać książkę podróżniczą - koniecznie bogato ilustrowaną... :D

:birra: :uciekam:

PostNapisane: niedziela, 23 lip 2017, 01:58 

poziom: zaawansowany
Specjalność: Odonata, Aculeata
Popieram!
A co do os to, tak na szybko, są to grzebacze w stylu Bembecinus. Mam nadzieję, że odłowiłeś choć jednego...

Zobacz profil WWW 

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]