"Zaczynam - ABC" - nowy dział

Dyskusje na temat funkcjonowania forum w starszej wersji phpBB 3.0.14. Uwaga: mogą już być nieaktualne.
admin
Administrator
Posty: 1595
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 03:41
Lokalizacja: Tomaszów Maz.
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 5 times
Kontakt:

"Zaczynam - ABC" - nowy dział

Post autor: admin »

Utworzyłem nowy dział - "Zaczynam - ABC"
viewforum.php?f=861

Tu powinny trafić wszystkie posty tych, którzy chcą rozpocząć przygodę z entomologią. Chociaż na Forum znajdują się już odpowiedzi na niemal każde pytanie na ten temat, to nowicjusz może mieć problem z odnalezieniem interesującego ich tematu. Dlatego niech tutaj pisze a odpowiedzi powinny wskazać mu odpowiednie wątki i drogę, którą powinien podążać....

:hi:
Andrzej J. Woźnica

Re: "Zaczynam - ABC" - nowy dział

Post autor: Andrzej J. Woźnica »

WItam, co prawda "nowy" nie jestem ale dobrze byłoby jakby ktoś znalazł trochę czasu i wyjaśnił zakres tematyczny "ABC", tzn. czym jest entomologia i jak w szerokim aspekcie traktujemy to pojęcie :mrgreen: . Pisze to ze względu na liczne dziwne sytuacje zwyczajowe, typu; A ja sie nie chwalę, że lubię "robale" - tzn. jestem np. nematolog :hahaha:.
Myślę, że jak napiszę, że chodzi tu o owady zwyczajowo: nie i uskrzydlone to trochę jednak zamieszam ... Ogólnie w języku staropolskim nazywa się to owadoznawstwo :rotfl: . Prosze nie mylic z tzw. filiami :D. W szerokim w tzw. arthropodologicznym ujęciu można byłoby (co też forum uwzględnia) zaliczyć tutaj resztę stawonogów :mrgreen: . Tyle z mojej strony dla korzystających z ABC. Andrzej
Awatar użytkownika
Przemek Zięba
Posty: 1363
Rejestracja: środa, 14 grudnia 2011, 10:29
Kontakt:

Re: "Zaczynam - ABC" - nowy dział

Post autor: Przemek Zięba »

Andrzej ma rację, może warto by ktoś w sposób prosty i nieskomplikowany napisał w ABC dla odwiedzających po raz pierwszy forum, jaka tematyka jest tutaj poruszana a co ważniejsze jaka nie jest i nie będzie.
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: "Zaczynam - ABC" - nowy dział

Post autor: Wujek Adam [†] »

A dla mnie sprawa jest jasna i gratuluję pomysłu Adminowi! :bravo:

W większości działów tego forum prowadzimy bardziej lub mniej profesjonalne, "zaawansowane" dyskusje, z których entomologiczny narybek może niewiele rozumieć i jeszcze mniej skorzystać. A tymczasem było tu brak miejsca, w którym można pogadać o podstawach oraz o tym, co starym wyjadaczom jawi się jako "oczywista oczywistość", a co dla osób zaczynających swą przygodę z entomologią może być cenną podstawą do wypracowania właściwego podejścia do tematu.

Co prawda żyjemy w zinternetyzowanej dobie globalnej wioski i o wszelkie informacje jest znacznie łatwiej niż kiedyś. Jednak z drugiej strony natłok i szum informacyjny utrudniają dotarcie do rzetelnej wiedzy, i niejeden przyszły entomolog zbierający swe pierwsze okazy naprawdę nie wie co z nimi począć!

Jak na mój gust ta istota forumowa luka została właśnie potencjalnie wypełniona. :okok:
Andrzej J. Woźnica

Re: "Zaczynam - ABC" - nowy dział

Post autor: Andrzej J. Woźnica »

i ... dlatego każdy "petent" powinien miec już pewne podstawy opanowane :mrgreen:. Dla mnie Globalna Wioska nie istnieje :D. Kierować się należy rozumem albo grzecznie pytać. W dobie natłoku informacji (jak sugerujesz :-o ) rozum to podstawa dedukcji i wszelkiego postępu (przypadki korzystne też trzeba logicznie interpretować). Dlatego poodobnie jak Pzremek uważam, że należy doprecyzować to Zaczynam -ABC-nowy dział. Moje dzieciaki nie sa entomologami ale się uczą, równiez i tego aby nie zadawć tzw. "głupich" pytań. Traktujmy siebie wzajemnie z szacunkiem. Myślę, że taka zasada w ABC powinna obowiązywać :szacun: . Andrzej
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: "Zaczynam - ABC" - nowy dział

Post autor: Wujek Adam [†] »

Nie wiem na jakiej podstawie oczekujesz Andrzeju od wszystkich rozmówców poziomu, jaki akurat Tobie odpowiada i który Ty wyznaczasz?
I dlaczego zapominasz o tym, że nie ma głupich pytań. Są tylko głupie odpowiedzi! ;-)

Na tym forum nigdzie nie ma napisane, że mogą tu zaglądać i pisać tylko ludzie, którzy "mają już opanowane pewne podstawy". I bardzo dobrze, bo mogą się tu poudzielać także ci, którzy kierując się rozumem chcą właśnie owe podstawy poznać poprzez rozmowy w tym dziale forum!

A czyż ten dział się sam nie precyzuje?
Zajrzyj w istniejące tu wątki, a wyzbędziesz się resztek wątpliwości. :tak:
Andrzej J. Woźnica

Re: "Zaczynam - ABC" - nowy dział

Post autor: Andrzej J. Woźnica »

Nie nie wyznaczam niczego ani nie sugeruję (to tzw. wolne myśli). Moze jednak Admin się wypowie a początkujących odeślemy do regulaminu? To mi wtedy wystarczy. Prosze jednak pamiętać, że strona nazywa się entomo.pl :okok: a nie np. plotek.pl :mrgreen: . Na tym kończe moją skromną wypowiedź i czekam na nowych młodych adeptów :laugh: . pozdrówki, Andrzej
Tomasz Rynarzewski
Posty: 143
Rejestracja: środa, 9 maja 2012, 16:22
UTM: CD14
Lokalizacja: Inowrocław

Re: "Zaczynam - ABC" - nowy dział

Post autor: Tomasz Rynarzewski »

Przy tym dziale jest jeszcze inny aspekt. Chodzi o to, żeby także zaawansowani wchodzili na ten dział i dzielili się wiadomościami. Obawiam się, że zaawansowanym nie będzie się chciało (w dobie wiecznego braku czasu) wchodzić do tego działu bo będzie zawierał informacje, które dla zaawansowanego są oczywiste.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: "Zaczynam - ABC" - nowy dział

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Wujek Adam pisze:Nie wiem na jakiej podstawie oczekujesz Andrzeju od wszystkich rozmówców poziomu, jaki akurat Tobie odpowiada i który Ty wyznaczasz?
I dlaczego zapominasz o tym, że nie ma głupich pytań. Są tylko głupie odpowiedzi!  ;-) ...
wtrącę może jedno zdanie: ano na takiej, że jeżeli Andrzej ma brać udział w dyskusji to oczekuje pewnego minimum, zresztą nie tylko Andrzej. Każdy kogo interesuje entomologia - w mojej ocenie - czyta to co jest dostępne, internet, książki, archiwum forum i jeśli nie znajduje odpowiedzi na nurtujące go kwestie - zadaje pytanie. Nie jest dobre kiedy ktoś postanawia zainteresować się entomologią i edukację rozpoczyna od zadawania pytań na forum. Sporo już takich przypadków przetoczyło się przez forum. Szkoda na to czasu. Przejrzenie choćby archiwum forum da odpowiedź na większość pytań.
Dyskusje na "rozumowy sposób" zapychają tylko forum "masłem maślanym" i dyskusjami o niczym. Tworzy się z tego archiwum życzeń, scysji, domysłów, przekopanie się przez to odstrasza i zachęca do zadawania kolejnych pytań. Never ending story.

Ja Andrzeja popieram, entomologia to nauka z dużą dawką merytoryki. Właśnie z powodu ogólnego ględzenia i smęcenia zawodowcy już tu nie pisują bo forum z naukowego staje się ględzeniem przy piwku o d.. Maryni. W mojej ocenie forum powinno wzmocnić merytorykę, być źródłem solidnej i konkretnej wiedzy oraz integrować środowisko i dawać dostęp do źródeł. Warto przejrzeć fora zagraniczne i brać przykład.

Oczywiście to tylko moje zdanie i można się z nim nie zgadzać.
Andrzej J. Woźnica

Re: "Zaczynam - ABC" - nowy dział

Post autor: Andrzej J. Woźnica »

W mojej ocenie forum powinno wzmocnić merytorykę, być źródłem solidnej i konkretnej wiedzy oraz integrować środowisko i dawać dostęp do źródeł. Warto przejrzeć fora zagraniczne i brać przykład.

Oczywiście to tylko moje zdanie i można się z nim nie zgadzać.


Zgadzam się w pełni z Grzegorzem :-) Nic dodać, nic ująć :bravo: . Andrzej.
admin
Administrator
Posty: 1595
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 03:41
Lokalizacja: Tomaszów Maz.
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 5 times
Kontakt:

Re: "Zaczynam - ABC" - nowy dział

Post autor: admin »

Grzegorz Banasiak pisze: Wtrącę może jedno zdanie: ano na takiej, że jeżeli Andrzej ma brać udział w dyskusji to oczekuje pewnego minimum, zresztą nie tylko Andrzej. Każdy kogo interesuje entomologią - w mojej ocenie - czyta to co jest dostępne, internet, książki, archiwum forum i jeśli nie znajduje odpowiedzi na nurtujące go kwestie - zadaje pytanie. Nie jest dobre kiedy ktoś postanawia zainteresować się entomologią i edukację rozpoczyna od zadawania pytań na forum. Sporo już takich przypadków przetoczyło się przez forum. Szkoda na to czasu. Przejrzenie choćby archiwum forum da odpowiedź na większość pytań.
Dyskusje na "rozumowy sposób" zapychają tylko forum "masłem maślanym" i dyskusjami o niczym. Tworzy się z tego archiwum życzeń, scysji, domysłów, przekopanie się przez to odstrasza i zachęca do zadawania kolejnych pytań. Never ending story.

Ja Andrzeja popieram, entomologia to nauka z dużą dawką merytoryki. Właśnie z powodu ogólnego ględzenia i smęcenia zawodowcy już tu nie pisują bo forum z naukowego staje się ględzeniem przy piwku o d.. Maryni. W mojej ocenie forum powinno wzmocnić merytorykę, być źródłem solidnej i konkretnej wiedzy oraz integrować środowisko i dawać dostęp do źródeł. Warto przejrzeć fora zagraniczne i brać przykład.

Oczywiście to tylko moje zdanie i można się z nim nie zgadzać.
I w tą stronę pójdziemy. Ten dział jest w zamyśle tak naprawdę "buforem", w którym będą się pojawiały posty z pytaniami na które w sumie zapewne już padły odpowiedzi. Też tak myslę, że należałoby skończyć z wieczną edukacją i odpowiadaniem w kółko na te same pytania komuś, kto ani nie ma zielonego pojęcia o tym, gdzie zajrzał, ani nie ma ochoty poczytać ani nie ma nawet ochoty zaakceptować udzielonych mu odpowiedzi wykorzystując Forum do tego, że można z kimś darmo podyskutowac, nie zgadzać się, nawrzucać i obrazić się na panującą tu atmosferę, potem nawrzucać adminowi i poprosić o wykasowanie profilu. Właśnie z tym się borykam i mam serdecznie dosyć prowadzenia takiego Forum, na którym jedynym przewodnim tematem będzie ABC pod hasłem - "Nic nie wiem, pomużcie!" (to "u" to oczywiście celowo dla lepszego oddania sytuacji).

Edukować - trzeba, ale z niewiedzą wynikającą z zacofania pomieszanego z głupotą trzeba bezlitośnie walczyć.
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: "Zaczynam - ABC" - nowy dział

Post autor: Brachytron »

:brawo:
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: "Zaczynam - ABC" - nowy dział

Post autor: Grzegorz Banasiak »

I tak trzymać. Co jednak zrobimy z postami nie nawiązującymi do entomologii, jak to porządkować żeby archiwum w istocie nie stanowiło śmietnika przez który trudno się przekopać ?!
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: "Zaczynam - ABC" - nowy dział

Post autor: Rafał Celadyn »

...ja z kolei nie rozumiem po co tworzyć kolejne działy ABC... :? Przecież dział istnieje od lat...kwestia tylko żeby ,rzeczony adept entomologii chciał do niego zajrzeć i przeczytać...może jakiś widoczny odnośnik nad topikami forum zrobić i tyle...Już parę lat mija, jak wspominam o shout boxie i wszyscy się boja, że to obniży wartość merytoryczną forum...a gdyby "nowy" wykrzyczał swoje problemy w spam budzie ,które zniknęły by w ciągu 24 h to nie sądzę żeby ktoś płakał, że zniknęła bezcenna informacja, że motyla preparuje się na szpilce .... :P
Pozdrawiam
Rafał
Ostatnio zmieniony niedziela, 22 września 2013, 19:02 przez Rafał Celadyn, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Przemek Zięba
Posty: 1363
Rejestracja: środa, 14 grudnia 2011, 10:29
Kontakt:

Re: "Zaczynam - ABC" - nowy dział

Post autor: Przemek Zięba »

:brawo: :brawo: dla Admina!

Jacku taka sugestia, myślę, że potrzebna jest inwokacja ,,zanim wejdziesz na forum przeczytaj" z uwzględnieniem założeń czym i dla kogo jest adresowana treść forum. W dobie powszechnej ignorancji dla wszystkiego i wszystkich chyba trzeba to napisać dużą czcionką i to na czerwono. MOżna wyjaśnić czym zajmuje się entomologia i czego oczekuje się od użytkowników forum. NIe eliminuje to awantur, ale pozwoli odesłać kogoś do takiego regulaminu, ba można nawet poprosic o akceptację założeń uczestnictwa. Itp.....
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: "Zaczynam - ABC" - nowy dział

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Nie wiem czy dział ABC nie powinien być pisany wyłącznie przez osoby z jakimś stażem i po kolei opisywać poszczególne aspekty i problemy które są zgłaszane (i rozpatrywane przez moderatorów) w dziale np. "Pytania ABC". Moderatorzy mogą np. poprosić osoby z forum o napisanie w ABC większego posta i opisanie danego problemu. W tym dziale powinny być informacje uporządkowane i merytoryczne (wiele można też skopiować z istniejących wątków) i nie powinno się dopuszczać do swobodnego pisania przez każdego. Jeśli ktoś w dziale ABC nie znajduje odpowiedzi - to pyta i ktoś mu odpowiada. Tym sposobem unikniemy wielokrotnego powracania do tych samych kwestii a nowe zapytania, które były już przerobione i opisane - powinny być po krótkim czasie usuwane. Powstanie wtedy zaczątek kompendium wiedzy i źródeł wiedzy entomologicznej.
Obecnie w dziale jest zaledwie parę wpisów i prawie nic z nich wynika. A co będzie jeśli tych postów będzie tysiąc ?
admin
Administrator
Posty: 1595
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 03:41
Lokalizacja: Tomaszów Maz.
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 5 times
Kontakt:

Re: "Zaczynam - ABC" - nowy dział

Post autor: admin »

ABC to zagadnienie, które obejmuje dwa działy jednocześnie, warto abyśmy sobie uzmysłowili, że potrzebne są dwa działy:

- ABC - tutoriale czyli zbiór porad, nie dyskusji (!), czyli to co zapoczątkował Paweł Jałoszyński. Gotowe instrukcje co i jak się robi viewforum.php?f=54
- ABC dla początkujących (ABC - pytania) viewforum.php?f=861
czyli dział (podforum) do zadawania trywialnych pytań, które laik zadać musi, bo... nie czytał, nie rozumie, tego co jest napisane. Czasami sprawy proste trudno jest zrozumieć więc te pytania będą się pojawiały. W sumie ten dział może być nawet czyszczony z postów starszych niż np. 1 miesiąc. Ja go właśnie dlatego utworzyłem, żeby nie mieszać wątków na poziomie "zerowym" z ABC-tutoriale. Jeśli pomieszałyby się, byłaby to strata, bo wartościowe tematy utonęłyby w zalewie informacji. I tu mam nadzieję, udało mi się odpowiedzieć na kilka kwestii, jak ja to sobie wyobrażam.
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: "Zaczynam - ABC" - nowy dział

Post autor: Wujek Adam [†] »

Czyli, że w zasadzie w czym jest problem i o czym dyskutujemy? :mysl:
Dla mnie post otwierający ten wątek:
admin pisze:Utworzyłem nowy dział - "Zaczynam - ABC"
viewforum.php?f=861

Tu powinny trafić wszystkie posty tych, którzy chcą rozpocząć przygodę z entomologią. Chociaż na Forum znajdują się już odpowiedzi na niemal każde pytanie na ten temat, to nowicjusz może mieć problem z odnalezieniem interesującego ich tematu. Dlatego niech tutaj pisze a odpowiedzi powinny wskazać mu odpowiednie wątki i drogę, którą powinien podążać....

:hi:
jest czytelny i nie bardzo rozumiem co tu jeszcze wyjaśniać?

Forum jest duże i wszyscy chętni się na nim pomieszczą. ;-)
A jeśli kogoś drażnią naiwne, głupie i upierdliwe - w pojęciu niektórych - pytania młodych adeptów entomologii, to może omijać ten dział i udzielać się arcymądrze i supermerytorycznie we wszystkich innych miejscach forum.

Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie.
Oczywiście można odesłać początkujących na naukę gdzieś indziej, choćby w diabły, i łaskawie pozwolić im tu wrócić, gdy już będą naumiani, a tutejsi Wielcy Entomolodzy ocenią, że dorośli do właściwego poziomu rozmowy.
Ale można też inaczej! :P
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: "Zaczynam - ABC" - nowy dział

Post autor: Rafał Celadyn »

admin pisze: ABC - tutoriale czyli zbiór porad, nie dyskusji (!), czyli to co zapoczątkował Paweł Jałoszyński. Gotowe instrukcje co i jak się robi viewforum.php?f=54
- ABC dla początkujących (ABC - pytania) viewforum.php?f=861
...ja to wszystko rozumiem ;-) ,tylko po co mnożyć byty skoro już jest dział "Dla Początkujących" ...w którym pytania będą identyczne z tym nowym "ABC dla początkujących"...tego nie ogarniam...
:papa:
Rafał
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: "Zaczynam - ABC" - nowy dział

Post autor: Jacek Kurzawa »

Pytania w tych działach są inne. W dziale dla początkujących są głównie pytania o oznaczenie, a ja chciałem oddzielić pytania warsztatowe.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: "Zaczynam - ABC" - nowy dział

Post autor: Rafał Celadyn »

...mnie się wydaje ,że nowi użytkownicy zamiast pisać w dziale domowe robaczki, piszą w tym ,w którym pojawia się okienko nowy wątek i robi się misz- masz podwójny...a teraz będzie potrójny...
:papa:
Rafał
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: "Zaczynam - ABC" - nowy dział

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Wujek Adam pisze:Forum jest duże i wszyscy chętni się na nim pomieszczą.  ;-)
A jeśli kogoś drażnią naiwne, głupie i upierdliwe - w pojęciu niektórych - pytania młodych adeptów entomologii, to może omijać ten dział i udzielać się arcymądrze i supermerytorycznie we wszystkich innych miejscach forum.
Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie.
Oczywiście można odesłać początkujących na naukę gdzieś indziej, choćby w diabły, i łaskawie pozwolić im tu wrócić, gdy już będą naumiani, a tutejsi Wielcy Entomolodzy ocenią, że dorośli do właściwego poziomu rozmowy.
Ale można też inaczej!  :P
Adam, to jest forum entomologiczne a nie dla pomieszczenia wszystkich chętnych. Dla wszystkich chętnych jest onet, wp, interia, pudelek itp.
Pierwszą nauką jaką się tu można opanować jest "po co się wysilać, zadać pytanie i poczekać dwie minuty, jeśli brak odpowiedzi to ponaglić, jeśli dalej nie ma to nawtykać, obrazić się i odejść." Fajna nauka. Są użytkownicy którzy nigdy nie napisali na forum więcej niż trzy słowa a naprodukowali dziesiątki jeśli nie setki postów. Pierwszy post: "do oznaczenia", drugi: "dzięki". Też fajna nauka. Rozejrzyj się wokół, taka właśnie jest Rzeczpospolita. Nie ubliżając nikomu (cytując z drobną zmianą znanego mi Wieszcza) "wielu posiada rozum eugleny a potrzeby płetwala błękitnego". Co więcej, lenistwo nie pozwala podnieść się powyżej poziomu eugleny, bo po co, lepiej ponarzekać, zadać pytanie i czekać. Uprawianie jakiejkolwiek nauki wymaga ciągłego zdobywania wiedzy i ciężkiej pracy. W dobie internetu przy odrobinie wysiłku można znaleźć informacje prawie o wszystkim, nawet o budowie ucha środkowego nietoperza ze środkowego Zimbabwe - a o podstawach entomologii są tysiące stron i publikacji, setki tysięcy zdjęć zbiorów, strony muzeów z poradnikami video.
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: "Zaczynam - ABC" - nowy dział

Post autor: Wujek Adam [†] »

W pełni się z Tobą zgadzam Grzegorzu!

... i dlatego uważam, że taki dział na tym forum jest potrzebny! :)

Na razie są w nim dwa wątki.
W obu się udzieliłem.
Nikt nie musi iść za moim przykładem i każdy może poświęcać swój czas i wysiłki całej reszcie działów tworzących to piękne, potrzebne i wielowymiarowe forum. :hi:

Ps. Ups!
Są już tam cztery wątki!
idę je przejrzeć, a w konsekwencji może spróbuję w czymś pomóc "entomologicznemu narybkowi"?
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: "Zaczynam - ABC" - nowy dział

Post autor: Jacek Kurzawa »

Rafał Celadyn pisze:...mnie się wydaje ,że nowi użytkownicy zamiast pisać w dziale domowe robaczki, piszą w tym ,w którym pojawia się okienko  nowy wątek i robi się misz- masz podwójny...a teraz będzie potrójny...
:papa:
Rafał
Masz rację, bo nowi zamiast pisać pytania o oznaczanie w dziale FOTO.... zaczęli pisywać tutaj.

Zrobiłem porządek viewforum.php?f=847 - to jest kategoria, nie podforum, więc tu nie można zakładać wątków, a wszystkie pytania przeniosłem do Pytania różne - bo przecież po to powstał dział dla początkujących, by mogli zadawać pytania tutaj - szybko i bezpiecznie(j).
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: "Zaczynam - ABC" - nowy dział

Post autor: Wujek Adam [†] »

I tyle w temacie!
Jak dla mnie teraz wszystko jest czytelne, poukładane i uporządkowane. :ok:
A jak się w praktyce sprawdzi nowy dział, to z czasem się okaże! ;-)
Awatar użytkownika
Konto_usuniete
Posty: 1117
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 13:36

Re: "Zaczynam - ABC" - nowy dział

Post autor: Konto_usuniete »

widzę że wątki parują jak octan no więc powtórzę i bardzo proszę o nieusuwanie - bo to że komuś się nie podoba albo nie rozumie o czym się pisze i zaczyna opluwać inwektywami to jeszcze nie powód by usuwać cały fragment posta a więc jeszcze raz:
w moim odczuciu pisanie iż " Adam, to jest forum entomologiczne a nie dla pomieszczenia wszystkich chętnych. Dla wszystkich chętnych jest onet, wp, interia, pudelek itp.
Pierwszą nauką jaką się tu można opanować jest "po co się wysilać, zadać pytanie i poczekać dwie minuty, jeśli brak odpowiedzi to ponaglić, jeśli dalej nie ma to nawtykać, obrazić się i odejść." Fajna nauka. Są użytkownicy którzy nigdy nie napisali na forum więcej niż trzy słowa a naprodukowali dziesiątki jeśli nie setki postów. Pierwszy post: "do oznaczenia", drugi: "dzięki". Też fajna nauka. Rozejrzyj się wokół, taka właśnie jest Rzeczpospolita. Nie ubliżając nikomu (cytując z drobną zmianą znanego mi Wieszcza) "wielu posiada rozum eugleny a potrzeby płetwala błękitnego". Co więcej, lenistwo nie pozwala podnieść się powyżej poziomu eugleny, bo po co, lepiej ponarzekać, zadać pytanie i czekać. Uprawianie jakiejkolwiek nauki wymaga ciągłego zdobywania wiedzy i ciężkiej pracy. W dobie internetu przy odrobinie wysiłku można znaleźć informacje prawie o wszystkim, nawet o budowie ucha środkowego nietoperza ze środkowego Zimbabwe - a o podstawach entomologii są tysiące stron i publikacji, setki tysięcy zdjęć zbiorów, strony muzeów z poradnikami video."
Świadczy o tym, iż wycierając sobie gębę Rzeczpospolitą pozjadał wszystkie rozumy i forum ma być dla PANÓW ENTOMOLOGÓW a reszta won bo informacje są w necie - więc skoro tak to po kiego grzyba to forum się pytam? Skoro na stawiane tu pytania są odpowiedzi w sieci??? i po co literatura w linkach skoro większość z niej funkcjonuje jako samodzielne pliki do znalezienia w sieci. Więc jeśli ktoś nie rozumie co to sarkazm - bo w tym kontekście była moja prośba do Jacka o usunięcie działu literatury to niech rzeczywiście przeniesie się na pudelka. Tyle.
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: "Zaczynam - ABC" - nowy dział

Post autor: Brachytron »

Bo jak mnie się wydaje, analizując ruchy na forum w ostatnich 2-3 latach, zmierzamy ku temu żeby zrobić forum dwóch prędkości ale jednocześnie, żeby tego nie było widać (bo tak nam podpowiada sumienie, wychowanie, wyrachowanie czy inny z balastów zwanych razem człowieczeństwem).

Moim zdaniem też, dział ABC, FAQ, czy inny skrót, nie pomoże, jeśli całokształt forumowiczów (może bez tych związanych epizodycznie z działem domowe ugryzienia) nie weźmie choćby mikroodpowiedzialności za wprowadzane zmiany. Bo jak zmusić delikwenta do przeczytania działu? W pierwszym zdaniu napisze, że szukał ale nie znalazł. Jeśli ma to działać to schemat musi być taki: na zadane pytanie, gdzie odpowiedź znajduje się w ABC, musi być szybka odpowiedź typu "przeczytaj ABC". Albo się obrazi albo nie. Ale taką odpowiedź muszą dawać wszyscy, także spoza moderacji. To już jest wyższa umiejętność społeczna, mnie na to stać ale czy nas to już inna sprawa.
Awatar użytkownika
Dark
Posty: 865
Rejestracja: czwartek, 3 marca 2005, 00:14
UTM: EC07
Specjalność: Coleoptera saproksyliczne
profil zainteresowan: Fotografia Mikrofotografia Podróże
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: "Zaczynam - ABC" - nowy dział

Post autor: Dark »

To jest tradycyjna i nieśmiertelna dyskusja, która dotyka w pewnym momencie chyba każde, specjalistyczne forum :)

Napiszę coś z własnego doświadczenia. Działam na jednym z for terrarystycznych już od blisko 10 lat. Początkowo zrzeszało ono małe grono zapalonych hodowców, miało dość wysoki poziom merytoryczny, a społeczność była bardzo zintegrowana. Samo forum było mocno wyspecjalizowane, ograniczając się do gadów, płazów, pajęczaków i owadów.
Mijały lata, terrarystyka stała się popularniejsza, zaczęły się pojawiać hordy nowych użytkowników, przeważnie o niemal zerowej wiedzy. Mogli czerpać garściami z zasobów forum, którego baza artykułów, opisy hodowli, archiwum itp. itd. też rosło w międzyczasie. Sam serwis zaczynał zahaczać o nowe działy. Z czasem jednak więzi użytkowników słabły. Ci najbardziej doświadczeni, zmęczeni odpowiadaniem po raz n-ty na te same pytania, do których odpowiedzi leżały przed samymi nosami "nowych", wycofali się. Obecnie ze "starej gwardii", ciągle aktywnych, pozostało niewielu. Bardzo mocno zmienił się format forum i jego atmosfera. Czy to źle? I tak, i nie. Można się o tym rozpisywać. Forum żyje, ciągle dostarcza nowych informacji, zapełnia lukę w brakach fachowej literatury terrarystycznej, jednak z całym dobrodziejstwem inwentarza - troszkę chaosu, dziecinady, głupoty i lenistwa.

Rozumiem obie strony dyskusji. Forum Entomo.pl, w moim odczuciu, zawsze miało status "elitarnego". Znam niewiele miejsc w sieci, gdzie mógłbym napotkać tak wielu specjalistów, chętnych do pomocy, w jednym miejscu. Z drugiej strony wiem jak wygląda wejście w nowy świat dla laika. Forum musi pogodzić obie strony, aby każdy był zadowolony. Proponowane rozdzielenie "nisz", dla "profi" i "amatorów" jest chyba najsensowniejszym i najczęściej stosowanym patentem na forach. Z jednej strony pozostajemy otwarci, z drugiej, można uniknąć choć części bałaganu w działach merytorycznych. Chętni udzielą odpowiedzi "młodym", znudzeni oznaczaniem tysięcznego kowala bezskrzydłego, nie będą przewalać się przez tony wątków z fotkami/opisami ugryzień "robaczków". Grunt to wyraźnie, wołami, zaznaczyć początkującym, gdzie się udzielać i jak udzielać... choć często to nie pomoże.

A mentalność dzisiejszego społeczeństwa, to temat na zupełnie inną dyskusję. Totalne lenistwo i roszczeniowa postawa jest na porządku dziennym. Troszkę przemyśleń na ten temat, ale bardziej w kontekście "swojego" forum zamieszczam na blogu: http://www.terrarium.pl/blog/16/entry-2 ... i-w-sieci/
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: "Zaczynam - ABC" - nowy dział

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Brachytron, Dark :ok: :ok: :ok:
admin
Administrator
Posty: 1595
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 03:41
Lokalizacja: Tomaszów Maz.
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 5 times
Kontakt:

Re: "Zaczynam - ABC" - nowy dział

Post autor: admin »

Dark, Twój post z forum terrarium.pl mógłby się znaleźć tutaj, jeszcze go jakoś wyeksponować, żeby każdy mógł do niego łatwo trafić.
Mam pewną koncepcję przyczyn tego problemu. My, ludzie wychowani na książkach w czasach, gdy nie było internetu, nie możemy się pogodzić z tym zalewem trywialnych pytań, które odbieramy jako przejaw lenistwa. Jednak zauważyłem różnicę, między tamtymi czasami i tymi i to ona może być przyczyną:

Kiedyś nie było dostępu do wiedzy. Jesli więc udało nam się wypożyczyć (!) książkę np. Strojnego, to czytaliśmy ją do znudzenia. W ten sposób tworzyliśmy fundamenty swojej wiedzy. WIEDZY, która pozwalała nam albo znaleźć w 2 sekundy owada w książce (ja bawiłem się z bratem w znajdywanie wszystkiego w atlasach przyrodniczych i geograficznych), albo przynajmniej od razu wiedziałem, że tego NIE MA tutaj. A teraz? W tym zalewie informacji, przekopywanie się przez jej bezmiar jest jeszcze trudniejsze. Potrzebna książka o chrząszczach? Jest, tylko KTÓRA? Potrzebna checklista? Jest zawsze kilka, tylko która jest lepsza? Kto wie, czy to nie ten nadmiar źródeł informacji stał się problemem dla początkujących (nie młodych tylko tych na starcie), którzy nie wiedzą, jak zacząć szukać: w Googlach, na Forach, na którym itd. Oczywiscie to jest obraz pewnego uwstecznienia się człowieka, który interesuje się czymś, na czym się kompletnie nie zna. Problem leży właśnie w tym, że dzisiaj każdy może się (teoretycznie) zainteresować dowolną dziedziną, kliknie parę razy.... no właśnie, po co klikać, szukać - ZADA PYTANIE na Forum i zaraz ktoś mu to wszystko napisze! Tylko, że takie zainteresowanie jest chwilowe, brak odpowiedzi nie zmieni w życiu tego człowieka, a na jakimś tam forum powstanie śmietnik, który ktoś posprząta albo nie, co to kogoś obchodzi.

Jesli mam dobre przeczucie, to należałoby tak wyprofilować Forum, żeby: zostało "elitarne, czyli było dla tych, którzy już coś wiedzą, ale chcą tą wiedzę pogłebiać i pytają się o nią swoich kolegów, którzy już tą wiedzę mają. Jest to formuła forum specjalistycznego.
Co z laikami? Dla nich trzeba utworzyć osobną niszę, działy, które będą się same czyściły ze zbędnych postów (z odpowiedziami lub bez). Jedynie moderatorzy mogą wychwycić co ciekawsze zapytania i dyskusje i przenieść je do właściwych działów.

I ostatnia sprawa - tutoriale. Forum musi mieć w każdym dziale spis tresci z linkami do postów w dziale, po to, by każdy mógł szybo je znaleźć. To jest praca, do której potrzeba więcej osób. Przygotuję instrukcje i zajmiemy się tym tej jesieni.
Awatar użytkownika
Przemek Zięba
Posty: 1363
Rejestracja: środa, 14 grudnia 2011, 10:29
Kontakt:

Re: "Zaczynam - ABC" - nowy dział

Post autor: Przemek Zięba »

I to jest słuszna koncepcja :ok:
Awatar użytkownika
Dark
Posty: 865
Rejestracja: czwartek, 3 marca 2005, 00:14
UTM: EC07
Specjalność: Coleoptera saproksyliczne
profil zainteresowan: Fotografia Mikrofotografia Podróże
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: "Zaczynam - ABC" - nowy dział

Post autor: Dark »

admin pisze:(...)
Mam pewną koncepcję przyczyn tego problemu. My, ludzie wychowani na książkach w czasach, gdy nie było internetu, nie możemy się pogodzić z tym zalewem trywialnych pytań, które odbieramy jako przejaw lenistwa. Jednak zauważyłem różnicę, między tamtymi czasami i tymi i to ona może być przyczyną:

(...)A teraz? W tym zalewie informacji, przekopywanie się przez jej bezmiar jest jeszcze trudniejsze. Potrzebna książka o chrząszczach? Jest, tylko KTÓRA? Potrzebna checklista? Jest zawsze kilka, tylko która jest lepsza? Kto wie, czy to nie ten nadmiar źródeł informacji stał się problemem dla początkujących (nie młodych tylko tych na starcie), którzy nie wiedzą, jak zacząć szukać: w Googlach, na Forach, na którym itd. (...)
Też dochodzę do podobnego wniosku, choć moim zdaniem ostatecznie to wypadkowa: i nadmiaru informacji i lenistwa. Brak zdolności do krytycznego wyszukiwania danych, konfrontacji informacji z różnych źródeł itp. Aby mieć choć cień podejrzeń, że pozyskana informacja jest nieprawdziwa lub niekompletna, oraz aby wiedzieć jak i gdzie jej szukać, trzeba mieć jakieś podstawy wiedzy. Niektórzy nie chcą nawet tego przyswajać. Liczy się "tu i teraz", podane na tacy, do szybkiego "skonsumowania informacji"... i zapomnienia.
Zablokowany

Wróć do „Jak działa FORUM -ARCHIWUM”