Poziomy: początkujący, ogólny i zaawansowany

Dyskusje na temat funkcjonowania forum w starszej wersji phpBB 3.0.14. Uwaga: mogą już być nieaktualne.
admin
Administrator
Posty: 1595
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 03:41
Lokalizacja: Tomaszów Maz.
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 5 times
Kontakt:

Poziomy: początkujący, ogólny i zaawansowany

Post autor: admin »

Aby dać ochronę początkującym, laikom i wszystkim osobom, które zupełnie nie czują się na siłach, czy zadają poprawne pytanie i aby nie narazić ich na "besztanie" ze strony innych forumowiczów, którzy nie mając wiedzy o braku wiedzy pytającego zarzucają mu często trollowanie albo zarzucanie forum postami o niskim poziomie proponuję pewne rozwiązanie tego problemu. W polu profilu ucp.php?i=172 pojawiło się pole "poziom" z opcjami do wyboru:

początkujący
ogólny
zaawansowany


Wybranie opcji "początkujący" lub "zaawansowany" będzie skutkowało pojawieniem się pod avatarem uzytkownika wybranego poziomu. Przy wyborze "ogólny" nie pojawia się pole pod avatarem.
Pole "początkujący" powstało z myślą o młodych, początkujących adeptach entomologii, którzy chcieliby zadać pytania i nie zostać przy tym strofowanym przez innych forumowiczów za "zaśmiecanie forum". "trollowanie" czy wręcz za zadawanie "głupich" lub "oczywistych" pytań. Pole daję im ochronę, bo będzie widoczne w profilu. Początkujący uzytkownicy powinni zakładać swoje tematy na Forum dla początkujących viewforum.php?f=846
Moderatorzy po jakimś czasie przeniosą wątki do odpowiednich działów.

Mam nadzieję, że to rozwiązanie spodoba sięforumowiczom, którzy są poirytowani zarówno pytaniami początkujących forumowiczów jak i ciągłym ich strofowaniem przez innych, "starszych" forumowiczów.
Awatar użytkownika
Dominika+Jurek Radwańscy
Posty: 910
Rejestracja: piątek, 8 kwietnia 2005, 18:22
Specjalność: Collembola
Lokalizacja: Bielawa
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 2 times

Re: Poziomy: początkujący, ogólny i zaawansowany

Post autor: Dominika+Jurek Radwańscy »

Dobry pomysł, czyli jak rozumiem po gościu, który nie ma ustawionego poziomu można jechać bez ogródek za wypisywane głupoty. Z drugiej strony trzeba dokładnie określić co wolno takiemu początkującemu. W jakich działach może zakładać nowe tematy (bo wypowiadać to podejrzewam, że we wszystkich). Nie ograniczyłbym dostępu dla nich do takich przestrzeni jak np. fotooznaczanie, domowe.., czy hidepark. No i powstaje ryzyko, że stworzone zostaną dwa fora żyjące własnym życiem na jednej platformie.

Takie moje wstępne przemyślenia.

Jurek


PS Tak mi jeszcze się nasunęło, że skoro brak wiedzy lub głupota może być dopuszczana przy przyklejeniu sobie pewnego znaczka to postuluję aby powstał poziom, profil, czasowe naznaczenie użytkownika (zwał jak zwał) - nie w pełni świadomy. Chodzi, o to że jeśli ktoś po kilku (kilkunastu) :birra: lub innych środkach nie wyłączy komputera może wypisywać delikatnie mówiąc dziwne rzeczy. Problem jest w tym, że posty napisane w tym stanie musiały by być trwale oznaczone aby każdy wiedział co się stało.
brakkonta

Re: Poziomy: początkujący, ogólny i zaawansowany

Post autor: brakkonta »

:okok: dobry pomysł. Żal mi momentami ludzi, którzy narażani są na szmacenie, którzy nie po to do nas zaglądają, aby ich na starcie mieszać z błotem. Popieram zamysł :brawo:
Mazep
Łukasz
Posty: 1071
Rejestracja: piątek, 12 maja 2006, 21:54
Lokalizacja: okolice Bielska-B./Kraków

Re: Poziomy: początkujący, ogólny i zaawansowany

Post autor: Łukasz »

Sorry ale czegoś tu nie rozumiem... Pomysł OK, ale czy dopiero teraz kiedy ktoś ma wywieszkę początkujący, niektórzy zaczną się zachowywać nieco przyzwoiciej?
Czy to tak trudno było zauważyć wcześniej, że jeśli ktoś ma na koncie 10 postów i pyta o bielinka, to jest prawie na pewno początkującym? I że w związku z tym można mu udzielić obszerniejszej wypowiedzi w prostym języku zrozumiałym dla laika?
Dla mnie to było zawsze dość oczywiste...
A o platformie dla mniej zaawansowanych pisałem już dawno temu, i wtedy pomysł się nie przyjął. To by znaczyło że jednak jestem wizjonerem :D
Jak dla mnie to podforum powinno zawierać też takie działy jak "domowe robaczki" etc. ponadto jeśli moderatorzy nie mieli by nic przeciwko, to tam możnaby utworzyć obszar z tematami o identyfikacji najpospolitszych gatunków motyli dziennych i nocnych (innych owadów też oczywiście). Wtedy daloby się odsyłać laików z pytaniami o pawiki i bielinki właśnie tam. Albo ew. zamieścić specjalną instrukcję <obsługi> forum z której początkujący by się dowiedział, iż należy najpierw zajrzeć do takiego właśnie podforum bo jest b. duża szansa, że odpowiedź na jego pytanie już tam jest.
admin
Administrator
Posty: 1595
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 03:41
Lokalizacja: Tomaszów Maz.
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 5 times
Kontakt:

Re: Poziomy: początkujący, ogólny i zaawansowany

Post autor: admin »

Łukasz pisze:Sorry ale czegoś tu nie rozumiem... Pomysł OK, ale czy dopiero teraz kiedy ktoś ma wywieszkę początkujący, niektórzy zaczną się zachowywać nieco przyzwoiciej?
Na to właśnie liczę i oto tu chodzi.
Łukasz pisze:Czy to tak trudno było zauważyć wcześniej, że jeśli ktoś ma na koncie 10 postów i pyta o bielinka, to jest prawie na pewno początkującym?

I tak i nie. To, że ktoś ma 1-10 postów wcale nie oznacza, że jest początkującym - to jest oczywiste. Natomiast trudno jest rozpoznać że ma się do czynienia z kompletnym nowicjuszem po treści pytań. Z kolei, jesli już nawet wiemy to po jakimś czasie kolega ma już 178 postów i dalej jest początkującym! To jest opcja dla laików, ktorzy może dzieki temu uwolnią się od docinek i uwag. Ich posty będą miały tylko odpowiedzi i to tylko tych osób ktore będą chciały odpowiedzieć.

Z tego wynika też inna sprawa - posty nowicjuszy będą przenoszone (tak mi się wydaje) do działu Forum dla początkujących, żeby znikały z Recent Topics i nie opanowały tym poziomem całego Forum. Po prostu Forum trzeba rozdzielić dla entomologów i nowicjuszy, bo razem nie da się, a przynajmniej jest trudno wszystkim, razem normalnie funkcjonować. Przykład Filipa uzmysłowił mi (i nie tylko jego) że można upominać kogoś 100 razy ale to i tak go nie zmieni. Młodość ma swoje prawa, laik będzie zadawał masę pytań więc niech je zadaje, byle nie wszędzie i nie musiał tego każdy codziennie czytać.

Tak, zreoraganizuję układ For tak, by dla początkujących było całe podforum z kilkoma działami (ABC, Robaczki itp).

Wizjonerskie podejście jest potrzebne, tylko ja nie zawsze mam czas i pomysł na właściwie realizowanie tych pomysłów, za co wszystkich przepraszam, bo dobrych pomysłów było wiele, pare razy o nie pytałem i gdy juz padały realizacji z mojej strony nie było. Ale przynajmniej o częsci z nich cały czas pamiętam i postaram się je wdrożyć.
to tam możnaby utworzyć obszar z tematami o identyfikacji najpospolitszych gatunków motyli dziennych i nocnych (innych owadów też oczywiście).
Wtedy daloby się odsyłać laików z pytaniami o pawiki i bielinki właśnie tam.
Taki pomysł już był, też mam wizję jak to zrobić, ZROBIĘ.
Albo ew. zamieścić specjalną instrukcję <obsługi> forum z której początkujący by się dowiedział, iż należy najpierw zajrzeć do takiego właśnie podforum bo jest b. duża szansa, że odpowiedź na jego pytanie już tam jest.
Tak, potrzebne jest takie FAQ, How to... Wiele tematów jest w dziale "Jak działa Forum" ale trzeba po prostu przerobić FAQ (skrót na górze) i wtedy będzie wszystko pod ręką. Taką dobrą nawigację na Forum bez kabli http://www.bez-kabli.pl/

a szczególnie ten wątek! http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?t=16738
Awatar użytkownika
Wiacek
Posty: 329
Rejestracja: niedziela, 7 listopada 2004, 15:56
Specjalność: Odonata
Lokalizacja: Zamość

Re: Poziomy: początkujący, ogólny i zaawansowany

Post autor: Wiacek »

admin pisze:W polu profilu ucp.php?i=172 pojawiło się pole "poziom" z opcjami do wyboru:
początkujący, ogólny, zaawansowany
Nie wiem czy to do końca rozwiązuje problem, ponieważ ten status nie określa w czy jestem początkujący lub zaawansowany. Mogę o sobie powiedzieć, że jestem zaawansowany w dziale ważkowym, ogólny w motylim a w chrząszczach jestem początkującym.

W tej sytuacji :mysl: jedynie Aneta będzie mogła ustawić status zaawansowany :).
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Poziomy: początkujący, ogólny i zaawansowany

Post autor: Grzegorz Banasiak »

W mojej ocenie dotyczy to grupy którą się zajmujesz a nie całej entomologii. W swoim profilu określasz grupy zainteresowań i tyle. Do Ciebie należy decyzja do której grupy się kwalifikujesz.
Awatar użytkownika
Kamil Mazur
Posty: 1922
Rejestracja: niedziela, 19 grudnia 2004, 15:14
Specjalność: Psychidae
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Poziomy: początkujący, ogólny i zaawansowany

Post autor: Kamil Mazur »

Włoskie forum działa tak, że posty są wrzucane na ogólny i z niego moderatorzy wybierają wartościowe, rozwiązane, ustabilizowane wątki i przenoszą je do odpowiednich działów tematycznych. Bez tego nie można wstawić od razu tam wątku. Potem oczywiście można dopisywać kolejne posty do tego wątku znajdującego się już w dziale tematycznym.
Takie rozwiązanie jest fajne, ale wymaga dość sporej aktywności moderów, podejrzewam że każdy ma swój ogródek do porządkowania (ale tego nie jestem pewny).

Wydaje mi się że ośla łaczka też jest dobrym rozwiązaniem, ale jak zamknąć wrota innych działów przed wpisywaniem (a może nie bo to akurat jest proste) ale jak decydować, że dana osoba ma już odpowiedni poziom żeby móc tam pisac bezpośrednio ? Test kwalifikacyjny ? Ponadto jest to kolejna robota dla moderów i coś czuje, że się zarobicie na śmierć przy takiej administracji.

Odnośnie podpisywania się była już dawno temu dyskusja, a uchwała zostala podjęta, a nadal są osoby podpisujące się "adghdfg" albo "Bolek". I zrobił się martwy zapis - widać to przelatując chociażby ten wątek: mamy wiacka, Darka, Łukasza, adminowi już odpuścimy :) a jakoś Mazur, Banasiak, Mp, Senn i Radwańscy potrafią się podpisać i nie mają oporów.
Z drugiej strony co to da, że będę gadał z "imieniem i nazwiskiem" - tak jak ktoś tu wspomniał, przecież nie będziemy weryfikować dowodu os. więc potencjalnej fikcji nie unikniemy.
Awatar użytkownika
Dominika+Jurek Radwańscy
Posty: 910
Rejestracja: piątek, 8 kwietnia 2005, 18:22
Specjalność: Collembola
Lokalizacja: Bielawa
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 2 times

Re: Poziomy: początkujący, ogólny i zaawansowany

Post autor: Dominika+Jurek Radwańscy »

Kamil Mazur pisze: Wydaje mi się że ośla łaczka też jest dobrym rozwiązaniem, ale jak zamknąć wrota innych działów przed wpisywaniem (a może nie bo to akurat jest proste) ale jak decydować, że dana osoba ma już odpowiedni poziom żeby móc tam pisac bezpośrednio ? Test kwalifikacyjny ? Ponadto jest to kolejna robota dla moderów i coś czuje, że się zarobicie na śmierć przy takiej administracji.
Wydaje mi się, że w interesie początkujących powinno być przypisanie takiego profilu. Daje im to swoisty immunitet za pewne ograniczenie praw. Dzięki tym pewnym ograniczeniom mogą czuć się swobodnie i spokojnie. Jeśli, ktoś stwierdzi w swoim odczuciu, że już dorósł na tyle, by zmienić profil na ogólny zezwala tym samym na ataki na swoją osobę za popełnione błędy. Traci argument pt: "Czemu się na mnie wyżywasz, ja dopiero zaczynam pracę z entomologią"

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Poziomy: początkujący, ogólny i zaawansowany

Post autor: Jacek Kurzawa »

Tak, o to chodzi!

Żeby zrozumieć poziomy, uzupełnię:

Poziom ogólny ustawiamy, gdy nie jestesmy juz początkującymi w dziedzinie entomologii (ogólnie) i wtedy poziom nie jest wyświetlany. Jeśli ktoś siedzi w entomologii latami i jego poziom przekracza standardowe zajmowanie się entomologią (w jego własnej ocenie), wpisuje sobie "zaawansowany", z czego wynika jedynie to, że jego posty będzie można traktować jescze poważniej i będzie można z nim też dyskutować tak, jak na wysoki poziom przystało.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Poziomy: początkujący, ogólny i zaawansowany

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Kamil Mazur pisze:Włoskie forum działa tak, że posty są wrzucane na ogólny i z niego moderatorzy wybierają wartościowe, rozwiązane, ustabilizowane wątki i przenoszą je do odpowiednich działów tematycznych. Bez tego nie można wstawić od razu tam wątku. Potem oczywiście można dopisywać kolejne posty do tego wątku znajdującego się już w dziale tematycznym.
Takie rozwiązanie jest fajne, ale wymaga dość sporej aktywności moderów, podejrzewam że każdy ma swój ogródek do porządkowania (ale tego nie jestem pewny).

Wydaje mi się że ośla łaczka też jest dobrym rozwiązaniem, ale jak zamknąć wrota innych działów przed wpisywaniem (a może nie bo to akurat jest proste) ale jak decydować, że dana osoba ma już odpowiedni poziom żeby móc tam pisac bezpośrednio ? Test kwalifikacyjny ? Ponadto jest to kolejna robota dla moderów i coś czuje, że się zarobicie na śmierć przy takiej administracji.

Odnośnie podpisywania się była już dawno temu dyskusja, a uchwała zostala podjęta, a nadal są osoby podpisujące się "adghdfg" albo "Bolek". I zrobił się martwy zapis - widać to przelatując chociażby ten wątek: mamy wiacka, Darka, Łukasza, adminowi już odpuścimy :) a jakoś Mazur, Banasiak, Mp, Senn i Radwańscy potrafią się podpisać i nie mają oporów.
Z drugiej strony co to da, że będę gadał z "imieniem i nazwiskiem" - tak jak ktoś tu wspomniał, przecież nie będziemy weryfikować dowodu os. więc potencjalnej fikcji nie unikniemy.
Z włoskim forum to fajne rozwiązanie ale rzeczywiście moderatorzy mogą nie dać rady tego obrobić, zwłaszcza w sezonie i powstaną zatory, które trudno będzie odblokować. Z nazwiskami fikcji nie unikniemy i weryfikować nie ma potrzeby, trzeba liczyć na uczciwość przy rejestracji. Natomiast zdemaskowane osoby powinny być karane banem i tyle.
Wspólnie musimy pracować nad podniesieniem merytorycznej wartości forum, bo każdy z nas coś do tej wartości wnosi. W bardziej skomplikowanych kwestiach uczestniczą często profesjonaliści, niestety identyfikacja bielinka z nieostrego zdjęcia odstrasza.
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Poziomy: początkujący, ogólny i zaawansowany

Post autor: Brachytron »

Uzupełniającym systemem oceny był ten funkcjonujący na poprzedniej wersji Forum, czyli pomógł/nie pomógł. Np. osoba, która na sto postów otrzymała 30 ocen "pomógł" od innych użytkowników jest bardziej wiarygodna jako "zaawansowana" od tej, która na 100 nie pomogła ani razu. Wiele osób zastanowiłoby się przed wzięciem udziału w Hydeparkowskich pyskówkach, żeby sobie nie popsuć statystyk.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Poziomy: początkujący, ogólny i zaawansowany

Post autor: Rafał Celadyn »

...generalnie ,nie mam zdania co do tego pomysłu ,ale wydaje mi się, że to za wiele nie zmieni dla trola czy spamera....Może warto byłoby się zastanowić nad opcją, jaka istnieje na wielu forach, gdzie przy jakiejś określonej ilości postów użytkownik "przechodzi na wyższy poziom" i może zakładać tematy na "forum dla wszystkich"...i to znowu ma minus, bo znajdzie się jakiś opętany :wink: ,który będzie nabijał licznik bez sensu...nie wiem... :?

...hmm ,gdyby do tego dodać pomysł Jacka z kwestią" pomógł ",to może by to jakoś funkcjonowało...
Brachytron pisze: Wiele osób zastanowiłoby się przed wzięciem udziału w Hydeparkowskich pyskówkach, żeby sobie nie popsuć statystyk.
...a tego zdania w kontekście dyskusji (wybacz Jacek :wink: ) to jakoś nie mogę zrozumieć ... 8)

Pozdrawiam
Rafał
Awatar użytkownika
Wiacek
Posty: 329
Rejestracja: niedziela, 7 listopada 2004, 15:56
Specjalność: Odonata
Lokalizacja: Zamość

Re: Poziomy: początkujący, ogólny i zaawansowany

Post autor: Wiacek »

Jacek Kurzawa pisze:Poziom ogólny ustawiamy, gdy nie jestesmy juz początkującymi w dziedzinie entomologii (ogólnie) i wtedy poziom nie jest wyświetlany. Jeśli ktoś siedzi w entomologii latami i jego poziom przekracza standardowe zajmowanie się entomologią (w jego własnej ocenie), wpisuje sobie "zaawansowany", z czego wynika jedynie to, że jego posty będzie można traktować jescze poważniej i będzie można z nim też dyskutować tak, jak na wysoki poziom przystało.
A może postawić na ocenę przez admina i moderatorów - może oni mogliby nadawać status osobom, które się wykazały odpowiednia wiedzą a poza tym znają oni znaczną cześć osób i wiedzą jaki poziom reprezentują. Reszta wynikałaby z jakości postów poszczególnych osób.
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Poziomy: początkujący, ogólny i zaawansowany

Post autor: Brachytron »

A taką zaletę zauważyłem :D

A odnośnie tego co napisał Wiacek, to chyba nie. Reguły muszą być jasno określone, a tu się pojawia zielony stoliczek.
Awatar użytkownika
Dispar
Posty: 1391
Rejestracja: środa, 4 kwietnia 2007, 21:55
UTM: FC18
Specjalność: Geometridae
Lokalizacja: Łosice

Re: Poziomy: początkujący, ogólny i zaawansowany

Post autor: Dispar »

Mam trochę moralnego kaca więc opisze Wam zdarzenie które miałem kiedyś na forum przyrodniczym "Bocian".
Udzielałem się tam w działach entomologicznym i akwarystycznym w średnio zaawansowanym stopniu. Pewnego dnia zalogował się nowy użytkownik i od razu zaczął pisać po 6 postów dziennie o samych prawie głupotach. Szybko się okazało, że ma cos około 15 lat - ale dlaczego pisał na poziomie 12latka ?? Większość "Rady Forumowej" cierpliwie odpowiadała na jego posty i któregoś dnia nie wytrzymałem i napisałem co o tym myślę. Wszyscy wsiedli na mnie jak na łysą kobyłę i efektem tego zlikwidowałem tam swoje konto. Chłopak popisał jeszcze miesiąc i przeniósł się na inne forum bo mu się znudziło a potem "Rada" przysyłała mi zdjęcia motyli meilem z prośbą o oznaczenie :D . To forum jest już na granicy przetrwania.
Zaraz po pojawieniu się Filipa na forum napisałem do niego z propozycją, że udzielę mu wszelkiej pomocy w sprawach entomologicznych - skończyło się to na kilku meilach o niczym.
Moim zdaniem forum powinno postawić na jakość a nie ilość.
Dla mnie podoba sie to forum takie jakie jest w tej chwili a drobne sprzeczki i zamieszania sa na każdym forum :D .
Awatar użytkownika
CARABUS12
Posty: 1300
Rejestracja: piątek, 10 sierpnia 2007, 19:02
profil zainteresowan: WOT
Lokalizacja: Warszawa

Re: Poziomy: początkujący, ogólny i zaawansowany

Post autor: CARABUS12 »

Pamiętam dokładnie Darek to zdarzenie.
Też myśle, że forum w tej formie jakiej jest powinno pozostać.
Marek Hołowiński
Posty: 5054
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 2 times

Re: Poziomy: początkujący, ogólny i zaawansowany

Post autor: Marek Hołowiński »

Nie podobają mi się ostatnie pomysły dotyczące zmian funkcjonowania forum.
Samo utworzenie działu dla początkujących uważam za dobry krok.
Mam jednak wątpliwości co do sensu wprowadzania poziomów. No bo kto i według jakich kryteriów miałby je nadawać. Propozycja aby sam zainteresowany jest nie bardzo trafiona. Ktoś może mieć wysokie aspiracje, a niewielką wiedzę i wstawi sobie poziom najwyższy. Inny znów będzie zbyt skromny... komu i do czego ma to służyć?
W dziale dla początkujących widzę na razie tylko jedną osobę, a przecież prezentujących podobny poziom jest co najmniej kilka.
A co z fotografującymi owady? Jest parę osób o bardzo dużym doświadczeniu wykonujących piękne zdjęcia, ale stale korzystających z pomocy przy oznaczaniu.
Przecież nie każdy nowy użytkownik musi mieć status początkującego, a zdarzają się i tacy co mają już sporo postów i nadal na wyższy poziom nie zasługują.

Uważam jak Darek:
Dispar pisze:
Moim zdaniem forum powinno postawić na jakość a nie ilość.
Dla mnie podoba sie to forum takie jakie jest w tej chwili a drobne sprzeczki i zamieszania sa na każdym forum :D .
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Poziomy: początkujący, ogólny i zaawansowany

Post autor: Rafał Celadyn »

Marek Hołowiński pisze:Nie podobają mi się ostatnie pomysły dotyczące zmian funkcjonowania forum.
Samo utworzenie działu dla początkujących uważam za dobry krok.
Mam jednak wątpliwości co do sensu wprowadzania poziomów. No bo kto i według jakich kryteriów miałby je nadawać. Propozycja aby sam zainteresowany jest nie bardzo trafiona. Ktoś może mieć wysokie aspiracje, a niewielką wiedzę i wstawi sobie poziom najwyższy. Inny znów będzie zbyt skromny... komu i do czego ma to służyć?
W dziale dla początkujących widzę na razie tylko jedną osobę, a przecież prezentujących podobny poziom jest co najmniej kilka.
A co z fotografującymi owady? Jest parę osób o bardzo dużym doświadczeniu wykonujących piękne zdjęcia, ale stale korzystających z pomocy przy oznaczaniu.
Przecież nie każdy nowy użytkownik musi mieć status początkującego, a zdarzają się i tacy co mają już sporo postów i nadal na wyższy poziom nie zasługują.

Uważam jak Darek:
Dispar pisze:
Moim zdaniem forum powinno postawić na jakość a nie ilość.
Dla mnie podoba sie to forum takie jakie jest w tej chwili a drobne sprzeczki i zamieszania sa na każdym forum :D .
...ja też się pod tym podpisuję ,poziomy odpuścić, a dział dla początkujących zostawić w formie jaka jest aktualnie :ok:
Pozdrawiam
Rafał
admin
Administrator
Posty: 1595
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 03:41
Lokalizacja: Tomaszów Maz.
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 5 times
Kontakt:

Re: Poziomy: początkujący, ogólny i zaawansowany

Post autor: admin »

Siedze i myslę jak zrobić, żeby młodym nie obrywało się za pisanie tzw "głupot" (chociaż bywają w tym wypisywaniu bardzo uparci) i pomyslałem o takim rozwiązaniu. Nie upieram się - pokazuję i pytam, jak się podoba. To można zmienić, wycofać, sprawdzić itp.

Mnie pomogłaby informacja, że ktos jest "początkującym" i kiedy zada pytanie "dlaczego zanikł pokłonnik" bedzie mi łatwiej odpowiedzieć na to pytanie. Tak samo, gdy ktoś pokaze np zieloną zgrzytnicę. Jesli laik można się nie wysialać, jesli zaś ktoś potrzebuje dokładniejszej diagnozy i daje lepsze zdjęcia można posiedzieć, żeby pomóc. Z kolei dla pytających infomacja że odpowiedział początkujący (bo oni też lubią pomagać innym!) bedzie informacją, że to "kolega" chce pomóc i poczeka na inne odpowiedzi. W zastosowaniu miałoby to sens, a jesli ktoś nie chce się w to "bawić" pozostaje przy poziomie ogólnym i tego wogóle nie widać.
To jest jakaś propozycja, ale jesli macie jakieś inne pomysły, jak to rozwiązac to jestem bardzo ciekaw.

Czasami myślę o założeniu oddzielnego Forum dla "pogryzionych", laików, nastolatków do lat 15-tu i wystraszonych Pań, bo im coś do pokoju wleciało. Tam było dużo postów tu byłyby tylko takie, które chciałbym czytać.
Marek Hołowiński
Posty: 5054
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 2 times

Re: Poziomy: początkujący, ogólny i zaawansowany

Post autor: Marek Hołowiński »

admin pisze: Mnie pomogłaby informacja, że ktos jest "początkującym" i kiedy zada pytanie "dlaczego zanikł pokłonnik" bedzie mi łatwiej odpowiedzieć na to pytanie. Tak samo, gdy ktoś pokaze np zieloną zgrzytnicę. Jesli laik można się nie wysialać, jesli zaś ktoś potrzebuje dokładniejszej diagnozy i daje lepsze zdjęcia można posiedzieć, żeby pomóc. Z kolei dla pytających infomacja że odpowiedział początkujący (bo oni też lubią pomagać innym!) bedzie informacją, że to "kolega" chce pomóc i poczeka na inne odpowiedzi. W zastosowaniu miałoby to sens, a jesli ktoś nie chce się w to "bawić" pozostaje przy poziomie ogólnym i tego wogóle nie widać.
Jacku w czym problem?.
Osobiście czytam post i najczęściej wiem, jak mam wątpliwości dopytuję o konkrety. To powinno wystarczyć na ocenę poziomu wiedzy w temacie. Do wyboru mam dwie możliwości - albo dalej piszę, albo nie.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Poziomy: początkujący, ogólny i zaawansowany

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Marek ale czy forum powinno być poradnikiem dla tych co im się nie chce wybrać opcji "szukaj" i zajrzeć do kilku książek ? Jeśli forum będzie zawierało zbyt dużo postów wynikający z lenistwa to kto będzie chciał pośród nich pytać o rzeczy poważniejsze ? Zobacz ilu użytkowników - zawodowych entomologów - przestało już pisać bo nie chcą przedzierać się przez setki postów o pchłach i robaczkach czy jak zrobić rozpinadło ze styropianu ? Czy tak ma wyglądać 3/4 forum ?

Każdy z nas kiedyś zaczynał ale nie było wtedy internetu, teraz są tysiące stron z gotowymi opisami, poradami, zdjęciami są na wyciągnięcie ręki a my ciągle wałkujemy te same tematy i często dostaniemy jeszcze burę za zbyt wolną odpowiedź.
admin
Administrator
Posty: 1595
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 03:41
Lokalizacja: Tomaszów Maz.
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 5 times
Kontakt:

Re: Poziomy: początkujący, ogólny i zaawansowany

Post autor: admin »

Jasne - można nie pisac, albo wysilić się na bardzo dokładną odpowiedź, zeby się potem przekonac, że była ona na wyrost.
Problem też wyłuszcza Grzesiek i zaczynam to rozumieć. Są takie portale (mniejsza o to jakie), gdzie żeby przeczytac trzeba się zalogować. Jest reguła na wstepie i to o oto chodzi. Forum może byc bardzo otwarte jak również może być bardzo elitarne (nie kumoterskie!). Pytanie teraz na jakie tresci postawimy. Na jakie postawimy, takie będziemy mieć Forum. Probujemy to wszystko połączyć ze sobą ale ciągle są jakieś zgrzyty. Jak coś jest do wszystkiego do jest wiadomo - do niczego. Piekne jest to że na Forum może 9-latek porozmawiać z profesorem wykładającym na jednym z Uniwesytetów. Ale nie jest piekne jak muszę przeczytać 50 postów o niczym, żeby wyłowić coś interesującego. Dla przykładu na włoskim Forum po wejsciu w moją grupę mam 90% interesujących postów. Na diptera.info to samo. A tu ocieramy się o poziom wp.pl. Bo statystyka jest niesprawiedliwa. Średnia ważona (lata, znajomość tematu) ciągle spada..... i niedługo będzie trzeba otworzyć się na nauki na poziomie zerówki i czytać bajki o świerszczu i mrówce.... Oczywiscie, gdy Forum zostanie opanowane, większość osób ze spokojem przestanie pisać (wg Twojej Marku sugestii, że wiemy, kiedy pisać) a z czasem przestaną nawet czytać. Ostatni forumowicz-przedszkolak namaluje laurkę i to bedzie koniec. Nikt jej nie obejrzy, albo pusci lajka na fejsa i bedzie gites.....
Marek Hołowiński
Posty: 5054
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 2 times

Re: Poziomy: początkujący, ogólny i zaawansowany

Post autor: Marek Hołowiński »

W pierwszym swoim poście w tym wątku napisałem:
Marek Hołowiński pisze: Samo utworzenie działu dla początkujących uważam za dobry krok.
Tu powinny trafiać wątki początkujących, oraz te które w ocenie admina i moderatorów na to zasługują. Nikt z nas nie ma obowiązku odpowiadać na zawarte w nich pytania.
Dział dla początkujących nie powinien mieć wpływu na funkcjonowanie forum na wysokim poziomie.
admin
Administrator
Posty: 1595
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 03:41
Lokalizacja: Tomaszów Maz.
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 5 times
Kontakt:

Re: Poziomy: początkujący, ogólny i zaawansowany

Post autor: admin »

Teraz tak, bedzie łatwiej - jesli posty początkujących nie zaleją Forum, bo będą w tym dziale dla poczatkujących to jest szansa na większą przejrzystość i wyższy poziom, który zależy od pozostałych piszących.
Marek Hołowiński
Posty: 5054
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 2 times

Re: Poziomy: początkujący, ogólny i zaawansowany

Post autor: Marek Hołowiński »

jest chyba nadal możliwe usuwanie bezwartościowych wątków, ostrzeganie i zbanowanie trolli i innych nieprzestrzegających regulaminu

Uważam że wszystko jest do opanowania
Awatar użytkownika
Konto_usuniete
Posty: 1117
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 13:36

Re: Poziomy: początkujący, ogólny i zaawansowany

Post autor: Konto_usuniete »

A wiecie co Chłopy ???? Mi to forum zaczyna przypominać unię europejską - regulacje takie siakie i owakie, co niektórzy krytykujacy UE i system prawny sami ochoczo tworzą kolejne wersje "dyrektyw". Zaraz się okaże, że potrzeba do rejestracji okazać zaświadczenie o opłacie za TV i scan PIT-u za ostatni rok.
Czasami co niektórzy zapominają jak to wół cielęciem był.
Owszem można zrobić wzorem innych forów dział że osoba która się rejestruje, pierwsze ileś postów ma wrzucane do działu początkujący - niezależnie od wiedzy i doświadczenia - po jakimś czasie jeśli nie uzbiera np 10 postów i milczy przez 3 miesiące - konto jest kasowane. Jesli uzbiera to pozostali użytkownicy głosują czy chcą ja wpuścić i pozowlić na samodzielne pisanie czy trzymają w dołku aż się wyedukuje.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Poziomy: początkujący, ogólny i zaawansowany

Post autor: Grzegorz Banasiak »

grzegorzb pisze:A wiecie co Chłopy ???? Mi to forum zaczyna przypominać unię europejską - regulacje takie siakie i owakie, co niektórzy krytykujacy UE i system prawny sami ochoczo tworzą kolejne wersje "dyrektyw". Zaraz się okaże, że potrzeba do rejestracji okazać zaświadczenie o opłacie za TV i scan PIT-u za ostatni rok.
Czasami co niektórzy zapominają jak to wół cielęciem był.
Owszem można zrobić wzorem innych forów dział że osoba która się rejestruje pierwsze ileś postów ma wrzucane do działu początkujący - niezaleznie od wiedzy i doświadczenia - po jakimś czasie jeśli nie uzbiera np 10 postów i milczy przez 3 miesiące - konto jest kasowane. Jesli uzbiera to pozostali użytkownicy głosują czy chcą ja wpuścić i pozowlić na samodzielne pisanie czy trzymają w dołku aż sie wyedukuje.
... a nad całością będzie czuwało 30 moderatorów na etacie. To właśnie jest rozwiązanie rodem z UE. Regulacje i zasady to normalna sprawa i uczestnicy mogą je swobodnie definiować. W przeciwnym wypadku będziemy tu rozważać i analizować krosty na tyłkach. Rozluźnienie tematyki i poziomu już spowodowało, że forum staje się coraz mniej interesujące. Właściwie pisze tu "zatwardziała" społeczność stałych bywalców, jeśli pojawi się ktoś nowy to głównie z pytaniami o ugryzienia i równie szybko go tu nie ma. Jeśli "stare piernki" jak nas nazwał jeden z nowicjuszy nie będą tu mieli nic do przeczytania to zejdziemy do poziomu tak niskiego, że nie da się go już odbudować bo przyklei się do forum łatka niskiego poziomu. Nie zamieniajmy się w pedagodów, którzy całe dnie będą spędzać na oczyszczaniu forum i odpowiadaniu po raz setny na te same pytania. To nie ma być forum dla każdego, to ma być forum dla entomologów. Coraz częściej czytam włoskie, niemieckie czy rosyjskie fora bo jest tam o czym poczytać. Chciałbym, żeby postów było o 50% mniej ale miały one większy sens naukowy. W sezonie będzie pewnie wiele postów z tematem do oznaczenia i trzydziestoma załącznikami w przekroju od mikrusa przez biegacze do rozdeptanych pająków.

Zasada - jeśli coś jest do wszystkiego to jest do niczego w mojej ocenie jest tu doskonale widoczna. Wiele forów zbyt ogólnych popełniło ten sam błąd, który my tu mamy - za mało specjalistycznej dyskusji a za dużo "pierdu, pierdu...". Można nic nie robić przez lata - tak jak np. PTE - efekty przyjdą same.
Awatar użytkownika
Przemek Zięba
Posty: 1363
Rejestracja: środa, 14 grudnia 2011, 10:29
Kontakt:

Re: Poziomy: początkujący, ogólny i zaawansowany

Post autor: Przemek Zięba »

A ja uważam, że należy utworzyć ,,forum wewnętrzne", gdzie ktoś zainteresowany rzeczową dyskusja powiedzmy na poziomie zaawansowanym będzie się wypowiadał. Do forum wewnętrznego powinni być zapraszani użytkownicy z dużym doświadczeniem na własną prośbę (lub prośbę moderatora) po akceptacji admina i ewentualnie jakiegoś moderatora/supermoderatora. Wytworzy się grupa wcale nie hermetyczna, gdzie będzie można się wyżywać na poziomie zaawansowanym. A forum ogólne niech zostanie takie jakie jest, również moderowane i tutaj jak ktoś chce to hulaj dusza, w granicach przyzwoitości. Można to tez zrobić wyłączając pewne działy dla użytkowników zaawansowanych. Kto chce niech sie bawi na ogólnym a kto chce dysput na poziomie - na wewnętrznym, do którego byłyby zapraszane obligatoryjnie wszystkie osoby profesjonalnie zajmujące się entomologią. Tutaj na takim wewnętrznym można nawet dzielić się informacjami o lokalizacji gatunków zakładając, że osoby zaproszone do takiego grona sa odpowiedzialnymi entomologami etc. Wydaje mi sie że byłoby to z korzyścią dla wszystkich. Bo początkujący entuzjasta nie byłby bombardowany informacjami co do których jedynym pewnikiem jest że nie wie o co chodzi a profesjonalista wreszcie przechodziłby od razu do poziomu bardziej mu odpowiadającego, ale i mógłby w przypływie chęci pomóc na forum ogólnym. Forum wewnętrzne nie wyklucza aktywności żadnego specjalisty w tym i w zakresie fotografii ale na poziomie zgoła innym niż pytanie jaki aparat kupic i czy w ogóle kupować :-)
pozdrawiam
Tomek Paszkowski
Posty: 204
Rejestracja: środa, 2 czerwca 2010, 18:07
Lokalizacja: Siedlce

Re: Poziomy: początkujący, ogólny i zaawansowany

Post autor: Tomek Paszkowski »

Rzadko ostatnio piszę, bo nie widzę potrzeby robić tego tylko dla zasady, zazwyczaj nawet przeglądam forum nie logując się. Natomiast wydaje mi się, że poruszana kwestia jest na tyle istotna, że warto aby zakończyła się konkretnymi działaniami. Temat przewija się od dłuższego czasu, ostatnio przybierając na sile (z wiadomych powodów). Z jednej strony rozumiem chęć otwartości i nie zamykania forum na różnych poziomach, z drugiej strony - idąc tokiem rozumowania Grzegorza nie ma innej możliwości. Opieranie się na domniemanej przyszłej roztropności osób piszących, zwłaszcza młodych wiekiem i stażem jest próbą przejścia po linii prostej po pijaku z zamkniętymi oczyma. Nie wierzę, że uda się zachować poziom wypowiedzi dając możliwość pisania każdemu co mu się żywnie podoba. Forum zaśmiecone jest i tyle, a informacji istotnych jest coraz bardziej jak na lekarstwo... Oczywiście nie wszystko musi rozgrywać się na poziomie do bólu zaawansowanym, ale jednak coś jest nie tak. Tylko pozostaje pytanie jak rozgraniczyć to co można zaliczyć do poziomu wyższego od tego co na to nie załuguje. Choćby fotorelacje robione przez Jarka Wentę czy Witasa (akurat Oni przyszli mi do głowy) - nie są przecież stricte naukowe, a jednak reprezentują poziom wyższy niż przeciętny. I teraz, zamknąć je dla grupy specjalistów będzie ze szkodą dla tych, co mogą się czegoś z nich nauczyć, z kolei nie dodać ich do grupy tematów "wyższych" byłoby niedocenieniem....
Przemek Zięba pisze:A ja uważam, że należy utworzyć ,,forum wewnętrzne", gdzie ktoś zainteresowany rzeczową dyskusja powiedzmy na poziomie zaawansowanym będzie się wypowiadał. Do forum wewnętrznego powinni być zapraszani użytkownicy z dużym doświadczeniem na własną prośbę (lub prośbę moderatora) po akceptacji admina i ewentualnie jakiegoś moderatora/supermoderatora. [................] kto chce dysput na poziomie - na wewnętrznym, do którego byłyby zapraszane obligatoryjnie wszystkie osoby profesjonalnie zajmujące się entomologią.
Po części się zgadzam, ale sam nie uważam się za specjalistę a jedynie amatora, a jednak się staram, zawsze śledzę na bieżąco wszystkie dysputy na temat nowych gatunków w setlistach, badań kopulatorów, montażu oświetlenia do robienia zdjęć makro....Wszystko to jest informacją ponadprzeciętną. Choćby dzisiejszy wpis profesora Buszko na temat oznaczania Scopariinae - nie chcę być pozbawiony dostępu do tych informacji, bo są one istotne dla mojego rozwoju. Nie wiem jak będzie można weryfikować osoby zaliczane do forum zamkniętego, bo domyślam się, nie każdy będzie miał na tyle śmiałości, żeby powiedzieć, że nadaje się do grupy zaawansowanej. Osób takich pewnie znajdzie się więcej....
Trzeba znaleźć inny sposób. Może po prostu wyłączyć niektóre działy (np. fotooznaczanie, ugryzienia itp.), bo nie są potrzebne do istnienia forum, a pomoże pozbyć się masy niechcianych wpisów. Oznaczanie ze zdjęć będzie możliwe, ale nie będzie ogólnego działu, tylko Ci, którym jest to potrzebne do konkretnych celów wrzucą zdjęcie na podstawie już pewnej wiedzy chociaż do konkretnego działu. Stop oznaczaniu motyli tylko dla mojego widzi mi się, bo był ładny i widział go mój kolega kiedy jego pies robił..... Tym ludziom poza zaspokojeniem ciekawości nie jest to potrzebne, a nawet jak uzyskają informację, to i tak nie będą się zagłębiać, ani dokształcać - w to nie wierzę!!!! A jak ktoś chce, to znajdzie to czego szuka nawet w gąszczu nauki.
Forum zostałoby wyłączone z funkcji oznaczania, odpowiadania na głupie pytania (z resztą zestaw najczęściej zadawanych pytań, ale nie dotyczących spraw technicznych, a na przykład gdzie znaleźć motyle - przydałby się na wstępie każdej rejestracji, co by zapobiec głupotom). Posty niedostosowane do specyfiki byłyby kasowane (HYDEPARK proszę :hp: :birra: zostawić). Niech przeciętny Kowalski wie, że nie ma po co wchodzić z kolejnym bielinkiem (są przecież inne fora, które mogą to robić - zrobić do nich linki i odsyłać na wstępie!!!!!!!!). A i trollów łatwiej byłoby wyłapać...

Wiem, że dyskusja jeszcze trochę potrwa, ale zrobić coś trzeba, niedługo sezon i aż boję się myśleć co się zacznie...... Z resztą chciałbym, żeby znów pisali starzy bywalcy, którzy niegdyś udzielali się, a zrezygnowali z pisania z różnych powodów (nie wnikam, ale jakby forum funkcjonowało inaczej, może byłoby ich więcej).... Nawet jeśli wydzieli się poddziały dla początkujących jak teraz i tak nie przyniesie to żadnego efektu, bo zawsze znajdzie się jakiś kamikadze, co myśli że rozumy pozjadał i będzie udowadniał, że....http://www.youtube.com/watch?v=i9r9yfWK6k4 (wybaczcie off, ale mówi sam za siebie). To się nie sprawdzi, zobaczycie......
I ostatni wpis: ja zanim zarejestrowałem się tutaj, czekałem aż będę czuł się na tyle pewnie, żeby móc pisać obok specjalistów (zaznaczam obok - nie jako specjalista.....). Nie ukrywam - ten kontakt z Wami (niech każdy sensownie piszący się poczuje) jest dla mnie nieoceniony. Nie dajmy umrzeć temu miejscu śmiercią naturalną.....


Pozdrawiam
Tomek
Witas

Re: Poziomy: początkujący, ogólny i zaawansowany

Post autor: Witas »

Ostatnio po prostu nie mam czasu na pisanie, ale forum śledzę.
Uważam, że powinno się coś zrobić, tylko pytanie co?
Tomek Paszkowski pisze:Choćby fotorelacje robione przez Jarka Wentę czy Witasa (akurat Oni przyszli mi do głowy) - nie są przecież stricte naukowe, a jednak reprezentują poziom wyższy niż przeciętny.
Porównałeś wózek dziecięcy z mercem. Ja pstrykam zdjęcia :( , Jarek je tworzy :brawo: , ale myślę, że nie o to chodzi.
Chcecie jakoś to podzielić, OK, pomysł dobry, tylko kto będzie decydował o kwalifikacjach piszących? Z całym szacunkiem, na motylach się znam, ale resztę tego latajaco-łażącego robactwa znam bardzo po łebkach. Czy nie będę miał prawa głosu przy np. ważkach?
Problem jest i coś z tym trzeba zrobić. Do "sezonu motylowego" 2 miechy, i się zacznie cyrk, nie tylko z motylami.
Może po prostu należy wlepiać ostrzeżenia ludziom leniwym, którym się nie chce palcem kiwnąć, a czekają na gotowe. Jest parę osób na forum, którym się chce edukować i jeżeli widzę temat z powiedzmy 10 zdjęciami, nawet źle oznaczonymi, to pomogę to skorygować. Ale jeżeli widzę kolejny temat, wrzucone zdjęcia i "co to jest" to szlag mnie trafia.
Myślę,że moderatorzy powinni wlepiać ostrzeżenia i wtedy zniknie trolowanie. Są po prostu osoby, które czekają na gotowce.
Zaś z anonimowymi osobami nie powinno się zbytnio dyskutować
Pozdrawiam
Witas
admin
Administrator
Posty: 1595
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 03:41
Lokalizacja: Tomaszów Maz.
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 5 times
Kontakt:

Re: Poziomy: początkujący, ogólny i zaawansowany

Post autor: admin »

Uważam, że Forum powinno ewoluować w ten sposób, żeby nie zamykać się w kręgu specjalistów, niech całe forum bedzie otwarte i jak najbardziej specjalistyczne a wysiłki skierować na to, by posty początkujących, laikow i "pogryzionych" nie zalały Forum, w szczególności Recent Topics (czyli nie tak, jak pisał Przemek, by utworzyć Forum wewnątrzne").
Można to uzyskać poprzez to, żeby początkujący pisali w swoim kręgu. W ten sposób nie będzie konieczności ich czytania jak również da im to wieksze bezpieczeństwo. Dlatego tez są te poziomy i oddzielne forum dla początkujących. Poza tym coraz bardziej się rozumiemy i wyłania się taki obraz, że pójdziemy w tą właściwą stronę.
Dlatego namawiam, szczególnie tych młodych, początkujących i rozentuzjazmowanych forumowiczów do wybrania sobie opcji początkujący, by zwiekszyć tym swoją "ochronę" przed niespodziewanym linczem za naiwne byc może pytania, jak również o zakładanie tematów na Forum dla Początkujących. Tematy, jeśli się rozwiną w coś ciekawego będą przesuwane do odpowiednich działów na Forum.

Mysle o jeszcze jednej opcji - mozliwosci wyboru - "do lat 16". Co by nie mówić, wiele by to wyjaśniało. Generalnie od tego jest pole wiek, więc gdyby pola były wypełnione to nie byłoby takiej potrzeby.
Łukasz
Posty: 1071
Rejestracja: piątek, 12 maja 2006, 21:54
Lokalizacja: okolice Bielska-B./Kraków

Re: Poziomy: początkujący, ogólny i zaawansowany

Post autor: Łukasz »

Dawniej miałem podejście podobne do tego z postu powyżej.
Dziś jestem przekonany, że profil tego forum musi się diametralnie zmienić. Ale też jestem pewny że do tego nie dojdzie, bo to wybitnie radykalny pomysł :)
Powinniśmy zrezygnować właśnie z funkcji oznaczania. Forum powinno się wyspecjalizować. Od oznaczania pospolitych gatunków są inne fora (chyba ktoś już to pisał). Od razu mówię że nie wyznaję zasady "jesteśmy specjalistami i nie chcemy pospólstwa"! Tylko trzeba forum odciążyć.
Na analogicznej zasadzie, że powiedzmy forum akwarystyczne nie może służyć do oznaczania łąkowych kwiatów albo forum dla majsterkowiczów (DIY) nie jest dla informatyków.
A do nas mam nadzieję byliby w szczególnych przypadkach odsyłane jakieś skomplikowane problemy z oznaczaniem (np. owady mikro).
Wiem, ze wielu z nas działa aktywnie choćby na przyroda.pl
Trzeba się jednak określić i zdecydować... Nie da się mieć wszystkiego naraz - bo efekt jest jaki jest. Nie mówie że jest źle czy tragicznie. Ale nawet ja, jako dość postępowy typ, na miejscu admina już nie eksperymentowałbym ze szczególnymi funkcjami, wiekiem, poziomem, tylko zmieniłbym (wyspecjalizowałbym) funkcje entomo.pl
Awatar użytkownika
Przemek Zięba
Posty: 1363
Rejestracja: środa, 14 grudnia 2011, 10:29
Kontakt:

Re: Poziomy: początkujący, ogólny i zaawansowany

Post autor: Przemek Zięba »

No i ok, mozna jak pisze Admin stworzyc ,,wolność wyboru" tylko ile osób spośród młodych jest na tyle samokrytycznych i boi się linczu osób bardziej doświadczonych? Niewielu. To zresztą przebija z postów, których sie po prawdzie czytać nie chce a nawet początkujący często w sposób bardzo bezpośredni i hardy dają do zrozumienia że opinie mają w 4 literach. Niekoniecznie forum wewnętrzne musi być wybitnie specjalistyczne, ale może mieć poziom ,,zaawansowany" a pozostałe reguły wejścia do takiego kręgu określi Admin i Moderatorzy. Chodzi o to, że trudno wymagać samokrytyki od młodzieży, która a priori uważa że ma takie czy inne prawa i dobrowolną deklaracją się nie przejmie. Po prostu wygoniona z grona zaawansowanych, po zadaniu naiwnych pytań - gdzie wlazła bo szukała ,,zaawansowanej odpowiedzi co to za motyl" po prostu sobie odejdzie w niebyt ale forum zaśmieci. A na jej miejsce przyjdzie nowa gwiazda, która zrobi to samo i to nie uzdrowi forum. Mówię o tym bo spory odsetek wejść i takich pytań to jedynie aktywność ograniczająca się zapewne do kilku postów. A spory odsetek stanowią miłośnicy fotografii, którzy zamieszczają swoje zdjęcia na forum i jedyne co ich interesuje to to jak to zdjęcie podpisać. A kategoria wiekowa hmmm a jeśli będzie to bardzo profesjonalnie podchodzący nastolatek, z dużą wiedzą? Stąd uważam, że wejście do części dla zaawansowanych nie powinna opierać się jedynie na deklaracji i widzimisię osoby zainteresowanej ale od decyzji osób nadzorujących forum, którzy na podstawie szybkiej analizy postów dopuszczą do forum zaawansowanego lub nie. Po prostu pisze delikwent do Admina i/lub Moda - mam ochotę na wejście na forum dla zaawansowanych a nadzorujący dopuszcza lub nie do takiego grona, przegląda jego maile, mówi ok lub przepraszam ale jeszcze nie. Przecież nie umniejsza to grona ,,początkujących" gdzie każdy z bardziej zaawansowanych może zabrać głos, udzielić porad etc....Ale zarazem mając ochotę jedynie na bardzo merytoryczną dysputę w gronie zaawansowanych amatorów ( ewentualnych wspólnych projektów, badan etc) może sobie wejść do wewnętrznego forum dla zaawansowanych i pisać etc., nie obawiając się, że jego post utonie w postach o oznaczaniu ,,robaczka ze zdjęcia" Przy takim rozwiązaniu wydaje mi się, iż wytworzenie takiego podziału skłoni wiele wartościowych osób do powrotu na forum. A może się i mylę?.........
pozdrawiam
P.
Łukasz
Posty: 1071
Rejestracja: piątek, 12 maja 2006, 21:54
Lokalizacja: okolice Bielska-B./Kraków

Re: Poziomy: początkujący, ogólny i zaawansowany

Post autor: Łukasz »

Stąd uważam, że wejście do części dla zaawansowanych nie powinna opierać się jedynie na deklaracji i widzimisię osoby zainteresowanej ale od decyzji osób nadzorujących forum, którzy na podstawie szybkiej analizy postów dopuszczą do forum zaawansowanego lub nie. Po prostu pisze delikwent do Admina i/lub Moda - mam ochotę na wejście na forum dla zaawansowanych a nadzorujący dopuszcza lub nie do takiego grona, przegląda jego maile, mówi ok lub przepraszam ale jeszcze nie. Przecież nie umniejsza to grona ,,początkujących" gdzie każdy z bardziej zaawansowanych może zabrać głos, udzielić porad etc....Ale zarazem mając ochotę jedynie na bardzo merytoryczną dysputę w gronie zaawansowanych amatorów ( ewentualnych wspólnych projektów, badan etc) może sobie wejść do wewnętrznego forum dla zaawansowanych i pisać etc., nie obawiając się, że jego post utonie w postach o oznaczaniu ,,robaczka ze zdjęcia"
Czyli w praktyce w tym gronie znalazłoby się 95% stałych bywalców forum (tj. takich od przynajmniej kilku miesięcy), bo w tym gronie liczącym jakieś 200 osób praktycznie brak ludzi którzy nie zasługiwaliby na to. Po prostu trudno będzie znaleźć kogoś kto jest naiwny i głupi etc. Cała reszta forum pozostanie prawie wyłącznie dla napływowych gości chcących coś oznaczyć, jednorazowo bądź przez krótki okres czasu. Też osobiście mam takie epizody że udzielam się na forum przyrodniczym przez 1-2 tygodnie bo oznaczam serię zdjęć wiosennych roślin, a potem przestaję bo nie robię więcej fot (bo mnie wiosną na nowo pochłaniają motyle). Albo zadaję pytanie na jakimś innym forum, drążę temat przez 2-3 tygodnie, dowiaduję się co chcę i z forum się wynoszę.
Inaczej mówiąc widzę to tak, że będzie faktycznie zamknięty krąg niewiele się różniący składem od obecnego (mówię to w pozytywnym tonie). A cała reszta forum (przeważająca jego część...) zacznie w dziki sposób działać tak, że bedzie przypominać garnek.pl vel kafeteria.pl
I dlatego taką funkcję może równie dobrze spełniać dowolne forum przyrodnicze.
Awatar użytkownika
Konto_usuniete
Posty: 1117
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 13:36

Re: Poziomy: początkujący, ogólny i zaawansowany

Post autor: Konto_usuniete »

a tak się z ciekawości zapytam Admina ile w 2012 roku było takich meteorów???? 10? 100? 1000? bo może zaraz słoń urodzi mysz????
Zresztą jestem na forum od początku - od 2004 roku i taka dyskusja co jakis czas się podnosi - po czym zostaje jak jest.
Bo przecież Admin nas dobrze zna :mrgreen: :mrgreen: i wie że czasami odzywają się w nas instynkty sadomasochistyczne 8) i ze lubimy od czasu do czasu potargać kawałek świeżego krwistego mięcha.
A jak ma być na ostro to rozwiązanie wzorem z innych forów - 3 karne kartki i won, inne rozwiązanie nowy dopiero po 10 postach może pisać samodzielnie bez akcepracji moderatora.
Tylko jak na wstępie ile takich "gwiazd" jest w ciągu roku?
admin
Administrator
Posty: 1595
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 03:41
Lokalizacja: Tomaszów Maz.
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 5 times
Kontakt:

Re: Poziomy: początkujący, ogólny i zaawansowany

Post autor: admin »

Nie licze, ale liczba osób które zostały wyrzucone bądź same odeszły (jest duża różnica) to jakieś 4-7 osób rocznie. Najgorsze jest to że jedna taka osoba potrafi wyprowadzić z równowagi pól forum i po takiej "akcji" mam wrażenie, ze kilka osób ubywa, żeby nie uczestniczyc w tym, co tu się czasami dzieje.
Poza tym pomijając najbardziej drastyczne przypadki to zalew postów głupawych jest tak samo męczący jak jeden męczący-utalentowany troll.

Co do pomysłu, to kontrolowanie nowych forumowiczów byłoby męczące dla moderacji. Z kolei licznik ostrzeżeń... - to bardzo drastyczne posunięcie, a umiarkowana głupota nie zasługiwałaby na ostrzeżenie. Ja tego nie czuję. Chciałbym, żeby to się samo regulowało, bezobsługowo. :-)
Awatar użytkownika
Konto_usuniete
Posty: 1117
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 13:36

Re: Poziomy: początkujący, ogólny i zaawansowany

Post autor: Konto_usuniete »

4-7 rocznie? myślałem że więcej.... z "automata" to się chyba nie da ....chyba żeby założyć jakąś sondę dla użytkowników którzy mają np. powyżej iluś postów - dostaje np. 10 negatów i wypada z gry.
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16261
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Poziomy: początkujący, ogólny i zaawansowany

Post autor: Aneta »

Łukasz pisze:Od oznaczania pospolitych gatunków są inne fora (chyba ktoś już to pisał).
Jakie niby? Wymieniona Przyroda? Z całym szacunkiem dla tamtejszych gospodarzy, owo forum nie ma zbyt wiele wspólnego z owadami; ot, jest dział, kilka tematów do ID i to wszystko. Ale przecież jak ma być, skoro jest ono, jak sama nazwa wskazuje, ogólnoprzyrodnicze?

Zresztą to wszystko z lekka schizofreniczne jest - w tylu wątkach narzekacie na lekceważące podejście naszego społeczeństwa, mediów itp. do owadów (które przekłada się potem choćby na wszelkie próby ochrony biotopów), a tu widzi się wam utworzenie z forum jakiejś hermetycznej kapsuły dla fachowców, żeby tylko nie musieli stykać się z pytaniami tych strasznych amatorów. No po prostu tragedia, że czasami ktoś śmie zapytać o białego motyla, którego sfotografował na kwiatkach w swoim ogrodzie, oh my.

A jeśli tak okrutnie przeszkadzaja wam laickie prośby o identyfikację, mam najprostszy z możliwych pomysł - po oznaczeniu taki wątek z, powiedzmy, rzeczonym bielinkiem, wisi jeszcze jakiś czas (np. miesiąc czy dwa) a po upływie tego czasu zostaje skasowany. Owad oznaczony, cenne miejsce na serwerach odzyskane, forum odśmiecone, pytanie amatora nie tkwi cierniem w czcigodnych specjalistycznych oczach - win-win.
Łukasz
Posty: 1071
Rejestracja: piątek, 12 maja 2006, 21:54
Lokalizacja: okolice Bielska-B./Kraków

Re: Poziomy: początkujący, ogólny i zaawansowany

Post autor: Łukasz »

Aneta, specjalnie w swoich wypowiedziach kładłem nacisk na to, że jestem DALEKI od takiego podejścia które krytykujesz w swoim poscie. Myślę że gdybyś poczytała różne moje inne posty/tematy to zrozumiałabyś że należę do największych tutaj liberałów jeśli chodzi o wyjście z entomologią do ludzi... Ogólnie to mam wrażenie że wielu z Was na tym forum bierze rzeczy bardzo dosłownie, bez umiejetności patrzenia całościowo. Tak jak to było z nadawaniem sobie statusu zaawansowanego. Przecież to nie chodziło o wartościowanie własnej wiedzy, tylko w tym statusie kryje się m.in. to jak długo kto jest na forum, jak długo się zajmuje, czy jest to jedno z jego głównych zajęć/zainteresowań, czy jest stałym bywalcem forum i się wypowiada etc. A nie ocena znajomosci jakiejś ilości gatunków z różnych rzędów. Więc późniejsze narzekanie typu "nie jestem godzien posiadania statusu zaawansowanego" było z lekka żenujące...
Forum ogólnoprzyrodnicze byłoby naprawdę dobrym miejscem do oznaczania pospolitych motyli. Trudniejsze mogłyby trafiać tutaj. Ale zdałem sobie sprawę z tego, że jest to trudno wykonalne bo nie widzę tego w takiej formie że osoby z entomo.pl bywające na innych forach stwierdzają że powiedzmy dany gatunek jest trudny więc musi zostać odesłany do nas. Dlatego z tego pomysłu jako tako wolę się wycofać dopóki czegoś lepszego nie wymyślę.
A forum traci swój charakter z tego powodu, że dużo osób się wycofało, a wiele innych nie chce najszczególniej się udzielać albo choćby brać udział w dyskusjach. Dlatego trzeba coś z tym zrobić. Nie może istnieć taki kult pierwotnej postaci forum z 2004 roku. Trzeba iść do przodu i dostosowywać formę do potrzeb. A potrzeby zaczęły się zmieniać. Nie można wymagać aby tylko to forum pełniło w Polsce rolę jednorazowego oznaczania robactwa. Chcecie wyjść z entomologią do ludzi - proszę bardzo, ale nie tędy droga.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Poziomy: początkujący, ogólny i zaawansowany

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Aneta pisze:
Łukasz pisze:Od oznaczania pospolitych gatunków są inne fora (chyba ktoś już to pisał).
Jakie niby? Wymieniona Przyroda? Z całym szacunkiem dla tamtejszych gospodarzy, owo forum nie ma zbyt wiele wspólnego z owadami; ot, jest dział, kilka tematów do ID i to wszystko. Ale przecież jak ma być, skoro jest ono, jak sama nazwa wskazuje, ogólnoprzyrodnicze?

Zresztą to wszystko z lekka schizofreniczne jest - w tylu wątkach narzekacie na lekceważące podejście naszego społeczeństwa, mediów itp. do owadów (które przekłada się potem choćby na wszelkie próby ochrony biotopów), a tu widzi się wam utworzenie z forum jakiejś hermetycznej kapsuły dla fachowców, żeby tylko nie musieli stykać się z pytaniami tych strasznych amatorów. No po prostu tragedia, że czasami ktoś śmie zapytać o białego motyla, którego sfotografował na kwiatkach w swoim ogrodzie, oh my.

A jeśli tak okrutnie przeszkadzaja wam laickie prośby o identyfikację, mam najprostszy z możliwych pomysł - po oznaczeniu taki wątek z, powiedzmy, rzeczonym bielinkiem, wisi jeszcze jakiś czas (np. miesiąc czy dwa) a po upływie tego czasu zostaje skasowany. Owad oznaczony, cenne miejsce na serwerach odzyskane, forum odśmiecone, pytanie amatora nie tkwi cierniem w czcigodnych specjalistycznych oczach - win-win.
Aneta, to wszystko prawda, ale wiele osób chciałoby podnieść poziom tego forum poza oznaczanie bielinków i angażowanie moderatorów w odliczanie czasu i usuwanie zbędnych postów. Niemożność oznaczenia bielinka wynika z totalnego lenistwa pytającego i zerowego zaangażowania w poszukiwanie informacji. Zresztą większość postów z "masówką" do oznaczenia, często kiepskiej jakości niewiele albo wręcz nic nie wnosi do poziomu forum i służy głównie do radosnego podpisania zrobionych na łące zdjęć. Zdjęcia te trafią do przepastnych dyskowych archiwów i zalegną tam na wieki przy czym pies z kulawą nogą więcej nie będzie ich oglądał. Bo ci co im się chce oznaczają te gatunki "z głowy" a ci, którym się nie chce zadadzą kolejne 200 pytań ze zdjęciem z prośbą o oznaczenie. Czy nie tak to się właśnie odbywa ?

Mnie się wydaje, że za mało dyskutujemy o nauce a za dużo o samym zbieraniu w ujęciu czysto kolekcjonerskim. Nawet gdy napełnimy gabloty tysiącami okazów - nic z tego nie wyniknie. Nawet gdy pochwalimy się fotkami gablot z super spreparowanymi i kolorowymi zwykle kupionymi na giełdzie okazami z tropików - dalej nic z tego nie wyniknie. Co więcej, nawet z posiadanych super-rzadkości nic nie wynika. Nad tym jednak nie mamy czasu podyskutować bo trzeba pomóc "biednym" niby-nowicjuszom w oznaczeniu kolejnego pospolitego i łatwego do identyfikacji motylka... z czego też nic nie będzie wynikać.

Nie wiem czy jasno to napisałem, czy złożonymi konstrukcjami zdań nie zagmatwałem.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Poziomy: początkujący, ogólny i zaawansowany

Post autor: Jacek Kurzawa »

Dyskusja mi się podoba, dyskutujmy ze soba, każdy ma swoją rację. Z tej dyskusji wyłania się obraz naszych (Waszych) oczekiwań i poglądów na wiele spraw.
W każdej wypowiedzi jest jakieś ziarno prawdy. Wychodzi jeszcze jedna rzecz- nie ma jednego poglądu, jednej akceptowalnej formy i jednego dobrego rozwiązania! Jak nie wyprofilować, zawsze będzie to komuś pasowało mniej lub bardziej, ale nigdy wszystkim. Złotym środkiem jest tylko wyważenie i wyprofilowanie pod kątem określonego odbiorcy. A to jest do zrobienia.
bartek.g
Posty: 194
Rejestracja: wtorek, 29 listopada 2011, 12:17

Re: Poziomy: początkujący, ogólny i zaawansowany

Post autor: bartek.g »

Ludzie maja tendencje do upatrywania winy czegos z czego nie sa zadowoleni u kogos innego. Tutaj zlem sa osoby niedoswiadczone lub "jednorazowe". Moze warto samemu tworzyc ambitne watki? Im bardziej specjalistyczne one beda tym mniej zainteresuja osoby niedoswiadczone a przy okazji maja wieksza szanse przyciagnac specjalistow.
Awatar użytkownika
Przemek Zięba
Posty: 1363
Rejestracja: środa, 14 grudnia 2011, 10:29
Kontakt:

Re: Poziomy: początkujący, ogólny i zaawansowany

Post autor: Przemek Zięba »

Grzesiek ma rację w kwestiach małej ilości działąń o charakterze badawczym a skupianiu się na organizacji kolekcji bądź oznaczaniu z fotek owadów. Ale to też i nasza wina, bo za mało postów się pokazuje, może i ilość tych postów o oznaczaniu ze zdjęć zniechęca...
A może zrobić ,,oślą łączkę" do 15 postów, gdzie wzorem ( jak już pisaliście) innych forów zagranicznych mogli by pisać nowi użytkownicy i wrzucane tam byłoby absolutnie wszystko. Moderator albo by pozostawiał posty w takim dziale, albo przenosił do właściwych działów. Jeżeli ktoś chce tylko oznaczyć sobie 2-3 fotki to z takiej ,,oślej łączki" nie wyjdzie i nie będzie zaśmiecał forum. Dodatkowo w okresie powiedzmy do pół roku jego posty już po tych 10-15 po wejściu do grona użytkowników podlegały by ocenie moderatora z prawem usuwania bez ostrzeżenia, jeżeli poziom merytoryczny ograniczyłby się do postu ,,co to z owad". To by zniechęciło przed pisaniem takich postów. A na drugim końcu dział otwarty dla wszystkich o ile piszą w temacie ,,badania naukowe i projekty badawcze forumowiczów" gdzie można by organizować wspólne projekty, badania, poszukiwać partnerów do publikacji wspólnych. Byłoby fajnie, gdyby ktoś napisał w takim dziale, ..poszukuję danych z obszarów takich czy innych odnośnie występowania gatunków x,y,z. Cel publikacja wspólna danych, etc. Albo osoby chętne do spenetrowania faunistycznego doliny rzeki X potrzebni :-), to by pozwoliło podejrzewam na oficjalny powrót wielu specjalistów, bo oni potrzebują takiej pomocy. A jak ktoś miałby ochotę tylko na kolekcjonerstwo to by do takiego działu nie zaglądał, bo i po co.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Poziomy: początkujący, ogólny i zaawansowany

Post autor: Grzegorz Banasiak »

bartek.g pisze:Ludzie maja tendencje do upatrywania winy czegos z czego nie sa zadowoleni u kogos innego. Tutaj zlem sa osoby niedoswiadczone lub "jednorazowe". Moze warto samemu tworzyc ambitne watki? Im bardziej specjalistyczne one beda tym mniej zainteresuja osoby niedoswiadczone a przy okazji maja wieksza szanse przyciagnac specjalistow.
Pewnie, że warto tylko one zaginą w setkach postów kolokwialnie rzecz ujmując ;) "mało wartościowych" i już następnego dnia znikną z bieżących... tak jak zaginął bardzo ciekawy wątek o oznaczaniu Scopariinae z wczoraj.

Nie jestem jakoś wyjątkowo ortodoksyjnie nastawiony do swoich poglądów i dostrzegam pozytywne aspekty w innych propozycjach, wydaje się jednak, że złotego środka nie ma. Zmiany są potrzebne i właśnie po to tu dyskutujemy, żeby wypracować model tych zmian najbardziej zbliżony do potrzeb nas wszystkich.
Marek Hołowiński
Posty: 5054
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 2 times

Re: Poziomy: początkujący, ogólny i zaawansowany

Post autor: Marek Hołowiński »

bartek.g pisze:Ludzie maja tendencje do upatrywania winy czegos z czego nie sa zadowoleni u kogos innego. Tutaj zlem sa osoby niedoswiadczone lub "jednorazowe". Moze warto samemu tworzyc ambitne watki? Im bardziej specjalistyczne one beda tym mniej zainteresuja osoby niedoswiadczone a przy okazji maja wieksza szanse przyciagnac specjalistow.
W pełni popieram, a szczególnie wytłuszczone zdanie :okok: :brawo:
Grzegorz Banasiak pisze: Pewnie, że warto tylko one zaginą w setkach postów kolokwialnie rzecz ujmując ;) "mało wartościowych" i już następnego dnia znikną z bieżących... tak jak zaginął bardzo ciekawy wątek o oznaczaniu Scopariinae z wczoraj.

Wątek jest i pozostanie jako jeden z najważniejszych w dziale. Przemieścił się tylko na kolejną stronę Recent topics i jest to zupełnie normalne
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Poziomy: początkujący, ogólny i zaawansowany

Post autor: Rafał Celadyn »

Grzegorz Banasiak pisze: tak jak zaginął bardzo ciekawy wątek o oznaczaniu Scopariinae z wczoraj.
akurat to jest robota dla moda, żeby go podpiąć na początku w odpowiednim dziale i każdy kto się tam znajdzie ma go jak na tacy,tak przecież są podpięte wątki Pawła Jałoszyńskiego, czy Marka ...
Pozdrawiam
Rafał
bartek.g pisze:Moze warto samemu tworzyc ambitne watki? Im bardziej specjalistyczne one beda tym mniej zainteresuja osoby niedoswiadczone a przy okazji maja wieksza szanse przyciagnac specjalistow.
...i pod tym też się podpisuję ,narzekać łatwo ,a może samemu przejawiać większą inicjatywę w miarę możliwości i czasu...
Marek Hołowiński
Posty: 5054
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 2 times

Re: Poziomy: początkujący, ogólny i zaawansowany

Post autor: Marek Hołowiński »

Rafał Celadyn pisze:
Grzegorz Banasiak pisze: tak jak zaginął bardzo ciekawy wątek o oznaczaniu Scopariinae z wczoraj.
akurat to jest robota dla moda, żeby go podpiąć na początku w odpowiednim dziale i każdy kto się tam znajdzie ma go jak na tacy,tak przecież są podpięte wątki Pawła Jałoszyńskiego, czy Marka ...
Pozdrawiam
Rafał
Wątek został podpięty w dziale PYRALOIDEA, jak tylko się pojawił
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Poziomy: początkujący, ogólny i zaawansowany

Post autor: Rafał Celadyn »

Marek Hołowiński pisze:
Rafał Celadyn pisze:
Grzegorz Banasiak pisze: tak jak zaginął bardzo ciekawy wątek o oznaczaniu Scopariinae z wczoraj.
akurat to jest robota dla moda, żeby go podpiąć na początku w odpowiednim dziale i każdy kto się tam znajdzie ma go jak na tacy,tak przecież są podpięte wątki Pawła Jałoszyńskiego, czy Marka ...
Pozdrawiam
Rafał
Wątek został podpięty w dziale PYRALOIDEA, jak tylko się pojawił
no i lux :ok: ,to w czym problem ? przecież żaden wątek nie trwa wiecznie w recent topics :wink: .
Pozdrawiam
Rafał
admin
Administrator
Posty: 1595
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 03:41
Lokalizacja: Tomaszów Maz.
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 5 times
Kontakt:

Re: Poziomy: początkujący, ogólny i zaawansowany

Post autor: admin »

Akurat, to jak Recent Topics jest wyswietlane jest do ustawienia. Może być mniej strona a więcej wątków. Teraz jest 8/5 (8wierszy, 5podstron), mogę ewentualnie zmienic na 10/4 czy nawet 10/3. Tak czy inaczej, wątki będą stąd uciekać dalej i żeby przejrzeć co doszło w ciągu np tygodnia naszej nieobecności jest kilka metod:
viewtopic.php?p=167846#p167846
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16261
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Poziomy: początkujący, ogólny i zaawansowany

Post autor: Aneta »

Łukasz pisze:Więc późniejsze narzekanie typu "nie jestem godzien posiadania statusu zaawansowanego" było z lekka żenujące...
To się odnosi do tego co ja napisałam? Nie wiem w jaki sposób można było odebrać to jak narzekanie, naprawdę nie rozumiem. Nie aspiruję do miana speca, bo mam świadomość swojej entomologicznej wiedzy i jej braków. To wszystko, proste stwierdzenie faktu.
bartek.g pisze:Moze warto samemu tworzyc ambitne watki? Im bardziej specjalistyczne one beda tym mniej zainteresuja osoby niedoswiadczone a przy okazji maja wieksza szanse przyciagnac specjalistow.
Absolutnie tak. Za każdym razem, kiedy jak feniks z popiołów odradza się ta nieszczęsna dyskusja o forum obniżajacym loty stawiam identyczne pytanie narzekającym - dlaczego sami nie próbują podnosić jakości, dlaczego nie tworzą interesujących tematów? Gorzej, że nigdy nie dostałam na nie satysfakcjonującej odpowiedzi.
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Poziomy: początkujący, ogólny i zaawansowany

Post autor: Brachytron »

I to by było na tyle. Jeśli jednak coś trzeba zrobić formalnie to pewien system oceny funkcjonuje od lat na elektroda.pl. Nie kumam go ponieważ jestem tam tylko nieśmiałym czytaczem, ale "zgłoś do moderatora+3pkt" intryguje. Ludzie są na "coś znaczących" poziomach i mają "jakieś" punkty. Jak wspomniałem system działa od lat. Jacku, gdybyś tam zajrzał to na pewno będziesz wiedział od razu o co chodzi i czy to pomocne.
Zablokowany

Wróć do „Jak działa FORUM -ARCHIWUM”