larwy kózek do oznaczenia

Stadia przedimaginalne chrząszczy
Bartek Pacuk
Posty: 3275
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

larwy kózek do oznaczenia

Post autor: Bartek Pacuk »

Z larwami wszelkimi doświadczenie mam niewielkie, dopiero w ubiegłym roku zacząłem na nie zwracać trochę większą uwagę i uczyć się je oznaczać. Jak to zwykle bywa na początku potrzebna jest pomoc w oznaczeniu lub weryfikacja. I właśnie o to będę prosił w tym temacie.
Na początek takie trzy:
1. 20.09.20, Osieki Lęborskie (XA87), pod korą leżącej gałęzi bukowej - tu sprawa wydaje mi się prosta: R. mordax
2. lokalizacja i data jak wyżej, pod korą powalonego buka
3. 18.09.20, Kartoszyno (CF16), pod korą leżącej kłody brzozowej
Z 2 i 3 mam problem, bo mają ten kolec na dupie, jak to określał Paweł J., ale jest on inny niż u R. mordax. Co więcej u każdej z nich ten kolec wygląda inaczej. Zwrócił też moją uwagę dość charakterystyczny nadustek. Nie wyglądają za bardzo na Rhagium, więc R. bifasciatum raczej wykluczam. Oglądając zdjęcia larw kózek w różnych miejscach i uwzględniając inne przesłanki, wykluczyłem też rodzaje Leptura, Mesosa, Phymatodes, Plagionotus, Pyrrhidium, Rhamnusium, Saperda, Leiopus, Aegomorphus, Clytus, Xylotrechus, Necydalis, Prionus, Aromia, Lamia, Stenostola, Cerambyx. Wykluczam też drobnicę typu Alosterna, Grammoptera czy Stenurella i oczywiście gatunki rozwijające się wyłącznie w drewnie iglastym. Co więc pozostaje? Nie znalazłem obrazków z larwami np. Anaglyptus, Anoplodera, Rutpela czy Strangalia, może więc to któryś z tych rodzajów? :mysl:
Załączniki
IMG_6453.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (351.87 KiB)
IMG_6454.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (379.52 KiB)
IMG_6455.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (356.35 KiB)
IMG_6457.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (395.54 KiB)
IMG_6458.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (270.21 KiB)
IMG_6463.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (375.19 KiB)
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: larwy kózek do oznaczenia

Post autor: Jacek Kurzawa »

1 - Rh.mordax
2,3 - Rh.bifasciatum

Różnią się od siebie własnie tym kolcem, który u bifasciatum jest bardziej wydluzony. Inne wymienione przez Ciebie rodzaje odpadają, bo takiego kolca na ostatnim segmencie nie posiadają.
Nie wyglądają za bardzo na Rhagium, więc R. bifasciatum raczej wykluczam
Te lawy nie wyglądają zbyt dobrze a wlaściwie wyglądają bardzo źle i dlatego są "trudne". Tu należaloby "podgarnąć" w kilku slowach.

Zrób sobie płyn Pampela do wstępnego konserwowania (na 1-3 tygodnie,w zależności od wielkości larwy):

Mój uproszczony przepis na Płyn Pampela na wódce [40%]:
1 część octu
2 częsci formaliny
18 części wódki [40%]

Potem dopiero larwy wkładamy do alkoholu, taki 76% jest odpowiedni.

Prawdiłowo zakonserwowana larwa powinna mieć naturalny kolor przez pierwszych kilka lat. Przy wiekszych larwach trzeba wymienić alkohol po 1-2 latach, bo traci moc na wskutek wymiany płynow z ciała larwy.

Więcej o konserwacji larw: viewtopic.php?p=90018#p90018
Bartek Pacuk
Posty: 3275
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: larwy kózek do oznaczenia

Post autor: Bartek Pacuk »

Jacek Kurzawa pisze:2,3 - Rh.bifasciatum
Różnią się od siebie własnie tym kolcem, który u bifasciatum jest bardziej wydluzony. Inne wymienione przez Ciebie rodzaje odpadają, bo takiego kolca na ostatnim segmencie nie posiadają.
No proszę, jednak R. bifasciatum...Dziękuję za naprowadzenie. Nigdy nie spotkałem imago, tam też za bardzo ich się nie spodziewałem, więc to trochę niespodzianka dla mnie. A różnice między 2 i 3 to po prostu zmienność - też dobrze wiedzieć. I sylwetka wyraźnie inna niż u R. mordax, to też mnie zmyliło.
Tak, z rodzajów które wymieniłem zauważyłem kolec tylko u Rhamnusium, jednak jest on dużo większy. Tu znalazłem obrazek:
https://www.entomo.pl/coleoptera/ceramb ... nusium.jpg
Jacek Kurzawa pisze:Te lawy nie wyglądają zbyt dobrze a wlaściwie wyglądają bardzo źle i dlatego są "trudne". Tu należaloby "podgarnąć" w kilku slowach.

Zrób sobie płyn Pampela do wstępnego konserwowania (na 1-3 tygodnie,w zależności od wielkości larwy):

Mój uproszczony przepis na Płyn Pampela na wódce [40%]:
1 część octu
2 częsci formaliny
18 części wódki [40%]

Potem dopiero larwy wkładamy do alkoholu, taki 76% jest odpowiedni.
Że wyglądają źle to ja wiem, pewnie z kolejnymi pójdzie mi lepiej. Trudne początki wynikające z braku wiedzy i doświadczenia. Mimo to udało się je oznaczyć, więc przynajmniej ten cel został osiągnięty. Dzięki za przepis 8)
Jacek Kurzawa pisze:Prawdiłowo zakonserwowana larwa powinna mieć naturalny kolor przez pierwszych kilka lat. Przy wiekszych larwach trzeba wymienić alkohol po 1-2 latach, bo traci moc na wskutek wymiany płynow z ciała larwy.
Z niektórymi ten wygląd mi się udało osiągnąć, np. larwa bogatka którą pokazywałem w innym temacie wygląda naturalnie, podobnie jak mniejsze o połowę od tych Rhagium larwy sprężyków, które też zebrałem. Więcej w tym przypadku niż wiedzy, ale to chyba kwestia wielkości tych larw. Te mniejsze wrzucone w alkohol i tak wyglądają dość dobrze, z dużymi to tak nie działa. Taki wniosek po moich pierwszych próbach.
Jacek Kurzawa pisze:Więcej o konserwacji larw: viewtopic.php?p=90018#p90018
Tak, czytałem ten temat, niestety po fakcie, czyli jak już larwy były w alkoholu jakiś czas. Stąd takie efekty.

Ok., to w ramach uzupełnienia dla pewności dodam jeszcze larwę R. inquisitor (tak sądzę) do sprawdzenia.
4. 20.09.20, Lubiatowo (XA87), pod korą pniaka sosnowego.
Załączniki
4a.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (389.58 KiB)
4b.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (383.51 KiB)
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: larwy kózek do oznaczenia

Post autor: Jacek Kurzawa »

Bartek Pacuk pisze: Tak, z rodzajów które wymieniłem zauważyłem kolec tylko u Rhamnusium, jednak jest on dużo większy. Tu znalazłem obrazek:
https://www.entomo.pl/coleoptera/ceramb ... nusium.jpg
U Rhamnusium ten wyrostek nie jest twardszy ani ciemniejszy niż reszta ciała. Takie skleryty w kształcie kolców (caudal spines) posiadają jeszcze inne gatunki Cerambycidae, głownie z plemienia Rhaginii, np. Pachyta, Brachyta, Akimerus, Stenocorus, Gaurotes, Evodinus i in.
Więcej w tym przypadku niż wiedzy, ale to chyba kwestia wielkości tych larw. Te mniejsze wrzucone w alkohol i tak wyglądają dość dobrze, z dużymi to tak nie działa. Taki wniosek po moich pierwszych próbach.
Tak, te większe wymagają formaliny i wymiany płynów.

Ta ostatnia larwa jest zdeformowana i słabo widoczna i nie podejmuję się strzału. Dobra fotka głowy byłaby bardzo pomocna, ale tu naturalny kształt byłby wskazany.
Takie larwy fotografuj żywe, to jest przecież najprostsze rozwiazanie a wtedy mają barwę i kształt naturalny. Ja tak robię najczęsciej.
Bartek Pacuk
Posty: 3275
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: larwy kózek do oznaczenia

Post autor: Bartek Pacuk »

Jacek Kurzawa pisze: Ta ostatnia larwa jest zdeformowana i słabo widoczna i nie podejmuję się strzału. Dobra fotka głowy byłaby bardzo pomocna, ale tu naturalny kształt byłby wskazany.
Takie larwy fotografuj żywe, to jest przecież najprostsze rozwiazanie a wtedy mają barwę i  kształt naturalny. Ja tak robię najczęsciej.
Dodaję trochę lepsze zdjęcia, z lepiej widoczną głową, do tego zdjęcie spodu - może wystarczy.
Co do zdjęć na żywca, to próbowałem takie robić w terenie, ale różnie to wychodzi, bo larwa przeważnie się rusza. I wychodzą rozmazane albo nie widać potrzebnych szczegółów. Nie chciałem jej trzymać żywej przez 3 dni do czasu powrotu do domu, ale kto wie może to by było lepsze rozwiązanie pod kątem jakości zdjęć.
Załączniki
4c.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (288.34 KiB)
4d.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (353.21 KiB)
4e.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (381.81 KiB)
4f.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (341.61 KiB)
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: larwy kózek do oznaczenia

Post autor: Jacek Kurzawa »

Nie chciałem jej trzymać żywej przez 3 dni do czasu powrotu do domu
A własnie należało. Wypróżnilaby się, zajęłoby to jej kilka dni. Warto o tym pamiętać. Larwa w kilka dni z głodu nie umrze. Po kilku dniach - do słabego alkoholu, potem do mocniejszego, najlepiej najpierw do płynu Pampela potem do alkoholu i larwa byłaby "normalna". Te są spuchniete od procesów gnilnych i brązowe. Proponowałbym powtórzyc operację pobrania próbek z terenu :-)

Na oko wygląda to na Rh.inquisitor.
Bartek Pacuk
Posty: 3275
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: larwy kózek do oznaczenia

Post autor: Bartek Pacuk »

Jacek Kurzawa pisze:
Nie chciałem jej trzymać żywej przez 3 dni do czasu powrotu do domu
A własnie należało. Wypróżnilaby się, zajęłoby to jej kilka dni. Warto o tym pamiętać. Larwa w kilka dni z głodu nie umrze. Po kilku dniach  - do słabego alkoholu, potem do mocniejszego, najlepiej najpierw do płynu Pampela potem do alkoholu i larwa byłaby "normalna". Te są spuchniete od procesów gnilnych i brązowe. Proponowałbym powtórzyc operację pobrania próbek z terenu :-)
No cóż, kolejny błąd...Przynajmniej teraz jestem trochę mądrzejszy i następnym razem inaczej podejdę do tematu. Okazja do powtórzenia operacji na pewno będzie.
Jacek Kurzawa pisze:Na oko wygląda to na Rh.inquisitor.
Jak pisałem wcześniej - na moje oko też tak wyglądała :)
Bartek Pacuk
Posty: 3275
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: larwy kózek do oznaczenia

Post autor: Bartek Pacuk »

Żeby nie było, że pokazuję tylko larwy źle zakonserwowane - niektóre mi się udały :P Teraz 2 takie przykłady, oba z 27.10.20, okolice miejscowości Osetnik (XA77), spod kory sosny.
5. przypuszczam że R. inquisitor
6. Na pewno coś innego, sądzę że może to być Oxymirus cursor, przynajmniej po lekturze tego tematu takie mi się wnioski nasuwają:
https://www.entomo.pl/forum/viewtopic.p ... rambycidae
Ostatnie 4 zdjęcia to powiększone zakończenie odwłoka tej larwy. Słabo bo słabo, ale widać te kolce, które zdają się wskazywać na O. cursor.
Proszę o weryfikację.
Załączniki
5a.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (394.59 KiB)
5b.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (392 KiB)
5c.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (388.11 KiB)
6a.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (242.64 KiB)
6b.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (365.39 KiB)
6c.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (372.57 KiB)
6d.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (395.86 KiB)
6e.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (338.79 KiB)
6f.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (386.05 KiB)
6g.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (362.32 KiB)
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: larwy kózek do oznaczenia

Post autor: Jacek Kurzawa »

To nie jest Ox.cursor lecz Criocephalus sp. (nie Asemum, nie Tetropium)
Pierwsza to jest Rhagium inquisitor.
Bartek Pacuk
Posty: 3275
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: larwy kózek do oznaczenia

Post autor: Bartek Pacuk »

Jacek Kurzawa pisze:To nie jest Ox.cursor lecz Criocephalus sp. (nie Asemum, nie Tetropium)
O, nie wiedziałem że teraz obowiązuje Criocephalus, a nie Arhopalus :-o W okolicy łowiłem imagines C. rusticus, C. ferus nie spotkałem. Dzięki za korektę :)
Jacek Kurzawa pisze:Pierwsza to jest Rhagium inquisitor.
Przynajmniej z tym rodzajem już sobie radzę. Dzięki za potwierdzenie :)
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: larwy kózek do oznaczenia

Post autor: Jacek Kurzawa »

To moja pomyłka, wiadomo, że to już jest od dawna synonim ( a dokładnie do 1985 w Polsce posługiwano się tą nazwą, a ja mniej więcej wtedy nabyłem już jakąś wiedzę na temat kózkowatych). W KFP 1990 juz mamy Arhopalus i nikt tej nazwy od tamtego czasu nie używa). W kompie mam jeszcze wiele zdjęć tak podpisanych, poza tym sięgnąlem pamięcią dalej a tam z przyzwyczajenia... Najważniejsze, że wiadomo o co chodzi.

Ciekawe, że Arhopalus był już w obiegu znacznie wcześniej np. Duffy (1957), Villiers (1974) itd. W Polsce nazwa przyjęła się dopiero po wydaniu Katalogu Fauny Polski w 1990.
Idąc w drugą stronę - Criocephalus był w obiegu jeszcze w Angelov 1995 (Kózki Bułgarii), w (Schedl, 2002 i najpóźniej w Tatarinova 2007 !). Później już raczej nic nie było, ale w ramach konkursu może komus uda się znaleźć późniejszą pracę, gdzie jest wymieniany Criocephalus?

PS. Ostatnio Criocephalus był wymieniony dzisiaj :laugh:
Bartek Pacuk
Posty: 3275
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: larwy kózek do oznaczenia

Post autor: Bartek Pacuk »

Jacek Kurzawa pisze:To moja pomyłka, wiadomo, że to już jest od dawna synonim ( a dokładnie do 1985 w Polsce posługiwano się tą nazwą, a ja mniej więcej wtedy nabyłem już jakąś wiedzę na temat kózkowatych). W KFP 1990 juz mamy Arhopalus i nikt tej nazwy od tamtego czasu nie używa). W kompie mam jeszcze wiele zdjęć tak podpisanych, poza tym sięgnąlem pamięcią dalej a tam z przyzwyczajenia...
Ach tak, czyli jest w drugą stronę niż myślałem :P To dobrze, bo ja mam nazwę Arhopalus zakodowaną i trudno by mi było się od niej odzwyczaić 8)
Jacek Kurzawa pisze:Najważniejsze, że wiadomo o co chodzi.
Wiadomo, ale bez sprawdzenia się nie obyło, bo w pierwszej chwili nie wiedziałem o czym Ty piszesz :mrgreen:
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Larwy”