czyja to moze byc larwa?

Stadia przedimaginalne chrząszczy
monia.j.
Posty: 23
Rejestracja: czwartek, 21 lutego 2013, 01:32
Gender: women

czyja to moze byc larwa?

Post autor: monia.j. »

Dziewczyna raczej charakterystycznej budowy ciała,ok 10 mm, grasuje pod korą starej wierzby.Pojęcia nie mam co to moze byc,bardzo prosze o rozjaśnienie kwestii.
Załączniki
larwa3entomo.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (137.95 KiB)
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: czyja to moze byc larwa?

Post autor: Jacek Kurzawa »

Może być chłopak. Ze zdjęcia można powiedzieć, że jest larwa Cerambycidae, należąca do podrodziny Lamiinae. Jeśli odrzucimy gatunki nie rozwijające się pod korą wierzb pozostanie nam i tak niemała grupka gatunków. Z tego zdjęcia to może być tylko zgadywanka, jak ktoś lubi zgadywanki.
monia.j.
Posty: 23
Rejestracja: czwartek, 21 lutego 2013, 01:32
Gender: women

Re: czyja to moze byc larwa?

Post autor: monia.j. »

Bardzo Panu dziekuje:)
i mam prośbę w takim razie wielką.Czy mógłby mi Pan pokazać na jakimś przykładzie,w jaki sposób te zdjęcia robić,na czym się skupiać,zeby identyfikacja była łatwiejsza,możliwa w ogóle?Albo może jakie informacje ,ktorych ja nie podałam ,są istotne.
Ja zaczynam dopiero,dlatego proszę o wyrozumiałość,poprawię się na pewno:)
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: czyja to moze byc larwa?

Post autor: Jacek Kurzawa »

W zależności od tego jaki gatunek mamy w reku, należałoby zrobić zdjęcie konkretnej cechy. Ale nie wiemy co mamy, więc wypadałoby obfotografować całośc, co jest zbyt trudne. Kilka czesc ciała larw mówi nam jednak więcej niż inne, wiec na nich trzeba się koncentrowac przy fotografowaniu. Są to:

ostatnie segmenty odwłoka, z góry - u Pogonocherus i Exocentrus wystepują tu pewne szczegóły. Z uwagi na wielkosc larw są to cechy bardzo trudne do sfotografowania
głowa, przedplecze - z góry i z dołu - Oplosia, Anesthetis - z góry, Mesosa - z dołu (hypostom), Saperda, Oberea itd

otwór odbytowy - Monochamus, Lamia

Larwy oznacza się mając je w reku, trudno jest sfotografować cechę nie wiedząc, co się ręku ma, a jeszcze trudniej jest prowadzić dialog online z kimś, kto posiada larwę do oznaczenia. To taka "randka w ciemno" dla entuzjastów szarad.

Wcale nie jest łatwo oznaczyć larwę mając w reku, choc przy niektórych gatunków mozna to zrobić z 100% pewnością. Dlateog trzeba brać pod uwagę inne fakty np roślinę żywicielska, wielkość i in., które nam pomogą. Jeśli np ta larwa to Leiopus linnaei (bo tak mi wygląda, ale to jest czysta zgadywanka, to jak poznać kolegę z odległości 100 m po chodzie) to nie widać za bardzo żadnych cech. Jednak oglądająć larwę można wykluczyć wiele innych po braku cech, co sfotografować jest jeszcze trudniej, bo to że czegos na zdjęciu nie widać nie moze oznaczać, że tego nie ma. To mozna wiedzieć mając larwę w ręku.
pozdrawiam!
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Larwy”