Żerowisko z jabłoni

Stadia przedimaginalne chrząszczy
Awatar użytkownika
Przemek K
Posty: 151
Rejestracja: czwartek, 19 sierpnia 2010, 22:24
Lokalizacja: Kalety

Żerowisko z jabłoni

Post autor: Przemek K »

Witam
Korzystając z ostatnich dni ferii zimowych zabrałem się do gromadzenia materiału do nowo-powstałej hodowlarki, niestety syberyjskie mrozy znacznie ograniczyły zasięg moich poszukiwań :(
Na początek pobrałem trochę gałęzi z samotnie rosnącej niedaleko mojego domu jabłoni. Drzewo rośnie w miejscu mocno nasłonecznionym i jest w znacznym stopniu zasiedlone przez owady.
Żerowiska podkorowe zapełnione są brunatno-białymi trocinkami, średnica zasiedlonego materiału waha się w granicach od 6-9 cm, dł.larw 4-5mm
Mam nadzieję, że żerowiska te należą do któregoś z przedstawicieli Cerambycidae :?:

pzdr.Przemek
Załączniki
jabłoń z której pozyskałem materiał.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (98.74 KiB)
żerowiska i kolebki poczwarkowe.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (131.7 KiB)
w przekroju.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (104.67 KiB)
larwa.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (90.62 KiB)
wojtas
Posty: 1480
Rejestracja: piątek, 24 września 2004, 21:59
UTM: VT79
Lokalizacja: Świecko

Re: Żerowisko z jabłoni

Post autor: wojtas »

A mi to bardziej wygląda na Scolytus sp.
Awatar użytkownika
Przemek K
Posty: 151
Rejestracja: czwartek, 19 sierpnia 2010, 22:24
Lokalizacja: Kalety

Re: Żerowisko z jabłoni

Post autor: Przemek K »

Faktycznie żerowiska przypominają trochę te ogłodkowe, lecz brakuje mi typowych chodników macierzystych :?:
Awatar użytkownika
Tomasz Mokrzycki
Posty: 627
Rejestracja: sobota, 21 kwietnia 2007, 11:33
Lokalizacja: Warszawa

Re: Żerowisko z jabłoni

Post autor: Tomasz Mokrzycki »

Witam

Żerowiska widoczne na zdjęciu należą do Scolytus mali - ogłodka jabłonowca. Nierzadko towarzyszy mu ogłodek szorstki - Scolytus rugulosus. Ma wyraźnie mniejsze żerowisko i często występuje na cieńszych gałęziach. Obydwa gatunki pospolicie występują w Polsce (jeszcze). Kiedyś były dużo liczniejsze, ale zanik starych sadów zrobił swoje. Zwłaszcza dotyczy to ogłodka jabłonowca. Chodniki macierzyste czasami są widoczne tylko w korze.

Pozdrawiam :wink:
Awatar użytkownika
Przemek K
Posty: 151
Rejestracja: czwartek, 19 sierpnia 2010, 22:24
Lokalizacja: Kalety

Re: Żerowisko z jabłoni

Post autor: Przemek K »

Tomasz Mokrzycki pisze: Żerowiska widoczne na zdjęciu należą do Scolytus mali - ogłodka jabłonowca. Nierzadko towarzyszy mu ogłodek szorstki - Scolytus rugulosus.
No ładnie... obstawiałem coś z Cerambycidae a mam sporą rodzinkę Scolytus-a :twisted: :mrgreen:
Cóż, materiał już w hodowlarce to teraz poczekamy sobie na postać doskonałą rzeczonego ogłodka :wink:
Za okazaną pomoc i zainteresowanie pięknie dziękuję :D a administrację proszę o przeniesienie wątku do odpowiedniego działu.

Pozdrawiam serdecznie
Przemek
Awatar użytkownika
Tomasz Mokrzycki
Posty: 627
Rejestracja: sobota, 21 kwietnia 2007, 11:33
Lokalizacja: Warszawa

Re: Żerowisko z jabłoni

Post autor: Tomasz Mokrzycki »

No cóż, mi było łatwo obstawić, wszak ogłodek to mój herbowy zwierz :mrgreen:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Larwy”