Hodowla Hyalophora cecropia

Hodowla owadów
Mariola Cybula
Posty: 3
Rejestracja: poniedziałek, 6 marca 2017, 21:34
Gender: women

Hodowla Hyalophora cecropia

Post autor: Mariola Cybula »

Witam
Zamówiłam pakiet jaj tropikalnej ćmy Hyalophora cecropia. Proszę o wskazówki na temat hodowli tej ćmy.Jaka temperatura dla jaj, gąsienic, poczwarek. Zamierzam hodować tą ćmę w dużym terrarium, podgrzewać matami. Mam wybudowaną motylarnię na dworze do której zamierzam wypuszczać motyle. Bardzo ładnie proszę o porady :)
Kafelan
Posty: 143
Rejestracja: poniedziałek, 29 marca 2004, 00:26
Lokalizacja: Głubczyce

Re: Hodowla Hyalophora cecropia

Post autor: Kafelan »

Hodowla jest stosunkowo łatwa, chociaż gąsienice mogą sprawić kłopot zwłaszcza wtedy gdy jajka pochodzą z hodowli wsobnej. Spotyka się zwiększoną ilość umierających gąsienic. Powinny być hodowane bez przegęszczenia i przewiewnym miejscu np: balkon. Temperatura 25-30 stopni C, wilgotność 60%-70%, nie dotykać gąsienic. Poczwarka powinna zimować, można użyć lodówki. Oprzędy robi na gałązkach. Jajka trzymać w małym pojemniku najlepiej szalka Petriego, wieczko raz dziennie spryskać delikatnie wodą ( mgła). Małe gąsieniczki trzymamy w małych pojemnikach podając świeże rośliny.
http://www.silkmoths.bizland.com/zcecmoth.htm
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: Hodowla Hyalophora cecropia

Post autor: Antek Kwiczala † »

Gatunek jest łatwy w hodowli. To polifag. Literatura podaje ponad sto roślin, na których żeruje gąsienica, więc nie będziesz miała problemu. Ja otrzymałem jaja w grudniu, więc musiałem szukać gatunków zimozielonych i wykorzystałem laurowiśnię. W hodowli utrzymywałem temperaturę pokojową (21-22 stopnie) to całkowicie wystarczy, choć wyższa temperatura przyśpiesza rozwój. Hodowlę prowadziłem na żywych, doniczkowych roślinach, w przewiewnej hodowlarce. W zamkniętych terrariach, gdy wzrośnie wilgotność, gąsienice zaczynają chorować. W załączniku pokazuję gąsienice ostatniego, piątego stadium.
Załączniki
Hyalophora cecropia larwa l5.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (118.62 KiB)
Mariola Cybula
Posty: 3
Rejestracja: poniedziałek, 6 marca 2017, 21:34
Gender: women

Re: Hodowla Hyalophora cecropia

Post autor: Mariola Cybula »

Witam
Dziękuję za odpowiedź. Pan od którego kupuję jaja, pisał że prawdopodobnie drugie pokolenie, zimowały u niego poczwarki.Czyli gąsienice można trzymać w chłodniejszym miejscu np balkon, ale trzeba utrzymać temp.25-30 stopni np przez dogrzewanie (może to być taka mata elektryczna)czy jakieś podłoże musi być czy wystarczą gałązki rośliny żywicielskiej? A jaja mogę trzymać w pokojowej temp.
Dziwi mnie natomiast że poczwarka tropikalnej ćmy musi zimować (przez jaki czas?)
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: Hodowla Hyalophora cecropia

Post autor: Antek Kwiczala † »

H. cecropia to nie jest gatunek tropikalny. Występuje w Ameryce Północnej po Meksyk, a więc w regionach cieplejszych niż Polska, ale nie podzwrotnikowych. Takie gatunki niekoniecznie muszą "zimować", ale muszą przejść tzw. diapauzę (na ogół około 4-5 miesięcy). Np. pawica Antheraea pernyi będzie przechodzić diapauzę nawet w temp. 15-18 stopni, a w temp. -10 stopni poczwarka ginie. Nie wiem jaka jest temperatura krytyczna dla H.cecropia, ale nie schładzaj jej poniżej zera.
Podłoża w hodowlarce nie potrzeba, a trzeba utrzymywać czystość, więc raczej by przeszkadzało. Połóż na dno papierowy ręcznik i wymieniaj go po każdej zmianie rośliny pokarmowej, by zapobiec pleśnieniu odchodów czy opadniętych listków.
Mariola Cybula
Posty: 3
Rejestracja: poniedziałek, 6 marca 2017, 21:34
Gender: women

Re: Hodowla Hyalophora cecropia

Post autor: Mariola Cybula »

Dziękuję Antek Kwiczała za te informacje. Jestem zaskoczona. Bardzo fajne forum :) pozdrawiam
ODPOWIEDZ

Wróć do „Hodowla”