Wylęgarnia- pytania

Hodowla owadów
Awatar użytkownika
Asina
Posty: 20
Rejestracja: niedziela, 16 listopada 2014, 16:31
Gender: women
Specjalność: Lepidoptera

Wylęgarnia- pytania

Post autor: Asina »

Witam,
dostałam od taty poczwarki Rothschildia i A. Atlas. Tymi drugimi wiem jak się zająć, ale pierwszymi nie.
Mam w związku z tym kilka pytań:
Temperatura 25-30 C*?
Wilgotność 75?
Za co je powiesić? Mają oprzęd z otworem (jak na zdjęciu nr 1). Powiesić je za niego przy otworze- głowa, czy za zwężenie oprzędu- odwłok?
Czy może lepiej położyć je na podłożu kokosowym?
Pozwoliłam sobie użyć przykładowych zdjęć z internetu, bo nie mam teraz jak zrobić zdjęcia.
Załączniki
Zdjęcie nr 1.jpg
Zdjęcie nr 1.jpg (104.5 KiB) Przejrzano 3954 razy
Zdjęcie nr 2.jpg
Zdjęcie nr 2.jpg (56.96 KiB) Przejrzano 3954 razy
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: Wylęgarnia- pytania

Post autor: Antek Kwiczala † »

Pawice z rodzaju Rothschildia nie mają stadium zimującego. Wylęgają się mniej więcej po 4-6 tygodniach od przepoczwarczenia (A.atlas czasem może czekać nawet 6 miesięcy do wylęgu). Wystarczy je trzymać w temperaturze pokojowej, ale jeśli masz możliwość podnieść temp. do 25-26 stopni, to nawet lepiej. Wilgotność 50-80%. Otwory w oprzędach są zrobione przez hodowcę - być może sprawdzał płeć przyszłego motyla, a może jedynie chciał pomóc motylowi w wyjściu z oprzędu. Zawieś je tak jak na Twojej fotografii z internetu - głową do góry. Oprzęd umocuj szpilką do styropianu lub korka, ale tak, by szpilka nie przeszkodziła motylowi w wylęganiu. Po wyjściu z poczwarki motyl uczepi się oprzędu i tak będzie "pompował" skrzydła.
Załączniki
Rothschildia cincta samica.jpg
Rothschildia cincta samica.jpg (124.08 KiB) Przejrzano 3909 razy
Awatar użytkownika
Asina
Posty: 20
Rejestracja: niedziela, 16 listopada 2014, 16:31
Gender: women
Specjalność: Lepidoptera

Re: Wylęgarnia- pytania

Post autor: Asina »

Mam jeszcze jedno pytanie, co może oznaczać taki biały nalot na samej poczwarce? Rano jeszcze go nie było, dopiero teraz go zauważyłam.
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: Wylęgarnia- pytania

Post autor: Antek Kwiczala † »

Trudno to ocenić. Poczwarki niektórych rodzajów tworzą takie białe naloty krótko po przepoczwarczeniu (np. wstęgówki, niepylaki) i to jest naturalne zjawisko. U pawic widziałem takie naloty u gatunków z rodzaju Citheronia. Czasem jednak jest to skutek zaatakowania poczwarki przez jakąś pleśń. Nie wiem jak jest w Twoim przypadku.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Hodowla”