Domek dla owadów

Hodowla owadów
Awatar użytkownika
red45
Posty: 788
Rejestracja: wtorek, 14 sierpnia 2007, 10:49
UTM: CC83
profil zainteresowan: Fotografia przyrody astronomia samoloty
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Domek dla owadów

Post autor: red45 »

Domek dla owadów oraz kilka dodatkowych pytań.

Zaczynając od początku - w tym roku wpadłem na pomysł wykorzystania mojego balkonu, jako 'podręcznego' narzędzia do obserwacji przyrodniczych. Wiadomo, że nie zawsze po pracy ma się jeszcze czas i ochotę na wycieczki, a na balkon zawsze jest blisko. Jaki mam plan? Chcę odtworzyć fragmenty kilku różnych biotopów - np. dla grzebiących błonkówek misa wypełniona gliną z piaskiem, dla owadów lubiących większe zacienienie - kuweta z mchem, gałęziami, etc. Do tego oczywiście dużo skrzynek z kwiatami miododajnymi, takimi które przyciągają owady. Z moich obserwacji wynika, że idealny do tego jest np. mikołajek płaskolistny (Eryngium planum L.) albo jeżówka purpurowa (Echinacea purpurea). Do tego może jakiś mikro zbiornik z wodą (tak, znam cykl rozwojowy komarów :-)?

W związku z tym, że na razie balkon jest w trakcie tworzenia, chętnie posłucham Waszych rad. Co jeszcze mogę zrobić, żeby przyciągnąć więcej lokatorów? Motyli, błonkówek, może jakieś chrząszcze? Jakie rośliny powinienem zasadzić?

Dzisiaj zrobiłem domek dla owadów - mam nadzieję, że taka konstrukcja też przywabi różne gatunki i pozwoli im przetrwać zimę i dać możliwość złożenia jaj w odpowiednich warunkach.

Więcej o tym pomyśle na mojej stronie - botaniklodz.pl

Dziękuję za porady i zapraszam!
Załączniki
domek.jpg
domek.jpg (143.89 KiB) Przejrzano 5454 razy
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Domek dla owadów

Post autor: Brachytron »

A podaj skład tego błota?
Awatar użytkownika
red45
Posty: 788
Rejestracja: wtorek, 14 sierpnia 2007, 10:49
UTM: CC83
profil zainteresowan: Fotografia przyrody astronomia samoloty
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Domek dla owadów

Post autor: red45 »

Błoto to 100% retkińska glina (https://pl.wikipedia.org/wiki/Retkinia) zmieszana z pociętą trzciną. Dokładnego składu nie znam, ale bez żadnych zanieczyszczeń chemicznych.

Przy okazji prawidłowy adres strony, bo w poprzednim poście nie wyszedł - http://botaniklodz.pl/
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Domek dla owadów

Post autor: Brachytron »

Zmyliło mnie to, że zawsze używałem gliny żółtawej i w tym kolorze budynki widziałem a cały myk w robieniu takich spraw polega na tym, żeby odtworzyć ścianę takiego budynku i to w wersji 50 letniej. Kilka lat już pracuję nad odpowiednią mieszanką i jeszcze jej nie mam. Wiem, że kiedyś dodawano nawozu końskiego i Twój kolor by pasował :mrgreen: Jedno jest jednak pewne. Glina schnąc traci 10% objętości. Trzeba ją odchudzić mieszając z piaskiem. Spróbuj pół na pół ale to też zależy od piasku ;) Kiedy schnie bez piasku pęka a im cieplej tym śliczniej a jak już dostanie słońca...
[Marek Wantuch]
Posty: 92
Rejestracja: poniedziałek, 24 czerwca 2013, 15:28
UTM: Gorlice
Lokalizacja: Gorlice

Re: Domek dla owadów

Post autor: [Marek Wantuch] »

Witam.Właśnie Polski Związek Działkowców włączył się w akcję edukacyjną i na działkach pojawiły się takie plakaty jak na zdjęciach. Chyba cenna inicjatywa bo coraz mniej owadów zapylających. A właśnie na działkach powinno być jak najwięcej. Pozdrawiam.
Załączniki
bcd 001.jpg
bcd 001.jpg (123.08 KiB) Przejrzano 5385 razy
bcd 002.jpg
bcd 002.jpg (124.07 KiB) Przejrzano 5385 razy
bcd 004.jpg
bcd 004.jpg (117.82 KiB) Przejrzano 5385 razy
bcd 006.jpg
bcd 006.jpg (124.5 KiB) Przejrzano 5385 razy
bcd 007.jpg
bcd 007.jpg (119.45 KiB) Przejrzano 5385 razy
bcd 008.jpg
bcd 008.jpg (120.42 KiB) Przejrzano 5385 razy
Awatar użytkownika
red45
Posty: 788
Rejestracja: wtorek, 14 sierpnia 2007, 10:49
UTM: CC83
profil zainteresowan: Fotografia przyrody astronomia samoloty
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Domek dla owadów

Post autor: red45 »

Wczoraj glina w domku wyschła całkowicie, postawiłem go więc w miejscu docelowym. Stoi na balkonowym parapecie skierowany mniej więcej na południe. Długo nie musiałem czekać na pierwszych klientów - dzisiaj przed południem pojawiła się pierwsza pszczoła, która zajęła jedną trzcinową rurkę. Kilka razy wchodziła do środka, odlatywała, wracała. Mam nadzieję, że miejsce jej się spodobało i założy u mnie komory lęgowe.

Co do identyfikacji - czy to jakaś Osmia? Zdjęcie niestety jest fatalne, robione w dużym pośpiechu, ale może uda się z niego coś wywnioskować?
Załączniki
osm.jpg
osm.jpg (135.96 KiB) Przejrzano 5289 razy
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Domek dla owadów

Post autor: Brachytron »

O. bicornis. Nie sądzę by glina wyschła bo to zajmuje tygodnie. Sam zauważysz, kiedy będzie tam jakieś gniazdo, wcześniej za dużo wilgoci i by pleśniało.
Awatar użytkownika
Miłosz Mazur
Posty: 2565
Rejestracja: czwartek, 26 stycznia 2006, 11:33
UTM: CA08
Specjalność: Curculionoidea
profil zainteresowan: Muzyka metalowa, fantastyka, gry planszowe
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle/Opole
Podziękował(-a): 1 time
Kontakt:

Re: Domek dla owadów

Post autor: Miłosz Mazur »

Zamiast gliny można chyba użyć cegły dziurawki lub cegieł glinianych z nawierconymi otworami różnej średnicy i głębokości. Widziałem wiele razy takie rozwiązania.
Nie wiem czy glina robi jakąś różnice w porównaniu z cegłą.
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Domek dla owadów

Post autor: Brachytron »

Cegła jest spreparowaną gliną więc nie. Plus jest taki, że jest "gotowa" do użycia, minus, że obróbka wymaga dobrych wierteł ;) Jak sprawdziłem eksperymentalnie, średnica 6-8 mm dla bicornis jest najlepsza, dziurawka może nie zachęcić.
krzysztof12
Posty: 91
Rejestracja: wtorek, 9 lutego 2016, 21:58

Re: Domek dla owadów

Post autor: krzysztof12 »

A czy nie jest tak że w glinianej ściance można liczyć na różne cuda , które same drążą kanały jak np. porobnice? Jeżeli tak to dziurawka i inne cegły nie spełniają wymogów takich gatunków.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Hodowla”